18 Kwi 2021

Dlaczego VR i AR pomoże Ci zwiększać przewagę względem konkurencji?

Co ma ze sobą wspólnego pilot myśliwca i wirtualna rzeczywistość?

 

Podpowiedź: Nie chodzi tu bynajmniej o szkolenia VR dla pilotów.

Z tego tekstu dowiesz się w jaki sposób technologie immersyjne pomagają budować przewagę konkurencyjną.

 

Zasłużony amerykański strateg wojskowy John Boyd, współtwórca głównych założeń, które posłużyły do stworzenia samolotu myśliwskiego F-16 opracował bardzo interesującą teorię, szeroko znaną pod skrótem OODA.

 

Observe

Orient

Decide

Act

 

Dlaczego to jest ważne?

W naszym życiu mamy 4 podstawowe etapy przetwarzania informacji:

Obserwacja, w którym obserwujemy środowisko, w którym działamy i gromadzimy informacje na jego temat.

Istotne na tym etapie jest obserwowanie informacji zwrotnych, które są związane z podejmowanymi przez nas decyzjami.

 

Orientacja to etap, w którym przetwarzamy zebrane w ramach obserwacji dane, przeprowadzając ich analizę w oparciu o wcześniejsze doświadczenia czy uwarunkowania otoczenia w jakim funkcjonujemy.

 

Decyzja to etap, w którym podejmujemy decyzje. Mogą one mieć charakter automatyczny, odruchowy, lub być w pełni świadomymi.

 

Act (działanie) – w tym etapie realizujemy podjętą decyzję. Właściwie to testujemy w praktyce samą decyzję – ucząc się i adaptując do zmiennego i nie w pełni poznanego otoczenia.

 

Dlatego teoria jest nazywana OODA Loop, ponieważ ostatni etap stanowi niejako koniec i początek pętli, ponieważ znów sprowadza nas do obserwacji tego jak otoczenie zmienia się pod wpływem naszych decyzji.

 

OODA świetnie sprawdza się w środowisku o dużej zmienności i złożoności, czyli w biznesie. A więc do rzeczy!

Co ma wspólnego OODA z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością.

 

Firmy, aby zapewnić sobie odpowiednią przewagę konkurencyjną coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania, które pozwolą „wybiec w przód” przed konkurencją. Umiejętnie użyta technologia VR lub AR świetnie spełni w tym względzie swoje zadanie.

 

Wirtualna rzeczywistość przenosi nas do całkowicie wygenerowanego komputerowo świata, w którym mamy wrażenie fizycznej, przestrzennej obecności. Cechy wirtualnej rzeczywistości, które pomagają zbudować przewagę konkurencyjną to:

  • Możliwość skutecznego i taniego szkolenia VR dowolnej ilości pracowników. W przeliczeniu na koszty jednostkowe wyszkolenia jednego pracownika, oferowane przez nas rozwiązania nie odbiegają cenowo od standardowych typowych szkoleń online realizowanych z użyciem płaskiego ekranu komputera.
  • Możliwość szybkiego tworzenia innowacyjnych kampanii i rozwiązań marketingowych VR, które skutecznie angażują, oferują dużą konwersję i wysoki ROI przy realistycznym budżecie.
  • Możliwość prototypowania i testowania rozwiązań wirtualnie, bez żadnych konsekwencji – przed wprowadzeniem ich w życie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że stworzone z użyciem tej technologii rozwiązania 1:1 odpowiadają ich odpowiednikom z realnego świata.

W wirtualnej rzeczywistości działamy i przemieszczamy się w dokładnie taki sam sposób jak w świecie rzeczywistym. Różnica jest taka, że w wirtualnym świecie możemy bez jakichkolwiek kosztów, ryzyka czy niebezpieczeństwa – przeżywać wielokrotnie najtrudniejsze sytuacje.

 

Dowiedz się więcej o tym jak wirtualna rzeczywistość pomoże zwiększyć przewagę konkurencyjną Twojej firmy. Zobacz poniższe przykłady:

 

Rozszerzona rzeczywistość z kolei pozwala nanieść przydatne informacje na obraz świata rzeczywistego widzianego naszym okiem, bądź okiem kamery urządzenia. Istotne jest to, aby w zależności od potrzeb dobrać odpowiednią technologię. Rozszerzona rzeczywistość idealnie sprawdzi się wszędzie tam gdzie człowiek potrzebuje wolnych rąk a jednocześnie chce mieć dostęp do istotnych informacji aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Tylko kwestią czasu jest kiedy rozszerzona rzeczywistość będzie popularniejsza od smartfonów.

 

Dowiedz się jaka będzie przyszłość VR-u:

 

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku funkcjonowania biznesu, nie wystarczy być „na bieżąco”. Istotne jest podejmowanie kluczowych działań „w locie”,  tak aby wyprzedzić ruchy konkurencji. Wykorzystywanie immersyjnych narzędzi takich jak wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość świetnie wpisuje się w taktykę OODA, którą w czasie rzeczywistym podczas walki perfekcyjnie wykorzystują piloci myśliwców bojowych. Warto czerpać wiedzę od najlepszych i budować swój biznes w taki sposób, by zawsze być krok przed konkurencją.

 

Porozmawiajmy! Pokażemy Ci jak osiągnąć ten cel z wykorzystaniem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

 

06 Kwi 2021

Gry VR w marketingu. Jak osiągnąć sukces łącząc grywalizację i marketing w wirtualnej rzeczywistości?

GRY VIRTUAL REALITY W MARKETINGU. OSIĄGNIJ SUKCES ŁĄCZĄC GRYWALIZACJĘ I MARKETING W VR!

 

Spis treści:

 • Wdrażanie VR w marketingu, czyli dlaczego zrealizowaliśmy ten projekt?
 • Wyzwania technologiczne w marketingowych aplikacjach wirtualnej rzeczywistości.
 • Innowacyjność wdrożonych elementów VR.
 • Jakie korzyści klient osiągnął dzięki promocji swojej marki poprzez VR?
 • Szukasz przydatnych informacji? Poznaj nasz kanał YouTube:

 

 

WDRAŻANIE WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI DLA MARKETINGU, CZYLI DLACZEGO ZREALIZOWALIŚMY TEN PRZEŁOMOWY PROJEKT?

 

Poznaj jeden z najciekawszych przykładów wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w marketingu i doświadczaniu marki.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że gry to produkty, które mają jeden cel. Zanurzyć użytkownika w świat gry i sprawić, by przebywał w nim jak najdłużej. Gry funkcjonują na rynku samodzielnie. Są zamkniętymi, indywidualnymi produktami. Możemy dokupywać do nich dodatki, kolejne części. Jednak są to odrębne formy sztuki, rzadko kiedy powiązane z rzeczywistym światem.

Rozpoczynając projekt zadaliśmy sobie wspólnie z klientem kluczowe pytania:

A co by się stało, gdyby gra komputerowa była pomostem między marką a konsumentem?

A gdyby tak zanurzyć użytkownika w pełni, wszystkimi zmysłami w świat gry virtual reality, po to by silniej związał się z naszą marką? Gdyby dać mu dostęp do ekstremalnych przeżyć jakich w świecie realnym może doświadczać tylko garstka ludzi?

 

Taki właśnie cel przyświecał marce Stock Polska, dla której zrealizowaliśmy interaktywną grę VR przenoszącą ludzi w świat marki Amundsen Vodka.

 

INTERAKTYWNA MARKETINGOWA GRA VR DLA AMUNDSEN VODKA

 

Przy pomocy technologii VR stworzyliśmy skuteczne narzędzie marketingowe marki, które znacząco przełożyło się na pozytywne efekty marketingowe i sprzedażowe. Modnym dziś pojęciem jest grywalizacja. Połączenie wirtualnej rzeczywistości z mechanizmami wspierającymi grywalizację daje spektakularne efekty. W przeżywanie doświadczeń wirtualnej rzeczywistości człowiek angażuje się całym sobą. Niezależnie od tego czy badamy jego krzywą uczenia, czy pobudzamy pamięć motoryczną – wirtualna rzeczywistość daje w pełni realne wrażenie przebywania w realnym świecie. Z tą tylko drobną różnicą, że w wirtualnej rzeczywistości nic nas nie ogranicza.

 

Jak wykorzystać VR w marketingu i sprzedaży? Zobacz nasz krótki poradnik:

 

Realizując ten projekt skupiliśmy się na dostarczeniu graczom silnych emocji, które zwiążą ich mocniej z marką. Istotne było osadzenie ich w odpowiedniej historii nawiązującej do genezy powstania Amundsen Vodka. Jednocześnie pracowaliśmy nad tym, by połączyć w sobie dwa istotne elementy:

  • Rywalizację między graczami.
  • Przeżycie pełne emocji, które zapada w pamięć.

 

Zadanie użytkownika było proste. Kierując się znaną choć dziś coraz częściej zapominaną zasadą dotycząca produkcji gier: „Easy to learn, difficult to master” zaprojektowaliśmy mechanikę, która jest intuicyjna dla początkującego gracza. Jednak, aby osiągnąć sukces, trzeba ćwiczyć i pobijać własne rekordy. Zgodnie z tą maksymą stworzona gra virtual reality była prosta w obsłudze, Każdy, niezależnie od wieku i poziomu obycia z technologią wdrażał się szybko. Jednak, aby wejść na poziom mistrzowski – trzeba było włożyć wiele wysiłku.

Akcja dzieje się w górach. 3, 2, 1 … czas start! Kto pierwszy zdobędzie zmrożoną butelkę Amundsen Vodka – wygrywa. Jednak, aby tego dokonać – trzeba się wspiąć na wysoką i niebezpieczną górę, która ma kształt butelki Amundsen Vodka.

Tyle i aż tyle. Prosta idea. Mnóstwo satysfakcji dla użytkowników.

Klient potwierdził słuszność i zasadność takiego podejścia. Aktualnie realizujemy drugą część przedsięwzięcia – promując kolejną markę z portfolio Amundsen Vodka.

Zobacz krótki gameplay z naszej aplikacji VR:

 

Oczekiwania klienta na temat końcowego rezultatu projektu były następujące:

  • Zwiększenie świadomości marki wśród konsumentów w trakcie przeprowadzanych aktywacji na eventach muzycznych,
  • Stworzenie kampanii marketingowej zapadającej w pamięć z użyciem techologii VR,
  • Wyróżnienie się jako innowatora na tle innych, konkurencyjnych marek,
  • Podniesienie sprzedaży promowanego produktu,

 

 

WYZWANIA TECHNOLOGICZNE DLA TEGO ROZWIĄZANIA MARKETINGOWEGO WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI:

  • Wierne i realistyczne przeniesienie mechaniki wspinania do świata VR,
  • Implementacja mechanizmów grywalizacji, które pozwolą zatrzymać użytkownika na dłużej,
  • Zapewnienie odpowiedniego komfortu i poczucia bezpieczeństwa wszystkim graczom (zarówno tym początkującym jak i doświadczonym)
  • Stworzenie krótkiej, dynamicznej rozgrywki, która wywołuje niedosyt, sprawiając, że gracz chce więcej

 

 

INNOWACYJNOŚĆ WDROŻONYCH ELEMENTÓW VR:

Rzeczywiste odwzorowanie perspektywy i wysokości

Zależało nam na tym by użytkownik rzeczywiście czuł wysokość i miał wrażenie faktycznego znajdowania się nad przepaścią. Jedyną możliwością drogi, była droga na szczyt.

Presja czasu i losowo obsuwające się kamienie dodały grze dreszczyku emocji. Mając na głowie gogle VR uczestnicy tego doświadczenia mentalnie przenosili się na zbocze góry. Ich zaangażowanie w przeżywane doświadczenie VR potwierdza, że wirtualna rzeczywistość angażuje wszystkie zmysły człowieka w pełni. Efekty różnych wdrożeń VR w marketingu pokazują jedno: wirtualna rzeczywistość przekłada się na skuteczne zaangażowanie i lepsze przyswojenie komunikatu marketingowego marki.

Losowo zmieniające się warunki atmosferyczne

Choć sama podróż na górę wydaje się krótka – po drodze może się wiele zdarzyć. Zależało nam na tym, by w niektórych momentach użytkownik wyszedł poza strefę komfortu. Dzięki takiemu podejściu sukces cieszy bardziej. Gracz ma świadomość, że nie było łatwo, a jednak dzięki swoim umiejętnościom dał radę.

 

Bliskość nagrody, z jednoczesną trudną drogą do jej zdobycia daje graczom wielką satysfakcję. Wiemy, że zwycięstwo jest realne, w zasięgu ręki. Jednak trzeba wytrwałości i ostrożności, aby sięgnąć po ostateczną nagrodę. Gry w wirtualnej rzeczywistość naśladując rzeczywistą fizykę wymagają innego podejścia do rozgrywki.

 

Dowiedz się więcej o tym co sprawia graczom radość:

 

Realistyczna symulacja zdarzeń

W wirtualnej rzeczywistości poruszamy się w taki sam sposób jak w świecie realnym. Jeśli puścimy się ręką skały – spadniemy. Jeśli wykonamy jeden nieostrożny ruch – polecimy w przepaść.

Zależało nam na możliwie jak najwierniejszym odwzorowaniu realizmu wspinaczki. Z racji, że stworzyliśmy grę wspinaczkową, w której użytkownik wspina się własnymi rękami, bez dodatkowych zabezpieczeń.

Dzięki zastosowaniu takiego podejścia uczestnicy rozgrywki angażują się w nią mocniej. Mimo, że doskonale wiedzą, że są w świecie wirtualnym, są niezwykle ostrożni, tak jakby robili te same czynności w rzeczywistości.

Oczywiście w grze pozostawiliśmy również miejsce na brawurę i ryzykowne zachowania. To tylko gra, a więc istotne jest również pozostawienie możliwości zabawy. W świecie rzeczywistym nikt nie może sobie pozwolić na ryzyko, które jednym ruchem doprowadzi człowieka do śmierci. We wdrażanej przez nas grze VR jedynym ryzykiem/karą jest utrata czasu. Czasu, który nie pozwoli nam wygrać, pod warunkiem, że inni użytkownicy szybciej wejdą na górę. Poza tym czasem, nie ryzykujemy nic.

 

KORZYŚCI DLA MARKI KLIENTA I EFEKTY Z WDROŻENIA

  • Utrwalenie wizerunku promowanej marki wśród klientów,
  • Rozpoznawalność w branży dzięki zastosowaniu innowacyjnych środków marketingowych,
  • Zwiększenie sprzedaży produktów,
  • Odświeżenie wizerunku w oczach klientów/konsumentów,
  • Potwierdzenie słuszności inwestycji w wirtualną rzeczywistość oraz możliwość wyznaczenia kierunku kolejnych wdrożeń tej technologii,
  • Wysoki zwrot z inwestycji marketingowej,
  • Zwiększenie przewagi nad konkurencją,

 

Poznaj inne nasze rozwiązania VR z zakresu marketingu. Dowiedz się jak wykorzystać potencjał technologii VR w Twojej branży!

https://epicvr.pl/pl/aplikacje-vr/

Po założeniu na głowę gogli wirtualnej rzeczywistości człowiek w pełni przenosi się do innego świata. W tym wirtualnym świecie możemy poruszać się w dokładnie taki sam sposób jak w świecie realnym, z tą jednak różnica, że nic nas nie ogranicza. Możemy wykonywać dowolne czynności bez jakichkolwiek konsekwencji fizycznych czy moralnych.

Potencjał wirtualnej rzeczywistości tkwi w tym, że przenosi nas do innego, równoległego świata, w którym sami ten świat kreujemy. Wizja rozwoju i przyszłości technologii VR jest jedna. Za kilka lat w wirtualnym świecie każdy z nas będzie spędzał coraz więcej czasu. Gogle VR zastąpią nam telewizory czy spotkania online przez Skype. Będziemy mogli fizycznie uczestniczyć w spotkaniach z ludźmi z najdalszych zakątków świata.

Poznaj nasze narzędzie do interaktywnych spotkań VR:

Świat rzeczywisty stanie się mniejszy, a jednocześnie świat cyfrowy znacznie się powiększy i zyska nowy wymiar. W dobie pandemii, ograniczeń w pracy czy komunikacji, wirtualna rzeczywistość jest następnym krokiem w drodze ewolucji człowieka. Nie jest to rewolucja na miarę Internetu. Jest to ewolucja, która nieuchronnie zmieni nasze życie poprzez zmianę sposobu korzystania z mediów czy informacji.

 

Jeśli zgadzasz się z tym co napisaliśmy, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci zająć odpowiednią pozycję w wirtualnym świecie już teraz, zanim pojawią się w nim Twoi konkurenci.

Od A do Z:

  • Pokażemy Ci potencjał i różne możliwości technologii wirtualnej rzeczywistości lub rzeczywistości rozszerzonej,
  • Przeanalizujemy Twoje pomysły i sugestie, przekuwając je w udane wdrożenia dla Twoich produktów, marki czy procesów w Twojej firmie,
  • Stworzymy szczegółową koncepcję oprogramowania VR lub AR, które lub innego rozwiązania, które pozwoli Ci zaistnieć w świecie wirtualnym,
  • Wdrożymy i sfinalizujemy projekt, zajmując się kompleksowo realizacją oprogramowania VR od A-Z, czyli od wymodelowania obiektów do wypuszczenia ostatecznego rozwiązania na rynek.

 

Prowadzimy największy w Polsce – ekspercki blog o VR. Poznaj go.

 

Jakie są podstawowe pojęcia związane z VR/AR?

Jak powstaje oprogramowanie VR/AR?

Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę aplikacji VR/AR?

Szkolić, czy nie szkolić? O korzyściach z zastosowania szkoleń w wirtualnej rzeczywistości.

Dlaczego warto realizować podobne projekty z nami?

W EPICVR tworzymy zaawansowane rozwiązania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości od 2013 roku. Współpracowaliśmy z gigantami

 

 

Jak i z małymi podmiotami.

 

Wdrażaliśmy rozwiązania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w:

 • Przemyśle,
 • Lotnictwie,
 • Marketingu,
 • Sprzedaży
 • Szkoleniach z zakresu kompetencji miękkich,
 • BHP,
 • Medycynie,
 • Architekturze,
 • Muzeach,
 • Wirtualnym zwiedzaniu obiektów,

 

Poznaj inne nasze rozwiązania wirtualnej rzeczywistości:

Jak skutecznie oszacować koszty wdrożenia VR w Twojej firmie? Jakie będą zyski i czy warto w to inwestować? Umów z nami krótkie, niezobowiązujące spotkanie online. Krok po kroku omówimy Twoją sytuację. Zaproponujemy rozwiązania, które sprawdziliśmy i przetestowaliśmy u innych klientów.

 

 

 

11 Mar 2021

Szkolenia VR dla lotnictwa – jak wirtualna rzeczywistość pomaga szkolić personel pokładowy?

Szkolenia VR dla lotnictwa – jak wirtualna rzeczywistość pomaga szkolić personel pokładowy?

 

Spis treści:

 • Cel projektu
 • Wyzwania technologiczne VR w lotnictwie
 • Innowacyjne rozwiązania jakie wdrożyliśmy
 • Korzyści jakie klient osiągnął dzięki wdrożeniu szkoleń VR w lotnictwie
 • Kalkulatory, wzory umów i inne przydatne dla Ciebie informacje!

 

 

 

 

 

 

CEL PROJEKTU:

Głównym celem projektu było dostarczenie skutecznego eksperckiego narzędzia szkoleniowego VR dla przyszłych członków personelu pokładowego samolotów pasażerskich. Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie kształci nie tylko pilotów, ale również stewardów i stewardesy. Praktycznie od początku istnienia lotnictwa, największą wagę przykłada się do bezpieczeństwa. Odpowiednie szkolenia lotnicze, egzaminy i podnoszenie kwalifikacji są normą dla każdego kto pracuje w tej branży. Zignorowanie pewnych ważnych kwestii tu na ziemi, jeszcze przed lotem, może przyczynić się do śmierci setek osób. Niezwykle ważna jest możliwość przećwiczenia wszystkich niebezpiecznych zdarzeń i sytuacji jakie mogą pojawić się w samolocie. Tylko takie podejście daje pewność, że pracownicy na wysokości w sytuacji kryzysowej będą postępować zgodnie z procedurami.

 

Jak skutecznie wdrożyć kursy VR w Twojej firmie? Od czego zacząć i jak zweryfikować potencjalnego wykonawcę? Kliknij i zobacz nasz praktyczny poradnik!

 

Lotnicza Akademia Wojskowa postawiła na lotnicze szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości z prostej przyczyny.

 „Pamięć Mięśniowa”, którą zdobywamy podczas wykonywania czynności manualnych w wirtualnej rzeczywistości pozwala naszemu ciału nabrać automatycznych odruchów, które w przypadku jakiejkolwiek niebezpiecznej sytuacji pomogą nam działać automatycznie. Tylko w taki sposób człowiek jest w stanie zachować zimną krew i nie ulegać emocjom, które tak bardzo przeszkadzają w podejmowaniu racjonalnych decyzji.

 

Czym jest pamięć mięśniowa, zwana również pamięcią motoryczną dowiesz się z tego filmu:

 

W efekcie realizacji projektu zaawansowanego treningu VR – nasz klient – Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie założył uzyskanie następujących korzyści:

  • Ograniczenie kosztów szkoleń poprzez możliwość szkolenia się w murach uczelni, bez konieczności wyjeżdżania na kosztowne szkolenia z podobnego zakresu, przeprowadzane za granicą,
  • Możliwość skutecznego, obiektywnego sprawdzenia postępów personelu w VR, i rejestrowania wyniku szkolenia lotniczego VR dla poszczególnych studentów, działających wspólnie w kokpicie Boeinga 737-800,
  • Osiągnięcie pełnego realizmu zdarzeń, przy pomocy grafiki komputerowej jakiego nie uzyska się w tradycyjnych symulatorach (rozerwanie kadłuba, ponad 50 pasażerów wymagających pomocy i pokierowania, możliwość postępowania dokładnie w taki sposób jak w rzeczywistej sytuacji zagrożenia).
  • Uzyskanie przez uczestników szkolenia efektu tzw. pamięci mięśniowej, która pozwala wielokrotnie przećwiczyć skomplikowane zadania,
  • Podniesienie efektywności szkoleń z możliwością analizy krzywej uczenia się, dla każdego uczestnika szkolenia,
  • Możliwość całkowitego wyeliminowania trenera/instruktora poprzez zastąpienie go wirtualnym odpowiednikiem w oprogramowaniu szkoleniowym VR

 

 

WYZWANIA TECHNOLOGICZNE W SZKOLENIACH VR DLA LOTNICTWA

 

Podchodząc do realizacji każdego projektu w technologii VR, stajemy przed wyzwaniami technologicznymi. W przypadku szkolenia VR dla personelu pokładowego z zakresu awaryjnego lądowania na wodzie, istotnym wyzwaniami było:

  • Zapewnienie możliwości szkolenia wielu osób jednocześnie w płynny i niezakłócony sposób,
  • Wierne przeniesienie wszystkich czynności i procedur lotniczych do świata wirtualnej rzeczywistości w takiej formie, by osoba po przeszkoleniu w środowisku wirtualnym, bez przeszkód wykonywała analogiczne czynności w świecie rzeczywistym,
  • Realistyczne odwzorowanie pełnej wielkości Boeinga 737-800.
  • Symulowanie fizyki różnych zdarzeń, jak na przykład rozerwanie kadłuba samolotu, pływanie w morzu po wypadnięciu przez rozerwany kadłub, poszukiwanie pasażerów, którzy nie zdążyli opuścić samolotu a mogli zostać uwięzieni na fotelach, które już są pod wodą,
  • Precyzyjne rejestrowanie wyników i postępów szkolenia dla każdego uczestnika wraz z możliwością analizy i oceny poprawności wykonania zadań jak i postępów w nauce,
  • Sprawdzenie, czy każdy postępuje zgodnie z procedurami i wykonuje zadania w określonej kolejności, zgodnie z postępowaniem i procedurami dla ewakuacji Boeinga 737-800.
  • Stworzenie aplikacji edukacyjnej VR w taki sposób, by obsługa i sterowanie nie przeszkadzały użytkownikowi (łatwość sterowania),
  • Możliwość przeprowadzania działań i czynności z dokładnie taką samą prędkością jak dzieje się to w świecie rzeczywistym,
  • Pełna autonomia i możliwość podejmowania decyzji przez osoby szkolące się, wraz z ponoszeniem wszystkich tego konsekwencji w bezpiecznym, wirtualnym środowisku, wiernie naśladującym Boeinga 737-800.

 

KLIKNIJ I UZYSKAJ SZYBKO WYCENĘ PODOBNEGO ROZWIĄZANIA DLA TWOJEJ FIRMY

 

VR I NOWOCZESNA EDUKACJA W LOTNICTWIE. POZNAJ INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA EDTECH JAKIE ZASTOSOWALIŚMY

 

Zaawansowany system multiplayer w szkoleniu wirtualnej rzeczywistości

Głównym założeniem projektu była kooperacja wielu szkolących się osób jednocześnie w VR. Musieli się oni widzieć i słyszeć oraz mieć nieograniczoną możliwość wspólnego wchodzenia w interakcje środowiska szkoleniowego. Tylko takie podejście da pewność, że studenci, którzy korzystają ze szkolenia – będą w analogiczny sposób postępować w rzeczywistości.

Skorzystaliśmy z wielokrotnie przetestowanego przez nas narzędzia do integracji online, które umożliwia integrację do 20 użytkowników jednocześnie w podstawowej wersji.

Istotnym czynnikiem była synchronizacja danych dotyczących przebiegu szkolenia i jego wyników z możliwością wyświetlenia zbiorczego podsumowania. Oprogramowanie wirtualnej rzeczywistości jakie dostarczyliśmy do Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie umożliwia również bezpośredni podgląd postępów poszczególnych użytkowników na niezależnym ekranie. Jest to skuteczne narzędzie dla nauczycieli i osób prowadzących szkolenia.

 

 

System szkoleniowy VR rejestrujący postępy użytkownika

 

Aby w pełni poprawnie ocenić postępy szkolącego się studenta, ważne jest rejestrowanie jego postępów w sposób obiektywny. W przypadku naocznej obserwacji tego jak dana osoba wykonuje lotnicze procedury – zawsze mogą pojawić się zniekształcenia postrzegania. System komputerowy VR jest bezlitosny. W dużym uproszczeniu bazujemy na wartościach „0” lub „1”. Czyli albo wykonałeś zadanie poprawnie albo niepoprawnie.

Nasze rozwiązanie również umożliwia zapis wyników dla poszczególnego użytkownika celem późniejszego przeanalizowania. Studenci mogą szkolić się w samolocie niezależnie: wspólnie w wirtualnej rzeczywistości a oddzielnie w świecie realnym. Tworząc oprogramowanie kierowaliśmy się zasadą, że system szkoleniowy VR wiarygodnie zarejestruje postępy poszczególnych użytkowników i da wykładowcy możliwość oceny postępu nauki.

 

Sztuczna inteligencja wirtualnych pasażerów lotniczych

 

Pasażerowie postępują autonomicznie i podejmują decyzje samodzielnie w oparciu o system sztucznej inteligencji. Tworząc system staraliśmy się możliwie jak najwierniej odwzorować zachowanie pasażerów. Analizowaliśmy rzeczywiste materiały i relacje uczestników podobnych zdarzeń.

Dla przykładu, w przypadku rozerwania kadłuba Boeinga 737-800 pasażerowie mimowolnie są wyrzucani do wody. Po krótkim szoku niektórzy mogą zacząć się topić i wymagać dodatkowej pomocy. Sprawniejsi zaś samodzielnie poszukują miejsca, w które miejsca należy się ewakuować. Najczęściej są to skrzydła, pod warunkiem, że jest na nich miejsce.

 

 

KORZYŚCI DLA KLIENTA I EFEKTY Z WDROŻENIA NOWOCZESNYCH NARZĘDZI EDUKACYJNYCH W LOTNICTWIE

  • Zminimalizowanie kosztów szkoleń lotniczych,
  • Wyrobienie efektu pamięci mięśniowej wśród studentów Lotniczej Akademii Wojskowej,
  • W pełni obiektywne badanie postępów szkolącej się osoby,
  • Skrócenie czasu zdobywania wiedzy,
  • Symulowanie najtrudniejszych zdarzeń w lotnictwie bezpieczny sposób.

 

 

Oto jeden z pokazowych filmów pokazujących jedno ze szkoleń, z zaangażowaniem 4-ech użytkowników jednocześnie:

 

Jak widać użytkownicy współpracują ze sobą wykonując zadania. Zakres obowiązków każdego z nich jest nieco inny. Określają to szczegółowo przepisy i procedury lotnicze. Niezwykle istotne jest, aby wykonywać zadania w określonej kolejności. Dlatego też stworzony przez nas system edukacyjny w wirtualnej rzeczywistości nie tylko rejestruje czy dane zadanie zostało wykonane czy nie, ale przede wszystkim w jakiej kolejności zostały wykonane i przez którego użytkownika. Tylko w taki sposób możliwe jest zbadanie pełnej znajomości procedur.

 

Gogle wirtualnej rzeczywistości w pełni przenoszą nas do trójwymiarowego środowiska szkoleniowego. Człowiek porusza się w nim i zachowuje w sposób identyczny jak w świecie rzeczywistym. Z tą tylko różnicą, że w świecie wirtualnym nikomu nie stanie się krzywda. W virtual reality bez najmniejszych konsekwencji wyszkolimy się, wykonując najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne działania. W bezpiecznym i kontrolowanym środowisku 3d możemy popełniać nieskończoną ilość błędów. Jedyną konsekwencją jest niezdanie egzaminu. Zawsze mamy kolejną szansę i kolejne podejście. Realne życie nigdy nie da nam drugiej szansy.

 

Mamy spore doświadczenie w projektach szkoleniowych VR zrealizowanych dla lotnictwa. Łączymy edukację i technologię w służbie poprawy jakości szkolenia personelu pokładowego. Poprzednio realizowane przez nas szkolenie w technologii wirtualnej rzeczywistości umożliwiało przeszkolenie studentów z zakresu prawidłowego reagowania w przypadku pożaru w samolocie.

 

Ważne informacje dla Ciebie!

 

Jeśli szukasz podobnych rozwiązań dla Twojej firmy/marki czy po prostu masz dobry pomysł na wykorzystanie technologii VR – koniecznie poinformuj nas o tym!

Od A do Z zajmiemy się:

  • Analizą potrzeb i pomysłów przez pryzmat poprzednich, sprawdzonych wdrożeń wśród dużych klientów (zrealizowaliśmy ponad 50 zaawansowanych interaktywnych aplikacji VR/AR),
  • Stworzeniem koncepcji oprogramowania w oparciu o nasze doświadczenie,
  • Przygotowaniem dema MVP do testów,
  • Wypracowaniem finalnego rozwiązania w oparciu o testy MVP,
  • Kompleksową realizacją oprogramowania szkoleniowego VR od A-Z, czyli od stworzenia pojedynczych modeli 3d, do przedstawienia gotowego produktu

 

Informacje przydatne dla Ciebie:

Podstawowe pojęcia związane z VR/AR?

Jak powstaje oprogramowanie VR/AR?

Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę aplikacji VR/AR?

Szkolić, czy nie szkolić? O korzyściach z zastosowania szkoleń w wirtualnej rzeczywistości.

 

DLACZEGO WARTO REALIZOWAĆ PODOBNE PROJEKTY Z NAMI?

 

W EPICVR tworzymy zaawansowane rozwiązania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości od 2013 roku. Współpracowaliśmy z gigantami

 

 

Jak i z małymi podmiotami.

Wdrażaliśmy rozwiązania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w:

 • Przemyśle,
 • Lotnictwie,
 • Marketingu,
 • Sprzedaży
 • Szkoleniach z zakresu kompetencji miękkich,
 • BHP,
 • Medycynie,
 • Architekturze,
 • Muzeach,
 • Wirtualnym zwiedzaniu obiektów,

 

 

Poznaj inne nasze rozwiązania wirtualnej rzeczywistości:

 

Często mówimy klientom, że wirtualna rzeczywistość pozwala obniżyć koszty, podnieść bezpieczeństwo pracowników, wygenerować oszczędności czy zwiększyć zyski firmy. Jak to udowodnić i skutecznie wyliczyć? Zrobimy to za Ciebie:

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Poważnie podchodzimy do klienta i do kwestii wdrażania naszych rozwiązań. Rozpoczynając współpracę dokładnie analizujemy Twoje potrzeby i sugerujemy rozwiązania programowe i sprzętowe, które sprawdziły się w poprzednich wdrożeniach. Doskonale rozumiemy, że wdrożenie i skuteczne wykorzystanie tak egzotycznej technologii jaką jest wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość musi być ekonomicznie uzasadnione. Poznaj nasz potencjał i stworzone przez nas rozwiązania. Mamy gotowe systemy, których używamy „jak klocków” do stworzenia rozwiązania dopasowanego specjalnie do Twoich potrzeb. Dzięki temu nie przepłacasz za naszą pracę, a efekty widoczne są znacznie szybciej niż gdybyśmy budowali oprogramowanie od zera.

 

22 Lut 2021

Wirtualna rzeczywistość – 15 mitów związanych z technologią VR

Poznaj 15 największych mitów związanych z wirtualną rzeczywistością!

 

 

MITY ZWIĄZANE Z TECHONOLGIĄ VR

 

1) Rozwiązania VR są kosztowną zabawką.

Wirtualna rzeczywistość przestała być ciekawostką naukową czy zabawką. Technologia ta od co najmniej 7 lat z powodzeniem wykorzystywana jest profesjonalnie w różnych obszarach naszego życia znacznie obniżając koszty tradycyjnych rozwiązań.

Jak wyliczyć budżet aplikacji VR? Od czego zależy koszt stworzenia oprogramowania VR?

 

2) VR to rozrywkowy gadżet, a nie narzędzie do pracy.

Szkoleniowe rozwiązania wirtualnej rzeczywistości coraz skuteczniej zastępują tradycyjne formy nauki. Z roku na rok przybywa oprogramowania VR, które ułatwia pracę. Najważniejsze obszary rozwoju technologii VR w pracy to:

 • Usprawnianie pracy zdalnej
 • Podnoszenie kompetencji pracowników poprzez szkolenia VR
 • Prototypowanie i testowanie pomysłów w wirtualnym środowisku przed wdrożeniem
 • Projektowanie obiektów całkowicie w wirtualnej rzeczywistości

 

To tylko wierzchołek góry lodowej. Oprogramowanie wirtualnej rzeczywistości wykorzystywane jest również w medycynie, architekturze, przemyśle czy w branży ubezpieczeniowej.

Praktycznie każda dziedzina ludzkiego życia może zostać usprawniona dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości.

 

3) Wirtualna rzeczywistość za kilka lat zniknie, tak jak okulary 3d do telewizora.

 

Osoby, które porównują technologię wirtualnej rzeczywistości do telewizyjnych okularów 3d prawdopodobnie nigdy nie miały na głowie porządnych gogli VR.

Sam rynek vr rozwija się w dynamicznym tempie. Szacuje się ze w 2025 roku wart będzie:

Wielkie firmy inwestują rocznie miliardy dolarów w VR-owym wyścigu technologicznym.

Wszyscy znani producenci elektroniki ostrzą sobie zęby na swój kawałek VR-owego tortu. Przewagę będzie miał ten, kto zmonopolizuje rynek swoimi goglami VR. Wszystkim zależy na tym by był to sprzęt równie powszechny jak smartfony. I cała branża do tego zmierza.

Oczywiście nie stanie się to w ciągu 1-2 lat, ale sądzę, że w ciągu 5-6 lat już tak. Ostatni rok pokazał, że świat nie ma wyjścia i coraz częściej będą się pojawiać momenty, w których życie przeniesie się do Internetu. Wirtualna rzeczywistość doskonale wkomponowuje się w trend cyfryzacji naszego życia i jak podkreśla Mark Zuckerberg (założyciel Facebooka i właściciel firmy Oculus produkującej popularne gogle VR) – wirtualna rzeczywistość jest naturalnym etapem ewolucji Internetu. Tak jak teraz udostępniamy sobie zdjęcia czy filmy, tak za kilka lat będziemy udostępniali sobie wirtualne przeżycia.

Wartość sprzedaży urządzeń i treści VR dobitnie pokazuje, że wirtualna rzeczywistość nie jest chwilową modą i nie zniknie jak okulary 3d do telewizora. Technologia ta jest w pełni natywna w obsłudze. Jest to pierwsza technologia, z której korzystamy w pełni intuicyjnie, wykorzystując te same mechaniki jakie towarzyszą nam na co dzień w realnym świecie.

 

 

4) Na rynku brakuje odpowiednich profesjonalnych narzędzi i oprogramowania do VR-u.

 

Wirtualna rzeczywistość jest szeroko wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia zawodowego. Coraz więcej zakładów produkcyjnych przenosi swoje hale do VR, celem lepszego przeszkolenia pracowników.

Zobacz jak za pomocą VR usprawniamy pracę zakładów produkcyjnych:

 

W wirtualnej rzeczywistości w sposób bezpieczny i kontrolowany możemy przeprowadzać najtrudniejsze szkolenia, symulować najbardziej niebezpieczne zdarzenia bez jakiekogolwiek ryzyka. W świecie wirtualnym możemy odwzorować każde niebezpieczne zdarzenie.

 

 

Powstaje coraz więcej narzędzi umożlwiających zdalną pracę. Wspólne projektowanie w 3d w fizycznej hali produkcyjnej, prototypownie nowego modelu samochodu w 3d, czy wirtualne warsztaty i prelekcje są na wyciągnięcie ręki. Poznaj stworzone przez nas narzędzie do usprawnienia pracy zdalnej za pomocą VR.

 

5) VR nie jest technologią bezpieczną – łatwo wykraść poufne dane.

 

W goglach VR wykorzystuje się dokładnie takie same mechanizmy szyfrowania jakie mają współczesne smartfony czy komputery. Prawdopodobieństwo przechwycenia poufnych danych jest zbliżone do możliwości wykradnięcia danych ze smartfona. Akceptujemy logowanie się do bankowości internetowej ze smartfona w miejscach publicznych, płacenie telefonem w marketach czy restauracjach. Analogiczne mechanizmy działają w goglach VR, więc jeśli czujemy się bezpiecznie korzystając ze smartfona – równie bezpieczni będziemy w goglach VR.

 

Przewagą okularów VR jest fakt, że praktycznie niemożliwe jest, aby ktokolwiek zajrzał nam w gogle „kątem oka”. Chyba, że świadomie je ściągniemy z głowy i przekażemy innej osobie.

 

 

6) Pieniądze zainwestowane w rozwiązanie VR do mojej firmy nie zwrócą się.

 

O tym czy warto inwestować w VR więcej dowiesz się tutaj.

 

Jeśli powyższy film Cię zainteresował, warto również zobaczyć ten materiał odpowiadający na pytanie: „Szkolić, czy nie szkolić?”

Czy zrealizowanie projektu VR jest opłacalne? Nasze case study pokazują, że opłaca się zdecydowanie. Zobacz jak usprawniliśmy pracę zakładu produkcyjnego Velvet Care:

 

Zobacz jaki potencjał drzemie w rozwiązaniach marketingowych VR:

 

 

7) Wirtualna rzeczywistość zniknie z naszego życia i zostanie zastąpiona rzeczywistością rozszerzoną

 

Jeśli zastanawiasz się jakie są róznice między rzeczywistością wirtualną a rozszerzoną – polecam Ci poznać je krótko w 3 minuty z tego filmu:

 

 

W dużym uproszczeniu wirtualna rzeczywistość pozwala nam całkowicie przenieść się do wirtualnego świata, a rzeczywistości rozszerzona, rozszerza nasz obecny świat o dodatkowe treści. Obie technologie rozwijają się równolegle i znajdują zastosowanie w naszym życiu. Aktualnie urządzenia umożliwiające wyświetlanie treści rzeczywistości rozszerzonej są konstruowane w inny sposób niż gogle wirtualnej rzeczywistości.

W przyszłości bardziej prawdopodobny jest taki scenariusz, że powstaną jedne lekkie i wygodne gogle umożliwiające korzystanie z rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Istnieje pojęcie mixed reality, którym nazywa się tzw. rzeczywistość mieszaną. Jednak obecnie technologiczne rozwiązania sprzętowe jeszcze nie dają zadowalających efektów w tym zakresie.

 

 

 

 

MITY ZWIĄZANE Z UŻYTKOWANIEM GOGLI VR

 

8) Ludziom robi się niedobrze od wirtualnej rzeczywistości.

 

Pojęcie choroby symulatorowej istnieje w rzeczywistości. To tzw. motion sickness. Najczęściej występuje podczas pierwszych kontaktów człowieka z wirtualną rzeczywistością i w miarę przyzwyczajania się mózgu do technologii VR – maleje. Jednak z moich obserwacji choroba symulatorowa w VR występuje rzadko. Najczęściej mamy z nią do czynienia podczas korzystania z doświadczeń VR, w których nasze ciało siedzi lub stoi nieruchomo a w wirtualnej rzeczywistości się porusza. W takim przypadku w naszym mózgu pojawiają się sprzeczne bodźce – ciało wie, że jest nieruchome, a zmysł wzroku wysyła do mózgu sygnał, że się poruszamy.

