Przyszłość rzeczywistości wirtualnej

Przyszłość rzeczywistości wirtualnej

Wirtualna rzeczywistość to branża, której dynamiczny rozwój nie zaskakuje już nikogo. Sprzęt VR który kilkanaście miesięcy temu był przełomowy, dziś już na nikim nie robi wrażenia. Z kwartału na kwartał powstają coraz lepsze aplikacje VR, które dążą do tego, byśmy za kilka lat nie byli w stanie odróżnić świata wirtualnego od realnego. Czy taka właśnie jest przyszłość rzeczywistości wirtualnej.

Na jednej z konferencji VR, podczas której organizowaliśmy pokazy naszych rozwiązań VR spotkaliśmy się z dosyć ciekawą opinią. Profesor Sidney Moo powiedział, że gdyby tylko rzeczywistość wirtualna doszła do takiego momentu, że będzie możliwe całkowite odcięcie się od świata rzeczywistego na zawsze, to z pewnością na świecie znajdą się osoby, które chętnie to zrobią. Na przyszłość rzeczywistości wirtualnej należy zatem patrzeć przez pryzmat wielu czynników. Oczywiście jak w każdej dziedzinie, tak i w świecie VR znajdą się osoby uzależnione. Sądzę jednak, że nie każdy fanatyk nowych technologii chciałby żyć w matrixie, pozbawiając się kompletnie dostępu do świata realnego.

Rozwój branży a przyszłość rzeczywistości wirtualnej

Patrząc na kierunek rozwoju branży VR można odnieść wrażenie, że przyszłość rzeczywistości wirtualnej dąży do tego, byśmy z roku na rok spędzali w goglach VR coraz więcej czasu. Wkładając na głowę gogle VR, np. Oculus Rift lub Samsung Gear VR przenosimy się do wirtualnego pokoju, w którym możemy uruchamiać aplikacje VR, oglądać filmy 360, spotykać się wirtualnie ze znajomi a także przeglądać internet. Z pewnością ilość dostępnych opcji z roku na rok będzie rosła, tak byśmy bez własnej woli nie musieli ściągać gogli VR.

Przyszłość rzeczywistości wirtualnej szykuje dla nas różne nowinki

Na ten moment skutecznie możemy przenieść do wirtualnej rzeczywistości ruchy naszych rąk. Powstają także specjalne bieżnie, dzięki którym w świecie wirtualnej rzeczywistości możemy poruszać się dokładnie w taki sam sposób jak robimy to w świecie rzeczywistym.

Równie ciekawą propozycją jest projekt ThermoReal, który pozwala na odczuwanie temperatury w świecie VR:

Zapewne w przyszłości będziemy mogli na własnym ciele przy pomocy specjalnych kamizelek odczuwać nie tylko zmiany temperatury, ale i wszelkie bodźce jakie będą docierały do naszego wirtualnego awatara.

Przyszłość rzeczywistości wirtualnej to także gry

Większość współczesnych gier komputerowych odbywa się zazwyczaj w pozycji siedzącej, przed komputerem. Wirtualna rzeczywistość pokazuje, że gry przyszłości będą angażowały całe nasze ciało

Współczesny poziom foto realizmu jaki oferuje grafika komputerowa stoi na tak wysokim poziomie, że już teraz ciężko odróżnić świat rzeczywisty od wirtualnego:

Co prawda głównym problemem współczesnej wirtualnej rzeczywistości, jest fakt, że większość powszechnie dostępnych na rynku gogli VR ma niską (jak na potrzeby VR) rozdzielczość. Jednak to tylko kwestia czasu… Za kilka lat z pewnością aplikacje VR osiągną podobny poziom jakości i szczegółowości modelowania 3d.