 

Jednak bardzo łatwo temu zaradzić. Wystarczy np. w konkretnym doświadczeniu/aplikacji/grze VR włączyć widok punktu odniesienia. Może to być kokpit statku kosmicznego, kabina samochodu, czy platforma, która nas przemieszcza. Pomaga to uniknąć sprzecznych sygnałów, ponieważ wiemy, że stoimy nieruchomo.

Jak ludzki mózg postrzega VR:

 

9) Gogle VR są niedostępne i trudne w użyciu.

 

Gogle VR są coraz łatwiej dostępne i coraz powszechniejsze. Wysokiej klasy gogle VR, jak np. Oculus Quest wersji 2 można kupić już za 2500 zł brutto. Są to autonomiczne gogle VR, które do działania nie wymagają komputera ani smartfona. Wyciągamy je z pudełka i po krótkiej konfiguracji możemy z nich korzystać.

 

Oprócz ruchów naszej głowy Oculus Quest przenosi również do świata VR ruch naszych rąk. Dzięki temu możemy wchodzić w fizyczne interakcje ze światem VR w dokładnie taki sam sposób w jaki robimy to w świecie rzeczywistym.

 

Z mojego doświadczenia (a prezentowałem treści VR co najmniej kilku tysiącom osób) wystarczy krótkie wprowadzenie (max 1 miunta) by w pełni intuicyjnie korzystać z kontrolerów VR i płynnie poruszać się w wirtualnym świecie.

Poznaj Oculus Quest 2:

 

10) Przez gogle VR łatwo zarazić się różnymi chorobami, gogle VR trudno zdezynfekować.

 

Pandemia Covid-19 przyzwyczaiła nas do tego, że większą wagę przykładamy do higieny. I słusznie. Gogle VR można bardzo łatwo zdezynfekować. W praktycznie każdym modelu gogli VR kontrolery ruchu rąk wykonane są z tworzywa sztucznego, co sprawia, że możemy je zdezynfekować przy użyciu tradycyjnych środków na bazie alkoholu.

 

W niektórych modelach gogli VR część twarzowa (ta część, która styka się z naszą twarzą) wykonana jest z twardszej gąbki. Tą część można zdezynfekować. Dodatkowo istnieje szereg rozwiązań w postaci np. nakładek na twarz, które zabezpieczają naszą skórę przed bezpośrednim kontaktem z goglami VR.

Sporo modeli gogli VR wykonanych jest w taki sposób, że część, która styka się z twarzą pokrywa ekoskóra, co znacząco ułatwia proces dezynfekcji i czyszczenia. Dodatkowo wszystkie gogle VR mona ozonować!

 

 

11) Aktualne gogle VR są niewygodne i mają słabą jakość.

 

To mit, który bardzo łatwo obalić zakładając współczesne gogle VR. Konstrukcje sprzed kilku lat faktycznie rozczarowują. Obecnie jednak na rynku dostępne są gogle VR oferujące wyświetlacze o rozdzielczości 2K i większej, co znacząco wpływa na poprawę jakości wyświetlanego obrazu względem starszych konstrukcji.

Coraz więcej konstrukcji obecnie zaczyna oferować rozdzielczość wyświetlacza na poziomie 4K.

 

Porównanie rozdzielczości przedstawia poniższy schemat:

 

Warto jednak wspomnieć, że nie sama rozdzielczość decyduje o klarowności i przejrzystości obrazu. Istotna jest gęstość rozmieszczenia pikseli.

 

Dlaczego ten parametr jest ważny?

 

Wyświetlacz gogli VR obserwujemy przez soczewki powiększające. Dzięki nim obraz wypełnia całe nasze pole widzenia. Z racji tego, że ekran jest powiększony i znajduje się blisko oka, znacznie bardziej widoczne są odstępy między pikselami, które generują tzw. screen-door effect.

 

 

Mamy wrażenie oglądania obrazu przez czarną siatkę. Aby wyeliminować ten efekt stosuje się konstrukcje wyświetlaczy, w których piksele znajdują się blisko siebie.

 

 

 

12) Potrzeba dużej ilości miejsca na rozstawienie gogli VR.

 

Są na rynku firmy (np. Oculus), które tworzą gogle VR w taki sposób, aby system śledzenia pozycji gracza był wbudowany w gogle. Dzięki temu możemy rozłożyć je na dowolnej przestrzeni, choć rekomendowana przestrzeń, aby umożliwić swobodne korzystanie z dynamicznych doświadczeń VR, to 4m kwadratowe.

 

13) Podłączenie i uruchomienie gogli VR zajmuje dużo czasu.

 

W przypadku gogli autonomicznych wyciągnięcie z pudełka i uruchomienie trwa około 25 sekund. Następnie krótka kalibracja przestrzeni (około 15 sekund) i możemy już w pełni korzystać z doświadczeń VR.

 

W przypadku gogli VR podłączanych do komputera, które mają wewnętrzny system śledzenia pozycji gracza podłączenie do komputera to kwestia włożenia dwóch kabli. Trwa to około 30 sekund + do tego kalibracja 15 sekund.

 

Oczywiście w powyższym przykładzie nie braliśmy pod uwagę pierwszej konfiguracji gogli po rozpakowaniu pudełka, która wymaga zainstalowania oprogramowania sterującego, co może potrwać max 1h.

 

 

14) Człowiek nie wytrzyma długo w goglach VR bez odpoczynku.

 

Wirtualna rzeczywistość czasem potrafi zmęczyć fizycznie. Zdarzają się osoby, które już po 10 minutach mają dość. Jednak większość osób jest w stanie spokojnie w świecie VR spędzić 30, 60 i więcej minut. Im bardziej angażujące jest dla nas doświadczenie VR, tym łatwiej zapomnieć o rzeczywistym świecie.

 

 

15) W wirtualnej rzeczywistości nie da się efektywnie pracować

 

Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana przez wiele branż jako narzędzie do wzmacniania efektywności pracy. Przykładem mogą być szkolenia VR, zarówno w zakresie kompetencji miękkich jak i przemysłowych.

 

Dowiedz się więcej o tych szkoleniach tutaj:

 

portfolio vr platforma szkoleniowa
portfolio vr platforma szkoleniowa

 

Szukasz dobrych rozwiązań VR? Wypełnij formularz, aby uzyskać indywidualną wycenę:

 

 

 

 

10 Lut 2021

Wycieczki wirtualne – wirtualne zwiedzanie muzeów – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?

WYCIECZKI WIRTUALNE – TWORZENIE WIRTUALNYCH MUZEÓW

 

Rok 2020 będzie rokiem pamiętnym. Pandemia Covid-19 spowodowała ogólnoświatowy lock-down. Zakaz przemieszczania się i konieczność pozostawania w domach wyeliminowała wiele biznesów z rynku. Wszelkie aktywności, które nie są bezpośrednio związane z najważniejszymi potrzebami człowieka zostały wyłączone z użytku. Małe restauracje, kafejki jak i największe i najbardziej w świecie znane muzea zostały zamknięte.

Dlatego też wiele obiektów zdecydowało się przenieść swoje zbiory do wirtualnego świata. Narzędzie znane nam od dawna jako wirtualne wycieczki – zyskało na popularności. Kiedyś obiekty kulturalne realizowały je w ramach wsparcia działań promocyjnych. Dziś wycieczki wirtualne to dla muzeów jedyna szansa udostępniania swoich zbiorów (choć mam nadzieję, że gdy czytasz ten tekst, sprawy wróciły do normy, a lock-down się skończył). Dwa prestiżowe miejsca jak Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Zamek Królewski na Wawelu zdecydowały się wykorzystać wirtualne wycieczki stworzone w oparciu o panoramy sferyczne, po to, by w formie cyfrowej udostępnić swoje zbiory.

 

 

WIRTUALNE ZWIEDZANIE – EFEKTY REALIZACJI WIRTUALNYCH WYCIECZEK PO DWÓCH NAJCENNIEJSZYCH POLSKICH MUZEACH.

 

W październiku 2020 zakończyliśmy prace nad wycieczką wirtualną dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Nad realizacją tego projektu pracowały łącznie 4 firmy. My odpowiadaliśmy za odwzorowanie przestrzeni muzeum w formie grafiki 3d.

Odwzorowanie przestrzeni w formie grafiki trójwymiarowej w przeciwieństwie do tradycyjnych panoram sferycznych 360, ma swoje plusy i minusy. W pomieszczeniu odwzorowanym trójwymiarowo w formie grafiki komputerowej możemy swobodnie się poruszać, wchodzić w zaawansowane interakcje z obiektami 3d dokładnie w taki sam sposób jak robimy to w grach. Minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, że potrzeba mocnego komputera, aby poprawnie odtworzyć tego typu oprogramowanie. Stąd na starszych urządzeniach mobilnych trzeba obniżyć jakość, celem uzyskania odpowiedniego kompromisu między wydajnością a sferą wizualną.

 

Pod tym linkiem znajdziesz zrealizowaną przez nas (wspólnie z kilkoma innymi podmiotami) wirtualną wycieczkę dla Muzeum Narodowego w Warszawie:

 

Drugim, równie ciekawym i ambitnym projektem jest przeniesienie do wirtualnej przestrzeni wybranych zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

W tym projekcie zrealizowaliśmy wirtualne zwiedzanie od a-z. Kompleksowo przenieśliśmy do świata cyfrowego wybrane przez pracowników muzeum zbiory i przestrzenie. Każda z panoram sferycznych, na których uwieczniliśmy zbiory, miała łączną rozdzielczość ponad 20 MPix, co pozwala na bardzo wierne odwzorowanie detali przestrzeni, w której się znajdujemy.

 

Panorama sferyczna to zdjęcie w formacie 360 stopni obejmujące całą przestrzeń wokół aparatu. Jego poprawne obejrzenie możliwe jest dzięki specjalnemu rodzajowi wyświetlania. Panoramę sferyczną oglądamy w specjalnych odtwarzaczach na płaskich ekranach, w których możemy „rozglądać się” przy użyciu myszy komputerowej.

 

 

 

Panoramy sferyczne doskonale nadają się do oglądania w goglach wirtualnej rzeczywistości. Wtedy możemy oglądać je dokładnie w taki sam sposób, jak byśmy byli fizycznie w oglądanym wnętrzu.

 

Zrealizowaliśmy łącznie 3 duże spacery wirtualne po różnych przestrzeniach Zamku Królewskiego na Wawelu, tworząc z nich 3 tematyczne wycieczki wirtualne. Bogate ilustracje, opisy oraz narracja lektora w dwóch językach tworzą pełny i kompletny przewodnik po przestrzeniach:

 

 

SZUKASZ WYKONAWCY PODOBNYCH ROZWIĄZAŃ? KLIKNIJ TUTAJ I UZYSKAJ SZYBKO PRZYBLIŻONĄ WYCENĘ TWOJEGO PROJEKTU.

 

 

 

KORZYŚCI DLA KLIENTA, Z WDROŻENIA WIRTUALNEGO ZWIEDZANIA PRZESTRZENI MUZEALNEJ.

 

Wirtualne wycieczki po obiektach muzealnych i sakralnych w obecnych czasach stają się koniecznością. Kiedy piszemy ten tekst (początek 2021 roku) wciąż muzea pozostają zamknięte. Nikt nie wie jak długo potrwa ten lock-down. Jedyną możliwą formą jakiegokolwiek publicznego udostępniania zbiorów jest stworzenie wirtualnej wycieczki, dzięki której każdy, bez wychodzenia z domu może przenieść się do przestrzeni muzeum.

Co więcej nasze rozwiązanie oprócz możliwości standardowego odtwarzania na ekranie komputera, umożliwia również podgląd w trybie VR (wirtualna rzeczywistość), przy użyciu gogli. Zakładając gogle wirtualnej rzeczywistości możemy fizycznie przenieść się na wystawę i zwiedzać ją w taki sposób, jakbyśmy byli na miejscu.

Wycieczki wirtualne umożliwiają pełne odwzorowanie każdej przestrzeni. Obraz zarejestrowany w formie zdjęć 360 (panoram sferycznych) umożliwia najwierniejsze uchwycenie każdego detalu miejsca, w którym się znajdujemy.

Osoby zwiedzające wirtualną wystawę dodatkowo otrzymują kompleksową informację o obiektach jakie się w niej znajdują. Każdy obiekt może być w pełni interaktywny i klikalny, a po najechaniu na niego myszką pojawia się napis.

 

Zobacz przykład:

 

Osoby oglądające wirtualną wycieczkę mogą dodatkowo za darmo, bez wychodzenia z domu skorzystać z wirtualnego przewodnika audio, który opowie o każdym aspekcie ekspozycji.

Tworzenie wirtualnych wycieczek wpisuje się również w politykę wspierania osób niepełnosprawnych. Rozwiązania, które tworzymy przeciwdziałają wkluczeniom społecznym. Każdy, kto tylko posiada dostęp do Internetu może z nich skorzystać w dogodnym dla siebie momencie, bez ograniczeń czasowych czy terytorialnych.

 

CHCESZ ZLECIĆ ZREALIZOWANIE WYCIECZKI WIRTUALNEJ PO TWOIM OBIEKCIE?

WSZYSTKO CO MUSISZ O TYM WIEDZIEĆ:

 

Aby zlecić wykonanie usługi wirtualnej wycieczki dla Twojego obiektu, warto wiedzieć jak to się robi. Poniżej przedstawiamy przydatne informacje, które również pomogą Ci dobrze wybrać wykonawcę wirtualnej wycieczki.

 

JAK POWSTAJĄ ZDJĘCIA (PANORAMY SFERYCZNE) DO WIRTUALNYCH WYCIECZEK?

 

O tym czym są panoramy sferyczne i wycieczki wirtualne wspominaliśmy już w tym tekście.

Teraz szerzej przyjrzymy się szczegółowym zagadnieniom dotyczącym wirtualnych wycieczek.

Aby zrobić panoramę sferyczną dobrej jakości potrzeba:

 • Lustrzanki rejestrującej zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (najlepiej sprawdzają się lustrzanki pełnoklatkowe o rozdzielczości co najmniej 20 Mpix)
 • Obiektywu szerokokątnego (aby uzyskać finalną rozdzielczość zdjęć 360 powyżej 20 000 x 10 000 px pracujemy zazwyczaj na obiektywie Canon 24 mm, f 1.4 L
 • Głowica panoramiczna, która umożliwia obrót aparatu wokół tzw. punktu nodalnego, dzięki czemu (w dużym skrócie) unikamy błędów paralaksy
 • Statyw z możliwością szybkiego pozycjonowania aparatu

 

Nasz workflow w skrócie wygląda tak:

 

 • Oglądamy wszystkie pomieszczenia, w których mamy zrealizować panoramy sferyczne. Zwracamy przy tym uwagę na ilość światła we wnętrzach i obecność niepożądanych przedmiotów. Łatwo je na tym etapie przestawić lub usunąć z pola widzenia aparatu, niż później maskować w postprodukcji.

 

Pamiętajmy, że panorama 360 ukazuje wszystko wokół. Cała przestrzeń jaka otacza aparat w momencie robienia zdjęcia będzie na nim uchwycona. Łatwiej uprzątnąć przestrzeń przed zrobieniem zdjęć niż w czasie postprodukcji.

 • Wybieramy punkty, z których będziemy robić fotografie.
 • Ustawiamy statyw w wybranym miejscu, pozycjonujemy go i robimy serię zdjęć dookoła tak, aby pokryć pełne pole widzenia 360 stopni.
 • Uważamy przy tym na poprawne trzymanie parametru ekspozycji i balansu bieli. Wszystkie zdjęcia dla bezpieczeństwa wykonujemy w formacie .RAW co umożliwia zarejestrowanie większej ilości informacji. Dzięki temu możemy bezstratnie edytować fotografie na etapie postprodukcji.
 • Następnie przenosimy się na kolejne wybrane miejsce i powtarzamy cały proces ponownie, aż do sfotograwowania wszystkich miejsc.

 

JAK TWORZYMY WIRTUALNE SPACERY

Tworząc wirtualne spacery korzystamy z różnych narzędzi. W przypadku wirtualnego spaceru dla Zamku Królewskiego na Wawelu było to oprogramowanie 3d Vista.

 

Tworząc wirtualny spacer musimy podjąć następujące kroki:

 • Zaimportować zdjęcia do programu.
 • Ustawić w odpowiedniej kolejności ścieżkę zwiedzania, porządkując przy tym tzw. Hot Spoty (czyli punkty widoczne na zdjęciach, które po kliknięciu przeniosą nas do kolejnych zdjęć).
 • Dodać elementy interaktywne (opisy, dźwięki, nagrania lektorskie, grafiki).
 • Dodać i skonfigurować menu główne panoramy sferycznej.
 • Przetestować wielokrotnie całość i przygotować pliki do wrzucenia na serwer klienta.

 

Przedstawiliśmy cały proces w dużym uproszczeniu. Nie jest to materiał szkoleniowy czy edukacyjny – ma on w dużym uproszczeniu zobrazować ilość czynności jaka jest niezbędna by powstała wycieczka wirtualna.

 

Jak odpowiednio wybrać wykonawcę do realizacji wycieczki wirtualnej?

 

Wybór wykonawcy do realizacji panoram sferycznych i wycieczek wirtualnych powinien być stosunkowo prosty. Jednak zanim podpiszemy umowę z wybranym wykonawcą, warto sprawdzić kilka kwestii:

 

 • Portfolio wykonawcy – czy projekty przedstawione w portfolio wykonawcy nam się podobają i są wysokiej jakości?
 • Jak długo wykonawca działa na rynku i dla jakich klientów pracował?
 • Czy dobrze nam się rozmawia/komunikuje z daną firmą?
 • Jak długi będzie czas realizacji?
 • Kwestia budżetu najczęściej jest powiązana z jakością. Mówiąc wprost, nasza oferta EPICVR.pl nie należy do najtańszych na rynku, jednak oferujemy najwyższą możliwą jakość w naszych projektach. Warto jednak z nami porozmawiać na temat ceny. Zawsze istnieje pole do negocjacjiJ

 

JAK PRZYGOTOWAĆ POMIESZCZENIA DO REALIZACJI WIRTUALNEGO SPACERU?

 

Odpowiednie przygotowanie pomieszczeń do wirtualnego spaceru jest istotne. Najważniejszymi czynnikami są:

 

PRZYGOTOWANIE OŚWIETLENIA POD PANORAMY SFERYCZNE:

 

Nie zmieniajmy i nie przestawiajmy światła na siłę. Jeśli chcemy zachować klimat i charakter miejsca taki, jaki utrzymujemy w nim na co dzień, zostawmy dokładnie takie światło. Wykonawca jest w stanie dłużej naświetlać każde zdjęcie, przez co będzie miało ono odpowiednią jasność, balans i kolor.

 

UPORZĄDKOWANIE PRZESTRZENI, ABY UZYSKAĆ DOBRE ZDJĘCIA 360:

 

Odpowiednio uporządkowana przestrzeń jest szczególnie ważna na etapie realizacji zdjęć. Od początku musimy mieć świadomość, że znacznie taniej, szybciej i lepiej jest przestawić brzydkie krzesło czy nawilżacz powietrza do innego pomieszczenia, niż później usuwać go w postprodukcji. Przede wszystkim w niektórych miejscach trudno jest usunąć taki obiekt bez pozostawiania wyraźnego śladu na zdjęciu. Precyzyjny retusz obiektów na zdjęciach wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, więc będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami.

 

OSOBY W TLE NA ZDJĘCIACH SFERYCZNYCH:

 

W miarę możliwości unikajmy osób w tle. Umówmy realizację albo w terminie po zamknięciu wystawy, albo częściowo zamknijmy przestrzeń dla zwiedzających. Zrobienie jednej dobrej panoramy sferycznej zajmuje około 15 minut. Nie jest to ilość czasu przez którą zbankrutujemy, a niezwykle ważne jest, aby na zdjęciach nie było osób, które zasłonią niektóre obiekty. Wymazywanie takich osób z panoramy sferycznej w niektórych przypadkach jest możliwe, jednak tak jak wspominamy o tym w poprzednim punkcie – będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami i poświęconym czasem oraz może nie dać zadowalających efektów.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy odbiorze/akceptacji wirtualnej wycieczki:

 • Sprawdźmy rozdzielczość gotowych panoram sferycznych. Upewnijmy się, że na pewno jest taka jak rozdzielczość jaką ustaliliśmy z wykonawcą.
 • Drobne zniekształcenia na zdjęciach mogą się pojawić, jednak jeśli fotografie 360 mają duże zniekształcenia czy artefakty – muszą one zostać poprawione przez wykonawcę.
 • Sprawdźmy ogólne wrażenie jakości, poziom jasności, szumy. Niewielkie ziarno może wystąpić na zdjęciach, jednak powinno być drobne i nie rzucające się w oczy.

 

W razie wątpliwości chętnie służymy pomocą, zarówno w obszarze realizacji panoram sferycznych jak i w weryfikacji prac innych firm.

 

Szukasz bogatego źródła wiedzy o technologiach immersyjnych? VR/AR/MR wirtualne wycieczki i filmy 360 na wyciągnięcie ręki. Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco.

 

Subskrybuj nasz ekspercki kanał YouTube:

 

 

07 Lut 2021

7 najczęściej popełnianych błędów w projektach VR – jak ich uniknąć – poradnik

W tym artykule zapoznam Cię z najczęstszymi błędami jakie popełniane są podczas tworzenia i wdrażania rozwiązań VR w firmach, zakładach produkcyjnych, na uczelniach. Część z nich znamy z autopsji, ponieważ czasem zdarza nam się rozpoczynać nowy projekt z klientem, który poprzednie realizował z inną firmą wykonawczą.

 

BŁĄD NR 1: BRAK USTALONEJ WIZJI TWORZONEGO ROZWIĄZANIA VR

 

Wizja gotowej aplikacji, oprogramowania VR jest jak projekt architektoniczny budynku. Krok po kroku opisuje jak będzie wyglądać gotowe rozwiązanie w wirtualnej rzeczywistości, jak będzie działać oraz jakie dodatkowe systemy będzie oferować. Nie jest możliwa dobra, korzystna dla obu stron współpraca, jeśli wykonawca i zamawiający nie mają jednej, spójnej wizji dotyczącej tego jaki projekt chcą wspólnie zrealizować. Najważniejsze kwestie, które powinniśmy doprecyzować jeszcze przed podpisaniem umowy z wykonawcą (to one zdeterminują ostateczny budżet projektu), to:

 

 • Scenariusz oprogramowania VR, czyli pełny opis krok po kroku co widzi użytkownik po założeniu gogli VR, z uwzględnieniem tego jakie ma możliwości interakcji z obiektami. Czy obiekty, które wokół siebie widzi są interaktywne? Jeśli tak, to czy może je przenosić, przesuwać, uruchamiać? Czy informacje o postępach jakie poczyni kursant w trakcie realizacji szkolenia mają być przesyłane na serwer? A może e-learning VR ma być indywidualnym doświadczeniem 1:1 z mentorem?

 

W niniejszym opracowaniu ujmujemy ważne kwestie w ogólnym zakresie. Pamiętaj, że im bardziej szczegółowo opiszesz wszystkie kroki w umowie, tym łatwiej będzie Ci wyegzekwować poprawne wykonanie oprogramowania zgodnie z Twoją wizją. Jeśli uważasz, że wykonawca powinien zaproponować według swojej wiedzy najlepsze dla Ciebie rozwiązania, poproś jego o przygotowanie szczegółowego scenariusza, który później zaakceptujesz. Z naszego doświadczenia – jeśli ma się przemyślaną wizję oprogramowania VR od samego początku (nie wymyśla się jej w trakcie) to współpraca idzie gładko i szybko.

 

 • Dodatkowe systemy poza VR, czyli np. zabezpieczenie oprogramowania przed nieautoryzowanym użyciem, system zliczający postępy szkolenia generujący arkusze CSV, edytory treści dla klienta, itp.

 

Już na etapie tworzenia scenariusza oprogramowania warto rozważyć, czy planujemy dalszy rozwój dostarczonego systemu VR. Przykładowo, realizując system szkoleniowy – możemy w przyszłości mieć potrzebę dodania kolejnych modułów szkoleniowych. Możemy również chcieć móc w pełni edytować wszystkie napisy instruktażowe/szkoleniowe jakie pojawiają się w oprogramowaniu. Jeśli zakomunikujemy to na początkowym etapie, koszt wprowadzenia takich funkcjonalności będzie znikomy. Zawsze uwzględnienie czegoś na początku, zanim przystąpimy do tworzenia oprogramowania jest kilkukrotnie tańsze niż dopisywanie pewnych usprawnień do już istniejącej aplikacji VR.

 

 • Kto i w jaki sposób będzie korzystał z rozwiązania? Czy mamy dostarczyć mobilne oprogramowanie wirtualnej rzeczywistości? Dostarczyć je na przenośnych goglach VR, które będą podróżowały po różnych oddziałach firmy? A może oprogramowanie VR będzie wykorzystywane w Twoim biurze, stacjonarnie przez różnych pracowników? Pomyśl o tym już teraz. Być może teraz rozwiązanie stacjonarne wydaje Ci się w porządku, ale czy tak samo będzie za 2 lata? Czy trenerzy i instruktorzy z Twojej firmy będą w stanie w pełni wykorzystać potencjał technologii w całym okresie użytkowania? Czy za rok rozwiązanie nie będzie merytorycznie i technologicznie przestarzałe?

 

BŁĄD NR 2: BRAK ZORIENTOWANIA NA USER-CENTERED DESIGN, NIEZROZUMIENIE POTRZEB KOŃCOWEGO ODBIORCY

 

Często spotykamy się z rozwiązaniami VR, które są łatwe w obsłudze tylko dla programistów. Używanie wszystkich dostępnych przycisków na kontrolerze (w Oculus Quest 2 mamy ich aż 6 + joystick) jest trudne i zniechęcające. Wyznajemy zasadę, że przejście między światem realnym a wirtualnym powinno być możliwie najbardziej gładkie i płynne. Wszelkie dystraktory, polegające na nauce sterowania i obsługi oprogramowania utrudniają korzystanie z tego, do czego oprogramowanie zostało stworzone.

 

Wybierając odpowiedniego wykonawcę oprogramowania VR warto sprawdzić jakie metody stosuje. Projektowanie zorientowane na użytkownika końcowego jest absolutnie obowiązkowe. Warto zadać sobie pytanie:

  • Kto będzie korzystał z rozwiązania?
  • Czy oprogramowanie, które otrzymamy będzie napisane w taki sposób, by osoba bez specjalnych umiejętności technicznych mogła z niego skorzystać?
  • Czy rozwiązanie szkoleniowe VR za jakie płacimy rzeczywiście będzie dostarczało wiedzy związanej z wybranym zagadnieniem? Czy też masę czasu trzeba będzie zmarnować na naukę korzystania z niego.
  • Czy szkolenie VR będzie wspierało pamięć motoryczną człowieka (dowiedz się więcej o pamięci mięśniowej tutaj). Mam tutaj na myśli sytuację, w której człowiek po kilkukrotnym przećwiczeniu pewnej sytuacji w świecie wirtualnym, będzie w stanie wykonać ją dokładnie tak samo w świecie rzeczywistym?
  • Czy w ramach badania efektywności szkolenia oprogramowanie wirtualnej rzeczywistości oferuje takie korzyści jak bieżące analizowanie krzywej uczenia? Czy szkoleniowe rozwiązanie VR spełni oczekiwania zmieniającej się kadry szkoleniowców?
  • Czy w ramach wdrażania kosztownego systemu szkoleniowego VR możliwa będzie edukacja zdalna, bez konieczności przyjazdu do firmy?

 

SZUKASZ EKSPERCKIEJ WIEDZY W PODOBNYM TEMACIE? – ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA:

 

BŁĄD NR 3: NIEZROZUMIENIE I NIEPEŁNE WYKORZYSTANIE MOŻLIWOŚCI TECHNOLOGII WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

 

Wirtualną rzeczywistość należy rozpatrywać jako całkowicie nowe medium. Niezależnie od tego czy tworzymy rozwiązanie szkoleniowe VR, reklamę produktu przy użyciu tej technologii, czy prototypujemy nowy proces w zakładzie produkcyjnym – wirtualna rzeczywistość nie jest ani kartką papieru, ani ekranem monitora. Jest to przestrzenne, trójwymiarowe doświadczenie, które fizycznie zanurza nas w nową przestrzeń. Co więcej jest to narzędzie, które wykorzystuje uczenie poprzez fizyczne doświadczenie. Wdrażanie rozwiązań VR w różnych dziedzinach naszego życia możemy porównać do rozwoju internetu. Wirtualna rzeczywistość jest narzędziem, którego potencjału jeszcze nie jesteśmy w pełni świadomi.

Oczekiwanie zatem od szkolenia w VR tego samego, czego oczekujemy od szkolenia online w systemie LMS jest stratą czasu i pieniędzy. W wirtualnej rzeczywistości możemy ćwiczyć trudne, najbardziej nieprawdopodobne zdarzenia i zjawiska w realistyczny sposób. Doskonale widać to na przykładzie rozwiązań szkoleniowych VR dla lotnictwa.

Szkolenia lotnicze to bardzo rygorystyczne procedury, które powtarzane wielokrotnie mają nam wejść w nawyk. Nowoczesna edukacja pilotów wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości w celu skutecznego radzenia sobie z niebezpieczeństwami jeszcze tutaj – na ziemi.

CZY VR MOŻE URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE? POZNAJ POTENCJAŁ SZKOLEŃ VR:

 

Pamiętaj, że człowiek po założeniu gogli VR przenosi się w nową przestrzeń. Jego ciało ma wrażenie fizycznej obecności w wirtualnym świecie. Świadczą o tym procesy fizjologiczne jakie zachodzą w ludzkim ciele. Okazuje się, że działają one prawie tak samo, jak wtedy, kiedy przeżywamy takie sytuacje na żywo.

 

JAK LUDZKI MÓZG ODBIERA TECHNOLOGIĘ VR? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PERCPECJI VR-U:

 

BŁĄD NR 4: BRAK ODPOWIEDNIEJ OPTYMALIZACJI OPROGRAMOWANIA VR.

 

Każde oprogramowanie wykorzystujące grafikę 3d renderowaną w czasie rzeczywistym obciąża kartę graficzną i procesor. Sam najdroższy sprzęt VR nic nam nie da, jeśli oprogramowanie będzie niezoptymalizowane pod kątem wydajnościowym. Tworząc nasze rozwiązania zawsze na pierwszym miejscu stawiamy komfort użytkowania. Modelujemy tylko te elementy w 3d, których użytkownik będzie potrzebował w świecie VR. Zyskujemy dzięki temu lepszą wydajność, co przekłada się na znacznie lepsze doświadczenie użytkownika.

 

Wstyd przyznać, ale nie każda firma tworząca oprogramowanie VR ma tego świadomość! Zdarza nam się konsultować u naszych klientów projekty innych firm, które zacinają się, oferują niską rozdzielczość i nie działają płynnie na sprzęcie, który wraz z oprogramowaniem dostarczył wykonawca.

 

Tworzenie oprogramowania wirtualnej rzeczywistości czasem wymaga kompromisów. Musimy znaleźć odpowiedni balans pomiędzy:

 

płynnością działania aplikacji

<->

realizmem doświadczenia VR

<->

wydajnością sprzętu VR

 

Istotne jest, aby tworzone przez nas rozwiązanie nie powodowało dyskomfortu. Dlatego ważna jest szeroko pojęta wydajność, na którą składa się:

  • częstotliwość odświeżania,
  • ilość klatek na sekundę
  • ogólne wrażenie płynności ruchów

 

Jeśli zlecamy wykonanie naszego oprogramowania VR musisz mieć pewność, że potencjalny wykonawca również zwróci uwagę na ten istotny aspekt tworzenia oprogramowania VR.

W przeciwnym razie odbiorcy końcowi oprogramowania (Twoi klienci, lub Twoi pracownicy) mogą być niechętni do korzystania z Twojej aplikacji VR.

 

 

BŁĄD NR 5: ZŁE ROZPOZNANIE POTRZEB I NIESKUPIENIE SIĘ NA WYMAGANIACH KLIENTA

 

Oprogramowanie zamawia klient, który również za nie płaci. Istotne jest to, abyś Ty jako klient otrzymał dokładnie to czego oczekujesz. Oczywiście zgadzam się, że w pewnych kwestiach warto bazować na doświadczeniu dostawcy oprogramowania VR, jednak zawsze warto patrzeć mu na ręce.

 

Zdarzają się przypadki, kiedy twórcy oprogramowania w trakcie prac modyfikują wizję klienta. Nie jest to nic złego, pod warunkiem, że nowe podejście będzie niosło większą korzyść dla użytkownika. Jednak zawsze takie odstępstwo od ustalonego umową zakresu musi być potwierdzone z Tobą, jako zlecającym pracę.

 

Istotnym elementem jest również rozpoznanie potrzeb. Dobry wykonawca ustali z Tobą jeszcze przed zawarciem umowy najważniejsze kwestie dotyczące tego:

  • Dla kogo dedykowane jest oprogramowanie?
  • W jaki sposób i w jakiej formie będzie użytkowane?
  • Czy planujesz jego dalszy rozwój?
  • Jakie efekty ma przynieść wdrożenie oprogramowania VR w Twojej firmie?

 

Określenie potrzeb pozwoli dobrać odpowiedni kierunek wdrożenia i rozwoju oprogramowania VR w Twojej firmie.

 

CZY JEST SENS INWESTOWAĆ W WIRTUALNĄ RZECZYWISTOŚĆ? PRZEKONAJ SIĘ!

 

BŁĄD NR 6: BRAK WDROŻENIA DODATKOWYCH NARZĘDZI POMOCNICZYCH DO OPROGRAMOWANIA VR

 

Przy użyciu wirtualnej rzeczywistości możemy badać wiele parametrów dotyczących tego jak dane rozwiązanie wpływa na użytkownika. Pewne kwestie łatwiej badać przy użyciu dodatkowych narzędzi pomocniczych, takich jak np.:

 

  • Systemy zliczające efektywność nauki poszczególnych użytkowników dla systemu szkoleniowego,
  • System badania zaangażowania użytkownika dla rozwiązania marketingowego VR,
  • System zdalnego zarządzania treścią dla klienta,
  • System szyfrowania danych przesyłanych między poszczególnymi goglami,

Pamiętaj o tym, że wdrożenie takich narzędzi choć czasem kosztuje trochę więcej, pozwala zaoszczędzić na późniejszym etapie. Dodatkowo łatwiej w ten sposób wykazać i udowodnić ROI (zwrot z inwestycji) w VR.

 

Warto porozmawiać o wdrożeniu dodatkowych narzędzi już na początku rozmów z wykonawcą. Wtedy zrobimy to najtaniej, a część systemów być może dostaniemy niejako w pakiecie, płacąc jedynie za ich integrację z tworzonym oprogramowaniem w wirtualnej rzeczywistości.

 

BŁĄD NR 7: ZŁE OSZACOWANIE BUDŻETU PROJEKTU PRZEZ NIEWŁAŚCIWE OKREŚLENIE ZAKRESU PRAC W UMOWIE

 

Dowiedz się od czego zależy budżet rozwiązania VR? Jak obliczyć koszt wdrożenia VR-u?

Odpowiednie określenie zakresu prac jest istotne dla obu stron. Jako zlecający musimy wiedzieć dokładnie z czego mamy rozliczać wykonawcę. Jako wykonawca istotne jest, abyśmy wiedzieli co dokładnie ma być wykonane w ramach umowy. Projekty informatyczne często trwają więcej niż kilka miesięcy, a pamięć ludzka bywa zawodna. Zdarzają się sytuacje, kiedy zarówno klient jak i wykonawca po czasie wracają do zakresu prac. Warto wtedy mieć jasno opisane co ma zawierać gotowe rozwiązanie.

 

Jest to istotna kwestia z punktu widzenia wykonawcy. Zdarzają się klienci, którzy próbują wymusić wykonanie dodatkowych prac, które wcześniej nie były ustalone.

Odpowiednie zabezpieczenie zakresu prac w umowie pozwoli uniknąć wielu nieporozumień i możliwych komplikacji na późniejszym etapie.

Oczywiście warto bazować na zdrowym rozsądku i starać się polubownie rozwiązywać możliwe spory. Wszak Tobie jak i dobremu wykonawcy zależy na dobrze wykonanej pracy.

Czytaj także:

 

Jeśli poszukujesz sprawdzonego dostawcy oprogramowania wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości skontaktuj się z nami.

 

Wypełnij krótki formularz, aby uzyskać indywidualną wycenę:

 

 

 

12 Gru 2020

PlayWay Day 2020 – prezentacja inwestorska EPICVR – dlaczego warto w nas zainwestować? Inwestuj w VR

Ten artykuł jest transkrypcją filmu:

KIM JESTEŚMY?

 

Dzień dobry, nazywam się Adrian Łapczyński. Jestem Prezesem spółki EPIC VR.

Nieprzerwanie, od 2013 roku, dostarczamy zaawansowane rozwiązania VR i AR dla biznesu. Wśród naszych partnerów są duże międzynarodowe koncerny, jak i wiodące polskie spółki.

 

Wdrożyliśmy dla nich:

 • Szkoleniowe systemy wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości
 • Rozwiązania marketingowe wspierające sprzedaż
 • Interaktywne GRY VR podnoszące kompetencje pracowników

 

Dziś dywersyfikujemy naszą działalność i koncentrujemy się na produkcji gier dedykowanych platformom wirtualnej rzeczywistości.

NAJBLIŻSZE CELE EPICVR:

 • Ukończenie do końca 2020 roku trzech preprodukcji gier VR
 • Rozpoczęcie prac nad grami w pierwszym kwartale 2021
 • Przekształcenie w Spółkę Akcyjną
 • Debiut na NewConnect w 2021 roku

 

DLACZEGO GRY VR?

 

Nasze wieloletnie doświadczenie i realizacja projektów komercyjnych VR zapewnia nam stabilne źródło przychodów, dzięki czemu możemy stawiać kolejne kroki w rozwoju naszej spółki.

 

Gry wideo, w tym projekty dedykowane stricte wirtualnej rzeczywistości, są w ostatnich latach jednym z najszybciej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki. Prognozy pokazują, że w najbliższych latach rynek ten czeka duża fala wzrostów. Chcemy w niej uczestniczyć.

 

Gogle VR stają się coraz tańsze, popularniejsze i wygodniejsze w użyciu. Gracze w wirtualnej rzeczywistości nie muszą już nawet korzystać z wydajnych komputerów. Oculus Quest w wersji 2, który miał światową premierę w październiku tego roku, to autonomiczne gogle o bardzo dobrej jakości
i wydajności. Firma Facebook, która jest właścicielem firmy Oculus – potwierdziła, że Quest 2 już na etapie preordera, sprzedał się w 5 razy większej  liczbie egzemplarzy niż jego poprzednik, Oculus Quest 1.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę dane dotyczące sprzedawanych treści VR, zobaczymy wyraźną tendencję wzrostową.

Znaczna większość tych treści to gry VR. Trend ten jest widoczny, zarówno  jeśli spojrzymy na mobilne gogle Oculus Quest,

oraz rozwiązania PC-towe działające w oparciu o platformę Steam:

Ważnym graczem na rynku urządzeń VR jest też konsola PlayStation, z ponad 5 mln sprzedanych gogli VR na początku 2020 roku:

To dlatego tworzone przez nas gry będą kompatybilne z najbardziej perspektywicznymi platformami:

 • Oculus Quest
 • Steam VR
 • PlayStation VR
 • PC

 

W kolejnych etapach wszystkie tytuły będą portowane na XBOX oraz Nintendo Switch.

Realizacja kilkudziesięciu zaawansowanych projektów VR dla biznesu pozwoliła nam zebrać spory bagaż doświadczeń.

Przetestowaliśmy dziesiątki pomysłów i opracowaliśmy wiele autorskich mechanizmów, które zwiększają poziom doznań w VR. Wiemy co się sprawdza w tej technologii i co lubią użytkownicy gogli VR. Dlatego chcemy realizować autorskie gry, w których zgodnie z naszym doświadczeniem i „po swojemu” uwolnimy pełen potencjał technologii VR.

 

ZARZĄD I AKCJONARIAT

Jesteśmy częścią grupy PlayWay.

W strukturach akcjonariuszy jest spółka giełdowa – Arts Alliance oraz firma Midven

Głównym akcjonariuszem spółki jestem ja. Posiadam 7-letnie doświadczenie w zarządzaniu projektami informatycznymi z zakresu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wraz z zespołem stworzyliśmy kilkadziesiąt zaawansowanych aplikacji i rozwiązań VR i AR.

 

BIEŻĄCE PROJEKTY

PREPRODUKCJE GIER:

Military Mechanic – gra z ogromnym potencjałem na rynku symulatorów mechaników, wpisująca się idealnie w niszę tematyki militarnej, która od lat cieszy się dużą popularnością wśród graczy.

Rite – Gra VR łącząca w sobie elementy rozgrywki wieloosobowej, w której wspólnie z innymi graczami, przy użyciu magii – będziemy uwalniać świat od nieczystych mocy. Połączenie gry przygodowej  z elementami horroru.

– Trzeciej preprodukcji na tym etapie nie ujawniamy. Będzie to mocny tytuł idealnie wpisujący się w oczekiwania graczy mobilnych VR, z elementami dynamicznej rozgrywki w trybie wieloosobowym.

 

Informacje o preprodukcjach gier aktualizujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej, pod tym adresem: https://epicvr.pl/pl/gry/

 

PROJEKTY BIZNESOWE:

Symulator szkoleniowy dla personelu pokładowego samolotów pasażerskich dotyczący tematyki awaryjnego lądowania na wodzie. W tym projekcie VR wykorzystujemy sprawdzone rozwiązania rozgrywki wieloosobowej. Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, która jest odbiorcą rozwiązania, będzie od przyszłego roku szkolić swoich studentów przy użyciu naszego oprogramowania. Dzięki zastosowaniu technologii VR możliwe będzie uzyskanie wysokiego poziomu realizmu, jaki dotychczas był nieosiągalny w tradycyjnych symulatorach.

Rozwijamy również autorską aplikację EPIC Meetings VR, która pozwala przenieść zdalne spotkania, telekonferencje i wykłady na nowy poziom. Wierzymy, że wirtualna rzeczywistość równie skutecznie może zastąpic „rzeczywisty, offlineowy” kontakt pracowników ze sobą. Tworzone przez nas rozwiązanie pozwala odbywać spotkania biznesowe w świecie wirtualnym z zachowaniem wszystkich cech takich spotkań w rzeczywistym świecie.

Docelowo podczas jednej sesji, w świecie VR będzie mogło przebywać ze sobą nawet do 100 osób jednocześnie.

Więcej: https://epicvr.pl/pl/epic-meetings-vr-zdalne-spotkania-telekonferencje-vr-zdalna-wspolpraca/

 

ROADMAP:

 1. Do końca 2020 roku planujemy ukończyć 3 pre-produkcje gier.
 2. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 roku planujemy przeprowadzić podwyższenie kapitału do inwestorów indywidualnych pozyskując kapitał na realizację jednej z 3-ch gier, która będzie najbardziej budowała swoje zainteresowanie pośród graczy.
 3. W dalszych krokach, najpóźniej do końca drugiego kwartału 2021 roku, planujemy przekształcić Epic VR w spółkę akcyjną, rozpoczynając zarazem proces doprowadzenia akcji spółki do obrotu giełdowego na NewConnect.
 4. W międzyczasie w drugiej połowie 2021 roku zamierzamy przeprowadzić publiczną emisję akcji w spółce – do zainteresowanych inwestorów – Środki z emisji przeznaczymy na realizację zapowiedzianych przez nas gier VR, licząc jednocześnie na zakończenie procesu doprowadzenia do debiutu giełdowego pod koniec 2021 roku.
 5. Debiut na NewConnect planujemy na czwarty kwartał 2021 roku.

 

KONTAKT:

Relacje inwestorskie: Andrzej Zając, andrzej.zajac@artsalliance.co 

Kontakt ze spółką: Adrian Łapczyński, office@epicvr.pl

06 Paź 2020

VR w przemyśle 4.0. – Jak usprawniamy pracę zakładu Velvet Care za pomocą wirtualnej rzeczywistości?

Jak usprawniamy pracę w Velvet Care za pomocą wirtualnej rzeczywistości?

Treść artykułu to zapis narracji z filmu:

Na co dzień tworzymy rozwiązania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości dla zakładów produkcyjnych. Nasze aplikacje pomagają usprawniać pracę, generować oszczędności i podnosić poziom bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych.

 

Dzisiaj opowiem trochę więcej o chusteczkach w kontekście wirtualnej rzeczywistości. Jest to atrybut, który towarzyszy mi od dziecka, ponieważ jestem alergikiem i mam katar przez cały rok.

Opowiem jednak dziś nie o samych chusteczkach, ale o połączeniu ich z technologią wirtualnej rzeczywistości, czyli o tym co zrobiliśmy w ramach akceleracji KPT ScaleUp dla Velvet Care.

305 GB filmów. 86 GB zdjęć. Kilkanaście godzin telekonferencji. Kilkadziesiąt godzin obserwacji przezbrojeń, kilkaset stron dokumentacji, arkuszy i wymiany maili. To najważniejsze parametry, które opisują ten projekt po naszej stronie.

 

Po stronie Velvet Care wszystko zaczyna się od „Tamboru”. Jest to około 10 km długości walec, zawierający bibułę. Z takiej bibuły w ciągu 1 sekundy powstaje około 630 pojedynczych chusteczek. Przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak czy cały czas? Niestety nie. Średnio 10 razy w miesiącu trzeba przezbroić linię produkcyjną. Czym jest przezbrojenie? W skrócie rzecz biorąc to przestawienie się z jednego rodzaju produkowanego asortymentu na inny. Niestety przezbrojenie generuje straty. Jakie? Opiszmy to na chusteczce:

Średnio 1 przezbrojenie trwa 4h. Przez ten czas nie wyprodukuje się około 65 000 paczuszek, zawierających 10 szt. chusteczek każda. To daje nam 6 palet produktu. Mnożąc tą ilość x 10 przezbrojeń w miesiącu mamy 60 niewyprodukowanych palet produktu.

 

Co zrobiliśmy aby zmienić ten stan rzeczy i usprawnić proces przezbrojenia w zakładzie produkcyjnym?

 

Stworzyliśmy symulator w wirtualnej rzeczywistości, który przenosi do świata VR tą linię produkcyjną, pozwala skuteczniej edukować pracowników – zarówno tych, którzy mają rozpocząć pracę na linii oraz tych, którzy na niej pracują. Jakie były największe wyzwania przy tym projekcie? Opowie nasz zespół:

Michał Barczyk (główny grafik 3d EPICVR)

Największym wyzwaniem było przede wszystkim wymodelowanie wszystkich części, żeby wyglądały dosyć wiarygodnie. Miała być to aplikacja szkoleniowa, więc ktoś kto pracował na tej maszynie w realnym świecie musiał widzieć tą maszynę tak samo jak wygląda ona w aplikacji i rozpoznać konkretne miejsca i szczegóły. Bardzo ważne było odwzorowanie „landmarków” czyli punktów charakterystycznych, gdzie użytkownik mógł popatrzeć na to miejsce i wiedzieć gdzie aktualnie się znajduje. Największym wyzwaniem była przede wszystkim ilość elementów i skala całego przedsięwzięcia, gdzie mieliśmy z jednej strony przedmioty na hali, które miały około 30-40 m długości, a czasami modelowaliśmy w 3d również śrubkę o wielkości 2 cm.

Paweł Babiuch (programista)

Ten projekt był przełomowy, ponieważ oddaje w stu procentach jak ta przekładka wygląda nie na jednej, ale na kilku maszynach. Ogrom pracy, którą trzeba było włożyć, aby projekt powstał, ale nam się to udało. Jak już słyszymy opinie od operatorów, którzy pracują na tej linii od wielu lat, którzy byli wstępnie sceptycznie nastawieni do projektu – sami mówią, że wygląda to świetnie i po założeniu gogli VR na głowę – czują się jakby byli w rzeczywistej hali produkcyjnej.

Adam Staszak (programista)

Istotnym elementem było sprawdzanie wykonywanych zadań, żeby użytkownicy uczyli się i żeby weryfikować przebieg tego procesu. Aby użytkownik wykonywał kroki w określonej kolejności, ale nie, żeby zaczął np. przeciągać wstęgę bez wyłączenia maszyny. To był bardzo istotny element, który musieliśmy dodać do wirtualnych maszyn.

 

Jakich korzyści i efektów spodziewamy się wspólnie z odbiorcą technologii po wdrożeniu wirtualnej rzeczywistości?

 

 • Zwiększenie efektywności, co przełoży się bezpośrednio na:
 • Skrócenie czasu przezbrojenia, a to pozwoli wygenerować:
 • Oszczędności oraz
 • Poprawi bezpieczeństwo, dzięki wykonywaniu procesu zgodnie z procedurami!

 

Serdecznie dziękujemy zespołowi Velvet Care za dobrą współpracę, pełne zaangażowanie po stronie firmy oraz możliwość dopasowywania dostępności pracowników linii do naszej dostępności. Również podziękowania kierujemy do Krakowskiego Parku Technologicznego, a przede wszystkim dla całego zespołu zaangażowanego w program KPT ScaleUp!

Widzimy wielki potencjał w wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości do usprawniania różnych procesów w zakładach produkcyjnych, m.in. podnoszenia kompetencji, zwiększania oszczędności czy minimalizacji ryzyka i niebezpieczeństwa. Jeśli jest Ci po drodze z naszymi rozwiązaniami – porozmawiajmy już teraz!

 

Chcesz usprawnić procesy w Twojej firmie? Poznaj nasze szkoleni VR/AR: https://epicvr.pl/pl/szkolenia-vr/

 

 

04 Wrz 2020

Jaka będzie przyszłość wirtualnej rzeczywistości? Jak branża VR zmieni się za 5 i 10 lat?

W którą stronę zawędruje wirtualna rzeczywistość? Jak VR zmieni się w najbliższych latach?

Myślę o tym równie często jak ludzie, którzy zainwestowali w tą technologię miliony.

Oto początek rynku gier komputerowych:

 

Oto moment, w którym wirtualna rzeczywistość znajduje się aktualnie.

Gdy zacząłem zajmować się wirtualną rzeczywistością w 2013 roku, możliwości były ograniczone. Jednak wtedy optymistyczne prognozy zakładały, że rok 2017 będzie rokiem wirtualnej rzeczywistości. Później miał to być 2018. Później, nikt już nie robił takich prognoz.

Czy pewnego dnia obudzimy się, i nagle każdy z 7 miliardów ludzi zapragnie mieć własne gogle VR?
Raczej nie tędy droga. Myślę, że to nie wydarzy się w taki sposób.
Wirtualna rzeczywistość wejdzie do naszego życia niepostrzeżenie, jak przeglądanie internetu na smartfonach. Jeszcze kilka lat temu było to uciążliwe i niewygodne – dziś większość z nas częściej korzysta z Internetu przez telefon niż przez komputer.

Co musiałoby się stać, aby aplikacje wirtualnej rzeczywistości stały się integralną częścią naszego życia?

 

1) Cena i jakość urządzeń. Choć mamy już autonomiczne gogle VR i nie potrzebujemy do nich dodatkowego drogiego komputera – wciąż ich cena jest za wysoka. Oceniam, że to kwestia 5-7 lat i sprzęt VR o dobrych parametrach, który teraz kupujemy za 2500 zł, będzie kosztował 250 zł.

 

2) Szybki przesył danych. Technologia 5G daje nadzieję na to, że w efektywny sposób będziemy mogli przesyłać sygnał do dowolnego miejsca na świcie, znacznie szybciej niż teraz przez kabel. Co to zmieni? Aby korzystać z zaawansowanych i najbardziej skomplikowanych gier i aplikacji VR, wystarczy nam najprostszy wyświetlacz z żyroskopem. Całość obrazu będzie renderowana przez super komputery w odległych zakątkach świata. My będziemy wymieniać z tym komputerem informacje zwrotną o naszym położeniu i działaniu w świecie VR.

 

3) Zastąpienie gogli nowszą technologią? Być może do korzystania z wirtualnej rzeczywistości nie będą potrzebne dodatkowe gogle? Idealnym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie soczewek, szkieł kontaktowych lub lekkich okularów, które niczym nie różniłyby się od typowych okularów jakie nosimy na co dzień. Opcjonalnie pozostaje nam chip wszczepiany do mózgu, ale nie sądzę, by tego typu rozwiązanie szybko zdobyło popularność.

 

4) Izolacja społeczna. Jeśli zdarzenia z pierwszej połowy obecnego roku będą się powtarzać i kolejne pandemie sprawią, że znów będziemy siedzieć w domach – znacznie chętniej będziemy uciekali do wirtualnego świata.

To oczywiście moje luźne przemyślenia z roku 2020. Jeśli jednak oglądasz ten film w roku 2025 lub 2030 – jestem bardzo ciekawy czy miałem racje, czy kompletnie się pomyliłem…

Jeśli jednak oglądasz to w 2020 – dziękuję, że jesteś w tym momencie filmu. Dla mnie to znak, że Cię zainteresowało. Jeśli tak jest, zasubskrybuj. Będzie więcej ciekawych treści:)

Zobacz pełną playlistę:

 

25 Sie 2020

Industry 4.0 i VR – jak z sukcesem wdrożyć wirtualną rzeczywistość w Twojej fabryce?

Industry 4.0 i VR – jak z sukcesem wdrożyć wirtualną rzeczywistość w Twojej fabryce?

 

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która jest mocnym filarem trendu Industry 4.0. Technologia VR pozwala nie tylko lepiej szkolić pracowników i podnosić jakość ich pracy, ale coraz częściej z jej pomocą optymalizujemy procesy i usprawniamy pracę zakładów produkcyjnych. Traktowanie wirtualnej rzeczywistości jako wyłącznie gadżetu, czy chwilowej mody to już przeszłość. Mamy coraz bardziej zaawansowane, lekkie i mobilne gogle VR, a ich cena spada. Powstają coraz doskonalsze systemy informatyczne VR dedykowane dla zakładów produkcyjnych z różnych branż. Choć technologia ta wciąż jest w fazie rozwoju – na każdym kroku potwierdza się zasadność jej stosowania.

 

Pisząc te słowa w połowie 2020 roku stoimy u progu nowego przełomu. Mobilne gogle wirtualnej rzeczywistości stają się coraz doskonalsze. Prawdopodobnie za kilka lat całkowicie uda się wyeliminować konieczność stosowania komputera po to by cieszyć się VR-em najwyższej jakości. Być może nawet nie będziemy potrzebowali wyrafinowanych gogli VR, by korzystać z najbardziej zaawansowanych aplikacji. Technologia 5G daje nam nadzieję na to, że już za kilka lat możliwe będzie zdalne renderowanie obrazu i tylko przesyłanie go do prostych i tanich gogli VR wyposażonych w żyroskop i wyświetlacz. Patrząc wstecz na to jak szybko rozwinęła się technologia VR – takie rozwiązanie jest tylko kwestią czasu…

 

Współczesna produkcja stoi przed wieloma wyzwaniami. Oferowane przez wirtualną rzeczywistość rozwiązania sprawdzają się w wielu różnych obszarach, m.in.

 

 

Jak z sukcesem wdrożyć wirtualną rzeczywistość w zakładzie produkcyjnym?

Opiszemy to na przykładzie stworzonego przez nas rozwiązania dla dużego Polskiego zakładu produkcyjnego. Prezentowane rozwiązanie stworzone całkowicie przez nas w ramach współpracy Odbiorcy Technologii z Krakowskim Parkiem Technologicznym może być zaadoptowane do każdego zakładu produkcyjnego, w którym wykonuje się przezbrojenie linii produkcyjnej.

 

Zadanie było dość ambitne: skrócić czas przezbrojeń, poprawiając efektywność pracy pracowników, którzy je wykonują. Z pomocą wirtualnej rzeczywistości mogą oni ćwiczyć proces przezbrojenia bez konieczności zatrzymywania linii, a co za tym idzie powodowania opóźnień w produkcji.

 

W wirtualnej rzeczywistości człowiek wykonuje fizycznie takie same czynności jak w świecie rzeczywistym. Wykonując trening w środowisku VR – w mózgu uaktywnia się ośrodek odpowiedzialny za pamięć mięśniową. To tak jak z jazdą na rowerze – jeśli nasze mięśnie przez odpowiednio długi czas wyćwiczą wykonywanie pewnych czynności – wejdzie im to w nawyk. Dzięki temu później będą wykonywać te czynności niejako automatycznie, bez udziału świadomości.

Narzędzie to jest skuteczne zarówno dla pracowników, którzy wykonują przezbrojenia nieregularnie oraz dla osób, które dopiero wdrażają się do pracy. Możemy sprawdzić ich umiejętności – zanim wpuścimy ich na rzeczywistą halę, w momencie gdy maszyny stoją, a każda minuta ich przestoju kosztuje.

 

 

Aby lepiej zrozumieć jak krok po kroku wdrożyliśmy interaktywny system przezbrojeń w VR, wyróżnię 3 kluczowe etapy dla tego projektu:

 

ETAP I wdrażania wirtualnej rzeczywistości w fabryce

 

Proces pozyskania informacji.

 

Z naszej perspektywy był to etap najbardziej pracochłonny. Mimo tego, że na co dzień realizujemy projekty przemysłowe VR dla różnych branż – nie da się przenieść 1:1 procesu z jednej firmy do drugiej. W każdym zakładzie są nieco inne maszyny. Sam proces przezbrojenia można stosunkowo łatwo rozebrać na czynniki pierwsze. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że polega on na zatrzymaniu maszyny. Wymontowaniu pewnych elementów maszyny i dostosowanych ich do aktualnie produkowanego formatu. Następnie w to miejsce montujemy elementy, które wezmą udział w produkcji nowego formatu. Później następuje ustawienie i kalibracja poszczególnych elementów i układów. Wydaje się to stosunkowo proste. Jednak w momencie, gdy w każdej maszynie mamy kilkadziesiąt różnych, zależnych od siebie elementów – proces przezbrojenia komplikuje się.

 

Mówiąc o przezbrojeniu mam tutaj na myśli oczywiście przezbrojenie wewnętrzne, czyli wszystkie czynności, które można wykonać dopiero po zatrzymaniu linii produkcyjnej.

 

Oprócz sporej ilości materiałów i filmów jakie otrzymaliśmy od odbiorcy technologii, kluczowe okazały się nasze regularne wizyty na miejscu w zakładzie podczas regularnych przezbrojeń. Mamy rok 2020, a więc rok, w którym na świecie szaleje pandemia koronawirusa, a więc możliwość swobodnego wejścia do zakładu również była mocno ograniczona. Jednak udało nam się zebrać ponad 300 gb materiałów foto i wideo ilustrujących krok po kroku proces przezbrojenia jednej linii produkcyjnej. Łącznie 4 maszyny, po kilka zmian formatu dla każdej.

 

Całość sprawy utrudniał fakt, że nasz klient nie posiadał żadnych szczegółowych modeli 3d maszyn, a dokumentacja techniczna również w niektórych miejscach była niekompletna. Postawiliśmy zatem na metodykę pracy zwinnej, dostarczając w regularnych odstępach czasu gotowe fragmenty do testów. Pierwszymi elementami były modele 3d.

ETAP II wdrażania VR-u w zakładzie produkcyjnym

 

Pełne odwzorowanie linii produkcyjnej w 3d

 

Modelowanie 3d bywa pracochłonne i monotonne. Tworząc rozwiązania wirtualnej rzeczywistości od 2013 sprawdziliśmy wiele różnych możliwości. Testowaliśmy skanowanie obiektów, metody fotogrametryczne, korzystanie z modeli CAD. Z naszego doświadczenia najbardziej komfortowe i efektywne jest stworzenie modeli 3d przez nas od podstaw. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad procesem, a w przypadku konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian – możemy je wdrożyć z łatwością. Dlatego też i w tym przypadku, mimo gigantycznej ilości złożonych modeli 3d, stworzyliśmy je samodzielnie od podstaw.

W pełni odwzorowaliśmy 4 maszyny wraz ze wszystkimi elementami biorącymi udział w przezbrojeniach. Dzięki temu w łatwy sposób mogliśmy je animować, dzielić i grupować. Mimo złożoności scen i dużej ilości modeli 3d widocznych jednocześnie na scenie uzyskaliśmy bardzo dobrą wydajność. Tworząc modele 3d od podstaw doskonale wiemy jak przygotować je w taki sposób, by przy dokładności odwzorowania jaką potrzebujemy – uzyskać wysoką wydajność.

 

ETAP III – tworzenia użytecznej aplikacji VR dla zakładu przemysłowego

 

Prace programistyczne

 

W przypadku tego typu aplikacji, równie istotne co programowanie jest koncepcyjne opracowanie pewnych mechanizmów i interakcji. Zanim coś zaprogramujemy, musimy to zaprojektować. Dla samego szkolenia istotne było, aby przenieść 1:1 czynności jakie są wykonywane w świecie rzeczywistym. Stworzyliśmy odpowiednie mechaniki, m.in.:

 • Mechanikę korzystania z narzędzi
 • Mechanikę montażu/demontażu elementów maszyn
 • System kontroli wzrokowej
 • System listy zadań wraz z przewodnikiem dla użytkownika (opracowany na podstawie listy kontrolnej jaką posiada pracownik, który realizuje przezbrojenie).

 

Na tym etapie istotne okazały się konsultacje z pracownikami pracującymi na linii i wykonującymi przezbrojenie. Prezentacja postępów prac i udostępnianie nowych wersji aplikacji w cotygodniowych odstępach pozwoliły na bieżąco korygować nasze podejście do tematu, tak by ukończyć aplikację w terminie oraz by w pełni odzwierciedlała rzeczywistość pracy zakładu.

 

 

ETAP IV – ostatnie szlify w tworzeniu aplikacji szkoleniowej VR dla przemysłu

Zarządzanie procesem szkolenia

 

W ramach realizacji oprogramowania stworzyliśmy również zaawansowany system analizy postępów nauki. Każdy użytkownik ma w systemie indywidualne konto, do którego przypisywane są jego wyniki. Dzięki temu w skali miesiąca możemy analizować postępy i sprawdzać na ile opanował on proces przezbrojenia. Na podstawie tych danych, dla każdego użytkownika opracowywana jest krzywa uczenia. Zna on swoje mocne i słabe strony. Pozyskana w ten sposób informacja zwrotna pomaga podnosić jego kompetencje.

 

Szukasz skutecznych narzędzi do podnoszenia jakości pracy w Twoim zakładzie produkcyjnym? Skontaktuj się z nami i poznaj potencjał wirtualnej rzeczywistości w rewolucji przemysłowej Industry 4.0.

 

Czytaj więcej: Jak powstają aplikacje VR | Jak ludzki mózg postrzega wirtualną rzeczywistość? | Jak badać efektywność szkoleń VR i AR? |

 

 

19 Lip 2020

VR, AR i MR – jaka jest różnica między technologiami? W czym VR jest lepszy od AR, a w czym AR wygrywa z VR?

Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy rzeczywistością wirtualną, rozszerzoną a mieszaną.

Dowiedz się czym różnią się te technologie oraz jakie są najważniejsze pojęcia z nimi związane.

Skróconą treść tego artykułu obejrzysz w 3 minuty tutaj:

 

Wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, rzeczywistość mieszana, filmy VR. Sporo tego, prawda? Można się pogubić. Fakt, że te technologie coraz częściej wchodzą do naszego życia, nie oznacza, że jesteśmy z nimi w pełni zaznajomieni. Technologie Immersyjne (czytaj więcej o tym czym jest immersja) – bo tak możemy określić opisane wyżej rozwiązania, mają to do siebie, że zmieniają się bardzo szybko. Z miesiąca na miesiąc powstają nowe rozwiązania, które wypierają aktualne. Dobre zrozumienie technologii wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości, pozwoli Ci znacznie szybciej zrozumieć w jaki sposób możesz wykorzystać te narzędzia tak, by pracowały dla Ciebie.

 

 1.      Czym jest wirtualna rzeczywistość?

 

Wejście w wirtualną rzeczywistość oznacza przeniesienie się do wirtualnego świata. Świat ten jest generowany komputerowo w czasie rzeczywistym. Obiekty jakie się w nim znajdują są na ogół przestrzenne i trójwymiarowe. Dzięki temu nasz mózg ma wrażenie, że fizycznie nasze ciało przebywa w tej przestrzeni. Utwierdza go w tym zmysł wzroku.

Sama definicja wirtualnej rzeczywistości określona jest w tym artykule: wirtualna rzeczywistość – poznaj definicję

W skrócie: wirtualna rzeczywistość jest to generowana komputerowo przestrzeń, w której nasza obecność, jak i wszystkie jej elementy sprawiają wrażenie realizmu. Innymi słowy, przenosząc się do VR (virtual reality = wirtualna rzeczywistość), mamy wrażenie, że wchodzimy do nowego świata.

Aplikacje wirtualnej rzeczywistości mogą być w pełni interaktywne, co oznacza, że możemy wchodzić w dowolną interakcję z otaczającymi nas przedmiotami, np. chwytać je, rzucać nimi, uruchamiać maszyny, czy wykonywać inne dowolne zadania z ich użyciem.

 

 1.      Jak definiujemy rzeczywistość rozszerzoną?

 

Rozszerzona rzeczywistość to rozszerzenie naszej rzeczywistości, czyli nałożenie obrazów dwu lub trójwymiarowych na obraz świata rzeczywistego. W tym przypadku również możliwe są różne zaawansowane interakcje z obiektami dającymi wrażenie fizycznej obecności. W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości w obiekty w rzeczywistości rozszerzonej rozmieszczone są w naszym realnym świecie.

Najczęściej korzystamy z rozszerzonej rzeczywistości za pomocą smartfonów. Oglądamy wtedy obraz graficzny nakładany na obraz widziany przez kamerę naszego urządzenia. Rozszerzona rzeczywistość nie przesłania całkowicie naszego pola widzenia (w przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej), a więc korzystając z tego medium możemy naturalnie wykonywać inne czynności w świecie rzeczywistym.

Takie podejście sprawdza się szczególnie wszędzie tam, gdzie człowiek wykonuje ważne zadania, potrzebuje dostępu do pewnych informacji i jednocześnie potrzebuje mieć wolne ręce. Za pośrednictwem gogli AR, dostarczamy mu obraz w wysokiej rozdzielczości, który niejako „rozszerza” jego świat.

 

 1.      Filmy VR – co to takiego

 

Najprościej rzecz ujmując – film VR to taki film, który otacza nas z każdej strony. Jest on nagrywany przy użyciu specjalnej kamery sferycznej, rejestrującej pełen obraz wokół siebie – 360 stopni. W tworzenu filmów VR wykorzystuje się pewne mechanizmy, które zostały już wypracowane przez tradycyjne kino 2d. Jednak język opowiadania filmem VR w wielu przypadkach znacznie różni się od tego do jakiego przyzwyczaiło nas klasyczne kino.

Przede wszystkim w filmie VR uczestniczymy w pełni. Nie oglądamy go na małym płaskim wycinku ekranu, lecz w goglach VR. Zatem po założeniu gogli VR mamy realistyczne wrażenie, że jesteśmy wewnątrz filmu, w środku jego akcji.

 

 

Filmy VR możemy podzielić na:

Filmy 360 stopni

Filmy 360, które nagrywane są przy użyciu kamer sferycznych. Taka kamera nagrywa cały obraz jaki ją otacza – 360 stopni wokół, co w goglach VR daje nam wrażenie przeniesienia się w sam jego środek. Filmy VR mogą być interaktywne. Oznacza to, że przy użyciu specjalnego oprogramowania, możemy zakodować film w taki sposób, by to użytkownik np. decydował o tym jak dalej potoczy się akcja filmu.

Choć filmy VR są interaktywne (kliknij tutaj i dowiedz się czym są interaktywne filmy VR) – zawsze bazują na tym, co już nagraliśmy kamerą 360. Czyli jeśli nagraliśmy obiekt stojący w tym miejscu, to w filmie VR już go nie przesuniemy. Jest to niezwykle istotna różnica między filmami VR a aplikacjami VR. W aplikacji VR wszystko co widzimy może być interaktywne. Np. możemy rzucać krzesłem lub naciskać przyciski. W przypadku raz nagranego ujęcia 360, nie jesteśmy w stanie już wprowadzać, aż tak daleko idących zmian.

Filmy 360 stopni znakomicie sprawdzają się np. w szkoleniach czy marketingu. Poniżej przykład szkoleniowego filmu VR, jaki zrealizowaliśmy dla Final S.A.

 

Filmy 180 stopni

Filmy 180, które prezentują obraz 180 stopni przed kamerą. W tym przypadku znacznie łatwiej uzyskać realistyczny efekt obrazu trójwymiarowego, ponieważ kamery 180 są najczęściej dwuobiektywowe. Odległość między obiektywami odpowiada odległości między oczami człowieka. Ludzki mózg oglądając lewym okiem obraz przeznaczony dla lewego oka i prawym obraz dla prawego, samodzielnie interpretuje przesunięcie między nimi, które daje bardzo realistyczne wrażenie głębi 3d.

Animacje VR

Animacje VR to wyrenderowana wcześniej grafika 2d lub 3d, wyświetlana w formie filmu 360. W przeciwieństwie do aplikacji VR, w których obraz renderujemy w czasie rzeczywistym – w animacjach 360 obraz jest już wcześniej wyrenderowany, a więc tylko go oglądamy. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie potrzebujemy kosztownych i zaawansowanych gogli VR. Wystarczy nam jedynie sprzęt, który potrafi odtworzyć film. W tym przypadku doskonale sprawdzają się gogle mobilne, np.:

Oculus Go – poznaj dokładnie sprzęt

Oculus Quest – recenzja najlepszych mobilnych gogli VR

Przykładowa animacja VR 360 zrealizowana przez nas:

 

W filmach i animacjach VR możemy oczywiście stosować interakcje, jednak nie będą one tak zaawansowane jak w przypadku generowanych w czasie rzeczywistym aplikacji VR.

 

 1.     Przewaga wirtualnej rzeczywistości nad rozszerzoną:

 

 • W VR nasz mózg najczęściej wierzy w to, że oglądane przez niego obrazy i przestrzenie są prawdziwe,
 • Wirtualna rzeczywistość wypełnia całe nasze pole widzenia, a więc nic nas nie rozprasza,
 • VR świetnie nadaje się do szkoleń i symulowania różnych zdarzeń trudnych i niebezpiecznych (np. pożar w samolocie).
 • Gogle wirtualnej rzeczywistości umożliwiają zarówno korzystanie z interaktywnych aplikacji VR jak i filmów VR
 • Percepcja doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości jest praktycznie identyczna z percepcją świata realnego

 

 1.      A jaka jest przewaga rzeczywistości rozszerzonej nad wirtualną?

 

 • Z rzeczywistości rozszerzonej w komfortowy I łatwy sposób skorzystamy już przy użyciu samego smartfona, bez konieczności zaopatrywania się w dodatkowe narzędzia
 • Rozszerzona rzeczywistość jest w stanie ułatwiać nam wykonywanie bieżących zadań
 • AR (augmented reality) wymaga znacznie mniejszej mocy obliczeniowej urządzenia niż np. korzystanie z aplikacji VR na goglach wirtualnej rzeczywistości.

 

Jeśli interesujesz się szerzej tą tematyką, zobacz nasz cykl VR AR MR Expert, w którym dzielę się wiedzą z różnych obszarów z pogranicza technologii VR AR MR.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość już zmieniają nasz świat. Są to technologie coraz powszechniej wykorzystywane w medycynie, przemyśle czy codziennej naszej pracy. Być może za kilka lat będziemy pracować całkowicie w wirtualnej rzeczywistości (kliknij i poznaj nasze narzędzie, które ułatwia pracę zdalną zespołów pracujących z domu) a rzeczywistość rozszerzona będzie stale, na żywo 24/7 dostarczać nam przydatnych i potrzebnych informacji na temat naszego świata realnego.

Czytaj także:

Chcesz zlecić stworzenie aplikacji VR, AR lub filmu 360? Od czego zacząć?

Jak ludzki mózg postrzega VR?

Czy VR to lekarstwo na koronawirusa?

 

 

20 Cze 2020

VR AR MR EXPERT – cykl filmów o wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości na YouTube

VR AR MR EXPERT – CYKL FILMÓW O WIRTUALNEJ I ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI NA YOUTUBE

Pamiętasz czasopismo „Świat Wiedzy”? Ja pamiętam, doskonale. Gdy byłem większym dzieckiem, było to dla mnie okno na świat. W czasach, gdy nie było jeszcze ogólnodostępnego internetu, smartfonów, a wiedzę czerpało się z gazet i książek, „Świat Wiedzy” był spojrzeniem w przyszłość. Mój pierwszy kontakt z wirtualną rzeczywistością miał miejsce właśnie w momencie, gdy w jednym z numerów pojawiły się gogle VR. Raczej na pewno było to przed rokiem 2000. Artykuł opisywał m.in., że w USA w istnieje technologia, która pozwala przenieść się do innego świata. Po założeniu gogli VR i specjalnych rękawic możemy w nim żyć w sposób zbliżony do tego, jak żyjemy w świecie rzeczywistym.

 

Oczywiście ówczesna jakość gogli VR prawdopodobnie była mizerna, jednak już wtedy świat nauki zdawał sobie sprawę z tego, jak przyszłościowa jest to technologia. Artykuł ten zrobił na mnie wielkie wrażenie. Kilkanaście lat później, gdy pojawiły się gogle VR Oculus Rift (2012 rok) wirtualna rzeczywistość na nowo odżyła w mojej głowie. I to w taki sposób, że od 2013 roku poświęciłem jej praktycznie całe życie zawodowe.

Regularnie dzielimy się wiedzą na temat Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości na Blogu oraz na YouTube

Dziś, oprócz tego, że zarządzam prężnie działającą firmą EPICVR, w której dostarczamy wyspecjalizowane rozwiązania VR i AR dla firm oraz uczelni, chętnie dzielę się wiedzą. Przez wiele lat, sumiennie prowadziłem naszego firmowego bloga, udzielając się w tematach technologii VR i AR. Opowiadałem o różnych możliwościach i potencjale wykorzystania tych technologii w służbie człowiekowi. Dziś robię krok naprzód i rozpoczynam przygodę z YouTube. Technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości zaczyna powoli otaczać nas z każdej strony. Moją misją jest nauczanie, dzielenie się wiedzą i popularyzacja tej technologii. W każdą sobotę, w krótkim 2-minutowym odcinku podzielę się z Tobą wiedzą na temat jednego wybranego zagadnienia z zakresu Wirtualnej Rzeczywistości, Rozszerzonej Rzeczywistości oraz Rzeczywistości mieszanej.

Cykl na YouTube nosi nazwę: „VR AR MR – EXPERT”. W każdą sobotę, w krótkim 2-minutowym odcinku przedstawię Ci najważniejsze zagadnienia dotyczące tych technologii.

Zależy mi na tym, by Twoje obcowanie z moim filmem było krótkie, ale treściwe. Osobiście uważam, że znacznie lepiej pozostawić u widza niedosyt, który skłoni go do dalszych poszukiwań. Kanały na YouTube o wirtualnej rzeczywistości co prawda istnieją, lecz pośród nich dostrzegam wielką lukę w dzieleniu się praktyczną wiedzą biznesową z zakresu VR/AR/MR.

 

EPICVR powstało z pasji do technologii. Jednak od zawsze zależało nam na tym, by technologia nie była tworzona dla samej technologii. VR/AR/MR ma ułatwić lub umilić życie człowieka. Tylko tyle i aż tyle.

 

Z naszego kanału na YouTube dowiesz się m.in. o tym:

 

Śledź nasz kanał na YouTube poruszający szeroką tematykę technologii Wirtualnej Rzeczywistości oraz Rzeczywistości Rozszerzonej i Mieszanej.

Oto zwiastun cyklu:

 

Transkrypcja zwiastuna cyklu YouTube: VR AR MR Expert

Interesujesz się wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością? Jesteś w dobrym miejscu. Raz w tygodniu, w krótkim, 2-minutowym odcinku, przedstawimy Ci najnowsze informacje ze świata VR i AR. Uporządkujemy Twoją wiedzę, a także zdradzimy Ci kilka tajników dotyczących naszych projektów!

Jeśli chcesz być na bieżąco i regularnie otrzymywać przydatną wiedzę o tych technologiach – zasubskrybuj nasz kanał i bądź na bieżąco!

 

A oto kolejny odcinek z naszego cyklu na YouTube dotyczący wykorzystania rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej w marketingu i sprzedaży.

 

Jak sprzedawać skutecznie dzięki wykorzystaniu VR i AR w marketingu:

 

Wirtualna rzeczywistość jest: modna, nowoczesna, wysoko wyceniana, to przyszłość, radość, zaangażowanie, entuzjazm, i tak dalej.

Ok, każdy kto próbuje Ci ją sprzedać, znajdzie minimum 100 podobnych określeń.

Ale…

No właśnie. Te określenia bledną w momencie, gdy założysz gogle na głowę. Lubię jeździć do klientów i pokazywać im wirtualną rzeczywistość. Ta technologia sprzedaje się sama.

A jak Ty możesz sprzedawać dzięki jej wykorzystaniu?

Kilka przykładów jak skutecznie wykorzystać VR w marketingu, promocji, reklamie sprzedaży.

Aplikacja, którą stworzyliśmy dla Stock Polska, pozwala sięgnąć dalej i przekroczyć wszelkie ograniczenia tradycyjnego marketingu, do jakiego przyzwyczaiła nas telewizja, radio, gazeta, baner reklamowy, itd.

W tej kampanii marketingowej nie oglądasz produktu, nie kosztujesz go, nie dotykasz go fizycznie. Jednak angażujesz się znacznie bardziej. Przeżywasz emocje które w świecie rzeczywistym są dla Ciebie nieosiągalne. Na szczycie góry czeka na Ciebie odpowiednia nagroda:)

Przenieśmy się jeszcze wyżej.

Czy znasz to uczucie, gdy w jednej chwili z powierzchni ziemi przenosisz się w kosmos? Dzięki wirtualnej rzeczywistości jest ono na wyciągnięcie ręki…

Dobrze opowiedziana historia i kontekst tej kampanii marketingowej idealnie wpasowały się w założenia naszego klienta. Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości przeniosło obcowanie z marką na bardziej angażujący poziom niż w przypadku tradycyjnych prezentacji jakie przeprowadzano dotychczas.

Klient lubi kupować i nienawidzi jak mu się sprzedaje

A co się stanie, jeśli pozwolisz mu kupować przy użyciu przydatnego narzędzia? Tworząc aplikację rozszerzonej rzeczywistości dla Internetowego Sklepu Polskiej Grupy Energetycznej, przede wszystkim postawiliśmy na jej użyteczność. Klient może wirtualnie „przymierzyć” produkt, zanim go zakupi. Otrzymuje użyteczne i przydatne narzędzie, które przekłada się na większą lojalność do naszej marki.

I mógłbym na koniec zapytać: „a jak Ty wykorzystasz wirtualną lub rozszerzona rzeczywistość w marketingu Twojej firmy? Jednak wolę założyć Ci gogle na głowę. Przekonaj się samodzielnie.

Jeśli jesteś w tym miejscu tego tekstu – to znaczy, że Ci się podobało. Zasubskrybuj nasz kanał i bądź na bieżąco! Robimy to dla Ciebie!

05 Cze 2020

Komfort użytkowania aplikacji VR, czyli o tym jak sprawić radość graczom

Aplikacje VR, a przyjemność i komfort użytkowania

Zanim ludzkość wynalazła technologię wirtualnej rzeczywistości jaką znamy dziś – przebyliśmy długą drogę. Od stworzenia pierwszych kontrolerów w latach 70’, aż do teraz, kiedy możemy sterować goglami VR użyciu samych rąk – minęło prawie 50 lat.

The Evolution of Video Game Controllers/Gamepads (1970-2016) (With ...

 

Była to burzliwa i ciekawa podróż. Zadajmy jednak sobie pytanie:

Po co nam te kontrolery i po co w ogóle dbać o komfort użytkownika?

Ludzie wybierają gry nawet kosztem innych aktywności. W grach komputerowych spędzamy czas w formie czystej przyjemności. Czasem możemy po prostu rozładować nagromadzone w ciągu dnia emocje. Są też osoby, dla których bycie i życie w grze, staje się równoległym światem, w którym obecność jest równie istotna, jak obecność w rzeczywistości.

Projektując nasze rozwiązania VR wciąż zastanawiamy się nad tym, jak sprawić radość i przyjemność użytkownikom? Jak projektować aplikacje VR w taki sposób, by były one nie tylko wartościowe, ale też w pełni komfortowe i intuicyjne.

Przez wiele lat naszej działalności (od 2013 roku) przetestowaliśmy wiele różnych mechanizmów sterowania. Testy przeprowadzone na różnych użytkownikach dały nam pokaźny zbiór wiedzy. Zdążyliśmy się już przekonać o tym, jak nawet najlepsza aplikacja może okazać się totalną porażką ze względu na kiepską i nieintuicyjną nawigację. Wcale nie zaskoczył nas fakt, że człowiek, który zakłada na głowę gogle VR, robi to po to, by przeżyć coś niesamowitego. Robi to przede wszystkim po to, by doświadczyć emocji i zdarzeń, których nie mógłby doświadczyć w świecie rzeczywistym.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz cykl VR AR MR Expert na naszym kanale YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC7WTaeI5VHs3By8vDUhz0sQ

Powyższy tekst opisuje najważniejsze informacje jakie zawarliśmy w pierwszym odcinku cyklu:

18 Maj 2020

Jak wykorzystać VR w branży budowlanej – wirtualna rzeczywistość i deweloperzy

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ JUŻ JEST STOSOWANA W BRANŻY BUDOWLANEJ

 

Duże zagraniczne firmy, które również działają w zakresie branży budowlanej, już szkolą przy użyciu technik VR. Dobrym przykładem jest firma 3M, która choć specjalizuje się w wielu różnych dziedzinach – również szkoli swoich pracowników przy użyciu symulacji w VR: https://www.3m.com/3M/en_US/worker-health-safety-us/3m-ppe-training/virtual-reality/

Przykłady z innych dziedzin i branż, jednoznacznie pokazują, że wdrożenie w firmie szkoleń w wirtualnej rzeczywistości znacząco poprawia bezpieczeństwo oraz pozwala odnieść wymierne korzyści finansowe. Dokładniej tym zagadnieniom przyjrzymy się na końcu tego artykułu.