Przyszłość rzeczywistości wirtualnej jest nieprzewidywalna

W przyszłości wirtualna rzeczywistość z pewnością zaskoczy nas niejednokrotnie. Któż z nas kilkanaście lat temu wyobrażałby sobie, że telefon komórkowy, urządzenie zaprojektowane po to by ze sobą rozmawiać, zacznie powoli zastępować nam komputer, aparat fotograficzny, kamerę, nawigację samochodową oraz wiele innych sprzętów. Zgodnie z prawem Moore’a moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 24 miesiące. Współczesny rozwój technologii udowadnia nam, że wirtualna rzeczywistość stoi dopiero na początku swojej drogi rozwoju. W branży VR króluje powiedzenie, że aktualnie wirtualna rzeczywistość znajduje się na takim samym poziomie rozwoju co internet w 1995 roku.

Przyszłość rzeczywistości wirtualnej w różnych branżach zapowiada się optymistycznie

Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie wirtualna rzeczywistość jest w początkowym stadium rozwoju, bardzo optymistyczną oznaką jest wykorzystywanie VR przez różne branże.

– medycyna:

– wojsko:

a także edukacja:

Z powodzeniem już teraz zaczynają korzystać z zalet wirtualnej rzeczywistości.

Z pewnością VR będzie coraz szerzej wykorzystywany przez większą liczbę branż. Na razie najlepiej z wykorzystaniem aplikacji wirtualnej rzeczywistości radzi sobie branża reklamowo marketingowa.
W wielu naszych artykułach na tym blogu przytaczamy konkretne kampanie marketingowe, które z powodzeniem wykorzystały potencjał wirtualnej rzeczywistości.

Czytaj także:

Czym jest VR – jak wykorzystać filmy 360 i aplikacje VR?

Dlaczego VR sprzedaje – jak wykorzystać VR w reklamie i marketingu?

Filmy 360 w służbie opowiadania historii. Jak dobrze wykorzystać VR w tworzeniu skutecznej kampanii marketingowej?

 

Przyszłość rzeczywistości wirtualnej w reklamie

Ciekawe rozwiązanie przedstawiła ostatnio firma Google. Dotyczy ono zagnieżdżania reklam w świecie VR. Użytkownik aplikacji VR lub gry Virtual Reality będzie mógł w wirtualnym świecie odnaleźć nienachalną kostkę, która będzie swego rodzaju przyciskiem. Po kliknięciu lub zatrzymaniu wzroku na 5 sekund na kostce rozwinie się reklama. Na razie jest to rozwiązanie prototypowe. Google zaprezentowało je w formie krótkiej animacji. Wyświetlana treść reklamowa prezentuje dwuwymiarową animację. Sądzę, że za kilka lat taki format reklamy zostanie opanowany do perfekcji przez gigantów rynku.

Vr w reklamie i marketingu

Dlaczego mamy spędzać coraz więcej czasu w VR?

Obecnie wszystkie decyzje zakupowe jakie człowiek podejmuje dokonywane są w świecie rzeczywistym. W świecie rzeczywistym do naszego mózgu docierają setki komunikatów. Jesteśmy mocno rozpraszani przez różne czynniki, które z pewnością nie ułatwiają reklamodawcą precyzyjnego dotarcia do nas z przekazem. Będąc w wirtualnej rzeczywistości, żaden czynnik zewnętrzny nas nie rozprasza. Dlatego reklamodawcom tak bardzo zależy byśmy to właśnie w świecie VR podejmowali decyzje zakupowe. Aplikacje VR i filmy 360 mają tą przewagę nad innymi formami reklamy, że angażują nas w 100 procentach. Twórcy przekazu reklamowego mogą zatem tworzyć w pełni skuteczny, spersonalizowany przekaz, który trafi do naszego mózgu. Inna sprawa, czy nam się to podoba czy nie…

EPICVR – twoja przyszłość rzeczywistości wirtualnej w zasięgu ręki!

Czytaj również: film virtual reality | aplikacje Oculus Rift | filmy cardboard | salon gier VR | aplikacje cardboard | filmy 360 | filmy VR | aplikacje 360 | aplikacje VR| aplikacje virtual reality | aplikacje AR, aplikacje rozszerzonej rzeczywistości 

EPICVR.PL – aplikacje VR, filmy 360, aplikacje AR

Podaj dalej