 

VR W BRANŻY BUDOWLANEJ – MOŻLIWE OBSZARY WDROŻENIA:

 

 – Okresowe, obowiązkowe szkolenia BHP,

– Sprawdzanie kompetencji pracowników przed zatrudnieniem,

Onboarding i wdrożenia na nowych stanowiskach,

– Trenowanie trudnych zadań, z możliwością wywołania dodatkowych czynników zagrożeń jak niesprzyjające warunki atmosferyczne, czy niebezpieczne substancje/materiały,

– Asystent pracownika AR – gogle rozszerzonej rzeczywistości wspierające na bieżąco pracownika w trakcie wykonywania trudnych zadań, bez rozproszenia, dając mu wolne ręce,

 

portfolio vr platforma szkoleniowa

 

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ U DEWELOPERÓW – TO JUŻ SIĘ SPRAWDZA

 

Rynek deweloperski w Polsce już od dłuższego czasu wykorzystuje wirtualną rzeczywistość. Jednak głównie większość deweloperów skupia się na wykorzystaniu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do sprzedaży mieszkań i prezentacji ofert. Rozwiązania, które my oferujemy (jesteśmy liderem w dostarczaniu szkoleń VR/AR w Polsce) są ukierunkowane na pracę operacyjną. Czyli oferujemy szkolenia VR/AR dedykowane pracownikom budowlanym na konkretnych stanowiskach. Wiemy doskonale jak mierzyć wyniki wdrażanych szkoleń VR:

W całej naszej działalności (jesteśmy obecni na rynku rozwiązań VR/AR od 2013 roku) widzieliśmy sporo. Przez nasze rozwiązania VR/AR „przeszło” kilka tysięcy osób. Dzięki temu zgromadziliśmy pokaźny zasób wiedzy i informacji, które wykorzystujemy w aktualnych projektach.

 

ZALETY ZAKUPU WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI W DUŻEJ FIRMIE BUDOWLANEJ:

 • Wirtualna rzeczywistość pozwala w realistyczny symulować trudne i niebezpieczne sytuacje, całkowicie bez ryzyka. Dzięki temu jest obecnie najskuteczniejszym narzędziem szkoleniowym dostępnym obecnie na rynku.
 • Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach pozwala poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć ilość wypadków.
 • Szkolenia w VR zwracają się już w ciągu drugiego roku wdrożenia. Zastępując szkoleniami VR tradycyjne szkolenia, w których odrywamy od pracy doświadczonych pracowników oraz ponosimy dodatkowe koszty ukryte (których nie widzimy na pierwszy rzut oka) – oszczędzamy pieniądze.
 • Dzięki wykorzystaniu VR możemy w łatwy sposób zweryfikować praktyczne kompetencje kandydata do pracy zanim jeszcze go zatrudnimy.
 • Nowoczesne technologie pomagają budować wizerunek firmy w oczach pracowników i klientów.

 

3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO WDROŻYĆ SYSTEM SZKOLENIOWY ZREALIZOWANY W TECHNOLOGII VR?

 

 • Poprawa bezpieczeństwa pracy na budowie

 

W aktualnej sytuacji, w związku z dużą rotacją pracowników, ciężko przed zatrudnieniem zweryfikować umiejętności potencjalnego kandydata do pracy. Z rozmów z naszymi klientami wiemy, że często taka weryfikacja odbywa się dopiero w momencie, gdy pracownik już wykonuje pracę na budowie. Niestety wtedy czasem zdarzają się przypadki, gdy nowy i „świeży” w branży pracownik powoduje zagrożenie dla siebie i innych pracowników. O ile taka sytuacja kończy się jedynie uszkodzeniem sprzętu lub zniszczeniem materiałów budowlanych – możemy mówić o szczęściu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wypadkowi ulegają pracownicy.

 

Jak rozwiązać ten problem?

Z pomocą szkoleń realizowanych w wirtualnej rzeczywistości możemy:

– w krótkim czasie, z bardzo dużą dokładnością sprawdzić czy dany pracownik poradzi sobie z trudnymi zadaniami w wymagającym środowisku,

– symulować niebezpieczne sytuacje i ćwiczyć procedury związane np. z nagłą awarią sprzętu czy pogorszeniem się warunków pogodowych,

– organizować regularne treningi (wsparte rejestracją tzw. „krzywej uczenia”), które okresowo będą potwierdzać sprawność naszych pracowników,

 

 • Oszczędności finansowe w firmie deweloperskiej

 

Aby szerzej udowodnić korzyści finansowe związane z wdrożeniem wirtualnej rzeczywistości w naszej firmie warto przyjrzeć się następującym kwestiom:

– Ile kosztuje nas przeszkolenie nowego pracownika?

Jak długo płacimy mu, zanim w pełni zacznie on wykonywać obowiązki przypisane do jego stanowiska, bez nadzoru i pomocy innych pracowników.

– Jak wiele osób jest zaangażowanych w szkolenie nowego pracownika?

Ile osób odrywamy od codziennych obowiązków, po to by „opiekowały się” i wdrażały nowego pracownika?

– Jak dużą mamy rotację?

Ilu pracowników zwolni się w trakcie szkolenia lub tuż po nim? W takiej sytuacji czas poświęcony na wdrożenie to czas bezpowrotnie stracony, ponieważ musimy rekrutować nowego człowieka na dane stanowisko, a praca dalej nie zostanie wykonana w założonym tempie.

Jeśli obliczymy powyższe koszty i zestawimy je z kosztami wdrożenia szkolenia VR, które wykonane raz, może być wykorzystywane przez wiele lat, na różnych budowach, łatwo obliczymy, że nawet najbardziej rozbudowane i kosztowne szkolenia VR zwrócą się maksymalnie w 2 lata.

 

 

 • Wirtualna rzeczywistość dorównuje swoją skutecznością nauce praktycznej

 

Człowiek najlepiej uczy się przez praktykę. Po założeniu na głowę gogli VR, zostajemy postawieni przed dokładnie takimi samymi zadaniami jak w świecie rzeczywistym. W pełni działają nasze zmysły poznawcze. Wykorzystując odpowiednio stworzony system szkoleniowy w VR pobudzamy nasz mechanizm tzw. „pamięci mięśniowej”, co przekłada się na takie same efekty nauczania jak w przypadku praktycznej nauki.

Ruchy wykonane i przećwiczone w wirtualnej rzeczywistości pamiętamy w świecie rzeczywistym dokładnie tak jakbyśmy je wielokrotnie w tym świecie wykonywali.

 

JAK WDROŻYĆ WIRTUALNĄ RZECZYWISTOŚĆ W “BUDOWLANCE”?

 

Aby wdrożyć skuteczne rozwiązania szkoleniowe oparte o technologię wirtualnej lub rozszerzonej trzeba podjąć następujące kroki:

 

Krok 1 – Określenie zakresu szkolenia.

Krok 2 – Określenie grupy docelowej, czyli jakich pracowników, na jakich stanowiskach szkolimy.

Krok 3 – Rozeznanie rynkowe i wybór odpowiedniego dostawcy usług VR, AR.

Krok 4 – Doprecyzowanie zakresu prac – najlepiej zrobić to wspólnie z wybranym dostawcą, biorąc pod uwagę jego doświadczenie i zrealizowane dotychczas projekty.

Krok 5 – Ustalenie koncepcji działania aplikacji VR/AR.

Krok 6 – Określenie sposobu pomiaru KPI, czyli kluczowych efektów szkolenia.

Krok 7 – Ścisła współpraca z wykonawcą w trakcie realizacji rozwiązania szkoleniowego VR/AR kontrolowanie postępów prac na bieżąco.

Krok 8 – Zakup i konfiguracja sprzętu szkoleniowego VR/AR – najlepiej, aby dostarczył go wykonawca, który realizuje dla nas aplikację, wtedy to on bierze odpowiedzialność za to, żeby wszystko działało poprawnie.

Krok 9 – Finalne przetestowanie i odbiór gotowego systemu szkoleniowego VR lub AR wraz ze sprzętem.

Krok 10 – Wykorzystywanie systemu szkoleniowego i szkolenie pracowników.

 

 

 

VR A BUDOWNICTWO I SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI – AKTUALNE TRENDY

 

Sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa sprawiła, że większość biur deweloperów zostało zamkniętych. Wstrzymano możliwość oglądania gotowych mieszkań a wszelkie spotkania z doradcami przeniosły się do świata online.

 

Aktualne trendy w branży nieruchomości (marzec, kwiecień 2020) z powodu koronawirusa:

 • Wstrzymanie spotkań z doradcami oraz brak możliwości odwiedzania nieruchomości osobiście przez klienta zainteresowanego zakupem,
 • Przeniesienie pracy firm związanych z branżą nieruchomości do sieci (zdalne spotkania online z klientami, zdalne oglądanie mieszkań i domów bez możliwości spotkania się na miejscu,
 • Poszukiwanie skutecznych, alternatywnych dla tradycyjnych – form sprzedaży mieszkań,

 

Jak jednak w efektowny i skuteczny sposób zaprezentować nieruchomość przez internet, gdzie ciężko na płaskim ekranie komputera oddać skalę i wielkość nieruchomości?

 

Najlepszym w tym przypadku rozwiązaniem wydaje się całkowite przeniesienie użytkownika do wnętrza mieszkania czy domu za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości. Deweloperzy, którzy wdrożyli taką technologię jeszcze przed czasem pandemii mocno prześcignęli konkurentów w momencie, gdy „lock-down” sparaliżował pracę biur sprzedażowych.

 

Każdą nieruchomość przeniesioną do wirtualnej rzeczywistości można obejrzeć zarówno na zaawansowanych goglach VR, takich jak HTC Vive, Oculus Rift czy Oculus Quest – bezpośrednio w siedzibie dewelopera. Można również rozesłać klientom tanie kartonowe gogle VR z naszym brandingiem. Po połączeniu takich gogli ze smartfonem zamieniają się one w pełnoprawny zestaw VR.

 

Chcesz uzyskać przykładową wycenę kompleksowej realizacji i wdrożenia narzędzi, ułatwiających sprzedaż mieszkań zdalnie, przy użyciu VR?

Wypełnij niezobowiązująco poniższy formularz:

 

06 Maj 2020

Spotkajmy się w VR – o wyższości Spotkań w VR nad rzeczywistymi słów kilka

SPOTKAJMY SIĘ W VR – CZYLI SŁÓW KILKA O WYŻSZOŚCI SPOTKAŃ W VR NAD RZECZYWISTYMI.

O tym, że człowiek z człowiekiem lubią się spotkać – każdy z nas wie od dziecka. Jesteśmy istotami stadnymi. Zdarzają się oczywiście wyjątki, w postaci pustelników, czy osób, które wprost nie znoszą kontaktu z innymi. Jednak znakomita większość współczesnych ludzi jest uzależniona od towarzystwa innych. Grupujemy się, zakładamy rodziny, wspólnie pracujemy po to, by z roku na rok nasz świat szedł coraz bardziej naprzód. Od czasu do czasu jednak zdarza się coś co nas zatrzymuje. W 2020 roku była to pandemia nowej choroby zwanej Covid-19. Bezprecedensowe zjawisko w naszych czasach. Całe narody zostały poddane izolacji. Według danych historycznych podobnie było około 100 lat wcześniej, przy epidemii tzw. hiszpanki. Jednak w 2020 roku skala była znacznie większa i bardziej dotkliwa dla całego świata.

 

NA SZCZĘŚCIE JEST INTERNET! ORAZ VR😊

Można śmiało założyć, że gdyby nie dostęp do Internetu, znacznie więcej ludzi łamałoby ograniczenia. Niemożliwa byłaby również praca zdalna, a więc większość dziedzin gospodarki albo by całkiem się zatrzymała, albo wymuszałaby na pracownikach przychodzenie do biura mimo zagrożeń. W tym trudnym położeniu, można uznać, że dla „zdrowych” ratunkiem do przetrwania był właśnie Internet.  To dzięki niemu mogliśmy w relatywnie efektywny sposób komunikować się ze światem, współpracownikami i rodziną. Ale… jednak czegoś nam brakuje. Oglądanie bliskich przez kamerkę, czy telekonferencja przez superwydajne narzędzie nie jest w stanie na dłuższą metę zastąpić kontaktu z innymi ludźmi. Nowoczesne technologie próbują to zmienić. Największe szanse ma w tej kwestii wirtualna rzeczywistość:

 

CZY WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ MOŻE BYĆ ROZWIĄZANIEM PROBLEMÓW Z IZOLACJĄ SPOŁECZNĄ PODCZAS PANDEMII?

Oczywiście technologia wirtualnej rzeczywistości wykorzystywana jest od wielu lat w szkoleniach, medycynie czy edukacji. Jednak w jaki sposób może ona wyeliminować dotkliwe skutki izolacji społecznej? Okazuje się, że może, i to w wielu różnych aspektach.

 

3 korzyści z organizowania spotkań i telekonferencji w VR, zamiast tradycyjnych spotkań:

 1. Możliwość omawiania skomplikowanych zagadnień technologicznych na odległość, w dokładnie taki sam sposób jak to robimy w rzeczywistości. Po założeniu gogli VR, w wirtualnej przestrzeni możemy nie tylko rozmawiać czy wyświetlać slajdy z prezentacją. Możliwa jest także interakcja fizyczna z innymi uczestnikami konferencji, a nawet wspólne prototypowanie i omawianie nowych projektów technologicznych.
 2. Wrażenie fizycznej obecności na spotkaniu dzięki dobremu przeniesieniu ruchu rąk i nóg do świata VR. Dzięki temu uczestnicy spotkań angażują się w nie pełniej, co przekłada się na większą efektywność spotkań.
 3. Nowe możliwości eksploracji danych, wykresów i schematów w formie trójwymiarowych diagramów.

 

To tylko 3 główne możliwości w jaki wirtualna rzeczywistość wyprzedza nasz świat realny. Więcej opisujemy tutaj, przy okazji opisu naszego narzędzia do wirtualnych spotkań online:

Wirtualne spotkanie zdalne telekonferencje - zaawansowana aplikacja

 

ANULOWANE WYDARZENIA, TARGI I KONFERENCJE? WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ I TUTAJ POMOŻE.

Oczywiście w tym przypadku trudno zastąpić fizyczną obecność człowieka na miejscu. Targi i konferencje to nie tylko możliwość przyswojenia merytorycznej wiedzy w danym temacie. To przede wszystkim atmosfera, dobry catering, bogaty program wydarzeń towarzyszących i… wieczorne bankietyJ – w zależności od charakteru wydarzenia. Jednak znakomitą większość z zalet fizycznej obecności na targach, jesteśmy w stanie przełożyć na VR. Co ważniejsze, taka zdalna forma uczestniczenia w targach oferuje również pewne udogodnienia względem tradycyjnych targów. Jako wystawcy i uczestnicy nie musimy ruszać się sprzed biurka.

Oszczędności z realizacji targów w VR to przede wszystkim:

 1. Oszczędność kosztów transportu, biletów i zakwaterowania.
 2. Brak konieczności rezerwowania noclegów, hoteli i brak wszelkich uciążliwości z tym związanych.
 3. Uczestnik wraca (lub robi sobie przerwę) kiedy chce – wystarczy, że zdejmie gogle VR.
 4. Znacznie niższe koszty uczestnictwa w targach, zarówno po stronie wystawców jak i uczestników (przy targach i konferencjach w wirtualnej rzeczywistości odpada sporo różnych kosztów, z jakimi mamy do czynienia podczas organizacji tego typu wydarzeń w świecie rzeczywistym.
 5. Możliwość wykonywania transmisji online jednym kliknięciem – dla osób, które nie mają gogli VR – bez konieczności zapewniania dodatkowego sprzętu i obsługi.
 6. Brak ograniczenia co do ilości użytkowników, którzy mogą uczestniczyć w danym wydarzeniu (może ich być 2, 2 000 lub 2 000 000).
 7. W takich wydarzeniach VR może uczestniczyć każdy, bez względu na stan zdrowia oraz to czy przebywa w kwarantannie, czy nie.

 

SPOTKAJMY SIĘ W VR I UCZMY SIĘ W VR!

Wirtualna rzeczywistość już jest wykorzystywana w edukacji. Wirtualne zajęcia na uczelniach czy w szkołach już się odbywają. Jednak częściej wydarzenia te przedstawiane są w charakterze ciekawostki niż jako pełnoprawne, użyteczne narzędzia. Zupełnie niesłusznie. Wirtualna rzeczywistość w zakresie edukacji i zdalnego nauczania oferuje znacznie więcej niż tradycyjne metody stosowane w szkołach czy na uczelniach. W jednej chwili możemy na lekcji geografii odwiedzić najbardziej oddalone zakątki świata, po to by na lekcji biologii przenieść się na dno oceanu i poznać żyjące tam gatunki zwierząt. Na lekcji historii możemy dosłownie przenieść się w czasie i na własnej skórze doświadczyć realiów życia jakie panowały wieki temu.

 

Oczywiście pojawia się inna kwestia – czy aktualny system nauczania jest gotowy na wdrożenie wszędzie gogli VR do nauki? Czy też tą kwestię powinni uregulować sami uczniowie i studenci, wyposażając się w odpowiednie gogle VR?

Czytaj także: Zaawansowane szkolenia VR – odkryj ich potencjał!

Jak mierzyć efektywność VR?

 

SPOTKAJMY SIĘ W VR – WIRTUALNE PODRÓŻE I WYSTAWY

W czasie izolacji zaczynamy odczuwać tęsknotę za wieloma aktywnościami, których nie docenialiśmy wcześniej. Wyjazd na wakacje zagranicę czy pójście na wystawę, do kina – były tak powszechnie dostępne, że nawet nie zastanawialiśmy się nad tym, że mogłoby ich „zabraknąć”.

W aktualnej sytuacji znacznie bardziej doskwiera nam niemożność zaplanowania wakacji czy jakiegokolwiek wyjazdu zagranicznego. Wirtualna rzeczywistość może rozwiązać ten problem – choć na chwilę dając nam realistyczne złudzenie obecności w pięknych miejscach na świecie. Tego typu aktywności obecnie zyskują coraz większą popularność.

 

COVID-19 A RYNEK VR – POPYT NA GOGLE VR STALE ROŚNIE!

Jak pokazują analizy, w ostatnich tygodniach znacznie wzrósł popyt na gogle VR, z powodu Covid-19. Co więcej, ze względu na trudną sytuację fabryk w Chinach (większość podzespołów w goglach VR pochodzi właśnie stamtąd) zmalała również podaż. Oznacza to, że gogle VR również stały się „towarem deficytowym”. Wartość rynku VR z roku na rok rośnie, a pandemia koronawirusa na pewno jej w tym pomaga. Czy nasze życie przeniesie się całkowicie do VR?

 

Czytaj więcej: Czy pandemia koronawirusa Covid-19 to dobry moment aby przenieść nasze życie do VR?

 

 

 

 

29 Kwi 2020

Spotkania w Wirtualnej Rzeczywistości – praca zdalna i biurowa z EPIC MEETINGS VR

KORONAWIRUS I OGRANICZENIE SPOTKAŃ BIUROWYCH

Rok 2020. Pandemia koronawirusa skutecznie pozamykała nas w domach. Zdecydowana większość Państw na świecie wprowadziła ograniczenia w poruszani się. Kto tylko ma taką możliwość – zamawia wszystko z domu. Nie wychodzimy do galerii, restauracji i pracujemy z domu. Również w pracy wszelkie spotkania i telekonferencje odbywamy zdalnie.

 

Poznaj zaawansowaną aplikację Biznesową VR do zdalnych spotkań.

W tym przypadku praca zdalna często oznacza, że z domu pracuje żona i mąż. Dzieci nie chodzą do żłobka czy szkoły, więc również siedzą w domu. Jak w takich warunkach utrzymać równowagę, skupienie i nie stracić ducha zespołowej pracy? Kontakt z innymi współpracownikami jest bardzo istotny. Byliśmy przyzwyczajeni do spotkań twarzą w twarz, rozmów, odwiedzania klientów oraz do „normalnej” współpracy biurowej…

Każdy, komu doskwiera aktualna sytuacja, prawdopodobnie dopiero teraz zdał sobie sprawę, jak bardzo potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem. Większość z nas mocno tęskni za biurem. Choć czasem narzekamy na współpracowników i nie możemy się już doczekać powrotu do domu – łatwiej zostawić pracę w pracy a dom w domu, niż połączyć te oba światy. Mimo, że większość z nas zdała sobie sprawę, że praca z domu może być znacznie bardziej efektywna niż w biurze, to jednak w dłuższej perspektywie, brak obecności w biurze nas frustruje.

 

W JAKI SPOSÓB APLIKACJA DO SPOTKAŃ VR MOŻE ROZWIĄZAĆ TEN PROBLEM?

 

Aktualnie kończymy pracę nad zaawansowaną aplikacją VR do spotkań EPIC MEETINGS VR.

Nasze rozwiązanie stworzyliśmy z myślą o biznesie i profesjonalnym użytkowniku. Na rynku jest sporo aplikacji, które umożliwiają spotkania w wirtualnej rzeczywistości. Jednak zazwyczaj są to aplikacje VR o charakterze rozrywkowym i zabawnym. Często nie umożliwiają użytkownikom wykonywania takich czynności jakie normalnie wykonujemy podczas rzeczywistych spotkań i konferencji biurowych.

 

Tworząc naszą aplikację VR do spotkań, skupiliśmy się przede wszystkim na przeniesieniu mechanizmów z realnego świata, do świata VR. Zależało nam na tym, by nawet osoba, która po raz pierwszy zakłada gogle VR na głowę, mogła poruszać się w pełni intuicyjnie po aplikacji. Wszelkie elementy, ich rozmieszczenie i sposób nawigacji odpowiadają w pełni temu, z czym mamy do czynienia w normalnej pracy biurowej.

EPIC Meetings VR – Zdalne Spotkania i Telekonferencje w VR? Zdalna praca jeszcze nigdy nie była tak realistyczna.

 

SPOTKAJ SWÓJ ZESPÓŁ W EPIC MEETINGS VR!

 

Spotkania w wirtualnej rzeczywistości to przede wszystkim kontakt z ludźmi. EPIC MEETINGS VR stworzyliśmy po to, by ten kontakt był znacznie lepszy niż w przypadku tradycyjnych aplikacji, takich jak np. Cisco Spark, Webex, Zoom czy Skype. Zakładając gogle VR, w pełni wchodzimy w świat spotkania VR. Możemy podnosić obiekty, wskazywać na inne osoby, wyświetlać slajdu na prezentacji i poruszać się po przestrzeni w dokładnie taki sam sposób jak w świecie rzeczywistym. Nie patrzymy w szklany płaski ekran z kamerką, sprawdzając równocześnie pocztę czy kończąc zestawienie w Excelu. Badania naukowe wielokrotnie dowiodły, że mózg człowieka nie radzi sobie z wykonywaniem wielu zadań równocześnie. Uczestniczenie w spotkaniu podczas którego myślami jesteśmy gdzie indziej, ale jednak słuchamy „kątem ucha”, bo może nas wywołają jest bardzo nieefektywne… (choć zdaje sobie sprawę, że czasem konieczne).

 

W przypadku wirtualnej rzeczywistości każdy użytkownik w pełni angażuje się w przebieg spotkania. Ma na głowie gogle VR i żadne bodźce ze świata zewnętrznego go nie rozpraszają.

 

APLIKACJA VR DO SPOTKAŃ I DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI:

 

Jakie jeszcze funkcjonalności uwzględniliśmy w naszym rozwiązaniu?

 • przebywanie w wirtualnej sali konferencyjnej, czy przestrzeni biurowej – do 20 (w podstawowej wersji) użytkowników jednocześnie,
 • w pełni swobodna komunikacja głosowa między wszystkimi użytkownikami,
 • widoczne awatary postaci, wraz z podpisem,
 • możliwość wyświetlania prezentacji pdf, slajdów, rysowania na flipcharcie, wyświetlania arkuszy kalkulacyjnych i odtwarzania plików dźwiękowych i filmowych
 • możliwość tworzenia i edytowania modeli 3d (przydatne zwłaszcza w zespołach projektowych i firmach przemysłowych.

 

Chcesz uzyskać więcej informacji o działaniu aplikacji? Zostaw nam swój e-mail:

 

DZIĘKI NASZEJ APLIKACJI DO SPOTKAŃ EPIC MEETINGS VR MOŻLIWA JEST:

 • Skuteczna praca zdalna między członkami rozproszonego zespołu. Niezależnie od tego kto, w jakiej części świata aktualnie przebywa – w jednej chwili może przenieść się do biura czy sali konferencyjnej i pracować ramię w ramię z pozostałymi członkami zespołu.
 • Lepsza komunikacja między pracującymi zdalnie członkami zespołu poprawi efektywność ich pracy i sprawi co przełoży się na więcej wykonanych zadań w krótszym czasie. Zwłaszcza tych zdań, które wymagają pracy zespołowej.
 • Korzyści finansowe wynikające z opisanych powyżej zależności.
 • Lepsza integracja zespołów mimo pracy zdalnej.
 • Gogle VR, poza godzinami pracy mogą być również wykorzystane przez pracowników do celów rozrywkowych, co przełoży się na ich większą motywację do pracy, poprzez dostarczenie rozrywki na wysokim poziomie, w przerwie od pracy.

 

Świat się zmienia bardzo szybko. Coś co rok temu dla wielu branż wydawało się nierealne i niemożliwe do wdrożenia, dziś stało się koniecznością. Wizja pracy i życia zdalnego, bez wychodzenia z domu stała się nam bliska. Dzięki wirtualnej rzeczywistości wbrew pozorom znacznie łatwiej możemy urealnić świat i wrócić bez ryzyka do „normalnego” funkcjonowania w niektórych obszarach.

 

Przetestuj naszą aplikację bez zobowiązań i sprawdź czy spotkania w wirtualnej rzeczywistości, w goglach VR są dla Ciebie.

Poproś o dostęp do wersji demo:

 

P.S. Stworzyliśmy tą aplikację pracując w pełni zdalnie. Od momentu kiedy powstał pomysł, nasz zespół nie miał okazji spotkać się w biurze😊

Przy okazji, skoro mowa o pracy – zajrzyj na Jooble.org i sprawdź nasze oferty pracy!

 

Czytaj także:

 

Jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość na targi pomoże Ci rozwijać biznes? Dedykowane rozwiązania VR/AR na targi i wydarzenia promocyjne

VR a psychologia – czy idealne fizycznie awatary przeszkadzają nam w ćwiczeniach?

VR a psychologia – czy idealne fizycznie awatary przeszkadzają nam w ćwiczeniach?

 

15 Kwi 2020

Rozszerzona rzeczywistość wsparciem dla e-commerce w czasach koronawirusa? AR, kryzys i Covid-19

CZY ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ TO DOBRE WSPARCIE DLA HANDLU W CZASACH KORONAWIRUSA? AR, KRYZYS I COVID-19

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało nam się, że porządek świata, w którym żyjemy jest niezmienny. Choć z roku na rok rynek e-commerce rósł – wciąż istniała jednak spora gama towarów, których nie kupowaliśmy przez Internet. Nikt w najczarniejszych snach nie zakładał, że kiedykolwiek sklepy i galerie handlowe mogą zostać zamknięte na kilka miesięcy. Korzystaliśmy chętnie z wygody e-handlu, jednak niektóre artykuły kupowaliśmy osobiście, bo nie chodziło tutaj nawet o konieczność przymierzenia czy dotknięcia towaru. Wszak Zalando już od dawna oferuje możliwość darmowego zwrotu zamówionych ciuchów. Zakupy nie były dla nas tylko przykrym obowiązkiem, lecz formą rozrywki i spędzenia czasu.

 

CZY RZECZYWISTOŚĆ ROZSZERZONA (AR) POMOŻE LEPIEJ WYBIĆ SIĘ NA RYNKU E-COMMERCE?

 

Dziś (14 kwietnia 2020) żyjemy w innej rzeczywistości. Galerie handlowe i sklepy oferujące towary, które nie są niezbędne do przeżycia są pozamykane. Nikt jeszcze nie podjął decyzji o tym, jak długo pozostaną one zamknięte. Pandemia Covid-19 choć w Polsce nie jest taka straszna – wystarczająco sparaliżowała cały światowy rynek handlu. Możemy iść do dyskontu spożywczego i stać kilkadziesiąt minut w kolejce do wejścia, albo do mniejszego sklepiku osiedlowego, w którym brakuje wielu towarów, do których posiadania przywykliśmy. Jak długo utrzyma się taki stan rzeczy? Tego nie wie nikt. Nikt też nie zagwarantuje, że podobne obostrzenia będą wprowadzane w przyszłości. Bez wątpienia rynek handlu mocno się zmieni.

 

Firmy, z sektora handlu detalicznego, które jeszcze nie działały w internecie, albo zaczną sprzedawać online, albo zaliczą spore straty. Firmy, z tego sektora, które mają już mocną pozycję w internecie również muszą mieć się na baczności. Konkurencja, która do tej pory zajmowała inną przestrzeń, dziś przenosi się do internetu. Jak się wyróżnić i przede wszystkim jak zaoferować klientom pozytywne odczucia zakupowe? Kluczem może być wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości. W jaki sposób? O tym więcej na końcu artykułu.

 

Oczywiście każdy ma świadomość, że żadna technologia nie zastąpi nam w pełni wielu aspektów zakupów, do których przywykliśmy. Jednak z braku innych możliwości, za jakiś czas zmienimy swoje nawyki. Z pomocą rozszerzonej rzeczywistości handel detaliczny e-commerce może zyskać zupełnie nowe oblicze. Praktycznie każdy z nas ma w kieszeni urządzenie, które doskonale radzi sobie z wyświetlaniem rozszerzonej rzeczywistości. Wystarczy znaleźć odpowiednią motywację/potrzebę klienta i podać mu na AR-owej tacy spełnienie tej potrzeby.

AR w sklepie internetowym – wykorzystaj potencjał rzeczywistości rozszerzonej

PREFERENCJE ZAKUPOWE KLIENTÓW – JAK WYKORZYSTAĆ TO W AR?

Z mojej perspektywy zauważam 3 rodzaje klientów, którzy dokonują zakupów zarówno w świecie online i offline.

 

 • Klient zdaniowy, który proces kupowania traktuje jako kolejne zadanie na liście do odhaczenia. Chce szybko załatwić sprawę i nie przepłacać. Na pierwszym miejscu stawia efektywność i czas, więc dla kilku złotych oszczędności nie będzie szukał tańszego towaru w innym miejscu. Taki klient nie lubi zmian w znanych mu sklepach. Jak raz zapamiętał, że masło w Lidlu leży tutaj, tak oczekuje on, że do końca świata, to masło będzie tam leżało. Na stronie internetowej przycisk „dodaj do koszyka” powinien być w tym samym miejscu co zawsze, tak, żeby dojazd do niego myszką trwał 0,25 sekundy. To klient lojalny, przyzwyczajony do efektywności, która jest jego wygodą. Reprezentanci tej grupy lubią testować nowinki technologiczne jak AR i najchętniej skorzystają z nowoczesnej technologii, jeśli ta miałaby im ułatwić życie.
 • Klient ekonomiczny, który wszędzie poszukuje oszczędności. W Internecie chętnie sprawdza i porównuje ceny upewniając się, że ma w koszyku najtańszy produkt z uwzględnieniem kosztów dostawy. Jeśli w Żabce nie będzie promocji na czekoladę, poczeka z tym zakupem, aż do momentu, w którym odwiedzi Biedronkę. Ten klient chętnie skorzysta z rozszerzonej rzeczywistości celem ułatwienia sobie życia, tylko wtedy, gdy będą się wiązały z tym określone korzyści (najczęściej oszczędności i rabaty).
 • Klient – turysta, dla którego zakupy są czymś więcej niż tylko obowiązkiem. Celebruje on chwile i doznania zakupowe. Wydaje pieniądze emocjonalnie, ale ma talent do wyszukiwania prawdziwych perełek. Taki klient sięga po nowinki technologiczne z innych względów. Szuka mocniejszych doznań podczas dokonywania zakupów.

 

 

Być może każdy z nas łączy w sobie trzy wymienione wyżej typy. Istotne jest to, który jest dominujący. Powyższa analiza pokazuje jednoznacznie, że praktycznie każdy z wyżej wymienionych typów klienta jest zainteresowany skorzystaniem z nowoczesnych technologii (np. AR), ale dla konkretnych korzyści. Technologia sama w sobie nie może być tworzona dla sztuki. Musi zaspokajać konkretne potrzeby użytkownika.

 

JAK ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ MOŻE ZASPOKOIĆ TE POTRZEBY?

 

Technologia rozszerzonej rzeczywistości od dłuższego czasu jest wykorzystywana w handlu. Jednak aktualna sytuacja epidemiologiczna sprawia, że dopiero teraz może nastąpić prawdziwy boom na AR w e-commerce. Wyobraźmy sobie, że możemy dotknąć, przymierzyć i zobaczyć każdy dowolny produkt, w naszym domu, bez odrywania się od kanapy. Wszystko jest realistyczne, ma rzeczywiste wymiary, błyszczy się i prawie, że pachnie… Z tym zapachem trochę przesadziłem, ale istnieje wiele aplikacji AR, które mają wszystkie niezbędne funkcjonalności do tego by doświadczenie zakupowe było przyjemne.

 

Dysponujemy już technologią, która umożliwia szybkie wizualizowanie dowolnego obiektu, i przeniesienie go do aplikacji AR, w taki sposób, by klient mógł dokładnie sprawdzić jak dany przedmiot wygląda i zachowuje się w rzeczywistości.

 

Przykładowe wdrożenie naszego rozwiązania w Grupie PGE:

Szukasz podobnych treści? Zapisz się do naszego newslettera a nic Cię nie ominie! 🙂

P.S. Raz w miesiącu otrzymasz konkretną porcję wiedzy (bez spamu, bez “owijania w bawełnę”)

 

Autopromocja:

Zapytaj nas jakie rozwiązanie możemy wdrożyć u Ciebie już dziś. Niezobowiązująca wycena:

 

03 Kwi 2020

VR a psychologia – czy idealne fizycznie awatary przeszkadzają nam w ćwiczeniach?

APLIKACJE VR I PSYCHOLOGIA – CZY IDEALNY AWATAR CZŁOWIEKA JEST LEPSZY NIŻ JEGO REALISTYCZNY ODPOWIEDNIK W VR?

 

Ten post na Blogu stanowi opracowanie tekstu: https://www.bath.ac.uk/announcements/buffed-up-avatars-deter-us-from-exercising-hard/

 

Naukowcy z brytyjskiego University of Bath przeprowadzili ciekawe badania. Przeanalizowali w nich zachowanie mózgu człowieka w stosunku do awatarów obserwowanych w wirtualnej rzeczywistości. W doświadczeniu skupiono się na aplikacji wirtualnej rzeczywistości motywującej do ćwiczeń.

 

Okazuje się, że wyidealizowane awatary postaci, z którymi rywalizujemy w VR, wcale nas nie motywują do większego wysiłków. Badanie przeprowadzone przez Bath analizuje wpływ dwóch rodzajów postaci (wersji idealizowanej i realistycznej), z którymi badani rywalizowali podczas gry wyścigowej. Osoby ścigały się w wyścigu kolarskim. Jak pokazuje badanie, rywalizując ze swoim odpowiednikiem – realistycznym awatarem, średnio byli o 3% szybsi niż w przypadku rywalizacji z wyidealizowanym awatarem imitującym doświadczonego sportowca.

 

BADANIA W TRENINGOWEJ APLIKACJI  VR ZAPRZECZAJĄ TEJ TEORII

 

Co więcej, okazuje się, że w raz z nabieraniem przez grupę badawczą sprawności i biegłości w kolarstwie, wraz ze wzrostem sprawności różnica w wysiłkach rośnie. W badaniu uczestniczyli również profesor Eamonn O’Neill z Wydziału Informatyki, doktorant Zoe Jeffery oraz byli studenci Jordan Koulouris i James Best.

To badanie jest pierwszym tego rodzaju, łączącym zarówno metody ilościowe, jak i jakościowe, aby lepiej zrozumieć wpływ dostosowywania awatarów na motywację w grach ćwiczeniowych w wirtualnej rzeczywistości.

Badacze twierdzą, że możliwym wyjaśnieniem pozytywnego efektu realistycznego awatara jest mechanizm zwany sprzężeniem zwrotnym. Zakłada on motywację i wzrost wydajności wynikający z konkurowania z modelem własnym, z którym można łatwo się identyfikować. Ogólny i wyidealizowany model awatara obniża efekt sprzężenia zwrotnego, zmniejszając samo rozpoznawanie.

 

„Nasze wyniki sugerują, że projektanci gier zdecydowanie powinni rozważyć zastosowanie realistycznego dostosowania awatarów, aby poprawić wrażenia i wydajność gracza”, powiedział dr Lutteroth.

 

Wyjaśniając znaczenie swoich badań, dodał: „Wiele osób ma trudności z osiągnięciem zalecanego poziomu aktywności fizycznej, a 40–65% osób, które zaczynają reżim ćwiczeń, przerywa pracę w ciągu trzech do sześciu miesięcy. Połączenie gier komputerowych z VR zrewolucjonizowało możliwości interwencji zdrowotnych, tworząc angażujące doświadczenie z możliwym odwróceniem uwagi od wysiłku fizycznego. Jeśli uda nam się przekonać ludzi do pozostania przy swoich programach ćwiczeń przez samoidentyfikację z ich awatarem, będzie to krok w dobrym kierunku. ”

Szukasz podobnych treści? Zapisz się do naszego newslettera a nic Cię nie ominie! 🙂

P.S. Raz w miesiącu otrzymasz konkretną porcję wiedzy (bez spamu, bez “owijania w bawełnę”)

 

Interesuje Cię psychologia i VR? Czytaj także:

Jak ludzki mózg postrzega wirtualną rzeczywistość?

Pandemia koronawirusa to dobry moment, aby przenieść nasze życie do wirtualnej rzeczywistości?

W VR po raz pierwszy “wskrzeszono” zmarłego człowieka. Koreańska Matka w goglach VR spotyka zmarłą córkę.

 

 

28 Mar 2020

Jak ludzki mózg postrzega wirtualną rzeczywistość?

JAK LUDZKI MÓZG ODBIERA I ROZUMIE WIRTUALNĄ RZECZYWISTOŚĆ?

 

Sukces w różnych dziedzinach naszego życia wciąż wymaga od nas nieustannej nauki, rozwoju i podnoszenia kompetencji. Co więcej, powinniśmy robić to w efektywny i szybki sposób. Niezależnie od tego, czy prowadzisz edukację w szkole, na uniwersytecie czy w firmie, rozwój funkcji poznawczych osób, które edukujesz jest Twoim priorytetem.

Jednak wiele dzisiejszych środowisk edukacyjnych (mówiąc delikatnie) nie spełnia swojej roli. Proces uczenia się zapewniany tradycyjnymi metodami nie stymuluje naszych mózgów i sprawia, że uczenie staje się pracochłonne. Niepotrzebnie tracimy energię i wykorzystujemy swoje zasoby w nieefektywny sposób.

 

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ WSPIERA LEPSZE PRZYSWAJANIE WIEDZY

Powszechnie wiadomo, że uczniowie są bardziej zdolni do nauki, jeśli wykonują zadania dla siebie, samodzielnie, według własnego planu.
Chociaż klasyczne obrazy wizualne i instrukcje ustne od wieków dostarczają nam informacji, nie są one skutecznymi narzędziami do nauki.

Ludzki mózg jest w stanie zatrzymać tylko niewielki procent informacji – nawet mniej, gdy mózg ucznia nie jest w pełni stymulowany. W rezultacie najlepszą metodą uczenia się w obecnym paradygmacie pozostaje powtarzanie.

„VR daje nam możliwość uczynienia nauki bardziej dynamiczną i wciągającą. Stosunkowo małe gogle VR mogą nawet działać jako całe laboratorium naukowe.

 

JAK APLIKACJE VR WYPADAJĄ W BADANIACH NAUKOWYCH?

Badania naukowe w dziedzinie neuronauki i psychologii ujawniły, że mózg tworzy mentalną mapę środowiska na podstawie informacji wchłanianych przez pięć zmysłów człowieka
Informacje te stają się następnie naszą mapą postrzegania rzeczywistości. Im więcej informacji zbieramy, tym bardziej rozwijają się nasze funkcje poznawcze. Kiedy widzimy coś, co jest znane, mózg stara się przewidzieć, co będzie dalej.

Jeśli jednak mózg nie ma praktycznego doświadczenia w jakiejś sytuacji – nie jest w stanie przewidzieć co stanie się dalej. Reakcja będzie oparta na wypracowanych przez lata informacjach przechowywanych w pamięci.

VR ma zdolność poprawiania połączeń neuronowych potrzebnych do nauki i pamięci. W symulowanym środowisku mózg widzi i robi dokładnie to, co jest wymagane – nie musi wypełniać luk w pamięci.

W rezultacie człowiek może uczyć się szybciej i znacznie skuteczniej.

 

DZIĘKI WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI SZYBCIEJ I ŁATWIEJ ZDOBĘDZIESZ WIEDZĘ I PRAKTYKĘ

Technologia VR może umożliwić bardziej efektywne uczenie się przy niższych kosztach i w krótszym czasie niż wiele tradycyjnych metod uczenia się”. – Deloitte Insights

Edukacyjne rozwiązania VR projektuje się w taki sposób, aby całkowicie zanurzyć użytkowników w wirtualnym świecie. Ich wzrok, słuch, węch i dotyk są nieobecne w prawdziwym świecie, więc mózg myśli, że świat wirtualny jest prawdziwy.

Dzięki temu komórki mózgu pobierają informacje ze świata VR i tworzą „schematy działania na przyszłości”. To one wpływają na to, jak uczniowie zareagują na rzeczywiste środowisko. Ponadto powstają nowe synapsy, które mogą pomóc uczniom poprawić sposób uczenia się w innych obszarach ich życia.

 

APLIKACJE VR A POPRAWA PAMIĘCI

W latach 80. XIX wieku wybitny niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus pokazał, jak trudno jest ludziom zapamiętywać informacje. Swą hipotezę nazwał „krzywą zapominania”.

W środowiskach edukacyjnych, w których stosuje się metody nauczania mówione i oparte na obrazie, przeciętna osoba zapomni 50% informacji w ciągu pierwszej godziny.

Następnego dnia człowiek zapomni o 70 procentach szczegółów. Po miesiącu (bez powtarzania) pamiętamy tylko 10 procent informacji.

Jedną z najważniejszych cech VR jest zdolność do wywoływania w mózgu człowieka reakcji emocjonalnych. Ponieważ mózg uważa, że symulacja VR jest rzeczywistą sytuacją, wywołane reakcje emocjonalne zwiększają zdolność użytkownika do przyswajania wiedzy.

Badania nad rolą emocji i pamięci wykazały, że łatwiej jest przywołać sytuację, w której towarzyszyły nam emocje. Korzyści płynące z VR do nauki są zatem oczywiste.

Naukowcy z University of Maryland potwierdzili, że wirtualne środowisko umożliwia ludziom zwiększenie ilości informacji, które później są w stanie przywołać.

W pewnym badaniu wzięło udział 40 uczestników, których poproszono o wykonanie zadania przy użyciu gogli VR i ponownie, w świecie rzeczywistym, bez gogli VR. Gdy uczestnicy korzystali ze Gogli VR, poziom zapamiętania był o 8,8% wyższy.

Immersja, czyli zanurzenie człowieka w świat VR sprawia, że jest on „obecny”

 

IMMERSJA WZMACNIA POZIOM ZAPAMIĘTYWANIA TREŚCI

Badanie przeprowadzone przez Departament Psychologii na Uniwersytecie w Regensburgu wykazało, że najbardziej efektywnymi metodami nauczania z wykorzystaniem VR było wykorzystanie doświadczeń pobudzających emocje użytkownika.

Badacze powiązali również krzywe uczenia się z wykorzystaniem gogli VR i bez. Uczniowie, którzy nie są zaangażowani, zachowują mniej informacji i są mniej przygotowani do zastosowania posiadanej wiedzy w rzeczywistych sytuacjach.

Dzięki możliwości przeniesienia studentów w realistyczne sytuacje bez ryzyka, nauka udowadnia jak wielki potencjał drzemie w technologii VR.

Świat potrzebuje ekspertów, którzy pełnią swoje role według najwyższych standardów. VR pomaga rozwijać wiedzę specjalistyczną.

Jeśli chcesz porozmawiać o tym, jak zintegrować VR z projektami realizowanymi w Twojej firmie, skontaktuj się z nami tutaj.

 

Szukasz podobnych treści? Zapisz się do naszego newslettera a nic Cię nie ominie! 🙂

P.S. Raz w miesiącu otrzymasz konkretną porcję wiedzy (bez spamu, bez “owijania w bawełnę”)

 

Chcesz wiedzieć więcej o psychologii i VR? Zapoznaj się z poniższymi wpisami:

W VR po raz pierwszy “wskrzeszono” zmarłego człowieka. Koreańska Matka w goglach VR spotyka zmarłą córkę.

Wirtualna Rzeczywistość dla zwierząt – jak VR wpływa na zwierzęta?

24 Mar 2020

Half-Life: Alyx VR – dla branży VR to przełom i historyczna chwila

WAŻNA CHWILA DLA BRANŻY VR – PREMIERA HALF-LIFE: ALYX VR

Jestem świeżo po pierwszej dłuższej partyjce Half-Life: Alyx – przełomowej grze VR, która miała światową premierę kilka godzin temu.

Bez wątpienia jest to najlepsze doświadczenie VR w jakim brałem udział. Realizm wręcz poraża. Gra dała mi bardzo dużo satysfakcji, ale też i strachu, stresu i przerażenia w odpowiednich momentach.

 

Wirtualna rzeczywistość zatarła już granicę między światem wirtualnym a realnym. Światła, tekstury i cienie w Half-Life: Alyx są tak realistyczne, że w pełni poczułem, że tam jestem.

 

Według mnie premiera Half-Life Alyx to historyczny moment dla całej branży wirtualnej rzeczywistości. Na długo wyznaczy wzorce obowiązujące w branży. Wcześniej, cały świat zachwycał się Boneworks VR – aplikacją – piaskownicą dla dużych dzieci. W Half-Life: Alyx VR poprzeczka zawieszona jest znacznie wyżej. Gracz czuje się jako główny bohater filmu akcji, który trzyma w napięciu i zaskakuje już od pierwszych minut.

 

Co warto przeanalizować pod kątem technicznym, jeśli chodzi o Half-Life: Alyx VR?

 

MODELE INTERAKCJI Z OBIEKTAMI W ŚWIECIE VR

W Half-Life Alyx VR praktycznie wszystkie przedmioty wokół nas możemy podnosić i przenosić. Butelki możemy rozbijać o ścianę czy poręcz lub po prostu wyrzucić ją przed siebie. Cięższe przedmioty jak metalowe kosze czy plastikowe pojemniki musimy przesuwać obiema rękami. Możemy wyrywać deski ze ścian, przesuwać wiszące obrazy, czy uruchamiać sprzęty elektroniczne. Aby użyć broni, musimy najpierw włożyć do pistoletu magazynek, a później przeładować by móc strzelać. W skrócie rzecz biorąc – możemy wchodzić w interakcje z obiektami w dokładnie taki sam sposób jak robimy to w świecie rzeczywistym.

 

MECHANIZM PODNOSZENIA OBIEKTÓW I GROMADZENIA ICH W EKWIPUNKU

To rozwiązanie również świetnie się sprawdza. Krótkie przytrzymanie ręki przed przedmiotem sprawia, że robi się on aktywny. Następnie szybkim gestem za siebie przechwytujemy przedmiot i możemy mieć go w ręce. Szybki ruch za plecy i ląduje on już w naszym ekwipunku. Jest to świetne rozwiązanie. Mechanizm jest łatwy w obsłudze i szybko się do niego przyzwyczaiłem.

 

Świetnie poprowadzona fabuła Half-Life: Alyx daje nam zarówno momenty intensywne, pełne wrażeń oraz te spokojniejsze, pozwalające wyciszyć się „przed burzą”.

Uważam, że każdy miłośnik i entuzjasta technologii VR powinien spróbować Half-Life Alyx VR.

Czytaj także:

W VR po raz pierwszy “wskrzeszono” zmarłego człowieka. Koreańska Matka w goglach VR spotyka zmarłą córkę.

Wirtualna rzeczywistość – jak obliczyć koszt stworzenia aplikacji VR? Od czego zależy budżet rozwiązania VR?

Efektywność szkoleń VR i AR – jak badać efekty wdrażanych szkoleń w wirtualnej rzeczywistości?

Szukasz podobnych treści? Zapisz się do naszego newslettera a nic Cię nie ominie! 🙂

P.S. Raz w miesiącu otrzymasz konkretną porcję wiedzy (bez spamu, bez “owijania w bawełnę”)

 

 

22 Mar 2020

Pandemia koronawirusa to dobry moment, aby przenieść nasze życie do wirtualnej rzeczywistości?

PANDEMIA KORONAWIRUSA TO DOBRY MOMENT, ABY PRZENIEŚĆ NASZE ŻYCIE DO ŚWIATA VR?

 

Godzina 0:22. Przed chwilą zakończyłem wspinaczkę górską w Alpach. Wczoraj wieczorem wspinałem się na lodowcach Arktyki. Jeszcze dziś przed wspinaniem robiłem drinki na dachu biurowca w Nowym Jorku. Przez chwilę także byłem kobietą i dałem się przywiązać do łóżka pewnemu robotowi, który stał nade mną ze skalpelem. Ale gadka się nie kleiła, robot przynudzał ideologicznymi tekstami – więc zdjąłem gogle VR i włączyłem coś innego.

 

ŚWIAT RZECZYWISTY A ŚWIAT VR

Za oknem możliwość złapania Covid-19 – najstraszniejszej jak dotąd choroby jaką pamiętam. Choć nie znam osobiście żadnej zarażonej osoby (i żaden z moich kilkunastu dobrych znajomych też w swoim towarzystwie nie jest w stanie wskazać zakażonej osoby) widmo strachu jest wielkie. Siedzę w domu i nie wychodzę. I to nawet nie strach przed zachorowaniem mnie powstrzymuje. Przecież 2 miesiące temu miałem mocną grypę z gorączką 39.2 st – i kolejnego dnia musiałem być na nagraniu filmu 360 – dałem radę. Nikogo nie zaraziłem, organizmu nie nadwyrężyłem. Jednak teraz (jak większość) boję się kryzysu ekonomicznego. Mógłbym się do niego przyczynić zarażając kogoś – sam nie chorując. Bo im więcej zarażonych, tym dłużej zajmie powrót Polski do normalności (stanu sprzed choroby). Więc siedzę w domu. I testuję różne rzeczywistości. Na świeżo złożonym komputerze z procesorem i7 i najbardziej wypasioną kartą graficzną GTX2080 przy 49 calowym telewizorze, testuję w domu różne nowinki VR-owe.

 

Zacząłem doceniać ten czas. Mogę się zastanowić, pomyśleć, coś zaplanować. Nawet, razem z naszym zespołem, wyciągnęliśmy „z szafy” pewien projekt, który niebawem ujrzy światło dzienne. Wirtualna rzeczywistość pozwala mi się w pełni zrelaksować i zapomnieć o tym bałaganie i niepewności, która krąży po świecie.

 

CO ROBIĘ W GOGLACH WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI?

Uwielbiam książki o wspinaczach. Legendy polskiego himalaizmu – tzw. Lodowi Wojownicy jak Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka czy Leszek Cichy. Od stycznia przerobiłem ich życiorysy w różnych książkach pisanych o nich i czasem przez nich. Dlatego strasznie odpręża mnie możliwość szybkiego wypadu w góry, bez żadnego ryzyka. Odpalam aplikację The Climb (polecam podkręcić jakość na maxa – ile fabryka dała 🙂 ) i wspinam się w różnych pięknych miejscach na świecie. Nie czuję strachu, nie czuję gogli na głowie. Nie zauważam, że mam w rękach kontrolery. Nie czuję też chłodu, upadku czy ryzyka. Jestem tylko ja i góra. I jest to doskonałe, wręcz mistyczne przeżycie. Wiem, że w prawdziwych górach, odpadłbym po kilku metrach…

Od dłuższego czasu nie miałem takiej przyjemności by „na luzie” zanurzyć się w świat VR. Praca, testy naszych aplikacji, sprawdzanie, porównywanie, prezentacje z klientami, itp. Lubię to wszystko, ale gdzieś ta przyjemność samego obcowania z VR mnie omijała.

 

NADCHODZI PRZEŁOM W BRANŻY VR

Rzadko na tym blogu pozwalam sobie na tak osobiste wpisy. Jednak teraz (godzina 0:38) jestem w lekkiej euforii i spokojnie podziwiam to, z jakiego bagna wyszła technologia VR. Kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę z VR, na przełomie 2013 i 2014 roku, topowym sprzętem VR był Oculus Rift DK 2. Bez żadnych kontrolerów ruchu rąk, z ubogą możliwością śledzenia pozycji mojej głowy. Dziś jesteśmy w przełomowym momencie. Za 2 dni premiera Half-Life Alyx – gry, która według prognoz ma wstrząsnąć rynkiem VR i być historycznym momentem dla całej branży. Czekam z niecierpliwością. Jeśli jest tak dobra, jak pokazują w gameplayach – przebije sukces Beat-Saber i Boneworks.

 

Wirtualna rzeczywistość poczyniła niesamowity postęp na przestrzeni ostatnich lat. I coraz więcej osób po nią sięga. Stopniowo, jeśli sytuacje z niekontrolowanymi pandemiami będą się powtarzać – ludzie będą musieli znaleźć alternatywę dla rodzinnych spacerów, netflixa i facebooka. Coraz więcej osób będzie prowadziło barwne życie w VR, korzystając coraz mniej z rzeczywistego świata. Przystosujemy się. Za każdym razem przystosowujemy się do zmian. Człowieka nie da się złamać. To dobry moment, aby zdać sobie z tego sprawę, że wirtualna rzeczywistość to nie jest tylko jakaś tam kolejna gadżeciarska technologia. Koronawirus to dobry moment, aby powoli szykować dla nas alternatywny świat, bez wojen, chorób i strachu. Za kilka dekad, wirtualną rzeczywistość będziemy traktować na równi ze światem rzeczywistym i korzystać z niej równie często jak teraz ze smartfona.

Fascynujące będzie oglądanie tej przemiany. Mam nadzieję, że dożyję 🙂

 

Zdrowia, drogi czytelniku!

Czytaj także: Jak tworzymy filmy 360 | Aplikacje Rozszerzonej Rzeczywistości | Od czego zależy budżet aplikacji VR?

Koronawirus i jego wpływ na branżę VR – wariant optymistyczny:)

Wirtualna Rzeczywistość to lekartstwo na koronawirusa?

Szukasz podobnych treści? Zapisz się do naszego newslettera a nic Cię nie ominie! 🙂

P.S. Raz w miesiącu otrzymasz konkretną porcję wiedzy (bez spamu, bez “owijania w bawełnę”)

16 Mar 2020

Koronawirus i jego wpływ na branżę VR – wariant optymistyczny:)

Niedziela, 15 marca 2020. Praktycznie cały świat żyje pandemią “koronawirusa”. To potoczna nazwa nowej choroby, która zmienia oblicze współczesnej gospodarki. Choć liczyliśmy się, z tym, że z dnia na dzień może pojawić się choroba, która – jak kiedyś dżuma – zabije sporą część społeczeństwa – nie zakładaliśmy, że pojawi się ona akurat w tym momencie.

2 miesiące temu pozornie niegroźnie wyglądające przypadki zachorowań gdzieś w odległych Chinach wydawały się błahe. Dziś siedzimy w domach i unikamy innych ludzi, po to by zdławić pandemię. Jaki wpływ ten wirus będzie miał na branżę wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości? W telegraficznym skrócie przeanalizujemy możliwy scenariusz optymistyczny.

WPŁYW KORONAWIRUSA NA BRANŻĘ VR/AR – WARIANT OPTYMISTYCZNY

Podobno w Chinach epidemia już dobiega końca. Ilość nowych przypadków zarażeń spada. Aktualnie większość sprzętu VR produkuje się w Chinach. Od gogli VR poprzez zaawansowane kamery 360, aż do specjalnych bieżni – Chiny wiodą prym w szybkiej, taniej i dobrej jakościowo produkcji sprzętu elektronicznego. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Elektronika produkowana w Chinach jest naprawdę bardzo dobra jakościowo. Co więcej, coraz częściej Chińskie firmy samodzielnie opracowują nowe rozwiązania technologiczne i wytwarzają nowe produkty, bez podrabiania zachodu. Osobiście uważam, że najlepsze kamery filmowe 360 produkują firmy z „chińskiej doliny krzemowej” – Shenzhen.

JAK BRANŻA VR PORADZI SOBIE Z BRAKIEM GOGLI VR?

Niestety od początku roku chińskie fabryki stoją. Ze względu na epidemię koronawirusa, praktycznie cała produkcja Chin zatrzymała się. Dostępność sprzętu – zwłaszcza gogli VR – jest bardzo mała. Amerykańskie firmy jak np. Oculus, w zasadzie już nawet nie podają przybliżonej daty dostępności gogli Oculus Rift S. Podobna sytuacja ma miejsce z goglami Valve Index, które po kilku miesiącach udało mi się wreszcie zarezerwować. Jednak producent informuje, że realizacja zamówienia (dostawa gogli) potrwa 8-10 tygodni…

Podobna sytuacja występuje z większością różnych sprzętów i narzędzi umożliwiających korzystanie z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Szacując optymistycznie – przyjmijmy, że za 2-4 tygodnie sytuacja w Chinach umożliwi ponowne uruchomienie fabryk. Zatem najpóźniej w 2 miesiące od teraz, dostępność sprzętu VR znów wróci do stanu sprzed kryzysu.

CZY VR W EUROPIE SZYBKO SIĘ PODNIESIE PO KRYZYSIE?

Zaległe dostawy sprzętu napędzą koniunkturę w branży VR/AR. Możliwe będzie wdrożenie i zakończenie wstrzymanych projektów. Należy się jednak spodziewać spowolnienia gospodarczego całej Europy, co z pewnością odczuje również branża VR/AR.

 • Jednak w takim spowolnieniu można również upatrywać szansy. Być może część firm zlecających produkcję sprzętu w Chinach, rozważy jednak nieco droższe, ale bezpieczniejsze ekonomicznie – uniezależnienie się od Chin, poprzez produkcję sprzętu u siebie w kraju. Dzięki temu możemy zakładać, że sytuacja w Chinach mniej będzie wpływała na gospodarkę Europy. Oczywiście potrzebne jest także wytwarzanie odpowiednich podzespołów, które również musiałyby w całości powstawać w Europie.

 

 • Kolejnym pozytywnym aspektem kryzysu w branży VR może być fakt, że rynek dostawców usług VR/AR trochę się wyczyści. Na rynku pozostaną jedynie firmy oferujące wartościowy i przydatny content VR, co z pewnością przysłuży się użytkownikom.

 

 • Rynek Europejski ma szansę zgarnąć kawałek „technologicznego tortu” jaki obecnie przypada w udziale Chińskim firmom. Oczywiście jeśli w Europie uda się zapanować nad wirusem, co na dzień dzisiejszy stanowi odległą perspektywę. Nie mam nic przeciwko Chinom, uważam, że to bardzo pracowity i zdolny naród, jednak znacznie bezpieczniejsze dla współczesnego świata będzie uniezależnienie się od potęgi technologicznej Chin.

Czy będziemy w stanie wykorzystać tą szansę? Wirtualna Rzeczywistość narodziła się w USA, nikt co do tego nie ma wątpliwości. Jednak, gdyby nie postęp technologiczny napędzany przez tanią produkcję na wschodzie – być może technologia ta nigdy nie opuściłaby murów laboratoriów.

 

Czytaj także:

 

Szkolenia VR – Szkolenia w Wirtualnej Rzeczywistości – Platforma szkoleniowa VR

Blog VR

Rzeczywistość Rozszerzona – AR – Augumented Reality

Portfolio Realizacji VR

 

 

 

08 Mar 2020

Wirtualna Rzeczywistość to lekartstwo na koronawirusa?

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ (LEKARSTWEM?) NA KORONAWIRUSA?

 

W ostatnich tygodniach cały świat żyje w strachu przed epidemią tzw. Koronawirusa – choroby podobnej do grypy, jednak zbierającej śmiertelne żniwo w coraz większej liczbie krajów. Osoby zarażone są izolowane przed światem, a rejony występowania choroby są obejmowane kwarantanną. Praktycznie każda większa konferencja światowa została już odwołana. W niektórych firmach oprócz wprowadzenia zakazu podróżowania za granicę, zakazuje się również zgromadzeń powyżej kilkunastu osób. Sytuacja wciąż się rozwija. Na ten moment (8 marca 2020) linie lotnicze odwołały sporo lotów, które miały odbyć się w marcu. Taki stan rzeczy nie ułatwia prowadzenia interesów. Wiele biznesów ma poważne kłopoty. Odwoływane są nie tylko wielkie konferencje, ale również mniejsze spotkania biznesowe. W jaki sposób wirtualna rzeczywistość może pomóc w walce z koronawirusem?

 

JAK WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ POMAGA W WALCE ZE SKUTKAMI KORONAWIRUSA?

 

Za pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy przenieść się w dowolne miejsce na świecie. Technologia VR już teraz sprawia, że możliwe jest uczestniczenie w spotkaniach online dokładnie w taki sam sposób jak fizyczne uczestniczenie w spotkaniach w rzeczywistości. Co więcej, uczestnicy tych spotkań mogą wykonywać dokładnie takie same czynności jak w świecie rzeczywistym, jednak każdy z nich przebywa w swoim biurze. Tom nie tylko mniejsze ryzyko powiększania epidemii koronawirusa. Tego typu rozwiązanie pozwala ograniczać koszty, a przede wszystkim czas pracowników. Osobiście przyjaźnię się z wieloma pracownikami międzynarodowych korporacji, którzy czasem tracą 2-3 dni (na podróż) po to, aby odbyć 1-2 spotkania w odległym zakątku świata. Oczywiście globalizacja jest przydatna, jednak życie na walizkach po kilku latach wyczerpuje i frustruje.

Poznaj zaawansowaną aplikację VR do spotkań

 

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ I REALIZM KONFERENCJI W VR

 

Telekonferencję odbywającą się w świecie VR ciężko nazwać telekonferencją. Jeśli założymy na głowę odpowiednie gogle VR –  nasze najważniejsze zmysły poznawcze całkowicie nabiorą się na iluzję przebywania w innym miejscu. Co więcej, jeśli skorzystamy z odpowiedniej aplikacji VR, która pozwoli nam wykonywać różne aktywności – spotkanie z innymi ludźmi w VR będzie odbywało się w dokładnie taki sam sposób jak spotkanie w rzeczywistości. Możliwe jest nawet rysowanie na flipcharcie, czy przesuwanie przedmiotów w wirtualnym biurze. Dla technologii VR – ograniczenia nie istnieją.

 

Wirtualna rzeczywistość świetnie rozwiązuje problemy związane z ograniczeniem migracji człowieka w związku z nowymi wirusami. Koronawirus to tylko jeden z przykładów. Średnio raz na kilka lat świat mierzy się z podobnym zagrożeniem. Różnią się nazwy, różnią się szczepy bakterii, jednak wciąż problemy są te same. Niemożność podróżowania ogranicza możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych i zacieśniania więzi z klientami. Aktualnie pracujemy nad systemem w wirtualnej rzeczywistości (nie tylko z powodu koronawirusa), który pozwoli w pełni skutecznie odbywać zdalne spotkania biznesowe w VR bez odrywania się od swojego biurka.

 

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ I SPOTKANIA BIZNESOWE

 

Dzięki tworzonej przez nas aplikacji VR możliwe będzie wchodzenie w interakcje z postaciami uczestniczącymi w rozmowie. Oczywiście planujemy również inne funkcjonalności jak:

– możliwość swobodnego porozumiewania się głosowego

– narzędzie tworzenia notatek osobistych i ich upubliczniania uczestnikom spotkania VR

– możliwość interakcji głosowej ze środowiskiem VR

– możliwość importowania obiektów i modeli 3d oraz generowania prostych modeli 3d przez uczestników spotkania (szczególnie przydatne w branży produkcyjnej).

 

Nasze przygotowania do realizacji aplikacji służącej spotkaniom w VR poprzedziliśmy dogłębną analizą rynku. Istnieje już kilka rozwiązań VR służących spotykaniu się z ludźmi, jednak każda z nich ma pewne braki, które potrafimy rozwiązać u siebie.

 

INTERAKTYWNA APLIKACJA VR NA KORONAWIRUSA

 

Niezależnie od tego jak rozwinie się sytuacja z koronawirusem, tworzona przez nas aplikacja VR ma szansę usprawnić procesy związane z realizacją spotkań biznesowych w firmach, których różne oddziały rozproszone są po świecie. 

Szukasz podobnych treści? Zapisz się do naszego newslettera a nic Cię nie ominie! 🙂

P.S. Raz w miesiącu otrzymasz konkretną porcję wiedzy (bez spamu, bez “owijania w bawełnę”)

04 Mar 2020
medical vr wirtualna rzecywistosc

Wirtualna rzeczywistość i medycyna VR – skuteczna nauka poprzez rozrywkę

NAUKA POPRZEZ ROZRYWKĘ – WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ I MEDYCYNA.

 

Prawdopodobnie każdy z nas choć raz doświadczył „niemocy” w trakcie nauki. Być może czytając te słowa stwierdzasz, że cały czas ogarnia Cię niemoc, gdy tylko myślisz nauce, w ujęciu szkolnym. Wykuwanie na pamięć nazw, słów, wyrwanych z kontekstu zdań czy ilustracji nie jest zbyt efektywnym sposobem przyswajania wiedzy. Niestety… Choć o tym wiemy, klasyczna polska edukacja, wydaje się być czasem niedostosowana do realiów współczesnego świata…

Ale dość narzekania. Piszemy o tym po to, by uświadomić różnicę między tym jak jest – a jak może być dzięki wykorzystaniu aplikacji VR.

 

SKUTECZNA NAUKA A VR

 

Człowiek niewątpliwie jest wzrokowcem. Natura ukształtowała nas w taki sposób, byśmy z daleka mogli rozpoznawać różnice w krajobrazie, pogodzie czy otoczeniu – nawet kątem oka. To między innymi dzięki temu istniejemy do dziś, a dzikie zwierzęta nas nie rozszarpały tysiące lat temu. Jak to przełożyć na efektywną naukę? W bardzo prosty sposób.

 

Człowiek najlepiej uczy się poprzez praktykę, czyli wykonywanie danej czynności. Co więcej, jeśli zaangażujemy się w coś manualnie – nasza pamięć mięśniowa sprawi, że znacznie szybciej przyswoimy podaną w ten sposób treść. Badania naukowe potwierdziły, że najbardziej efektywna technologia edukacji – to wirtualna rzeczywistość. Z jej pomocą zapamiętujemy więcej treści niż w przypadku innych znanych nam sposobów. Nikt jeszcze nie wymyślił cudownej pigułki dającej nam po zjedzeniu całą wiedzę na dany temat, jednak technologia VR stoi obecnie najbliżej takiego rozwiązania.

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ I ANATOMIA

 

Rozwijamy autorskie narzędzie VR, umożlwiające skuteczną naukę anatomii. Nie jest to nauka na podstawie książki, czy plastikowego modelu 3d. Nie patrzymy również na płaski ekran komputera. Dosłownie rozkładamy ciało człowieka na czynniki pierwsze, poznając poszczególne jego elementy i układy. Nasza aplikacja VR oferuje możliwość szczegółowego zapoznania się z układami i narządami ciała człowieka. W wirtualnym środowisku VR eksplorujemy i poznajemy ciało człowieka na różne sposoby.

 

W naszej aplikacji VR możemy:

 • Wyciągać i oglądać z wielu stron fragmenty ciała człowieka, dokładnie tak, jakbyśmy trzymali je w rękach.
 • Wchodzić w interakcje z obiektami
 • Wyświetlać dodatkowe informacje i podpowiedzi na temat układów jakie znajdują się w naszym ciele.

 

NAUKA ANATOMII VR POPRZEZ ROZRYWKĘ

 

W aplikacji stworzyliśmy również drugi tryb. Nauki poprzez zabawę. Takim rozwiązaniem zainspirował nas pewien klient, który potrzebował aplikacji VR na event dla firmy medycznej. Stworzyliśmy specjalny tryb, w którym po założeniu gogli VR użytkownicy na czas muszą wyszukać poszczególne elementy ciała ludzkiego. Oczywiście mogą się wcześniej zapoznać z treścią merytoryczna dotyczącą szczegółów anatomii ciała.

 

Takie podejście do projektowania aplikacji VR świetnie sprawdza się na eventach. Wszędzie tam, gdzie łączymy edukację z grywalizacją i zabawą – użytkownicy zyskują najwięcej. Wykorzystanie potencjału wirtualnej rzeczywistości, wraz z luźnym i spokojnym przyswajaniem wiedzy to najbardziej efektywna metoda edukacji we współczesnym świecie.

 

TWORZĄC APLIKACJĘ VR DO NAUKI ANATOMII

 

wykorzystaliśmy wiedzę zdobytą przez 7 lat naszej działalności w obszarze VR i AR. Przez ten czas przez nasze gogle VR przewinęło się kilka tysięcy osób. Większość z nich dokładnie obserwowaliśmy, a wnioski z obserwacji analizowaliśmy. Dzięki temu mamy potężny zakres informacji obrazujący dokładnie jak ludzie zachowują się w VR, co im się podoba i w jaki sposób przyswajają treści aplikacji VR.

Nauka anatomii w wirtualnej rzeczywistości to czysta przyjemność, efektywność i pełne zaangażowanie użytkownika. Po założeniu gogli VR rozpraszające bodźce ze świata rzeczywistego do nas nie docierają. Dzięki temu w pełni skupiamy się na przekazie jaki kieruje do nas aplikacja VR. Taki sposób nauki anatomii w VR przekłada się na wysoką efektywność.

 

 

Poznaj inne zrealizowane przez nas aplikacje VR:

 

Platforma szkoleniowa VR | Aplikacje VR | Aplikacje AR | Filmy 360 | Od czego zależy budżet aplikacji VR.

 

Najbardziej doświadczona w Polsce agencja VR!

Szukasz podobnych treści? Zapisz się do naszego newslettera a nic Cię nie ominie! 🙂

P.S. Raz w miesiącu otrzymasz konkretną porcję wiedzy (bez spamu, bez “owijania w bawełnę”)

07 Lut 2020

W VR po raz pierwszy “wskrzeszono” zmarłego człowieka. Koreańska Matka w goglach VR spotyka zmarłą córkę.

JAK INFORMUJE PORTAL ROADTOVR – W KOREI PO RAZ PIERWSZY W HISTORII LUDZKOŚCI – WSKRZESZONO ZMARŁEGO CZŁOWIEKA – ZA POMOCĄ WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI.

 

  • Korea – wirtualna rzeczywistość pozwoliła matce pożegnać się ze zmarłą córką.
  • Dzięki zaawansowanej technologi skanowania i modelowania 3d – odtworzono postać zmarłej tragicznie córki.

 

W Koreańskiej telewizji wyemitowano dokument, w którym opisywany jest przypadek śmierci 7-letniej córki. Nayeon była energicznym i wesołym dzieckiem. Nic nie zapowiadało poważnej choroby (HLH – jak podaje źródło hemophagocytic lymphohistiocytosis), na którą zmarła po 4 tygodniach od zachorowania.

 

WSKRZESZENIE DZIECKA ZA POMOCĄ VR?

PRZEŁOMOWY MOMENT W HISTORII VR.

Dokument telewizyjny o tytule „Meeting You” ponownie przenosi matkę zmarłej dziewczyny do świata pełnego miłych wspomnień. Przy użyciu gogli HTC Vive i rękawic haptycznych Manus VR – matka wchodzi w interakcje ze światem wirtualnym, przenosząc się do parku, który wspólnie odwiedzała z córką. Pojawia się tam również wirtualny awatar zmarłej córki, który zachowuje się dokładnie tak jak córka we wspomnieniach matki. Wspólnie doświadczają szczęśliwych wspomnień nawiązujących do tego, co przeżyły w rzeczywistości.

 

Pisząc o tym przełomowym momencie dla świata VR nie zamierzam oceniać tego zdarzenia od strony etycznej i moralnej. Jednak jest to pierwszy udokumentowany w historii ludzkości przypadek, w którym człowiek spotyka się ze zmarłym. Oczywiście mimo tego, że zmarła córka to tylko dobrze przygotowany komputerowo awatar – na filmie widać wyraźnie jak silne emocje towarzyszą matce podczas tego spotkania.

 

Być może dla niektórych takie wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości wydaje się mocno niepokojące i niezdrowe. Jednak rozpatrując to zdarzenie z punktu widzenia matki, było to przeżycie niewątpliwie oczyszczające. Matka mogła raz jeszcze, w pełni spokojnie wrócić do świata, w której jej córka istnieje i jest „żywa”. Mogła wspólnie z nią odwiedzić ulubione miejsca i niejako pożegnać się. Jest to oczywiście słodko-gorzkie pożegnanie, jednak, być może wywołuje lepsze wspomnienia niż ostatni widok chorej córki w sali szpitalnej…

 

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ A ODTWORZENIE CZŁOWIEKA

Jak podaje źródło, stworzenie aplikacji zajęło 8 miesięcy, przy wykorzystaniu m.in. technologii fotogrametrii i motion capture do przechwycenia ruchów dziecka. Do zbudowania dokładnego modelu zmarłej Nayeon wykorzystano postać jej młodszej siostry, która posłużyła za wzór. Dodatkowo wykorzystano uproszczony mechanizm sztucznej inteligencji, który pozwolił na przeprowadzenie krótkiej rozmowy matki z córką.

Czy to dobry krok dla ludzkości? Czas pokaże. Jednak bez wątpienia jest to jedna z najbardziej przełomowych chwil dla wirtualnej rzeczywistości od początku istnienia tej technologii. Choć VR nie jest jeszcze w pełni doskonałą technologią i czuć pewną sztuczność – z jej pomocą człowiek coraz częściej i silniej zamazuje jakąkolwiek granicę między tym co realne a urojone…

 

Czytaj również:

Wirtualna Rzeczywistość dla zwierząt – czy to możliwe | Jak oszacować budżet aplikacji VR? Od czego zależy koszt stworzenia wirtualnej rzeczywistości | Czym są filmy 360 | Jak rozszerzona rzeczywistość zmienia nasz świat?

Szukasz podobnych treści? Zapisz się do naszego newslettera a nic Cię nie ominie! 🙂

P.S. Raz w miesiącu otrzymasz konkretną porcję wiedzy (bez spamu, bez “owijania w bawełnę”)

 

02 Lut 2020

Jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość na targi pomoże Ci rozwijać biznes? Dedykowane rozwiązania VR/AR na targi i wydarzenia promocyjne

Tworzymy dedykowane rozwiązania VR i AR na targi i wydarzenia promocyjne. Jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość pomoże Ci rozwinąć biznes?

 

Wirtualna rzeczywistość to obecnie najbardziej angażujące medium, obok którego trudno przejść obojętnie. Pisząc te słowa w 2019 roku, wiem doskonale jak mały jeszcze odsetek ludzi w Polsce miał do czynienia z goglami VR. Biorąc udział w różnych wydarzeniach, eventach i targach, widzimy jak dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się stoiska z goglami VR. Ludzie chętnie próbują VR, ponieważ dla wielu z nich jest to pierwszy kontakt z tą technologią.

Dla tych, którzy skorzystają z wirtualnej rzeczywistości po raz pierwszy – jest to zawsze niezapomniane przeżycie. Oczywiście ważna jest jakość treści VR, oraz jej odpowiednie dostosowanie do grupy docelowej.

 

Jak skutecznie przygotować dedykowane rozwiązanie VR na targi?

 

To pytanie, które zawsze zadajemy sobie wspólnie z naszymi klientami. Nam – jako firmie dostarczającej zaawansowane rozwiązania VR – zależy na tym, aby firmy decydujące się na nas, otrzymały coś więcej niż tylko oprogramowanie, za które płacą.

Aby nie zmarnować budżetu, i przygotować rozwiązanie VR, które nie tylko się zwróci, ale przede wszystkim efektywnie pozyska dla nas nowych klientów musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

 

W większości przypadków będą to targi lub wydarzenia branżowe właściwe dla branży, w której działa Twoja firma. Jeśli reprezentujesz firmę produkcyjną, najprawdopodobniej szukasz rozwiązania VR, które zaprezentujesz na targach w Polsce lub za granicą. Jeśli wiemy jakie to jest dokładnie wydarzenie, jesteśmy w stanie przewidzieć jakiego rodzaju (Twoi potencjalni) klienci pojawią się na targach oraz jakie będą ich oczekiwania. Każdy kto odwiedza targi, ma również określony cel biznesowy. Chce pozyskać nowych podwykonawców do współpracy, nowych partnerów lub nowych klientów. Mając tą wiedzę już na etapie tworzenia koncepcji aplikacji, jesteśmy w stanie znacznie lepiej dopasować finalny przekaz pod konkretnego odbiorcę.

Film 360 promujący polską branżę sprzętu medycznego – klient Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Musimy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: co komunikujemy. Czy chcemy pokazać wielkość naszego zakładu i skalę produkcji? Jeśli tak, to możemy tutaj wykorzystać filmy 360, które doskonale, w sposób w pełni realistyczny pokażą nasz zakład produkcyjny.

 

Jeśli chcemy dać widzowi dodatkową możliwość samodzielnego eksplorowania przestrzeni oraz sprawdzić go w roli naszych pracowników – sięgniemy po zaawansowany symulator VR, który w formie interaktywnej aplikacji VR pozwoli na dokładnie takie samo eksplorowanie przestrzeni zakładu jak ma to miejsce w normalnym świecie. Możemy wtedy uruchamiać maszyny, obsługiwać dźwigi, suwnice, itp.

 

Jeśli jest to rozwiązanie marketingowe, w którym chcemy pokazać nasz nowy produkt, w zależności od celu kampanii, również chętnie przeprowadzimy Cię przez cały proces i dobierzemy odpowiedni rodzaj rozwiązania. W przypadku takich kampanii, klienci również chętnie sięgają po rozszerzoną rzeczywistość, dając możliwość „zabrania interaktywności do domu”.

Wyobraźmy sobie sytuację, że promując nowy model butów, chcemy pokazać jego dodatkowe funkcjonalności możliwości. Oczywiście wszelkie atuty obuwia można wypisać na kartkach i rozmieścić je w gablotce obok buta. Ale co jeśli wykorzystamy nasz smartfon, do tego, by każdy, kto posiada aplikację mógł dokładnie obejrzeć buty na sobie?

Zobacz zrealizowaną przez nas aplikację AR dla PGE, która pozwala zwizualizować dowolny model sprzętu AGD w domu:

AR w sklepie internetowym – wykorzystaj potencjał rzeczywistości rozszerzonej

Przykład zrealizowanej przez nas gry VR na targi – klient Phoenix Contact

 

 • W jakich ramach budżetowych musimy się zmieścić?

Niektórzy klienci, na etapie wyboru wykonawcy nie chcą podawać budżetu. Dla nas nie jest to problemem, możemy przygotować 3 warianty wycen. Jednak docelowo i tak musimy znać budżet klienta, aby wiedzieć na co sobie możemy w aplikacji pozwolić. Budżet determinuje m.in. to z jakich technologii skorzystamy, na jakie urządzenia wyprodukujemy aplikacje VR na targi oraz jak rozbudowana ona będzie. Zatem koniec końców – i tak dochodzimy do pytania o budżet, na które musimy poznać odpowiedź.

 

 • Jakie osoby będą korzystały z rozwiązań VR (w jakim wieku, w jakim stopniu zaznajomione z nowinkami technologicznymi)?

Oczywiście różne grupy docelowe będą w różnym stopniu zaznajomione z technologią VR.

Jeśli chodzi o poziom skomplikowania aplikacji VR, to na znacznie więcej możemy sobie pozwolić, gdy mamy do czynienia z tzw. technologicznymi geekami, czyli osobami śledzącymi na bieżąco nowinki technologiczne. Nawet najbardziej złożone systemy sterowania czy sposoby nawigacji w aplikacji VR będą dla nich łatwe do opanowania.

W przypadku osób mniej doświadczonych technologicznie (częściej są to osoby starsze, po 50 roku życia) powinniśmy zmienić swoje podejście do projektowanej aplikacji. Uproszczenie mechanizmu sterowania oraz dawanie użytkownikowi mniej skomplikowanych zadań, da mu znacznie większy komfort użytkowania aplikacji.

Musimy pamiętać o tym, że komfort użytkownika jest najważniejszy. Jeśli ktokolwiek będzie miał nieprzyjemne skojarzenia z naszą aplikacją VR, może się to bardzo negatywnie odbić na wizerunku naszej firmy.

Aplikacja VR na targi + szkolenia – klient Krakodlew S.A.

 • Jaki maksymalny czas możemy poświęcić na przejście przez aplikację jednej osoby?

Jak dużo ludzi odwiedzi nasze stoisko? Jak wielu zechce skorzystać z naszego rozwiązania VR? Ile mamy stanowisk z goglami VR? Znajomość tych parametrów pozwoli nam określić optymalną przepustowość naszego stanowiska.

 

Posłużmy się tutaj naszym wzorem, który wypracowaliśmy przez kilka ostatnich lat naszej działalności w oparciu o udział w różnych wydarzeniach. Testowaliśmy różne opcje i według nas najbardziej optymalne jest rozwiązanie przewidujące czas 10 minut na 1 użytkownika.

 

10 minut na 1 użytkownika, to:

1 minuta na wytłumaczenie użytkownikowi jakie będzie jego zadanie w VR oraz jak sterować aplikacją.

1 minuta – rozgrzewka dla użytkownika w VR – w tym czasie początkujący użytkownicy (ci, którzy mają gogle pierwszy raz na głowie) zachwycają się tym, że są w VR, a bardziej doświadczeni realizują proste zadanie, które jest wprowadzeniem i rozgrzewką

6 minut – czas właściwego przebywania w VR i rozwiązywania powierzonych nam zadań

2 ostatnie minuty – zakończenie zadania, zdjęcie gogli i krótka rozmowa z użytkownikiem na temat poziomu jego zadowolenia oraz wrażeń z treści jakie widział, a także przekierowanie go do osoby, która więcej opowie już o samym produkcie lub usłudze oferowanej przez firmę.

 

Film 360 VR na targi – klient Final S.A.

 • Na ile stanowisk VR możemy sobie pozwolić?

 

Czynnik ten zależy od budżetu na wynajem lub zakup sprzętu VR oraz od budżetu na samą powierzchnię wystawienniczą. Minimalna powierzchnia dla 1 użytkownika gogli VR to przestrzeń 2×2 m. Jednak, jeśli chcemy by użytkownik swobodnie chodził i przemieszczał się bez ograniczeń, musimy dać mu więcej swobody. Nasi klienci decydują się na 2 rodzaje gogli na targach:

 

 • Gogle autonomiczne – Oculus Go lub Oculus Quest, które do działania nie wymagają komputera. Wtedy gogle są znacznie bardziej mobilne i teoretycznie wymagają mniej miejsca, bo możemy ustawić użytkownika na skraju naszej przestrzeni wystawienniczej, pilnując go oczywiście by nie zrobił sobie krzywdy.
 • Gogle działające w oparciu o komputer PC – np. Oculus Rift S lub HTC Vive – wtedy musimy się liczyć z faktem, że użytkownik jest przytwierdzony kablem do komputera. Jest to stanowisko znacznie bardziej stacjonarne niż opisane powyżej gogle autonomiczne. Jednak gogle VR działające w oparciu o komputer PC pozwalają na tworzenie rozwiązań najwyższej rozdzielczości i jakości.

Gra VR zrealizowana przez nas na targi, dla klienta, którego nazwy nie możemy ujawniać

 

Jeśli bierzesz udział w targach, konferencjach, eventach, w których pokazujesz i promujesz swoją firm – warto znaleźć rozwiązanie, które w pełni zaangażuje odwiedzających i sprawi, że nie przejdą obojętnie obok Twojego stanowiska. Takie cele można łatwo osiągnąć wykorzystując wirtualną rzeczywistość. Choć na targach obserwujemy coraz więcej stanowisk z VR, a technologia staje się coraz bardziej powszechna – użytkownicy wciąż chętnie angażują się i korzystają z możliwości wejścia w świat VR.

 

Niezależnie od tego czy prowadzisz mały (jeszcze) kilkuosobowy startup, czy jesteś szefem działu marketingu w dużej korporacji – przeprowadzimy Cię krok po kroku poprzez proces wdrożenia wirtualnej rzeczywistości na targi!

 

Na rynku rozwiązań VR/AR debiutowaliśmy już w 2013 jako pionierzy. Wtedy w Polsce działało max 10 firm, które robiły „coś” w obszarze VR. Byli tam producenci gogli VR do smartfonów, firmy tworzące gry VR, czy podmioty dostarczające różnego rodzaju rozrywek z obszaru VR na eventy. Dziś rynek firm VR w Polsce znacznie się powiększył, jednak mając za sobą prawie 7 lat doświadczenia we współpracy z największymi firmami ze świata (FedEx, Meck, Procter&Gamble, Colgate-Palmolive, TNT, Mitsubishi Motors, LG, Stock) i z Polski (PZU, Polska Grupa Energetyczna, Polish Trade Agency, Arcelor Mittal Poland, Phoenix Contact).

 

Poznaj nasze doświadczenie i projekty zrealizowane jako dedykowane aplikacje VR na targi.

Portfolio Realizacji VR

Wypełnij krótki formularz – wycenimy Twój projekt w ciągu 24 h:

 

 

 

 

27 Sty 2020

Wirtualna Rzeczywistość dla zwierząt – jak VR wpływa na zwierzęta?

Wirtualna rzeczywistość dla zwierząt, czy to możliwe?

 

Kilkanaście dni temu świat obiegło zdjęcie krowy w goglach VR. Zdjęcie podobno zrobiono na rosyjskiej farmie, podczas pewnego eksperymentu.

 

Rosyjscy naukowcy rozpoczęli testy wpływu wirtualnej rzeczywistości na bydło hodowlane. Ciężko w Internecie znaleźć więcej wiarygodnych informacji w tym temacie, jednak z pewnością zdjęcie jest autentyczne.

Czy zatem jakość życia zwierząt można poprawić przy użyciu wirtualnej rzeczywistości?

 

Wirtualna rzeczywistość w leczeniu ludzi sprawdza się doskonale!

Są badania naukowe, które potwierdzają, że pacjenci znacznie szybciej dochodzą do zdrowia, kiedy są stymulowani za pomocą VR. Wyświetla im się odpowiednie, przyjemne dla oka obrazy, które poprawiają ich stan psychiczny, co znacząco przekłada się na poprawę zdrowia fizycznego. Jak VR w medycynie ma się do kondycji psychicznej zwierząt?

 

Szukając informacji o krowach w goglach VR udało nam się znaleźć na jednym z amerykańskich portali prawdopodobny szerszy opis badania. Autor twierdzi, że krowy mogły w goglach VR oglądać słoneczne pastwiska i piękne tereny. Jednak budowa anatomiczna krowy znacznie różni się od człowieka, dlatego stworzono specjalne gogle VR, dopasowane do ich twarzy. Co więcej, krowa również widzi inaczej, zatem jej oko rozpoznaje kolory inaczej niż ludzkie. Trzeba było zatem odpowiednio obrobić wyświetlane w VR obrazy w taki sposób, by krowa zakładająca gogle VR widziała w nich obraz w taki sposób w jaki na co dzień postrzega świat.

 

Krowy w goglach VR, a konsekwencje?

Gdy do tematu włączyli się naukowcy, pojawiło się wiele różnych opinii na temat szkodliwości wirtualnej rzeczywistości w świecie zwierząt. O ile na człowieka VR nie wpływa negatywnie, o tyle krowom taka stymulacja podobno może zaszkodzić.

Sam nawet zostałem poproszony o szersze opisanie tej kwestii na antenie Radiowej Czwórki: https://www.polskieradio.pl/10/5368/Artykul/2416732,Projekt-naukowcow-z-Rosji-krowy-w-okularach-VR

W ocenie naukowca, z którym wspólnie brałem udział w rozmowie, okazuje się korzystanie z treści wirtualnej rzeczywistości przez krowy, może całkowicie zaburzyć ich rytm dnia i zdezorganizować ich życie. Może to przełożyć się nie tylko na większy poziom stresu i pogorszenie jakości życia krów, ale także na obniżenie ilości dawanego przez nie mleka.

 

W mojej ocenie jeśli dana technologia nie szkodzi ludziom, to zwierzętom raczej też nie powinna. Co więcej wirtualna rzeczywistość już teraz, coraz częściej eliminuje konieczność przeprowadzania testów laboratoryjnych na zwierzętach. Dzięki odwzorowaniu dokładnego modelu cyfrowego zwierzęcia, coraz częściej przeprowadza się wirtualne testy na modelu a nie na rzeczywistym organizmie.

 

Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana coraz powszechniej w świecie ludzi.

To tylko kwestia czasu, kiedy przeniesie się ona na inne dziedziny naszego życia. Pytanie więc nie brzmi „czy” ale „kiedy” zaczniemy szerzej wykorzystywać wirtualną rzeczywistość w świecie zwierząt?

Czytaj także;

Szkolenia VR | Czym jest rzeczywistość rozszerzona | Jak badać efektywność szkoleń VR AR | Test świetnych gogli VR Oculus Rift S

VR i plany Facebooka – czy za kilka lat większość czasu będziemy spędzać w Wirtualnej Rzeczywistości? Facebook Horizon

17 Sty 2020

Wirtualna Rzeczywistość – Definicja

Wirtualna rzeczywistość to niesamowita technologia.

Każdy kto styka się z nią po raz pierwszy, ma wrażenie wkraczania do nowego, niesamowitego świata. Mamy wrażenie jakbyśmy uczyli się na nowo chwytać przedmioty, chodzić i eksplorować otaczającą nas rzeczywistość.

 

Wirtualna = rzeczywistość

Pozornie sama nazwa wirtualna rzeczywistość to dwie sprzeczności. Jeśli rzeczywistość, to prawda, realizm. Jeśli wirtualna – to sztuczna, nieprawdziwa. Jednak wirtualna rzeczywistość stara się możliwie najwierniej odwzorować otaczającą nas rzeczywistość, dając nam niesamowite możliwości. Gdy zatrzemy w pełni granicę między światem realnym, a wirtualnym – nasze życie diametralnie się zmieni…

 

Wedle encyklopedycznej definicji, która wzoruje się na tej, stworzonej przez Jarona Laniera, pod koniec ubiegłego wieku:

Wirtualna rzeczywistość to wykorzystanie technologii komputerowej, w tworzeniu efektu trójwymiarowego, interaktywnego świata, w którym obiekty dają wrażenie fizycznej obecności.

 

Jak rozumieć tą trudną i jednocześnie lakoniczną definicję?

Wirtualna rzeczywistość pozwala nam przenieść się do innego, generowanego komputerowo świata. Po założeniu gogli VR mamy w pełni realistyczne wrażenie przebywania w tym świecie. Co więcej (o tym już nie mówi definicja) za pomocą kontrolerów ruchu rąk możemy wchodzić w interakcje oraz podnosić i przemieszczać obiekty. Dzięki temu, że najważniejsze elementy naszego ciała są w pełni przeniesione do wirtualnej rzeczywistości, a nasz wzrok i słuch jest odcięty od bodźców świata zewnętrznego, w bardzo realistyczny sposób przenosimy się do nowego świata.

 

Definicja wirtualnej rzeczywistości o tym nie wspomina, ale nasze doświadczenia jednoznacznie pokazują, że każdy kto zetknie się z tą technologią widzi w niej olbrzymi potencjał. My również zauważyliśmy go już w 2013 roku tworząc pierwsze, próbne interaktywne rozwiązania VR. Aktualnie wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest przez wiele znanych i dużych firm, do tworzenia skomplikowanych i złożonych: symulatorów VR, aplikacji szkoleniowych VR, interaktywnych filmów vr, szkoleniowych filmów 360, a także w marketingu, rozrywce i grach.

 

Definicja wirtualnej rzeczywistości stoi trochę w opozycji do definicji filmu VR. Zakładając na głowę gogle z filmem VR, obserwujemy w technologii VR obraz w pełni rzeczywistego świata, który nas otacza, nagrany przy pomocy kamery 360. W tym przypadku jednak zazwyczaj mamy znacznie mniejsze możliwości tworzenia interakcji, ale za to realizm obrazu jest dokładnie taki sam jak realizm świata rzeczywistego. W interaktywnej aplikacji VR możemy podnosić obiekty i swobodnie się przemieszczać. Film VR zazwyczaj nie daje aż tak złożonych możliwości przemieszczania się i podnoszenia obiektów.

Wiesz już jak zdefiniować wirtualną rzeczywistość. Czytaj dalej:

Dowiedz się czym jest rozszerzona rzeczywistość: https://epicvr.pl/pl/rzeczywistosc-rozszerzona-ar-augumented-reality/

Zobacz także:

Szkolenia VR – Szkolenia w Wirtualnej Rzeczywistości – Platforma szkoleniowa VR

Portfolio Realizacji VR

27 Gru 2019

VIREMO – wirtualna rzeczywistość w rozwoju kompetencji miękkich – szkolenia VR menadżerskie

Wirtualna rzeczywistość a rozwój kompetencji miękkich.

W ostatnim dniu listopada mieliśmy okazję zaprezentować menedżerom – studentom  MBA – innowacyjny program VIREMO™ z użyciem VR do rozwoju kompetencji miękkich. Ten produkt jest owocem połączenia technologii i doświadczenia EPICVR oraz know-how IDEACENTER w zakresie innowacyjnej edukacji. Uczestnicy po zakończonym szkoleniu nagrodzili trenerów brawami, co nie jest powszechną reakcją. Utwierdzeni w przekonaniu, że robimy „dobrą robotę” mamy jeszcze większą motywację, by rozwijać system szkoleniowy z kompetencji miękkich z użyciem VR.

Czytaj: jak mierzyć efektywność szkoleń z wykorzystaniem VR!

Szkolenia VR a samorozwój

Współczesny świat nieustannie wymaga od nas wielkiego zaangażowania w samodoskonalenie i podnoszenie kompetencji. Niemal na każdym stanowisku oczekuje się od nas tego, że będziemy się rozwijać i awansować. Powstają nowe narzędzia edukacyjne, pouczające audiobooki czy filmy motywacyjne na YouTube. Zewsząd otaczają nas coach’e, mentorzy i motywatorzy, którzy mówią „jak żyć”. Jednak, ile z tych informacji, mówiąc kolokwialnie, wpada jednym uchem, a wypada drugim? Czy istnieje „Święty Graal” skutecznej edukacji?

 

Od ponad roku pracujemy nad rozwojem skutecznych narzędzi szkoleniowych, które realnie poprawią skuteczność kształcenia kompetencji miękkich kadry zarządzającej i pracowników.

VIREMO™ zawiera interaktywną aplikację VR, która jest w pełni funkcjonalnym narzędziem łączącym zalety e-learningu z tradycyjnym stacjonarnym szkoleniem z kompetencji miękkich. Dotychczas szkolenie z kompetencji miękkich w e-learningu praktycznie nie funkcjonowało. Czynnik ludzki w tego typu szkoleniach był nie do zastąpienia. Podchodząc do tematu, w pełni skupiliśmy się na tym, by przenieść do świata cyfrowego w realistyczny i naturalny sposób, aspekt ludzki. Interaktywna technologia VR, która jest wsparte merytoryczną wiedzą i ponad 20 letnim doświadczeniem trenerów oferuje możliwość testowania różnych trudnych sytuacji i rozmów zawodowych, w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach.

 

Oto co mówią uczestnicy korzystający z VIREMO™ podczas szkolenia:

➔ Podobało mi się, że mogłam kilka razy powtórzyć obserwację dokładnie tego samego, bo w pracy nie jest to możliwe

➔ Szczególnie w zetknięciu z agresywnym pracownikiem, fajne było to, że to było w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach- (…) czułem się bezpiecznie

➔ Gogle pozwalają wyizolować się i skupić na tej sytuacji, nic nie rozprasza i nie zastąpi tego postać na ekranie telewizora, komputera, nie będzie tego efektu skupienia

➔ VR pomógł mi (…) i zintegrować teorię z praktyką

➔ Powtarzalność sytuacji pozwala skupić się na sobie samym, bo w realu skupiam się tylko na pracowniku, bo mam tylko jedną szansę

➔ Fajne, że wszyscy pracują na tym samym materiale

 

Na tym etapie więcej nie zdradzę, a Ciebie pozostawiam z niedosytem. Jeśli chcesz włożyć gogle i zobaczyć jak to działa – umów się z nami!

14 Gru 2019

Efektywność szkoleń VR i AR – jak badać efekty wdrażanych szkoleń w wirtualnej rzeczywistości?

Szkolenia w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości a ich efektywność.

Według szacunków – z powodu źle przeprowadzonych szkoleń firmy z USA tracą rocznie ponad 13 mln. USD. W 2015 roku firma Microsoft przeprowadziła badanie, które wykazało, że średnio człowiek traci uwagę już po 8 sekundach. Dawniej mówiono na szkoleniach 15 minut. Teraz 8 sekund? Jak to możliwe? Czy są zatem skuteczne sposoby na poprawę jakości szkoleń w firmach?

 

Brak odpowiedniego przeszkolenia przekłada się nie tylko na straty klientów czy pieniędzy. W zakładzie produkcyjnym takie braki mogą kosztować ludzkie zdrowie lub nawet życie.

Jak skutecznie i efektywnie wykorzystać wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość w szkoleniach?

 

W 1959 roku profesor Donald Kirkpatrick opracował model, służący do pomiaru efektywności programu szkoleniowego. Wykorzystywany jest on do dziś.

 

Model precyzuje 4 najważniejsze pytania dotyczące szkolenia:

 • Reakcja: Jak czuli się uczestnicy programu treningowego. Jakiego rodzaju uczucia i emocje im towarzyszyły?
 • Uczenie: Ile wiedzy lub umiejętności zdobyli uczestnicy. Ile z tej wiedzy zatrzymają w głowie dla siebie?
 • Zachowanie: Stopień, w jakim uczestnicy zastosowali w realnym życiu to, czego się nauczyli.
 • Rezultaty: Korzyści, jakie firma widzi w wyniku szkolenia. Co firma czerpie z inwestycji w szkolenia?

 

Omówmy szerzej te cztery elementy. Sprawdzimy jak wirtualna rzeczywistość wpasowuje się w te kryteria.

 

Reakcja – model Kirkpatricka a efektywność szkoleń VR i AR

Prawdopodobnie jednym z największych wyzwań w tworzeniu szkoleniowego programu VR, który będzie oddziaływał silnie zarówno na nowych jak i „starych” pracowników. Bardzo często pracownicy firm postrzegają programy szkoleniowe jako stratę czasu, nudę lub dzień służący „wymiganiu się” od pracy. Co więcej, często są nieefektywni na szkoleniach, ponieważ równolegle zajmują się swoją pracą, odbierają telefony, itp. Czasem również muszą nadrabiać zaległości zawodowe powstałe w dniu szkoleniowym, w innym czasie.

Aby pierwszy warunek z modelu Kikpatrick został pozytywnie spełniony – program szkoleniowy w oparciu o VR musi wywoływać silną reakcję wśród pracowników. Wirtualna rzeczywistość świetnie wpisuje się w te kryteria. VR w pełni angażuje i wciąga uczestnika w sam środek akcji. Dzięki rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej możemy tworzyć szkolenia, które utrzymają na długi czas zaangażowanie i koncentrację pracownika. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod szkoleniowych, opartych na rzutnikach i slajdach – wirtualna rzeczywistość daje prawdziwe, realne wrażenie przebywania w świecie, który wyświetlają nam gogle VR. Szkoleniowe programy VR znacznie skuteczniej podnoszą poziom przyswojonej w szkoleniu wiedzy.

 

Uczenie się – model Kirkpatricka a efektywność szkoleń VR i AR

Kolejnym najistotniejszym wyzwaniem w dobrym programie szkoleniowym jest sprawdzenie czy dana osoba rzeczywiście się tego uczy. Oczywiście najbardziej powszechną formą sprawdzenia wiedzy jest egzamin lub test. Jednak pozyskane w ten sposób wyniki coraz częściej są niemiarodajne.

Dzięki zaawansowanym algorytmom aplikacji VR i AR możliwe jest znacznie skuteczniejsze sprawdzenie poziomu wiedzy. Możemy umieszczać moduły testowe i sprawdzające już wewnątrz samej aplikacji VR. Wszelkie informacje dotyczące zachowania użytkownika w trakcie szkolenia, jak i wyniki mogą być na bieżąco przesyłane na serwer lub do systemu LMS (learning management system).

W rezultacie otrzymujemy bardzo wydajne narzędzie szkoleniowe, które w perspektywie długoterminowej pozwala zaoszczędzić pieniądze i podnieść efektywność szkoleń w firmie.

 

VR pozwala w firmie tworzyć zaawansowane testy kompetencyjne, które ściśle naśladują rzeczywiste warunki pracy. Umożliwia także sprawdzenie, które dokładnie elementy programu szkoleniowego pozwalają uczyć się pracownikom, a które nie.

Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana przez wiele różnych branż. Przemysł, medycyna lotnictwo, edukacja wykorzystują VR znacznie skuteczniej niż inne branże. Człowiek, który w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach świata VR wykonuje daną czynność może bez ryzyka popełniać błędy. Odpowiednio przeszkolony personel w branży produkcyjnej to także krótkie przestoje w produkcji i większy zwrot z inwestycji.

Naukowcy potwierdzili – VR wspiera lepsze przyswajanie wiedzy.

Zachowanie – model Kirkpatricka a efektywność szkoleń VR i AR

Trzecie wyzwanie w modelu ewaluacyjnym Kirkpatrick to zachowanie. Sprawdzamy czy zachowanie pracowników poprawia się po szkoleniu? Oczywiście aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, przed szkoleniem musimy ustalić cele i określić kwestie, które powinny ulec poprawie po szkoleniu. Najczęściej firma wybiera sposób pomiaru czegoś co chce osiągnąć. Musi także ustalić ważną kwestię: skąd będziemy wiedzieć, że coś się poprawiło? Wykorzystujemy tutaj tzw. KPI (Key Performance Indicators) czyli kluczowe wskaźniki efektywności. To nic innego jak cele, które firma wyznacza i wykorzystuje do mierzenia czy osiągnięto ten cel. Takie wskaźniki również mogą być mierzone przez aplikację VR. Z badań wynika, że znacznie łatwiej spełnić KPI w momencie, gdy pracownik osiągnął już te cele w środowisku wirtualnym. Szkolenia zrealizowane w technologii VR znacznie podnoszą poziom umiejętności pracowników.

 

Rezultaty i wyniki – model Kirkpatricka a efektywność szkoleń VR i AR

Czwartym elementem modelu Kirkpatricka są wyniki. Możemy definiować na wiele sposobów, ale najważniejsze jest to, co organizacja otrzymała wyniku szkolenia pracowników. Co firma czerpie z inwestycji w szkolenie pracowników?

Szkolenie nowych pracowników jest zawsze bardziej kosztowne. Znacznie taniej zatrzymać aktualnego pracownika niż wyszkolić nowego, który przyjdzie w jego miejsce. Zastąpienie pracownika może kosztować od sześciu do nawet dziewięciu miesięcy jego wynagrodzenia. Koszt ten widać w spadku efektywności pracy firmy jak i w wzroście kosztu zatrudnienia nowego specjalisty. Standardowo przyjmuje się, że nowo zatrudniony pracownik nie osiągnie pełnej wydajności aż do 6 miesięcy od momentu podjęcia pracy. To przekłada się na kolejne straty finansowe.

Wirtualna rzeczywistość – jak obliczyć koszt stworzenia aplikacji VR? Od czego zależy budżet rozwiązania VR?

Z pomocą przychodzi tutaj technologia wirtualnej rzeczywistości. Przez poprawę jakości procesu nauczania w VR, nowi pracownicy mogą szybciej osiągnąć pełną wydajność, co oznacza mniejsze straty finansowe dla firmy. Co więcej, pracownicy mający styczność z nowymi technologiami są znacznie bardziej zaangażowani w pracę firmy, niż Ci, którzy przyswajają wiedzę w archaiczny sposób. Pośrednio przekłada się to na mniejszą rotację, co zwiększa wydajność, skraca czas szkolenia i minimalizuje koszty.

 

Wykorzystanie technologii VR w szkoleniach to nie tylko krok naprzód. To przede wszystkim (zależnie od branży) poprawa bezpieczeństwa, wzrost zaangażowania pracowników i w dłuższej perspektywie oszczędności, które sprawiają, że firma stabilnie się rozwija.

 

Platforma szkoleniowa VR

Efektywność szkoleń VR i AR – jak ją zmierzyć? Podsumowanie

Znane są przypadki medyczne, kiedy zastosowanie wirtualnej rzeczywistości pomaga pacjentom klinicznym w dochodzeniu do pełnego zdrowia. Terapia z wykorzystaniem VR pomaga likwidować traumy, skutki trudnych przeżyć i pozwala też wrócić pacjentom do normalnego funkcjonowania. Te próby jednoznacznie potwierdzają fakt, że VR to skutecznie narzędzie do rozwiązywania wielu problemów. Odpowiednio zrealizowana aplikacja szkoleniowa wirtualnej rzeczywistości to w pełni efektywne narzędzie szkoleniowe dla firm!

 

Wypełnij poniższy formularz i dowiedz się jak wykorzystać VR w swojej firmie.

 

Czytaj także:

Wirtualna rzeczywistość – jak obliczyć koszt stworzenia aplikacji VR? Od czego zależy budżet rozwiązania VR?

03 Gru 2019

Wirtualna rzeczywistość – jak obliczyć koszt stworzenia aplikacji VR? Od czego zależy budżet rozwiązania VR?

Cena i budżet aplikacji VR – od czego zależy koszt stworzenia i wdrożenia rozwiązania wirtualnej rzeczywistości?

 

Uwaga! W tym tekście nie podamy konkretnych cen i kwot. Jednak wyczerpiemy dogłębnie temat przygotowania konkretnej wyceny dla projektu VR.

 

Na końcu artykułu niebawem pojawi się niespodzianka – plik EXCEL zawierający formularz zawierający elementy składowe aplikacji VR – ułatwiający przygotowanie dokładnej wyceny.

 

Od 2013 roku (odkąd stworzyłem firmę EPICVR.pl, zajmującą się realizacją zaawansowanych aplikacji VR) wyceniłem przynajmniej kilkaset różnych projektów VR + AR + MR. Oczywiście tylko niektóre z nich przeszły do realizacji. Większość z nich została zarzucona przez klientów. Niektóre pewnie przejęła konkurencja. Jednak nie narzekam – dla nas też został całkiem „apetyczny kawałek VR-owego tortu”. W tym tekście podzielę się przemyśleniami, na temat wycen projektów VR z perspektywy właściciela i osoby, która dopina budżety i finanse EPICVR.pl.

 

Budżet projektu VR. Od czego zacząć wycenę aplikacji VR?

 

Od koncepcji! To jedyna słuszna droga. Jeśli nie znamy dokładnej koncepcji, błądzimy z wyceną jak dzieci we mgle. To jest moje zasadnicze pytanie do klienta: co użytkownik będzie widział i robił krok po kroku w aplikacji VR. Nie potrzebujemy kwiecistych literackich opisów. Wystarczy kilkanaście, czasem kilka żołnierskich, zwięzłych zdań.

 

Oczywiście bez koncepcji też podamy wycenę, jednak efekt może być różny. Pamiętam pewien telefon. Zadzwonił klient z pytaniem o to ile kosztowała by aplikacja VR symulująca lot balonem? Dodatkowo trzeba stworzyć do aplikacji rzeczywisty fizyczny kosz balonu, który będzie połączony z silnikiem aplikacji.

Odpowiadam: Ok, kilka pytań na początek:

 • jakie otoczenie mamy pokazać wokół balonu,
 • co dokładnie użytkownik będzie robił w aplikacji,
 • czy fizyczny kosz balonu ma reagować na fizykę w aplikacji (np. wychylać się, trząść, itp.)
 • czy macie kogoś kto pomoże nam z konstrukcją urządzenia
 • jaki będzie sposób dystrybucji i wykorzystania aplikacji…

W słuchawce cisza. Mówię więc Panu, że bez tych danych, mogę mu podać bardzo rozbieżne widełki cenowe. Pan mówi: Ok, o takie właśnie widełki mi chodzi. Zatem odpowiadam: Szacuję budżet (na podstawie informacji, jakie aktualnie posiadam) na kwotę 70 – 350 tys. zł netto. Pan mówi: Skąd taki duży rozrzut cen? Dziękuję, ale to stanowczo za drogo… Kulturalnie zakończyłem rozmowę i nigdy więcej się nie słyszeliśmy…

 

Inny ciekawy przykład. Wiadomość mailowa, pisze klient: Dzień dobry, ile by kosztowało odwzorowanie całego świata w VR? 

Hmm… Nie ma głupich pytań i niemądrych odpowiedzi. Jednak tutaj też nie udało mi się uzyskać szczegółowych danych, o które prosiłem w kolejnych mailach. Zatem w końcu napisałem: Byłoby to bardzo skomplikowane. Szacuję budżet na około 100 milionów. I temat się urwał…

 

Nie mam na myśli wyśmiewania kogokolwiek i nabijania się z niewiedzy. Jednak bez określenia koncepcji aplikacji VR, nie jesteśmy w stanie podać ceny. To tak jakbyśmy wybierali samochód. Możemy kupić 30 letniego Malucha za 1000 zł, a możemy kupić również Maybacha. Pytanie – czego potrzebujemy i jaki mamy budżet…

 

Czasem Wyliczenie budżetu zaczyna się od… pytania o budżet.

Są sytuacje, w których klient nie ma jeszcze skonkretyzowanej wizji aplikacji VR, jednak wie dokładnie, jaki budżet może na nią przeznaczyć. Wtedy jesteśmy w stanie zaproponować konkretne rozwiązania, które wpiszą się w możliwości budżetowe klienta. To bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ nikt, z tej propozycji nie wyjdzie rozczarowany. A i my wiemy, na ile możemy sobie pozwolić z koncepcją. Zdecydowanie, życie byłoby łatwiejsze, gdyby ludzie rozmawiali o pieniądzach wprost:)

 

Produkcja aplikacji VR składa się (w dużym uproszczeniu) z 4-ech najważniejszych etapów:

 

 • Ustalenie finalnej koncepcji aplikacji VR,
 • Stworzenie modeli 3d i grafik,
 • Prace programistyczne,
 • Testowanie, finalizacja i wdrożenie,

 

Koszty stworzenia aplikacji VR a modele 3d.

 

Modelowanie 3d to żmudny i pracochłonny proces. Przy skomplikowanych projektach, czasem trwa tyle samo ,co prace programistyczne wraz z testowaniem i wdrożeniem. Jednak modele 3d to podstawowy element aplikacji VR. Tworząc wirtualne, interaktywne środowisko 3d – bez modeli 3d się nie obejdziemy. Kupowanie modeli 3d do aplikacji VR też raczej odpada. Często modele umieszczone na tzw. stockach nie są odpowiednio zoptymalizowane pod VR. Ma to miejsce np. przy modelach CAD, które są zbyt szczegółowo wykonane. Tworząc modele 3d od podstaw, mamy pewność, że pojedynczy model nie będzie zbyt mocno obciążał systemu. Będzie w nim tylko to co jest istotne dla użytkownika. Takie przygotowanie modelu ułatwia również prace programistyczne oraz wszelkie dalsze działania związane z aplikacją VR.

 

Koszty stworzenia 1 modelu 3d mogą być różne. Weźmy np. pralkę. Możemy wymodelować ją na kilka sposobów. Jednak finalny jej model określa zawsze koncepcja aplikacji. Czy widz będzie np. oglądał pralkę tylko z daleka? Jeśli tak, to wystarczy bardzo uproszczony model pralki. A może użytkownik będzie naprawiał pralkę? Wtedy musimy odtworzyć wszystko bardzo dokładnie (każdy wężyk, wnętrze, silnik, mechanizm, itp.). Zatem – jak nie trudno się domyślić – w takim przypadku budżet będzie znacznie większy.

 

Oczywiście oprócz typowych modeli 3d i obiektów przestrzennych, w aplikacji VR mamy również wiele innych rzeczy, które przygotowują graficy. To też trzeba wycenić. Są to m.in.:

 • Otoczenie lub otoczenia, w których znajdzie się użytkownik,
 • Elementy otoczenia (np. ruszające się drzewa, płynąca woda),
 • Narzędzia, którymi będzie posługiwał się użytkownik,
 • Przewodnicy/osoby, które użytkownik spotka w świecie VR,

 

Teraz jeszcze musimy zadać sobie pytanie, czy te wszystkie elementy mają być animowane. To znaczy czy będą się poruszać? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Czy będą się poruszać po zaprogramowanej ścieżce, czy też mamy dla nich stworzyć specjalną sztuczna inteligencję?

 

Jak to mówią „Im głębiej w las – tym więcej drzew.” I to powiedzenie doskonale trafia w sedno tematu.

 

Prace programistyczne, a budżet rozwiązań VR

 

Zespół programistów i grafików 3d, to dwa najważniejsze zespoły w dziedzinie tworzenia aplikacji VR. Programista w aplikacji ma, można powiedzieć „Boskie zadanie”. To on tchnie życie w cały wirtualny świat. To on decyduje o tym, co będzie mógł robić użytkownik, a co nie będzie mu dane.  

 

Praca programisty to przede wszystkim:

 • Planowanie logiki aplikacji,
 • Przygotowywanie modułów i skryptów do poszczególnych funkcjonalności,
 • Programowanie (a jakże!),
 • Projektowanie sztucznej inteligencji obiektów i postaci,
 • Wdrażanie zaplanowanych funkcjonalności,
 • Zabezpieczenia i moduły licencjonujące aplikacji,
 • Integracja modeli 3d w aplikacji (czasem),
 • Testowanie „nieudokumentowanych funkcjonalności” i praca nad nimi,

 

W naszej firmie główny programista to najważniejsza osoba. Razem z głównym grafikiem – to „Alfa i Omega” EPICVR.

 

Koszty ich pracy zależą od stopnia skomplikowania projektu. Oczywiście tworząc aplikację VR, możemy w początkowym okresie zrealizować tzw. MVP – czyli produkt, spełniający minimalne oczekiwania klienta. Później, gdy projekt zaczyna już na siebie zarabiać – klient może zmawiać u nas wdrożenia dodatkowych funkcjonalności.

 

Do wszystkich wymienionych wyżej kwestii dochodzi jeszcze praca testera, praca zespołu odpowiedzialnego za sprzedaż, rozwój i R&D. Są to kwestie, które nie zawsze widać przy projekcie. Jednak są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania firmy.

 

Artykuł pokazuje jak złożoną kwestią jest sprawa wyceny aplikacji VR. Jednak niebawem na końcu artykułu umieścimy specjalny plik, który ułatwi Ci określenie wymagań dotyczących tego, co ma się pojawić w aplikacji. Wtedy taki plik wysyłasz do nas – a nasza wycena będzie dzięki temu bardziej precyzyjna.

 

W wielu przypadkach tworzenie aplikacji VR zasadniczo nie różni się od tworzenia gry komputerowej. Musimy mieć tutaj jednak na względzie pełen komfort użytkownika. Osoba zakładająca gogle VR na głowę odbiera świat znacznie inaczej niż osoba siedząca przed monitorem komputera. Oznacza to, że już na początku musimy konkretnie wiedzieć do kogo adresujemy nasz produkt. Komfort użytkowania i odpowiednio dobrana grupa docelowa, to podstawa dobrej jakościowo aplikacji VR.

 

Zobacz także:

Platforma szkoleniowa VR

Portfolio Realizacji VR

18 Lis 2019

Test gogli VR i recenzja Oculus Rift S – najlepsza jakość VR za rozsądną cenę

Piszę tą recenzję chłodnym okiem, po około 2 miesiącach użytkowania. Przez ten czas używałem gogli około 60 godzin. Dodatkowo przed zakupem przestudiowałem w Internecie wiele różnych testów, rankingów i opinii na temat Oculus Rift S. Czas się z nimi rozprawić. Zaczynamy!

Oculus Rift S – wprowadzenie historyczne

Firma Oculus to obecnie jeden z wiodących producentów profesjonalnych gogli VR. Jak mówi internet – w 2012 roku niejaki Palmer Luckey stworzył pierwsze gogle VR Oculus Rift DK1. Był to prawdziwy przełom dla współczesnej wirtualnej rzeczywistości. Właściwie od tego czasu liczone są początki całej współczesnej branży VR. Dzięki tym goglom firma Oculus została przejęta przez Facebooka za rekordową kwotę (podobno) 2 mld USD. Wypuszczono Oculus Rift DK2, od którego zaczęła się nasza przygoda (EPICVR) z profesjonalnymi goglami VR. Następnie Powstał Oculus Rift CV1. Czwartym w kolejności – zaawansowanym modelem gogli VR jest Oculus Rift S.

Oculus kontra HTC Vive

Największym bezpośrednim konkurentem firmy Oculus jest HTC, które produkuje znane i cenione przez profesjonalistów gogle VR z serii Vive. Sporo godzin przepracowaliśmy z goglami Vive. Mieliśmy okazję testować je w bardzo różnych warunkach. Niejednokrotnie rozstawiałem gogle HTC Vive i Vive pro w różnych ciasnych biurach klientów, korytarzach, tarasach, czy w salach konferencyjnych ze szklanymi ścianami. Niestety zawsze wiązało się to ze stresem. Stres polegał na tym, czy uda się dobrze skalibrować gogle w danej przestrzeni. Czy kontrolery ruchu rąk nie będą w dziwny sposób uciekały. Czy gogle poprawnie będą widziane przez obie stacje bazowe. Czy będę miał odpowiednio dużo miejsca aby ustawić stacje bazowe.

Przypomnijmy, że zestaw gogli HTC Vive składa się z dwóch stacji bazowych, które musimy ustawić minimum 2 metry od siebie po przekątnej. Stacje bazowe muszą się znajdować na wysokości około 2m oraz muszą mieć zasilanie.

Niestety gogle HTC czasem nieprzyjemnie mnie zaskakiwały. Albo nagle system Steam VR, który używany jest do wyświetlania treści VR w goglach – wołał o aktualizację sterownika. Albo gogle przestawały widzieć kontrolery. Albo stacje bazowe nie śledziły ruchu gogli. Średnio co piąta prezentacja naszych rozwiązań VR wiązała się z trudnościami sprzętowymi. Najgorsze jest to, że były to trudności niezależne od nas, na które nie mieliśmy wpływu. Oczywiście zawsze dzień wcześniej wieczorem testowałem gogle w biurze sprawdzając aktualność sterowników i poprawność ich działania. Jednak niedogodności dalej występowały. Szczytem była prezentacja w firmie z branży motoryzacyjnej, na którą przejechałem ponad pół Polski. Spędziłem w samochodzie 6 godzin, po to by na oczach dwóch osób ze strony klienta męczyć się i zastanawiać – dlaczego obraz w goglach się przewraca i drży. Ciężko jest wtedy przekonywać do własnych rozwiązań, jeśli mówi się klientowi, że sprzęt nie działa jak powinien. Sam – patrząc z zewnątrz – pomyślałbym, że albo osoba jest niekompetentna i nie umie obsługiwać własnego sprzętu, albo po prostu rozwiązania, które oferuje są do d*py.

HTC Vive i szukanie rozwiązania

Sporo czasu spędziłem na szukanie różnych rozwiązań poradzenia sobie ze sprzętem od HTC. Moje wysiłki jakby zostały wysłuchane, w momencie gdy dowiedziałem się, że Oculus Rift S ma wbudowany system śledzenia pozycji użytkownika – bez konieczności podłączania dodatkowych stacji bazowych. Wymieniając doświadczenia z jednym z pracowników firmy, która już używała gogli Rift S postanowiłem zaryzykować i kupić 1 zestaw.

 

Rift S – opakowanie

Pierwszym zaskoczeniem dla mnie była wielkość pudełka. Przyzwyczaiłem się, że im nowszy model HTC Vive tym większe pudełko. Pudełko do wersji Vive Pro porównałbym objętościowo do małej walizki podróżnej. Było niesamowicie duże i miało sporo pustej przestrzeni. Oczywiście domyślam się, że dla producenta było łatwiej stworzyć duże pudełko, ponieważ różne komponenty zestawu można było kupować oddzielnie. Większe pudełko pozwalało na pakowanie modułowe, czyli wkładanie i wyciąganie poszczególnych zapakowanych w małe pudełka elementów. W przypadku Oculus Rift S otrzymujemy małe zgrabne pudełeczko. Choć moim zdaniem spokojnie mogłoby być jeszcze mniejsze… Ale i tak jest przyzwoicie. Producent sprzedaje również torbę podróżną na ten zestaw – tzw. travel case, który rzeczywiście jest mniejszy.

Wszelkie zdjęcia pojawiające się w tym artykule celowo robię zwykłym smartfonem, bez dodatkowej obróbki, aby możliwe było wiarygodne porównanie widoku sprzętu.

Rift S – korzystanie

Po wyjęciu gogli z pudełka okazuje się, że są one bardzo lekkie. Mam wrażenie, że odrobinę lżejsze od gogli HTC Vive.

Mamy kabel, który pod koniec rozdziela się na dwa przewody. Złącze DisplayPort oraz USB 3.0.

 

UWAGA: jeśli chcemy podłączyć Oculus Rift S do laptopa – musimy upewnić się, że posiada on złącze Display Port, które obsługiwane jest z dedykowanej karty graficznej.

W zestawie producent dodaje przejściówkę z DisplayPort do mini DisplayPort.

 

Zawartość zestawu:

W zestawie znajdziemy:

– Gogle Oculus Rift S

– 2x kontroler dotykowy Oculus

– Przejściówkę DisplayPort na mini DisplayPort

Aby zainstalować gogle, wchodzimy na stronę: https://www.oculus.com/setup i postępujemy według wskazówek.

Rift S – kontrolery dotykowe Oculus

Kontrolery gogli Rift S to dokładnie te same kontrolery, które znajdziemy w goglach Oculus Quest.

Poznaj test gogli VR Oculus Quest

Oculus Quest – najnowsze autonomiczne gogle VR – poznaj pierwsze wrażenia, zobacz rzeczywiste zdjęcia

Pierwszym moim zaskoczeniem (graniczącym z oburzeniem) był fakt, że kontrolery zasilane są wymiennymi bateriami. Oznacza, to że co jakiś czas trzeba wymieniać w nich baterie AA – tzw. paluszki. Do każdego kontrolera wchodzi jedna bateria. Rozwiązanie to z początku wydało mi się bardzo niepraktyczne. Jednak po czasie użytkowania przekonałem się do niego. Konkurencja – HTC Vive ma kontrolery, które ładujemy przez USB – jak smartfona. Oznacza to, że co jakiś czas musimy pamiętać o ich naładowaniu. A co jeśli bateria rozładuje nam się podczas prezentacji?

W przypadku kontrolerów dotykowych Oculus – wystarczy, że mamy zapasowe baterie w torbie. W ciągu 20 sekund wymieniamy rozładowaną baterię na nową i tyle. Korzystamy z gogli dalej przez co najmniej 10 godzin. Jak naliczyłem – tanie baterie z Lidla – wystarczą na co najmniej około 10 godzin ciągłej pracy.

Oculus Rift S – użytkowanie kontrolerów dotykowych Oculus

W mojej ocenie kontrolery Oculus są bardzo lekkie i dobrze leżą w dłoni. Są dobrze wyważone – według mnie lepiej niż kontrolery od HTC Vive. W przypadku HTC Vive mamy 6 przycisków, natomiast w przypadku kontrolerów Rift S mamy 5 przycisków i joystick, który jest doskonałym narzędziem. Zastosowanie joysticka rozwiązuje wiele spraw związanych z precyzyjnym sterowaniem czy manipulowaniem obiektami.

Sterowanie to wykorzystaliśmy m.in. w symulatorze szkoleniowym operatora suwnicy. Joysticki sprawdzają się tutaj doskonale.

Suwnica VR – Realistyczny Symulator Szkoleniowy dla Operatorów Suwnic w Wirtualnej Rzeczywistości

Rift S – dźwięk

Tutaj niestety nie poszalejemy. W przeciwieństwie do gogli HTC Vive Pro – które mają dobrej jakości słuchawki nauszne, zintegrowane z goglami VR – w Oculus Rift S mamy tylko wbudowane głośniczki – po jednym dla każdego ucha. Jakość dźwięku jest, powiedziałbym – przeciętna. Ale spokojnie – dźwięk to jedyny według mnie mankament gogli Rift S. W ostateczności – choć nie będzie to wygodne – zawsze można pomyśleć o dokupieniu dodatkowych słuchawek. W przypadku rozwiązań bluetooth pozbędziemy się plątaniny kabli.

 

Rift S – jakość obrazu

Tutaj dochodzimy do najważniejszej – dla gogli VR kwestii – mianowicie rozdzielczości obrazu. Wyświetlacz gogli – jak podaje Wikipedia to 2560×1440 px (1280×1440 na każde oko). Częstotliwość odświeżania to 80 Hz. Osobiście nie widzę różnicy w jakości wyświetlanego obrazu w porównaniu do HTC Vive pro, którego ekran ma 2880 x 1600 px. Według mnie, subiektywna rozdzielczość obu wyświetlaczy jest taka sama. Wykonywałem testy podczas czytania różnych dokumentów tekstowych w obu modelach gogli VR i bez problemu w obu przypadkach mogłem odczytać teksty pisane nawet małą czcionką. Fakt niższej rozdzielczości w goglach Oculus Rift S rekompensują doskonałe soczewki. W Rift S nie dostaniemy przykrego dla oka efektu załamania promieni świetlnych jak ma to miejsce u wielu konkurentów – podczas oglądania jasnych obrazów. Polega to na tym, że ze względu na układ soczewek (soczewka Fresnela) – biały kolor nieprzyjemnie załamuje się na krawędziach soczewki, dając efekt białego promienia wpadającego do naszego oka. W Rift S rozwiązano ten problem.

 

Rift S trackowanie w przestrzeni

Ostatnim najważniejszym aspektem, który jest po prostu genialny to system trackowania. Mówiąc po polsku – orientowania naszej przestrzeni w świecie VR. Gogle Oculus Rift S mają wewnętrzny – wbudowany system trackowania.

Te małe kamerki obserwują zarówno nasze otoczenie jak i położenie kontrolerów w przestrzeni.

System trackowania działa świetnie. Nie wymaga rozstawiania dodatkowego sprzętu czy jakiejkolwiek ingerencji. Po prostu podłączamy gogle do komputera i wykonujemy krótką – 10 – sekundową kalibrację. Jeśli odłączymy gogle i schowamy je do pudełka, a później uruchomimy w tym samym pomieszczeniu – nie musimy ich ponownie kalibrować. System automatycznie zapamiętuje ostatnią kalibrację.

Na 2 miesiące użytkowania – system kalibracji tylko raz mnie zawiódł. Przyczyną był jednokolorowy dywan rozłożony na dużej powierzchni, przez który gogle nie mogły poprawnie określić mojej wysokości. Przeniesienie się kawałek dalej – w miejscu gdzie dywan się kończył – pozwoliło przeprowadzić poprawną kalibrację.

Nigdy wcześniej ani później gogle nie zagubiły śledzenia kontrolerów. To zdecydowanie najważniejszy w mojej ocenie aspekt, przemawiający na korzyść Oculus Rift S.

Cena i stosunek jakości do ceny

Gogle Oculus Rift S można kupić za 2299 zł.

Stosunek jakości do ceny jest bardzo zadowalający. Jeśli szukamy profesjonalnych gogli VR działających w oparciu o komputer – nie znajdziemy lepszego sprzętu. Nawet w porównaniu z droższymi zestawami od konkurencji – Oculus Rift S wypada doskonale.

 

Zamów Oculus Rift S już teraz! 

oculus rift s sklep ceneo cena najniższa allegro
Oculus Rift S – najniższa cena!

Kliknij aby zakupić gogle u naszego partnera! 

 

PLUSY:

– wewnętrzny system śledzenia pozycji użytkownika – bez konieczności rozstawiania dodatkowego sprzętu, który działa idealnie,

– doskonała rozdzielczość obrazu,

– świetnej jakości soczewki, które eliminują wiele problemów z wyświetlaniem obrazu,

– wygodne w użytkowaniu kontrolery,

– bardzo dobry stosunek jakości do ceny

 

MINUSY:

– słabej jakości głośniki – jakość dźwięku nie jest tak dobra jak w konkurencyjnych goglach VR

10 Lis 2019

Czym są interaktywne filmy 360?

Czym są interaktywne filmy 360?

Najprościej rzecz ujmując – interaktywne filmy 360, to takie, w których widz ma możliwość interakcji. Najczęściej spotykane interakcje to:

– możliwość wpływania na dalszy przebieg akcji filmu, np. poprzez wybranie jak potoczy się dalsza akcja filmu 360,

– możliwość wyświetlenia dodatkowych informacji, np. o obiektach widzianych w filmie 360,

– możliwość sprawdzenia wiedzy dotyczącej zagadnień przedstawionych w filmie, czyli np. wyświetlenie testu podsumowującego akcję interaktywnego filmu,

– możliwość wpływania na decyzje jakie podejmą bohaterowie filmu,

– możliwość wyzwalania dodatkowych zdarzeń, np. poprzez uruchamianie innych aplikacji czy wysyłania wiadomości email,

– możliwość wprowadzania dodatkowych informacji na temat różnych zagadnień poruszonych w filmie 360

Dlaczego interaktywne filmy 360 mają tak wielki potencjał?

Interaktywne filmy 360 w przeciwieństwie do tradycyjnych filmów 2d pozwalają użytkownikowi przenieść się w sam środek akcji. Dzięki temu, że obraz w filmie 360 otacza nas z każdej strony – mamy wrażenie fizycznej obecności w jego środku. Dodając interaktywność – jako użytkownicy możemy wpływać na dalsze losy filmu 360 i wspierać bohaterów w działaniach. W przypadku aplikacji wirtualnej rzeczywistości możemy tworzyć rozwiązania bardziej interaktywne. Jeśli mamy jakikolwiek obiekt w formie modelu 3d, w przypadku aplikacji wirtualnej rzeczywistości, możemy pozwolić użytkownikowi na robienie dowolnych rzeczy z tym obiektem. Od podnoszenia go i rzucania, poprzez zmianę jego kształtu czy koloru. W przypadku filmu 360 stopień możliwej interaktywności jest mniejszy, jednak oglądany obraz to w pełni rzeczywisty obraz świata nagranego za pomocą kamery 360. Nie jest to sztuczna, wygenerowana komputerowo grafika. Największy potencjał interaktywnych filmów 360 drzemie w ich realizmie.

Nieliniowa narracja w interaktywnych filmach 360

Mianem narracji nieliniowej określamy film, którego akcja rozwija się zależnie od podejmowanych przez nas decyzji. Nieliniowa narracja w filmach 360 może przybierać różne postaci. Poniżej na schematach przedstawiono dwa najbardziej popularne. Po lewej mamy model nieliniowej narracji, w którym użytkownik w co jakiś czas podejmuje decyzję. W tym modelu jego droga do zakończenia filmu jest zazwyczaj taka sama. Niezależnie od tego jaką ścieżką pójdzie – zawsze będzie musiał podjąć podobną ilość decyzji. W przypadku schematu z prawej strony, już druga niewłaściwa decyzja może zakończyć jego doświadczenie VR. Z naszych doświadczeń, lepsze wrażenie dla użytkownika w przypadku rozwiązań szkoleniowych daje drzewo po lewej. W przypadku rozrywki, lepiej sprawdzi się model po prawej stronie.

 

Wielkie możliwości wykorzystania interaktywnych filmów 360

Interaktywne filmy 360 wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach – od rozrywki, poprzez edukację i szkolenia aż do rozwiązań egzaminujących i sprawdzających naszą wiedzę. Wirtualna rzeczywistość jest coraz częściej wykorzystywana przez wiele branż.

Szkolenie VR dla kadry zarządzającej

Interaktywne filmy 360 w szkoleniach

Jest to swego rodzaju nowość. Twórcy systemów szkoleniowych coraz częściej szukają angażujących narzędzi, które pozwolą uczestnikom szkolenia odtworzyć warunki możliwie najbardziej rzeczywiste. Wykorzystując interaktywne filmy 360 nie tylko wrzucamy użytkownika w sam środek sceny, ale dajemy mu również możliwość wpływania na dalszy przebieg akcji. Badania naukowe jednoznacznie dowiodły, że tego typu rozwiązania wspierają naukę i podnoszą poziom wiedzy wśród uczestników szkolenia. Dowiedz się więcej o szkoleniach menedżerskich z wykorzystaniem VR.

Platforma szkoleniowa VR

Interaktywne filmy 360 w marketingu

Świętym gralem dla branży marketingowej jest słowo klucz – „zaangażowanie”. Żadne medium nie angażuje tak skutecznie jak VR. Zakładając na głowę gogle VR i słuchawki – dwa najważniejsze zmysły poznawcze: wzrok i słuch – są całkowicie odcięte od bodźców świata zewnętrznego. Oznacza to, że widz całkowicie angażuje się w przekaz jaki do niego kierujemy. Poniżej kilka przykładów pokazujących nasze realizacje vr dla branży marketingowej.

Filmy promocyjne 360 – branża przemysłowa VR – industry 4.0

 

Podsumowanie

Coraz więcej branż wykorzystuje interaktywne filmy 360. Są one skutecznym nośnikiem informacji. Potrafią angażować, uczyć i dostarczać rozrywki. Potencjał technologii VR stale rośnie. Filmy 360 są świetną alternatywą dla innych, znanych nam obecnie mediów.

20 Wrz 2019

LG Innotek – szkolenie z procesów produkcyjnych VR

LG Innotek – szkolenie z procesów produkcyjnych VR.

 

Dla koreańskiego potentata w dziedzinie produkcji sprzętu elektronicznego – firmy LG – stworzyliśmy interaktywne szkolenie VR obrazujące pewien proces produkcyjny. Ze względu na poufny charakter materiału – nie będziemy udostępniać go na naszej stronie internetowej.

Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości pozwalają na przeprowadzanie w pełni realistycznych szkoleń. Użytkownik po założeniu gogli VR ma wrażenie fizycznej obecności w zakładzie produkcyjnym. Dzięki temu może on zapoznać się dokładnie z procesami zachodzącymi w firmie.

Realizowane przez nas szkolenie dla firmy LG pozwoli przeszkolić osoby, które rozpoczną pracę na nowych stanowiskach. Nasze rozwiązanie wdrożeniowo-onboardingowe VR pozwoli przygotować nowych pracowników do pracy w zakładzie.

Szkolenia VR pozwalają wdrażać nowych ludzi do pracy. Z ich pomocą możemy również zbadać predyspozycje osób, które będą pracowały na danym stanowisku. Dzięki temu już na etapie rekrutacji możemy podjąć precyzyjną decyzję odnośnie tego, kogo zatrudniamy na dane stanowisko.

Poznaj największą w Polsce platformę szkoleniową VR.

Platforma szkoleniowa VR

Zobacz zrealizowane przez nas szkolenia VR.

Portfolio Realizacji VR

13 Wrz 2019

Suwnica VR – Realistyczny Symulator Szkoleniowy dla Operatorów Suwnic w Wirtualnej Rzeczywistości

Realistyczny symulator pracy operatora suwnicy VR – jak szkolić lepiej i dbać o bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym

 

 

Wirtualna rzeczywistość od kilku lat rewolucjonizuje branżę przemysłową. Oprócz wykorzystania VR do prototypowania i symulowania zdarzeń w zakładach produkcyjnych – tworzymy wiele rozwiązań szkoleniowych w wirtualnej rzeczywistości.

              Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości to obecnie najbardziej realistyczna i zaawansowana forma szkoleń. Zakładając na głowę gogle VR przenosimy się całkowicie do wirtualnego świata, który do złudzenia przypomina nasz świat. Jest tylko jedna różnica – szkolenie VR jest w pełni bezpieczne. Nie zrobimy nikomu krzywdy jeśli np. upuścimy kilkutonowy ładunek na regał. Coś co w świecie rzeczywistym skończyłoby się katastrofą – możemy bez obaw dowoli powtarzać w wirtualnej rzeczywistości. I nie chodzi tutaj o celowe powielanie błędów. Symulowanie zagrożeń, sytuacji niebezpiecznych i zdarzeń trudnych w wirtualnej rzeczywistości daje gwarancję, że nasi pracownicy nie spanikują i zareagują o wiele bezpieczniej na takie sytuacje w świecie rzeczywistym.

 

Zamów już teraz!

Poznaj nasz realistyczny symulator pracy operatora suwnicy w VR już teraz.

 

Krótki film pokazujący działanie naszego symulatora VR dla operatorów suwnic:

 

Systemy szkoleniowe w wirtualnej rzeczywistości – szkolenie operatorów suwnic

 

Rewolucja przemysłowa Industry 4.0. wymusza na zakładach produkcyjnych podążanie za nowymi trendami. Nakłady inwestycyjne mnożą się. Kupujemy nowe maszyny, i systemy, aby produkować szybciej, lepiej i ekonomiczniej. Czasem zapominamy jednak, że najsłabszym ogniwem w branży produkcyjnej wciąż jest człowiek. Zdecydowanie najwięcej wypadków w produkcji powoduje błąd ludzki. Czasem, mimo tego, że w wyniku błędu nie ucierpi żaden człowiek – liczymy straty w dziesiątkach tysięcy złotych, z powodu np. uszkodzenia narzędzi, towaru, czy maszyny, spowodowanego błędem ludzkim.

 

Stworzyliśmy platformę szkoleniową w VR, która wypełnia lukę w nowoczesnych szkoleniach przemysłowych. Oferujemy najbardziej zaawansowane szkolenia VR, które praktycznie niczym nie różnią się od praktycznego treningu w rzeczywistości. Są przy tym w pełni bezpieczne i kosztują ułamek kwoty, którą musielibyśmy wydać na odszkodowanie lub pokrycie strat spowodowanych błędem ludzkim.

Platforma szkoleniowa VR

Poznaj najbardziej zaawansowany na rynku, realistyczny symulator szkoleniowy suwnic VR

 

Tworząc nasze rozwiązanie odbyliśmy wiele rozmów z firmami z branży produkcyjnej, w których wykorzystywane są suwnice. Poznaliśmy najważniejsze problemy z jakimi zmagają się operatorzy suwnic. Dzięki temu udało nam się stworzyć najbardziej zaawansowany na rynku, realistyczny symulator szkoleniowy suwnic VR. Naszym nadrzędnym celem było oddanie dokładnie takich samych warunków pracy z jakimi na co dzień zmaga się operator suwnicy. Wirtualna rzeczywistość to narzędzie, które pozwala w pełni przenieść użytkownika do wirtualnego świata, by obserwować jego poczynania.

 

Tworząc realistyczny symulator VR pracy suwnicy skupiliśmy się przede wszystkim na:

 

– realistycznym odwzorowaniu mechaniki i fizyki pracy suwnicy,

– realistycznym przeniesieniu do świata VR fizyki lin

– precyzyjnym odwzorowaniu zachowania suwnicy w zależności od ciężaru i gabarytów ładunku jaki przenosi

– dokładnym odwzorowaniu rozmiarów hali produkcyjnej, perspektywy, odległości oraz wysokości suwnicy względem ładunku

– realistycznym/precyzyjnym przeniesieniu zależności między ciężarem przenoszonego ładunku a możliwości jego oderwania i uszkodzenia.

 

Dla początkujących użytkowników przygotowaliśmy również system ułatwień, który pozwala m.in. precyzyjnie nakierować elektromagnes na docelowy obiekt, który zamierzamy przetransportować.

 

Efektywność szkoleń w wirtualnej rzeczywistości i poziom zapamiętania

 

W ostatnich miesiącach przeprowadzono kilka eksperymentów naukowych, które wyraźnie udowodniły przewagę szkoleń w wirtualnej rzeczywistości nad tradycyjnymi szkoleniami. Stopień zapamiętania i przyswojenia informacji w wirtualnej rzeczywistości znacznie przewyższa analogiczne przyswajanie wiedzy w tradycyjny sposób (np. poprzez ekran komputera czy tekst drukowany).

Dowiedz się więcej o tym jak wirtualna rzeczywistość wspiera lepsze przyswajanie wiedzy.

Naukowcy potwierdzili – VR wspiera lepsze przyswajanie wiedzy.

 

Rewolucyjny w pełni realistyczny symulator z odwzorowaniem fizyki liny

 

Poniżej przedstawiamy krótki przykład działania naszego symulatora suwnic VR. Skupiliśmy się na pełnym, realistycznym odwzorowaniu fizyki liny. W zależności od jej długości i stopnia wychylenia, lina mniej lub bardziej buja się na boki.

Użytkownik odpowiednio pracując i manewrując suwnicą może stabilizować ruch lin.

Jeśli liny zbyt mocno się rozbujają – ładunek urwie się.

 

W symulatorze suwnicy VR odwzorowaliśmy również odpowiednio zachowanie lin w zależności od przenoszonego ciężaru. Im większy ciężar, tym większą bezwładność ma lina i wolniej reaguje na zadane przez nas ruchy.

Precyzyjnie odwzorowaliśmy wielkość realnej hali.

W naszym symulatorze suwnic VR wymiary hali to ponad 600 m2.

 

Użytkownik wykonuje pierwsze zadanie na suwnicy umieszczonej na wysokości 10 m.

Następnie skala trudności rośnie – mamy już 20 m wysokości.

Na końcu transportujemy ładunek suwnicą umieszczoną na wysokości 30 m.

 

Symulator VR suwnic – realizm zweryfikowany przez profesjonalistów

 

Operatorzy suwnic potwierdzili jednoznacznie, że nasz system jest w pełni realistyczny. W ich opinii przeniesione przez nas do świata VR mechanizmy – zachowują się dokładnie tak, jak ich odpowiedniki w świecie rzeczywistym. Mieliśmy okazję przetestować nasze rozwiązanie na pokaźnej grupie docelowej podczas targów Symas. Tematyka wydarzenia dotyczyła szeroko-pojętego transportu materiałów sypkich i masowych. W trakcie dwóch dni trwania targów, z naszego symulatora suwnic VR skorzystało kilkadziesiąt osób z branży. Każdy był pod wrażeniem realizmu oraz jakości wykonania.

 

Zebraliśmy kilka najciekawszych opinii:

„Nigdy nie sądziłem, że wirtualna rzeczywistość może być tak samo realistyczna jak świat rzeczywisty.”

„Odwzorowaliście fizykę lepiej niż w większości gier komputerowych.”

„Czuję się jakbym rzeczywiście tam był i to robił. Jest tak samo trudno jak w rzeczywistości.”

„To najlepszy symulator VR jaki kiedykolwiek widziałem.”

 

Mechanizmy sterowania w szkoleniu VR dla operatorów suwnic

 

Sterowanie suwnicą odbywa  się w dokładnie taki sam sposób jak w przypadku prawdziwych suwnic. Mamy możliwość ruchu ramieniem suwnicy – lewo – prawo. Liny również przemieszczają się przód – tył.

Możemy także obracać linami i elektromagnesem w lewo i prawo, oraz opuszczać i podnosić elektromagnes.

 

 

Zamów bezpłatne demo naszego rozwiązania już teraz.

KONTAKT

 

Zamawiając realistyczne szkolenie dla operatorów suwnic VR, zyskujesz m.in.:

 

– realnie odwzorowane mechanizmy sterowania suwnicą,

– bezpieczeństwo pracowników i transportowanego w Twoim zakładzie towaru,

– praktyczne szkolenie sterowania suwnicą, które pozwoli sprawdzić umiejętności i predyspozycje przyszłych pracowników, zanim ich zatrudnisz,

– moduł doskonalenia umiejętności przez Twoich aktualnych pracowników

– moduł z dodatkowymi zadaniami do wykonania,

– dodatkowe, nie wymienione wyżej funkcjonalności,

– pełne szkolenie z obsługi suwnic z uwzględnieniem BHP,

– możliwość analizowania wyników pracy i zapisywania wszelkich działań i ruchów jakie wykonują osoby szkolące się,

– dopracowane narzędzie w wirtualnej rzeczywistości, za które płacisz niewielką kwotę,

 

Jaka jest przewaga szkoleń w wirtualnej rzeczywistości względem realnych szkoleń?

 

 • Bezpieczeństwo – szkolenia w wirtualnej rzeczywistości nie narażają bezpieczeństwa, zdrowia i życia pracowników firmy. Wszelkie błędy popełnione w wirtualnej rzeczywistości możemy dowolnie powtarzać i analizować, po to by wiedzieć jak się zachować, gdy podobna sytuacja spotka nas w świecie rzeczywistym.
 • Koszty – koszty wpuszczenia niedoświadczonego operatora na suwnicę w zakładzie produkcyjnym mogą być olbrzymie. Od wstrzymania pracy suwnicy, poprzez możliwość uszkodzenia ładunku czy spowodowania sytuacji niebezpiecznych. Wirtualna rzeczywistość pozwala szkolić się – nie zakłócając w żaden sposób pracy zakładu.
 • Realizm – szkolenia w wirtualnej rzeczywistości odwzorowują prawdziwe sytuacje, realne zagrożenia oraz mechanizmy, z którymi na co dzień zmaga się osoba pracująca na danym stanowisku. Świat przedstawiony w wirtualnej rzeczywistości jest dokładnie taki sam jak świat rzeczywisty, z tą tylko różnicą, że wirtualna rzeczywistości to w pełni kontrolowane, bezpieczne środowisko.

 

 

Nasze doświadczenie w realizacji szkoleń VR.

Jesteśmy jedną z najdłużej działających w Polsce firm tworzących rozwiązania Wirtualnej Rzeczywistości VR oraz Rozszerzonej Rzeczywistości AR. Jesteśmy obecni na rynku od 2013 roku. Przez ten czas współpracowaliśmy z wieloma znanymi polskimi i zagranicznymi firmami.

Klienci, którzy wybrali nasze rozwiązania szkoleniowe VR, to m.in.:

 

 

 

Stworzyliśmy dedykowana platformę szkoleniową VR.

Oto pierwsza w Polsce platforma szkoleniowa VR, na której znajdziesz szkolenia w VR dla różnych branż. Od branży przemysłowej, poprzez medycynę, aż do nauki umiejętności interpersonalnych. Poznaj nasze rozwiązania już teraz.

Platforma szkoleniowa VR

 

Czytaj także:

Szolenia VR dla górnictwa, interaktywny film 360 z kopalni Węgla

Szkolenia VR – Kompetencje Miękkie, Szkolenia Menedżerskie

Symulatory medyczne VR, czyli jak robić lepsze Szkolenia VR – Medycyna, Anatomia, Chirurgia.

 

06 Wrz 2019
facebook horizon alternatywny świat vr

VR i plany Facebooka – czy za kilka lat większość czasu będziemy spędzać w Wirtualnej Rzeczywistości? Facebook Horizon

Facebook Horizon – czy za kilka lat na dobre przeniesiemy się do wirtualnej rzeczywistości?

Podczas corocznego święta wirtualnej rzeczywistości – konferencji Oculus Connect, której 6. Edycja odbyła się 25 i 26 września 2019 roku, zaprezentowano wiele rewolucyjnych rozwiązań. Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka i właściciel firmy Oculus – produkującej zaawansowane gogle VR, podczas konferencji przedstawił kilka najbardziej śmiałych wizji i planów firmy. Mając w pamięci poprzednie relacje z konferencji, widać wyraźnie, że Zuckerberg działa wciąż ze swoją klarowną wizją zbudowania alternatywnego świata w VR. Pamiętam, jak w 2017 roku przedstawiono wizję oraz kierunek, w którym podąża Facebook:

Zgodnie z nim widać, że za około 10 lat (od 2017 roku, czyli w 2027 roku) Facebook będzie stawiał głównie na IOT (internet of things – czyli „internet rzeczy” – sieć sprzętów elektronicznych podłączonych do sieci, m.in. drony, satelity, czujniki), AI (artificial intelligence – sztuczna inteligencja, czyli m.in. inteligentne atuomatyczne boty, systemy automatyzujące nasze życie i analizujące nasze zachowania i dane), oraz VR (virtual reality – wirtualna rzeczywistość, czyli przede wszystkim wejście w VR za pomocą różnych zmysłów, oraz aplikacje społeczne VR – „social VR”).

To właśnie wtedy na konferencji Oculusa ogłoszono, że tak jak aktualnie wymieniamy za pomocą mediów społecznościowych opisy, zdjęcia i filmy, tak za około 10 lat będziemy wymieniać wirtualne doznania VR. Jak to może wyglądać? Facebook Horizon – ogłoszony podczas tegorocznego Oculus Connect uchyla rąbka tajemnicy.

Facebook Horizon – to już nie VR – to alternatywna rzeczywistość!

Oglądając demo Facebook Horizon – alternatywnego świata VR, mamy wrażenie, że twórcy postanowili stworzyć miły dla oka i przyjazny świat. Grafika – choć na zwiastunie wideo wygląda przyjemnie – nie jest fotorealistyczna. Możemy zatem wywnioskować, że twórcy Facebook Horizon celują w przenośne gogle VR typu Oculus Go i Oculus Quest, które mają znacznie niższą wydajność w porównaniu z goglami VR podłączanymi do komputera.

Pokazany podczas Oculus Connect zwiastun obiecuje nam możliwość nie tylko odbywania spotkań ze znajomymi w świecie VR. W Facebook Horizon mamy mieć możliwość robienia praktycznie wszystkiego, czego w świecie rzeczywistym nie tak łatwo „spróbować”. Od wizyty na obcej planecie, poprzez szybką teleportację do galerii sztuki, a między tymi miejscami możemy np. polatać samolotem. Zakładam, że zwiastun promujący Facebook Horizon pokazuje wyłącznie ułamek możliwości jakie da nam wirtualny świat. Czy jednak będziemy w stanie korzystać z niego z równie dużą intensywnością jak aktualnie z Facebooka?

Czy za kilka lat przeniesiemy nasze życie do Facebook Horizon?

Twórcy Facebooka wierzą, że tak. Warto w tym miejscu spojrzeć szerzej na samą wirtualną rzeczywistość. Nie jest ona wyłącznie technologią, jak zwykło się ją nazywać. VR to nowe medium. Nie można go łatwo porównać z telewizją czy radiem. Jak dotąd ludzkość nie stworzyła jeszcze medium na miarę VR. Oglądając telewizję czy słuchając radia, angażujemy co najwyżej 2 zmysły. W przypadku VR, wszystkie nasze zmysły i całe ciało zanurza się w tym nowym medium. Oznacza to, że zakładając gogle VR, całkowicie przenosimy się do wirtualnego świata, z którym możemy wchodzić w interakcje w dokładnie taki sam sposób jak ze światem rzeczywistym. Widzimy odbicie naszego wirtualnego awatara w lustrze. Sterujemy swoimi wirtualnymi rękami, w praktycznie taki sam sposób jak rękami w rzeczywistości. Możemy rozmawiać, wydawać dźwięki, tańczyć, itp. Aktualnie potencjał ogranicza jedynie wyobraźnia twórców oraz możliwości samej technologii, które z roku na rok rosną.

Koniec dygresji😉 Wracamy do pytania: Czy za kilka lat nasze życie przeniesie się do Facebook Horizon?

Aktualnie istnieją już alternatywne formy wygenerowanego komputerowo świata. Warto przytoczyć tutaj np. Second Life, który ma miliony użytkowników na całym świecie. Co więcej, są ludzie, którzy całkowicie przenoszą swoje życie do tego świata. Oczywiście skala nie jest masowa. Są to pojedyncze przypadki, jednak prawdziwe. Miałem kiedyś przyjemność brać udział w panelu dyskusyjnym organizowanym przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, w którym profesor Sydney Moo, opowiadał wiele o Second Life. Sam spędza w nim sporo czasu i organizuje w nim otwarte wykłady dla studentów. Okazuje się, że ma on również sporo znajomych w świecie Second Life, których nigdy nie widział w świecie rzeczywistym. Wśród tych znajomych są osoby chore, niepełnosprawne, czy też osoby, które nie są zadowolone ze swojego życia w świecie rzeczywistym. To właśnie oni, chętnie przenoszą swoje życia do wirtualnych miejsc, w których bez wysiłku mogą pozbyć się ograniczeń ze świata rzeczywistego. Nie twierdzę, że Facebook Horizon adresowany jest właśnie do takich osób, ale sądzę, że wiele osób, również w pełni zdrowych, będzie w stanie kompletnie zanurzyć się w wirtualny świat, i część czasu swojego życia, spędzać właśnie tam.

Wizja świata przedstawiona w filmie Ready Player One – Stevena Spielberga, w którym ludzkość otoczona brzydkim światem rzeczywistym, w każdej możliwej chwili przebywa w pięknym kuszącym świecie raczej się nie spełni.

 

Jednak warto mieć na uwadze fakt, że gdy powstawał Facebook, rynek smartfonów jeszcze nie istniał. Dziś zdecydowana większość korzysta z niego w każdej wolnej chwili, np. na przystanku, w kolejce do lekarza, w metrze, czy w łóżku przed snem. Lubimy być częścią większej społeczności. Lubimy pochwalić się tym, że jesteśmy w pięknym miejscu, lubimy poszukać porady, czy po prostu czuć, że jesteśmy częścią wielkiej społeczności…

Współczesne gogle VR są dosyć toporne i można powiedzieć „trudne” w użytkowaniu, choć postęp jaki dokonuje się w tej dziedzinie z roku na rok jest niesamowicie szybki. Za kilka lat, gogle VR będą z pewnością dużo lżejsze i mniej inwazyjne. Ideą działania zbliżą się do smartfonów, które są małe, poręczne, i z których możemy korzystać wszędzie. A więc pytanie brzmi nie czy, ale kiedy przeniesiemy się Facebook Horizon.

Czy i kiedy uzależnimy się od wirtualnej rzeczywistości Facebook Horizon?

Sądzę, że połączenie wysokiej jakości lekkich i łatwych gogli, wraz z rozwojem systemu Facebook Horizon, który ma mieć swoją premierę na początku 2020 roku, może sprawić, że spora część użytkowników Facebooka również dołączy do grona uczestników wielkiego alternatywnego świata VR. Kiedy uzależnimy się od tego świata w takim stopniu jak od Facebooka? Myślę, że ludzie, którzy już teraz uzależnieni są od Facebooka – mogą to uzależnienie przenieść do Facebook Horizon VR. Jednak w tym przypadku uzależnia nie sama technologia, a przede wszystkim hierarchia potrzeb Maslowa, w którą wszelkie media społecznościowe wpisują się idealnie. Dzięki Facebookowi miliony ludzi na całym świecie spełniają swoją potrzebę uznania, szacunku i samorealizacji…

Facebook Horizon – alternatywna wersja naszego świata w VR!

To niewątpliwie kolejny krok, który popchnie na przód wiele dziedzin naszego życia. Wyobraźmy sobie wirtualne spotkania firmowe, w których pracownicy oddaleni są od siebie o setki kilometrów. Wyobraźmy sobie zdalne stanowiska pracy obsługiwane z domu w goglach VR. Oczywiście Facebook Horizon ma służyć – wedle aktualnych zapowiedzi – głównie rozrywce, jednak nie wykluczone, że za kilka lat większość dziedzin naszego życia przeniesie się do VR, tak jak wiele zawodów przeniosło się do internetu wraz z rozwojem tego medium. Aktualnie jesteśmy w takim punkcie rozwoju wirtualnej rzeczywistości, z którego już nie ma odwrotu. Technologia VR wreszcie udowadnia nam swoją skuteczność i przydatność. Alternatywny świat VR z pewnością powstanie. Duży gracz, jakim jest Facebook, z pewnością ma środki i możliwości do tego by stworzyć wirtualny odpowiednik Facebooka. Z niecierpliwością czekam na oficjalną możliwość przetestowania Facebook Horizon. Zobaczymy czy za kilka lat zastąpi on Facebooka a nasze życie w większym stopniu uzależnione będzie od wirtualnej rzeczywistości. Rewolucja nadchodzi!

Oczywiście podzielę się z Tobą wrażeniami z pierwszych testów, gdy tylko otrzymamy dostęp. Jako deweloperzy i twórcy rozwiązań VR, mamy mieć możliwość wcześniejszego skorzystania z Facebook Horizon. Zawnioskowaliśmy o to, i czekamy😊

Czytaj więcej o goglach VR: Oculus Quest – nasz test | Oculus Go – czy warto? | Jakie gogle VR wybrać – VR Expert radzi!

Zobacz także czym się zajmujemy:

Aplikacje VR – tworzymy skuteczne aplikacje VR

Filmy 360 – jak tworzymy filmy sferyczne i dlaczego warto nas wybrać?

Platforma szkoleniowa VR

 

 

30 Sie 2019

Aplikacje VR społecznościowe – jak wybrać odpowiednią aplikację Social VR? Krótki test i przegląd.

W ramach współpracy z klientem przygotowywaliśmy ostatnio przegląd darmowych aplikacji społecznościowych VR. Jest to test bardzo subiektywny i krótki. Polegał on w skrócie rzecz biorąc na sprawdzeniu łatwości uruchomienia danej aplikacji oraz ogólnej jakości graficznej i łatwości sterowania. Przegląd realizowany był w oparciu o aplikacje VR dostępne na gogle Oculus Go, we wrześniu 2019.

Aplikacje Social VR, którą wybrać?

V TIME XR

https://www.oculus.com/experiences/go/999953676712829

Bardzo ciekawa i komfortowa aplikacja społecznościowa VR. Grafika jest przyjazna dla użytkownika. Aplikacja jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Jedynym minusem jaki zauważyłem jest konieczność założenia konta połączonego z adresem mailowym, co oznacza, że musimy na chwilę odłożyć gogle i wykonać część operacji na smartfonie lub komputerze.

Ogólna ocena: 4/5

 

ALTSPACE VR

https://www.oculus.com/experiences/go/941480505944712/

To jedna z najlepszych i obecnie najbardziej rozbudowana aplikacja społecznościowa social VR. Jakość poszła znacznie do przodu względem poprzednich wersji. Sama łatwość i intuicyjność użytkowania stoi na wysokim poziomie. Niestety tutaj również musimy założyć konto połączone z naszą skrzynką mailową.

Ogólna ocena: 5/5

 

OCULUS ROOMS

https://www.oculus.com/experiences/go/1101959559889232

Bardzo wygodna i komfortowa w użytkowaniu aplikacja. Co więcej – nie trzeba zakładać dodatkowo konta. Sama aplikacja ma charakter bardziej rozrywkowy. Możemy w niej wspólnie z innymi użytkownikami słuchać muzyki, oglądać filmy czy też grać w gry planszowe. Polecam zapoznać się z tą aplikacją każdemu, kto ma gogle Oculus Go.

Ogólna ocena: 5/5

 

BEAN VR

https://www.oculus.com/experiences/go/1189316031191079/

Niestety po kilku nieudanych próbach uruchomienia poddałem się. Ciągle wyskakuje błąd połączenia z Internetem. Niestety ta aplikacja Social VR napsuła mi sporo nerwów.

Ogólna ocena: 1/5

 

VIRTUOZ

https://www.oculus.com/experiences/go/1746878435426019

Bardzo kiepska jakość i mało intuicyjna obsługa. Nie wiem o co w tej aplikacji social VR chodzi.

Ogólna ocena: 1/5

 

COMPLEX VR

https://www.oculus.com/experiences/go/967592450025614

Łatwo się zalogowałem. W aplikacji można tworzyć własne pokoje. Niestety jakość pozostawia wiele do życzenia.

Ogólna ocena: 3/5

 

SHOWSTAGE

https://www.oculus.com/experiences/go/1996044000508575

Z opisu aplikacji VR w sklepie wynika, że jest to Realtime VR Showroom – Social VR. Niestety po założeniu konta i zarejestrowaniu się – okazało się, że tylko raz dziennie przez godzinę trwa pokaz, z którego można korzystać: Np. info: Od 19 września 2019 13:00 do 19 września 2019 14:00. Poza tym nic więcej nie da się w aplikacji zrobić.

Ogólna ocena: 2/5

 

Jak widać z rankingu – dostępnych jest sporo różnych aplikacji społecznościowych VR, jednak nie jest łatwo stworzyć je na dobrym poziomie. Z niecierpliwością czekamy na zapowiedzianą Facebook Horizon, która będzie prawdziwą rewolucją wśród aplikacji Social VR.

 

VR i plany Facebooka – czy za kilka lat większość czasu będziemy spędzać w Wirtualnej Rzeczywistości? Facebook Horizon

 

 

23 Sie 2019

Spotkania Biznesowe i Prezentacje VR

Rzadko mam czas na pisanie bardziej osobistych tekstów na bloga. Tym razem opowiem o spotkaniach biznesowych i prezentacjach VR u naszych klientów.

 Jako zarządzający EPICVR.pl – oprócz wielu bieżących spraw, w ciągu miesiąca odbywam również mnóstwo spotkań biznesowych. Wirtualna rzeczywistość ma to do siebie, że ciężko wytłumaczyć jej potencjał na odległość. Tym bardziej, że każde rozwiązanie jest inne, klient często chce porównać jakość naszych prac firmami konkurencyjnymi – na żywo. Bierzemy zatem udział w wielu spotkaniach biznesowych i prezentacjach VR. Zdarzają się tygodnie, w których przejeżdżam średnio 2500 km po Polsce. Rekord padł niedawno, kiedy w ciągu tygodnia przejechałem około 4000 km i to wszystko po naszym kraju.

Jak w pełni poznać potencjał rozwiązań VR?

Zdarza się, że klienci chcą poznać nasze rozwiązania bardzo szybko i proponują spotkanie z dnia na dzień. Zazwyczaj jest to niemożliwe, ponieważ kalendarz spotkań biznesowych prezentujących nasze rozwiązania VR jest zapełniony przynajmniej na 1 tydzień wprzód. Nasze główne biuro znajduje się w polskim zagłębiu programistów, czyli w Krakowie. Doświadczonych specjalistów, jest tutaj sporo, jednak większość naszych klientów ma biura w centralnej lub zachodniej Polsce. Dojazd z Krakowa do Warszawy aktualnie jest coraz lepszy i w jedną stronę trwa około 3 godziny (jadąc samochodem). W przypadku Wrocławia jest podobnie. Katowice i Górny Śląsk to praktycznie „rzut beretem” – od 1 do 1,5 h jazdy z Krakowa. Problematyczny robi się jednak Poznań, gdzie wciąż dojazd z Krakowa, to prawie 6,5 godziny w jedną stronę. Tutaj też nie ma dobrej alternatywy jeśli chodzi o pociągi. Niemniej jednak podróże ze sprzętem VR, który czasem zajmuje pół bagażnika – są praktycznie niemożliwe do zrealizowania za pomocą PKP. Zdarzają się również spotkania w Trójmieście. Wtedy również dojazd tam zajmuje mi około 6 godzin, jednak komfortowa autostrada sprawia, że odległość nie jest aż tak dokuczliwa. Jednak należy przyjąć, że jedno spotkanie biznesowe średnio zajmuje 1 dzień. Czasem staram się umówić 2-3 spotkania w ciągu 1 dnia (będąc np. w Warszawie). Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Prezentacje VR – do czego zmierzam pisząc ten artykuł?

Spotkania biznesowe w VR są konieczne po to, aby dobrze zaprezentować nasze rozwiązania. Uważam, że opowiadanie o VR przez telefon, czy przez wideokonferencję, to tak, jakby próbować wyświetlić kolorowy film za pośrednictwem radia. Przy okazji podczas prezentacji VR możemy wzajemnie poznać się z klientem i sprawdzić czy jest między nami coś co niektórzy określają „chemią”. Często zdarza się, że już podczas pierwszego spotkania jesteśmy w stanie poznać potrzeby klienta i podpowiedzieć znacznie lepsze rozwiązania w kwestii wykorzystania VR, niż pierwotnie zakładano. Dlaczego staram się osobiście brać udział w większości naszych prezentacji VR? Oczywiście przecież mógłbym zatrudnić dodatkową osobę, która zdjęłaby ze mnie większość tych obowiązków…

Jednak tutaj chodzi o coś więcej niż tylko pracę i delegowanie obowiązków. Wirtualna Rzeczywistość bardzo mnie fascynuje od dawna. Dzielenie się swoją wiedzą i wdrażanie innych w świat VR, to nie tylko wartości moje i mojej firmy, ale przede wszystkim to coś co sprawia mi wielką radość i jest moją pasją.

Jeśli chcesz zaprosić nas na takie pełne pasji, niezobowiązującą prezentację VR – zostaw nam swojego maila, i krótko, jednym zdaniem opisz projekt:

 

Czytaj także:

Platforma szkoleniowa VR

 

Portfolio Realizacji VR

16 Sie 2019

Rozwiązania VR – aplikacje VR i filmy 360 – wsparcie techniczne dla klienta

Nasze rozwiązania VR + AR objęte są wsparciem technicznym

Jakość sprzętu VR z miesiąca na miesiąc poprawia się. Powstają coraz to nowsze i lepsze rozwiązania, które sprawiają że wirtualna rzeczywistość jest jeszcze bardziej realna.

Czasem jednak mogą zdarzyć się pewne nieprzewidziane okoliczności, w których albo aplikacja nie daje się uruchomić albo gogle VR przestają działać. W większości przypadków są to błędy niezamierzone i niezależne od nas jednak niezależnie od winy i wielkości błędu – naszych klientów nie pozostawiamy na lodzie. Oferujemy pełne wsparcie serwisowe zarówno jeśli chodzi o tworzone przez nas oprogramowanie jak i oprogramowanie producenta dostarczone do gogli a także działanie samych gogli VR czy komputera, do którego są podłączone. Decydując się na współpracę z nami w w skrócie rzecz biorąc masz „święty spokój”.

EPICVR.pl – postępowanie w przypadku awarii

W przypadku awarii oprogramowania w pierwszej kolejności próbujemy rozwiązać problem zdalnie. Zazwyczaj to się udaje. Jednak jeśli aplikacja wciąż wykazuje błędy których nie da się rozwiązać zdalnie – wtedy przesyłamy aktualną nową wersję oprogramowania lub przyjeżdżamy do Ciebie, aby dokonać niezbędnej naprawy. Całość trwa maksymalnie do 24 godzin, jednak zazwyczaj rozwiązujemy problemy w ciągu kilku godzin. W tym czasie otrzymujesz już poprawioną i w pełni działającą aplikację.

Pełne wsparcie serwisowe

Wszystkie realizowane przez nas rozwiązania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości objęte są pełnym wsparciem serwisowym. Oferujemy wsparcie w modelu 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu 365 dni w roku. Oznacza to, że wybierając nas jako realizatora Twojego rozwiązania VR zyskujesz pełne bezpieczeństwo.

Wsparcie serwisowe, które oferujemy polega zarówno na serwisie sprzętu jak i wsparciu programistycznym. Załóżmy że dostarczamy do Twojej firmy trzy zestawy gogli VR z komputerem. Załóżmy że w trakcie szkolenia jeden z zestawów odmawia posłuszeństwa. Reagujemy szybko. Maksymalnie do 24 godzin zadbamy o to byś dostał nowy zestaw. Nie interesuje Cię gwarancja czy reklamacje. Do czasu naprawy twojego zestawu my zapewniamy Ci zastępczy sprzęt o takich samych lub lepszych parametrach.

Wsparcie techniczne VR

W przypadku awarii oprogramowania pierwszej kolejności rozwiązujemy problem zdalnie. Jeśli po zdalnej reakcji naszego serwisu problem nie ustąpi – na miejsce przyjeżdża nasz technik i rozwiązuje problem. Zazwyczaj trwa to kilka godzin. Na pewno nie dłużej niż 24 godziny. Tworząc nasze rozwiązania VR czujemy się bezpiecznie i spokojnie jeśli również to My dostarczamy sprzęt – nie tylko aplikację. Wtedy wiemy jakie podzespoły są w komputerze i mamy pewność, że zostały one odpowiednio skonfigurowane przez nas. Dzięki dogłębnym testom wiemy, że aplikacja działa w każdych warunkach. W przypadku jeśli zamawiasz u nas wyłącznie oprogramowanie instalujesz je na swoim sprzęcie – dobrze, abyśmy przez jakiś czas mieli dostęp do sprzętu na którym Twoja aplikacja będzie aplikacja działać. W ten sposób możemy wyeliminować wszelkie ewentualne problemy, które mogą wystąpić. Oferowane przez nas rozwiązania VR oraz wsparcie serwisowe sprawiają, że nasza oferta jest jedną z najatrakcyjniejszych na rynku.

Wsparcie serwisowe na 24 miesiące

Wsparcie serwisowe za które niektóre firmy liczą po kilka tysięcy miesięcznie u nas jest całkowicie bezpłatne przez pierwsze 2 lata – w momencie jeśli decydujesz się na naszą usługę łączoną – czyli dostawę i konfigurację sprzętu wraz z dedykowanym oprogramowaniem stworzonym bezpośrednio dla twojej firmy

Klienci którzy zdecydowali się na nasze rozwiązania bardzo cenią sobie wygodę. Po prostu zlecają nam stworzenie aplikacji, dostarczenie odpowiedniego sprzętu i w zasadzie nic więcej ich nie interesuje. Zarówno sprzęt jak i kwestie techniczne są cały czas na naszej głowie i to my dbamy o to, aby aplikacja VR czy film 360 w każdych warunkach i w każdym momencie odtwarzały się poprawnie. Dowiedz się więcej Poznaj nasze portfolio zaproś nas na bezpłatne nie na bezpłatną niezobowiązującą prezentację Poznań w pełni potencjał wirtualnej rzeczywistości.

Zaufały nam już największe firmy z branży wśród naszych klientów którzy sobie cenią wygodę i komfort korzystania z naszych usług warto wymienić między innymi: 

Procter & Gamble, FedEx, PZU, Arcelor Mittal, PGE, Compensa, Merck, JSW S.A., Mitsubishi

 

Czytaj także:

Tworzymy filmy 360, filmy VR w najwyższej możliwej jakości – poznaj 5 najważniejszych czynników!

Szkolenia VR – Kompetencje Miękkie, Szkolenia Menedżerskie

Szkolenia VR – Wdrożenia, Onboarding, Employer Branding

Filmy 360 – 6 lat doświadczenia, ponad 100 zrealizowanych filmów VR

Szolenia VR dla górnictwa, interaktywny film 360 z kopalni Węgla

Symulatory medyczne VR, czyli jak robić lepsze Szkolenia VR – Medycyna, Anatomia, Chirurgia.

 

 

09 Sie 2019

Tworzymy filmy 360, filmy VR w najwyższej możliwej jakości – poznaj 5 najważniejszych czynników!

Tworzymy filmy 360, filmy VR w najwyższej możliwej jakości

Tradycyjne filmy 2D od zawsze oglądamy na ekranie, który znajduje się od nas w sporej odległości. Nawet jeśli jest to ekran smartfona – zazwyczaj trzymamy go minimum 40 – 50 cm od siebie. Ekran telewizora jest oddalony o kilka metrów a ekran kinowy – kilkanaście-kilkadziesiąt metrów.

W przypadku filmów 360 zrealizowanych w technologii wirtualnej rzeczywistości ekran na którym wyświetlany film 360 znajduje się w odległości kilku centymetrów od naszych oczu. Z tego powodu odzyskanie wysokiej jakości filmów 360 nie jest łatwe. Współczesne gogle VR nie są jeszcze w pełni doskonałe. Podczas wyświetlania na nich filmów widać drobne odstępy między poszczególnymi pikselami obrazu. Jednak tworząc nasze filmy 360 rozwiązujemy wiele problemów. Warto porównać jakość oferowanych przez nas rozwiązań VR na goglach Oculus Quest. Wtedy doskonale widać różnicę między jakością naszych produkcji filmowych a filmami 360 innych firm.

Co decyduje o jakości Twojego filmu 360? Dlaczego uważamy, że tworzymy filmy 360 w najwyższej możliwej jakości?

Dobra jakość filmu 360 to nie tylko rozdzielczość finalnego obrazu, ilość megapixeli czy nasycenie koloru. Tworzone przez nas filmy 360 oczywiście cechuje wysoka rozdzielczość (24 MPIX w obrazie źródłowym) oraz odpowiednio ustawiona kolorystyka. To jednak tylko część wierzchołka góry lodowej, która składa się na to, że oglądając nasz film 360, obiektywnie uznasz, że jego jakość jest lepsza od innych, obejrzanych przez Ciebie filmów 360. Poznaj najważniejsze czynniki, które wyróżniają nasze filmy 360 na tle konkurencji, i sprawiają, że tworzymy filmy VR o najwyższej możliwej jakości.

1) Odpowiednie kodowanie materiału źródłowego filmu 360.

Tworząc każdy film 360, już podczas nagrywania kodujemy materiał w odpowiedni sposób, by uzyskać najwyższą możliwą jakość. Używamy bezstratnych kodeków, które pozwalają nam podnieść ilość szczegółów w nagrywanym obrazie, względem tradycyjnych rozwiązań.           

Takie podejście pozwala nam uzyskać niezwykle wysoką jakość filmu 360. Materiały źródłowe nagrywany w łącznej rozdzielczości 24k. Poddajemy je obróbce przy użyciu specjalnych algorytmów. Dzięki temu uzyskujemy finalną rozdzielczość gotowego filmu przekraczającą 8K. Na każdym etapie produkcji filmu stosujemy autorskie algorytmy oraz odpowiednie kodeki tak, by film na różnych goglach VR odtwarzał się płynie, i w najwyższej możliwej jakości.

Porównanie rozdzielczości filmów 360

2) Kompatybilność filmów 360.

Tworzymy filmy 360 w taki sposób, by były one kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi na rynku goglami VR. Podczas postprodukcji tworzymy odpowiednie wersję z użyciem różnych kodeków, które dobrze współpracują z określonymi typami gogli VR. Konwertowanie materiałów wideo 360 pod różne gogle, oczywiście zajmuje więcej czasu i pracy, jednak przekłada się na znacznie szerszą dystrybucję treści które tworzymy dla naszych klientów. Kodowanie materiałów jak i inne działania zmierzające do uzyskania najwyższej możliwej jakości filmu 360 są nieodłącznym elementem każdego projektu jaki realizujemy.

 

3) Realne odwzorowanie świata rzeczywistego w filmie 360

Tworząc filmy 360 skupiamy się w pełni na tym, by użytkownik doznał pełnej immersji. Podczas produkcji filmu 360 oprócz odpowiedniego zarejestrowania obrazu i dźwięku niezbędne są również działania postprodukcyjne, które sprawią że film będzie wyglądał dokładnie tak jak miejsce w którym postawiono kamerę 360. Zawsze konfigurujemy odpowiednio kolory sceny tak, by zgadzały się one z obrazem zarejestrowanym na planie. Niezwykle łatwo można wybić użytkownika z pełnej immersji, w momencie kiedy jakikolwiek obraz oglądany w goglach VR wyda mu się nie rzeczywisty. Dlatego przykładamy wielką wagę do detali, a na końcowym etapie produkcji odpowiednio korygujemy barwy filmu tak by uzyskać rzeczywisty, w pełni realny efekt.

 

 

4) Specjalne algorytmy poprawiające kolor obrazu

 

Na końcowym etapie produkcji filmu 360 dodatkowo wyostrzamy obraz. Stosujemy specjalne algorytmy i rozwiązania polepszające jakość filmu. Na bazie naszego, ponad 10-letniego doświadczenia w produkcji filmowej – jesteśmy w stanie przeprowadzić ten proces niezwykle sprawnie i szybko. Gwarantujemy przy tym najwyższą jakość gotowego filmu VR. Każdy ze zrealizowanych przez nas filmów 360 jest dokładnie dopracowany w najmniejszych detalach. Oprócz odpowiednich zabiegów produkcyjnych i postprodukcyjnych, stosujemy również grafiki i animacje 3D, które w łatwy sposób pozwalają zwróć widzowi uwagę na ważne elementy filmu VR. Tworząc rozwiązania szkoleniowe VR wykorzystujemy animowane infografiki oraz teksty i napisy zwracające uwagę widza na konkretne zagadnienia oglądane w filmie.

5) Animacje 360 VR

Modelujemy i tworzymy trójwymiarowe środowiska VR, w które później przenosimy widza filmu 360.

W ramach przykładu zobacz zrealizowane przez nas w ten sposób projekty dla branży medycznej.

 

Często realizujemy również produkcje filmowe łączone, które zawierają część ujęć 360, a część grafik komputerowych jak w projekcie poniżej, który promuje Polską Branżę Sprzętu Medycznego za granicą:

Interesują Cię koszty realizacji filmu 360?

Skontaktuj się z nami!

Umów nas na niezobowiązujące spotkanie podczas którego zaprezentujemy Ci pełen potencjał możliwości rozwiązań VR!

 

02 Sie 2019
Szkolenia VR - Kompetencje Miękkie, Szkolenia Menedżerskie

Szkolenia VR – Kompetencje Miękkie, Szkolenia Menedżerskie

Szkolenia VR – Kompetencje Miękkie, Szkolenia Menedżerskie

Mamy za sobą kilka udanych wdrożeń rozwiązań szkoleniowych VR dla kadry menadżerskiej oraz kadry zarządzającej. Pracownicy na tych stanowiskach to osoby niezwykle zajęte, których harmonogram z kwartału na kwartał staje się coraz bardziej napięty. Oczywiście nieustannie od tych grup zawodowych wymaga się doskonalenia umiejętności i podnoszenia kompetencji. Zwłaszcza tych miękkich.

Nasza autorska metoda skutecznego nauczania kompetencji miękkich w oparciu o VR

Przez długi czas pracowaliśmy nad poprawą efektywności szkoleń VR. Efektem naszych prac jest autorska metoda, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy VR w procesie realizacji szkoleń menedżerskich. W szkoleniach VR dotyczących kompetencji miękkich wykorzystujemy filmy 360. Użytkownik zostaje „wrzucony” w sam środek rzeczywistej sytuacji. Od jego decyzji zależy jak dalej potoczy się akcja filmu. Oczywiście wszelkie sytuacje odtwarzane w goglach VR dostosowane są do realiów panujących w firmie. Dzięki stworzonym przez nas zaawansowanym algorytmom jesteśmy w stanie przeprowadzić szkolenie w taki sposób, by użytkownik za każdym razem przeszedł je inną ścieżką.

Możliwa ingerencja w przebieg szkolenia VR z kompetencji miękkich na każdym etapie

Nasze zaawansowane oprogramowanie do zarządzania szkoleniem VR pozwala ingerować w niego z zewnątrz. Możliwe jest nagłe „wrzucenie” przez trenera dodatkowych, niespodziewanych sytuacji i zachowań w oglądanym filmie 360. Wyobraźmy sobie, że osoba szkoląca się – dość łatwo i sprawnie przechodzi przez zagadnienia szkolenia. Po to się szkolimy, by przećwiczyć możliwie najtrudniejsze i najgorsze sytuacje w bezpiecznym środowisku VR. Dzięki temu, gdy w rzeczywistym świecie natrafimy na podobne zdarzenie – poradzimy sobie z nim znacznie lepiej. Dlatego nasze moduły szkoleniowe umożliwiają trenerowi ingerencję na żywo, bezpośrednio w trakcie szkolenia VR. Możemy dowolnie komplikować i podnosić poziom trudności.

Szczegółowa analiza przebiegu menedżerskiego szkolenia VR

Rozbudowany panel do zarządzania szkoleniem VR z kompetencji miękkich pozwala na bieżąco przechwytywać wiele informacji na temat zachowań użytkownika, m.in.,

 • Ilość i jakoś dokonanych wyborów i podjętych decyzji w świecie VR,
 • Czas potrzebny na podjęcie każdej decyzji,
 • Poziom koncentracji podczas szkolenia,
 • Wykresy i krzywe, tworzące portret użytkownika, na podstawie analizy podjętych przez niego decyzji,
 • Praktycznie każdy inny, dowolny parametr, który uczestnik szkolenia pozwoli zbadać,

Szkolenia VR szyte na miarę oraz szkolenia licencjonowane

Szkolimy w dwóch modelach biznesowych:

 • Udostępniamy licencję na gotowe szkolenia dla określonej liczby użytkowników,
 • Tworzymy szkolenia „szyte na miarę” dedykowane dla konkretnych firm, z uwzględnieniem uprzednio zdiagnozowanych potrzeb szkoleniowych i kultury organizacyjnej

Dodatkowe materiały szkoleniowe poza VR

Nasze narzędzie szkoleniowe dodatkowo zapewnia dostęp do odpowiednich instrukcji oraz pigułek wiedzy. W szkoleniach menedżerskich VR stosujemy tzw. „mikro-nauczanie” pomiędzy głównymi ćwiczenia z użyciem VR, uczestnicy otrzymują drobne zadania oraz pigułki wiedzy.

Przekonaj się już teraz jak skutecznym medium szkoleniowym jest wirtualna rzeczywistość. Wykorzystaj VR do podnoszenia umiejętności, rozwijania kompetencji miękkich. Poznaj nasze szkolenia dla kadry zarządzającej już teraz. Umów się na niezobowiązującą prezentację. W dogodnym dla Ciebie terminie zorganizujemy pokaz i przeprowadzimy próbne szkolenie, tak by w pełni pokazać cały potencjał jaki drzemie w tej metodologii.

Czytaj także: Szkolenia VR w górnictwie | Szkolenia BHP | VR Training | VR i zapamiętanie treścizzzzzzzz

26 Lip 2019
Szkolenia VR - Wdrożenia, Onboarding, Employer Branding

Szkolenia VR – Wdrożenia, Onboarding, Employer Branding

Szkolenia VR – Wdrożenia, Onboarding, Employer Branding

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że wirtualna rzeczywistość wspiera i znacznie przyspiesza proces nauki. Szacuje się, że zastosowanie VR w edukacji pozwala poprawić skuteczność przyswajania materiału między 20 a 40%. Co to oznacza w praktyce? Pracownicy realizujący szkolenia w technologii VR uczą się wydajniej i w krótszym czasie przyswajają więcej tekstu, co jednoznacznie przekłada się na oszczędności finansowe firm.

Tradycyjne szkolenia firmowe a szkolenia VR

Policzmy to na przykładzie naszego szkolenia VR

Podajemy przykład z autopsji – opisujemy szkolenie VR, które wdrażaliśmy już w kilku dużych polskich firmach.

Nasze szkolenie z kompetencji miękkich, które w dużym stopniu wykorzystuje VR. Dotychczas (bez VR) szkolenia takie zajmowały 2 dni. Często związane były z wyjazdem pracowników poza siedzibę firmy oraz tzw. „integracją”. Oczywiście wyjazdy szkoleniowo-integracyjne są przyjemne – nie ulega to wątpliwości, jednak zazwyczaj są one kłopotliwe zarówno dla pracowników jak i dla całej firmy.

 • Problemem głównym jest fakt, że spora ilość pracowników nie może wziąć w nich udziału, ze względu na obowiązki rodzinne.
 • Drugi problem to konieczność późniejszego nadrobienia zaległości i załatwienia spraw, które spiętrzyły się w czasie wyjazdu.
 • Oczywiście firma też z tego tytułu traci pieniądze, ponieważ ludzie w tym czasie nie obsługują klientów. A raczej robią to pobieżnie – odrywając się co chwilę od szkolenia, pisząc maile jedną ręką na telefonie, czy też oddzwaniając do klientów.

Ile to faktycznie kosztuje Twoją firmę?

Pewnego razu usiedliśmy z jednym z naszych klientów do stołu i policzyliśmy, że 1 dzień takiego szkolenia kosztuje firmę … ?

Pracownik otrzymuje 58 zł brutto za godzinę swojej pracy. Szkolenie dwudniowe angażuje go na 16 godzin pracy, zatem płacimy 896 zł brutto. Wysyłając 20 pracowników mamy już kwotę 17 920 zł brutto. Mówimy tutaj o samym wynagrodzeniu godzinowym pracownika.

Dodajmy jeszcze koszty utraconych korzyści, które w tym przypadku są znacznie większe. Załóżmy, że nas szkolenie wysyłamy pięciu najlepszych handlowców. Każdy z nich w miesiącu dogrywa z sukcesem średnio 10 kontraktów z budżetem na jeden z nich od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Logiczne rozumowanie matematyczne podpowiada nam, że w trakcie tych dwóch dni, przynajmniej jeden handlowiec mógłby dograć kontrakt wart kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy zł. Jeśli zatem handlowiec skupi się na szkoleniu i odetnie na 2 dni od kontaktu z klientami – istnieje duża szansa, że przynajmniej jeden kontrakt ominie naszą firmę.

Ok, i co teraz?

Interaktywne szkolenia VR – Wdrożenia, Onboarding, Employer Branding – EPICVR.pl

Teraz przychodzi EPICVR.pl i prezentuje innowacyjne szkolenie VR, które pracownik może realizować i przerywać w dowolnym momencie. Co więcej, mimo takiego podejścia pracownik nie traci kontaktu z trenerem i wirtualnymi aktorami, którzy są do jego dyspozycji zawsze wtedy, kiedy założy gogle VR na głowę. Co więcej, w naszym szkoleniu rejestrujemy wyniki i postępy na bieżąco oraz w czasie rzeczywistym. Klientowi udostępniamy rozbudowany moduł statystyk, który pozwala na bieżąco śledzić poczynania konkretnego użytkownika.

Chcesz wiedzieć więcej?

Platforma szkoleniowa VR

Zaproś nas na niezobowiązujące spotkanie.
Wypełnij formularz poniżej – odpowiemy w ciągu 24h.

19 Lip 2019

Filmy 360 – 6 lat doświadczenia, ponad 100 zrealizowanych filmów VR

Mamy 6 lat doświadczenia, ponad 100 zrealizowanych filmów VR na koncie!

Pewnie znajdą się firmy w Polsce, które realizowały filmy 360 już 2013 roku, jednak, jak doskonale wiemy (znamy się z tymi firmami) w tym czasie robili to nieliczni. Nasza przygoda z filmami VR rozpoczęła się od tradycyjnej produkcji filmowej 2d. W momencie gdy poznaliśmy potencjał wirtualnej rzeczywistości (bardzo prymitywnej w 2013 roku) od razu zrozumieliśmy jak wielka rewolucja w sposobie przekazu informacji nastąpi. Dzięki VR możliwe jest całkowite zanurzenie się widza w akcję filmu.

6-letnie doświadczenie w tworzeniu wszelkich form filmowych 360 stopni

W naszej pracy często filmujemy różne rzeczy. Od normalnych reżyserowanych scen filmowych z aktorami, poprzez filmy wizerunkowe i promocyjne, aż do zakładów produkcyjnych, kopalń, hut, itp. Zrealizowaliśmy dotąd (lipiec 2019) ponad 100 różnych filmów 360. Realizując filmy sferyczne możemy pochwalić się nie tylko 6-letnim doświadczeniem, ale przede wszystkim wieloma autorskimi, opracowanymi przez nas rozwiązaniami, które gwarantują najwyższą na rynku jakość.

Portfolio Realizacji VR

Jakość filmów 360 stopni bez kompromisów

Działamy bezkompromisowo. Materiał przygotowany do montażu, z jednego dnia zdjęciowego, zajmuje najczęściej od 1 – 1,5 TB. Dlaczego – zależy nam na najwyższej jakości i korzystamy z bezstratnego systemu zapisu plików. Na planie przechwytujemy obraz 360 w rozdzielczości 24k. W procesie połączenia ujęć z sześciu kamer, w jeden 360-stopniowy obraz, uzyskujemy rozdzielczość 8K. To znacznie więcej niż jakość którą są w stanie odtworzyć dostępne obecnie na rynku gogle VR. Dla przykładu, najbardziej zaawansowane obecnie gogle HTC Vive Pro oraz Oculus Quest są w stanie natywnie obsłużyć maksymalną rozdzielczość 6K.

Ponad 100 zrealizowanych filmów VR w pełni zgodnie z wizją klienta

Pracując dla Ciebie, wiemy doskonale, że film przede wszystkim ma oddawać Twoją wizję. Dlatego już na początkowym etapie współpracy staramy się jak najdokładniej poznać tą wizję. Dzięki temu wiemy co dodać od siebie, by sprawić aby film przeszedł Twoje oczekiwania. Jeszcze ani razu w naszej karierze nie zdarzyło się, by klient powiedział: „Dziękuję, film jest taki jak tego oczekiwałem”. Zawsze klienci mówią o tym, że film przerósł ich oczekiwania. Dzięki naszemu pełnemu zaangażowaniu w cały proces produkcji, wiemy doskonale, że i Twój film taki będzie.

Sferyczne filmy 360 w szkoleniach

W ostatnim czasie oprócz projektów promocyjnych realizujemy sporą ilość filmów 360 o charakterze szkoleniowym i edukacyjnym. Przedstawienie pewnych, nawet najbardziej skomplikowanych zagadnień w VR nie jest trudne, jednak sztuką jest przedstawić je w taki sposób, by użytkownicy rzeczywiście czegoś się nauczyli. Realizując projekty szkoleniowe dla największych firm w kraju, nauczyliśmy się jak tworzyć w pełni efektywne szkolenia, po których ukończeniu, użytkownik może „wyjść w świat” z ugruntowaną, praktyczną wiedzą. Założenie jest proste. W wirtualnej rzeczywistości ćwiczymy najtrudniejsze, i najbardziej niebezpieczne sytuacje, bez żadnego ryzyka. Możemy popełniać dowolną ilość błędów bez katastrofalnych konsekwencji. Dzięki temu, gdy podobna sytuacja przydarzy nam się w świecie rzeczywistym – będziemy doskonale wiedzieli jak sobie z nią poradzić.

Poznaj naszą platformę szkoleniową VR:

Platforma szkoleniowa VR

Czytaj także:

Szolenia VR dla górnictwa, interaktywny film 360 z kopalni Węgla

Symulatory medyczne VR, czyli jak robić lepsze Szkolenia VR – Medycyna, Anatomia, Chirurgia.

Naukowcy potwierdzili – VR wspiera lepsze przyswajanie wiedzy.

 

Szkolenia BHP VR w Wirtualnej Rzeczywistości

Metro VR – FPS Shooter – gra VR

 

12 Lip 2019
Szkolenia VR dla górnictwa

Szolenia VR dla górnictwa, interaktywny film 360 z kopalni Węgla

Szkolenia VR w górnictwie

Szum, szybki pęd w dół i przytkane uszy. Po kilkudziesięciu sekundach jesteś już na dole. Wokół pełna cisza i spokój. Drzwi szoli (górnicy tak nazywają windę) otwierają się. Jesteś prawie kilometr pod powierzchnią ziemi. Tak wyglądają pierwsze minuty w kopalni węgla. Doświadczyć ich można jedynie w kopalni węgla lub… w goglach Wirtualnej Rzeczywistości.

Wirtualna kopalnia – szkolenie VR dla górnictwa

VR – virtual reality to technologia, która pozwala nam wykonywać aktywności, dla większości niedostępne w rzeczywistym świecie. Co więcej, jej potencjał to nie tylko wirtualne skoki ze spadochronem, lot w kosmos czy nurkowanie z rekinami. Wirtualna rzeczywistość znalazła realne zastosowanie w edukacji i szkoleniach. Z jej pomocą możemy przeszkolić wiele osób jednocześnie przy stosunkowo niewielkim nakładzie. Wystarczy odpowiednia aplikacja i gogle wirtualnej rzeczywistości, by każdy z użytkowników w pełni realnie doświadczył przebywania w Kopalni Węgla.

Szkolenia VR mają jedną zasadniczą przewagę nad każdą inną formą szkoleń. Po założeniu gogli VR możemy wrzucić użytkownika w najniebezpieczniejsze sytuacje – bez żadnego ryzyka. W świecie rzeczywistym – pewne trudne sytuacje po prostu się zdarzają. Trudno skutecznie się na nie przygotować dopóki sami nie znajdziemy się w takiej sytuacji. Symulatory VR pozwalają praktycznie na żądanie, w dowolnej chwili wywołać niebezpieczną sytuację. Dzięki temu osoba szkoląca się może przećwiczyć różne warianty działania i znacznie lepiej poradzić sobie gdy taka sytuacja wydarzy się w świecie rzeczywistym.

Szkolenie VR dla górnictwa

System szkoleniowy, nad którym aktualnie pracujemy wykorzystuje interaktywne filmy 360 zrealizowane przy współpracy z jedną z większych spółek w kraju. Na zlecenie firmy wykonywaliśmy szereg ujęć 360, które oglądane w goglach VR dają wrażenie fizycznej obecności w kopalni. Dalszym etapem jest rozbudowa systemu do formy interaktywnej aplikacji VR, która znacznie podniesie jakość szkoleń w górnictwie.

Portfolio Realizacji VR

Szkolenia Górnicze VR – JSW S.A. (Jastrzębska Spółka Węglowa).

Największą przewagą wirtualnej rzeczywistości jest możliwość doświadczania zdarzeń i miejsc, do których w świecie rzeczywistym mają dostęp tylko nieliczni.
Takim właśnie projektem jest realizowany przez nas system szkoleniowy dla JSW S.A. (Jastrzębskiej Spółki Węglowej). JSW to polska firma – europejski lider w dziedzinie wydobycia węgla koksowego (węgiel koksowy to taki, którego używa się w zakładach produkcyjnych, np. do wytopu stali).
Aktualnie wykonaliśmy pierwszy etap interaktywnego szkolenia VR obejmującego nagranie filmu 360 stopni w jednej z kopalń wchodzących w skład grupy JSW.

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w branży górniczej

W kopalni węgla – kilkaset metrów pod ziemią – panują warunki, jakie trudno sobie wyobrazić. Z jednej strony pył węglowy, który jest wszechobecny i wnika w najciaśniejsze zakamarki płuc. Z drugiej strony temperatury, które sięgają nawet do 40 stopni Celsjusza. Kilka kroków dalej przeciągi i wiatr wiejący między szybami górniczymi o prędkości nawet 100 km/h. Z takimi warunkami na co dzień zmagają się górnicy. To jeden z najtrudniejszych zawodów na świecie. W polskich kopalniach węgla rocznie dochodzi do kilkunastu wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Dlatego właśnie personel, który zjeżdża pod ziemię musi nie tylko posiadać odpowiednie kompetencje, ale przede wszystkim wiedzieć jak zachować się w trudnej sytuacji pod ziemią. Tam nie ma miejsca na błąd. Właśnie dlatego JSW, zwróciła się do nas z prośbą o przygotowanie dedykowanego szkolenia.
Pierwszy, zrealizowany przez nas etap pozwala na zapoznanie się z realiami panującymi pod ziemią poprzez interaktywny film 360. Dzięki niemu początkujący górnik może zapoznać się z najważniejszymi pojęciami i elementami znajdującymi się w kopalni węgla.
Ze względu na poufny charakter projektu, nie będziemy prezentować docelowego materiału VR na naszej stronie.

Szkolenia VR dla branży górniczej i wydobywczej to ogromny potencjał w wykorzystaniu VR

Górnictwo to trudny zawód. Jego praktyczna nauka odbywała się dotychczas w kopalni węgla. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości zupełnie bez ryzyka, każdy może przenieść się do wirtualnej kopalni będąc na powierzchni ziemi. Co więcej szkolenia w wirtualnej rzeczywistości w pełni realistycznie odwzorowują warunki panujące pod ziemią. Wirtualna rzeczywistość pozwala w sposób bezpieczny przećwiczyć najtrudniejsze zdarzenia. Dzięki temu górnik zjeżdżający pod ziemię, doskonale wie, jak ma się zachować w trudnej sytuacji.

Poznaj największą w Polsce platformę szkoleniową VR:

Platforma szkoleniowa VR

Zobacz zrealizowane przez nas szkolenia VR.

Chętnie zaprezentujemy potencjał wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w górnictwie.

04 Lip 2019
symulatory medyczne vr lepsze szkolenia dla branzy medycznej

Symulatory medyczne VR, czyli jak robić lepsze Szkolenia VR – Medycyna, Anatomia, Chirurgia.

Korzyści z prowadzenia szkoleń medycznych w Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości. Dlaczego branża medyczna chętnie sięga po VR?

Przeprowadzane regularnie badania naukowe potwierdzają skuteczność wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach. Technologia VR, której początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku  – dopiero dziś przeżywa swój „złoty wiek”. O tym jak niezwykle potrzebny jest VR w szkoleniach, świadczy również duże zainteresowanie naszymi rozwiązaniami szkoleniowymi. Branżą, która jako jedna z pierwszych zaczęła wdrażać rozwiązania szkoleniowe w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości jest Medycyna.

Naukowcy potwierdzili – VR wspiera lepsze przyswajanie wiedzy.

Symulatory medyczne VR – jak wykorzystać ich potencjał? Dlaczego lekarze wolą uczyć się na symulatorach?

Aby zobrazować w pełni potencjał wirtualnej rzeczywistości w medycynie, posłużę się jednym z najbardziej rozbudowanych symulatorów medycznych VR jaki wykorzystuje pewien amerykański szpital. Oczywiście w Polsce tego typu rozwiązania również są wykorzystywane, jednak na znacznie mniejszą skalę.

Hoag Hospital w Newport Beach w Kalifornii niedawno zorganizował wycieczkę po swoich salach operacyjnych, które wykorzystują wirtualną rzeczywistość, aby lekarze mogli doświadczyć anatomii człowieka z wielką szczegółowością. Dzięki temu mogą lepiej przygotować się przed wykonaniem prawdziwej operacji. W wirtualnej rzeczywistości możemy bez żadnych konsekwencji popełniać nieskończoną ilość błędów i prób – nie robiąc nikomu krzywdy. Możemy bez ryzyka przećwiczyć najtrudniejsze sytuacje, w kontrolowanych warunkach. Dzięki temu, jeśli podobne sytuacje nastąpią podczas prawdziwej operacji – będziemy mogli doskonale sobie z nimi poradzić.

Technologia VR pozwala chirurgowi na wielokrotne wykonywanie skomplikowanych operacji mózgu i kręgosłupa w wirtualnej rzeczywistości, w razie potrzeby, przed operacją na żywym pacjencie.

„Mogę to zrobić trzy lub cztery razy w wirtualnej przestrzeni i muszę to zrobić tylko raz – i mogę to zrobić bezpiecznie – u prawdziwego pacjenta” – powiedział Dr Louis ze szpitala Hoag Hospital. „Przedtem nie było możliwości wykonywania operacji. Praktyka dotyczyła pacjentów ”.

Szpital ma dwie sale operacyjne wyposażone w symulatory medyczne VR. Personel używał wirtualnej rzeczywistości już w ponad 1000 przypadków, powiedział Louis.

Obie sale operacyjne są również wyposażone w 84-calowy monitor dotykowy – który umożliwia manipulowanie obrazem 3d połączonym z VR – w rozdzielczości 4K. Obrazy mogą być nagrywane, a następnie przeglądane, lub mogą być transmitowane na żywo na ekrany poza salą operacyjną.

Początkowo technologia rzeczywistości wirtualnej była w tym szpitalu używana głównie w chirurgii mózgu, ale platforma 3D jest obecnie rozszerzana na inne specjalności medyczne.

Zaczynamy widzieć jak wirtualna rzeczywistość rozwija się w opiece  medycznej. Zapewnia krótszy czas operacji pacjenta, poprawia wyniki i bezpieczeństwo (zrównując) oszczędności kosztów opieki zdrowotnej.

Symulatory medyczne VR:

 • Pomagają podnosić poziom wyszkolenia personelu medycznego.
 • Pozwalają na przećwiczenie trudnych i awaryjnych sytuacji, w warunkach kontrolowanych.
 • Dają realistyczne wrażenie przebywania w prawdziwej sali operacyjnej z prawdziwym pacjentem.
 • Ułatwiają studentom szybsze przyswojenie skomplikowanych zagadnień medycznych oraz anatomicznych.
 • W efekcie powyższych działań możemy jednoznacznie wywnioskować, że pacjenci są bezpieczniejsi, przez co szybciej wracają do zdrowia.

 

Korzyści z prowadzenia szkoleń medycznych w Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości są ogromne. Rozwijany przez nas interaktywny symulator medyczny VR wzbudza zainteresowanie Uczelni Wyższych oraz Podmiotów z Branży Medycznej. Jak mówi CEO EPICVR – Adrian Łapczyński:

„W Polsce również nie brakuje chętnych na wykorzystanie tego typu rozwiązań. Aktualnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z jednym z najlepiej rozwiniętych Uniwersytetów w Polsce. Uczelnia chce wykorzystać nasz system, dając studentom lepsze i skuteczniejsze narzędzie do nauki anatomii. Dzięki naszemu rozwiązaniu kilkanaście osób jednocześnie będzie mogło przebywać w wirtualnej sali operacyjnej. Aplikacja pozwoli nie tylko na zdobycie odpowiedniej wiedzy, ale również na zbadanie poziomu przyswojenia materiału dzięki opracowanemu przez nas modułowi egzaminacyjnemu”.

Dlaczego branża medyczna chętnie wykorzystuje VR?

Dowiedz się więcej:

VR w medycynie – aplikacja medyczna VR

 

Czytaj także:

Wirtualna Rzeczywistość – Medycyna VR, AR i nowe technologie.

Trening w wirtualnej rzeczywistości – jak szkolić efektywniej wykorzystując symulatory VR

Trening VR – wykorzystaj VR + AR w szkoleniach

VR training – 5 powodów dla których warto wdrożyć innowacyjne szkolenia VR w firmie

VR w medycynie a marketing i sprzedaż

27 Cze 2019
szkolenia bhp vr 2

Szkolenia BHP VR w Wirtualnej Rzeczywistości

Szkolenia BHP VR w Wirtualnej Rzeczywistości

Alarm pożarowy. Syreny zaczynają wyć. Twoi współpracownicy w spokojnym tempie, bez pośpiechu pakują swoje laptopy do toreb. Przecież to tylko próbny, alarm. Zaraz tu wrócimy. Z głośników dobiega odgłos alarmu. Poważny męski głos każe szybko wyjść do punktu zbiórki ewakuacyjnej, bez zabierania zbędnych przedmiotów. Twoje niezadowolenie wzrasta, ponieważ akurat alarm włączył się w trakcie ważnej prezentacji przed zarządem. Wszyscy śmieją się i żartują idąc korytarzem. Jednak nagle z końca korytarza wybiega poparzony ogniem człowiek. Czuć dym. Powoli płomienie przedzierają się przez ścianę, odcinając możliwość przejścia zapamiętaną przez Ciebie drogą ewakuacyjną. Z sufitu zaczyna lać się woda. Wiesz już, że to nie są ćwiczenia…

Fakt, to nie są ćwiczenia. To fragment szkolenia BHP jakie możesz przeżyć w wirtualnej rzeczywistości. Zakładając na głowę gogle VR w dowolnym miejscu, w dowolnym momencie Twojej pracy, możesz wejść w sam środek akcji ewakuacyjnej. Po co szkolić się z BHP w wirtualnej rzeczywistości? Wszelkie, trudne aspekty naszego życia, jak np. obsługa samolotu, ratowanie ofiary wypadku czy przeprowadzanie operacji na otwartym sercu łączy jedna cecha wspólna: procedury. Wykonując wyżej wspomniane czynności postępuje się krok po kroku z przygotowanymi wcześniej, sprawdzonymi procedurami. Procedury pomagają wyłączyć emocje i w sytuacjach zagrożenia życia, lub zdrowia działać automatycznie, mechanicznie. Dzięki temu człowiek nie tracąc czasu na zastanawianie się, podejmuje najlepsze możliwe w danej chwili decyzje.

 

Poznaj największą w Polsce platformę szkoleniową VR! Nasze szkolenia VR to najwyższa jakość i doświadczenie we współpracy z największymi firmami.

Platforma szkoleniowa VR

Zaufali nam, m.in.

 

Wirtualna rzeczywistość w szkoleniach BHP VR

Wyćwiczenie ewakuacji w wirtualnej rzeczywistości pozwala nie tylko wyćwiczyć automatyczne mechanizmy pokonywania kolejnych pięter schodów ewakuacyjnych. Przećwiczenie wszystkich procedur BHP w wirtualnej rzeczywistości to przede wszystkim bezpieczeństwo w sytuacji realnego zagrożenia. Podkreślmy jeszcze raz.

 

Szkolenia BHP VR to:

 • Lepsze przygotowanie personelu na niebezpieczne sytuacje. Bezpośrednio przekłada się to na ratowanie zdrowia i życia pracowników firmy.
 • Skuteczne przećwiczenie sytuacji awaryjnych w warunkach identycznych jak w rzeczywistości – bez żadnego ryzyka. Wirtualna rzeczywistość wyposaża nas w „zachowanie zimnej krwi” podczas sytuacji niebezpiecznych.
 • Szczegółowa analiza zachowania osób szkolących się i w pełni obiektywne, analizowane komputerowo wyniki szkolenia. Dzięki takiej analizie parametrów zachowania, stopnia zestresowania czy czasu reakcji, możemy jednoznacznie wytypować osoby, które w przypadku rzeczywistego zagrożenia przeprowadzą ewakuację poszczególnych działów naszej firmy.
 • Możliwość skorygowania działania istniejących już systemów wspierających bezpieczeństwo. W przypadku wirtualnej rzeczywistości wszelkie niedociągnięcia i błędy widać jak na dłoni. Możemy zatem ulepszać i rozwijać systemy wspierające bezpieczeństwo w firmie.

 

Rozwój technologii VR stawia przed nami nowe możliwości. Oczywiście VR można wykorzystywać do rozrywki i zabawy. Jednak prawdziwy potencjał wirtualnej rzeczywistości leży wszędzie tam gdzie pojawiają się sytuacje niebezpieczne, awaryjne. Firmy, którym zależy na dobrym przeszkoleniu pracowników i zorganizowaniu szkolenia BHP już wdrożyły rozwiązania wirtualnej rzeczywistość. Zobacz co dla nich zrobiliśmy.