Motion Capture

Motion Capture (w skr. MoCap) to technika przechwytywania ruchów, wykorzystywana w celu osiągnięcia jak najlepszej jakości animacji dla twojego produktu.
Technologia MoCap polega na odczytywaniu trójwymiarowych ruchów aktorów i zapisywaniu ich w komputerze. Dzięki niej zarejestrowane postacie poruszają się naturalnie i realistycznie, a przechwycone dane są gotowe do dalszej obróbki. Technologia Motion Capture, nie zastępuje w pełni pracy animatora, jednak wnosi znaczące wsparcie do procesu animacji.

Rodzaje usług Motion Capture oferowanych przez EpicVR

Dostarczamy animacje na zamówienie
Technologia Xsens w twojej aplikacji VR
Gotowe animacje z naszych bibliotek

Inwestujemy w jakość

Szanujemy czas i pieniądze naszych partnerów, dlatego zdecydowaliśmy się rozwinąć nasze możliwości i zapewnić im jeszcze lepszą jakość naszych produktów. Od 2022 EpicVR umożliwia dostarczenie jakości animacji, jakiej wcześniej w Polsce nie znano.

Wyprzedzamy konkurencję

Korzystamy z produktów najlepszych dostawców tworzących rozwiązania Motion Capture. Narzędzia od Xsens pozwalają nam jak najlepiej wykorzystać możliwości dzisiejszej technologii, oferując jedyny taki produkt na rynku.

Profesjonalna animacja na wyciągnięcie ręki

Naturalności z jaką poruszają się animacje zachwyca. Wszystko dzięki przechwytywaniu w czasie rzeczywistym ruchów aktorów odgrywających dany scenariusz. Animacja stworzona idealnie pod twoje potrzeby, dla ciebie.

Korzyści Motion capture

Najwyższa jakość animacji, nieosiągalna przy tradycyjnym modelowaniu
Krótki okres tworzenia animacji
Płynność każdej kończyny postaci
Możliwość tworzenia płynnych animacji mimiki twarzy
Niski koszt produkcji

Wiemy jak wykorzystać potencjał wirtualnej rzeczywistości w Twoim biznesie.

Sprawdź wszystkie nasze animacje

Korzyści korzystania z systemu Xsens:

Jest to system inercjalny, czyli zastosowanie znalazły w nim sensory znajdujące się w stroju, które czytają ruch w momencie zmiany jego położenia. W odróżnieniu od systemów optycznych, gdzie wysyłane wiązki światła odbijają się od markerów, które pozwalają określić położenie kości – ten system jest mobilny. Można go zastosować zarówno w terenie jak i pomieszczeniach, gdzie nie ma stworzonego tzw. studia MoCap. Daje to duży plus przy przechwytywaniu animacji w terenie trudnym do zbudowania stacjonarnego systemu optycznego

Rozwiązania systemów Motion Capture, które wyłapują ruch bez użycia kamer i czujników optycznych, to rewolucyjna technologia. Jeżeli chodzi o systemy Xsens – to jest to produkt bezkonkurencyjny.

Xsens to mobilny system MotionCapture, wykorzystujący czujniki rozmieszczone na całym ciele. Umożliwiają one nagrywanie ruchu aktora, co pozwala uzyskać gotową animację w sposób dużo szybszy, niż podczas budowania jej od podstaw. Daje to nam bardzo dobre podstawy do rozbudowy animacji, a także przyśpiesza i ułatwia cały proces. Xsens oferuje system mobilny i sesje nagraniowe można stosować w praktycznie każdym miejscu, a nie tylko w drogich specjalnie przygotowywanych pomieszczeniach z kamerami. W tym systemie na żywo mamy płynny podgląd całej animacji ruchu, co ułatwia to pracę scenarzysty i aktora ubranego w rozwiązania Xsens.

Potrzebujesz więcej szczegółów?

Skontaktuj się z nami lub lub rzuć okiem na najczęściej zadawane pytania poniżej. Wspólnie dopasujemy jak najlepszy plan do twoich potrzeb. Wiemy jak skutecznie wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, zaufało nam już wiele firm.

1. Czym jest Motion Capture oferowany przez EPIC VR?

Motion Capture (Mocap) to gotowa, dedykowana animacja dla Twojego projektu. Może być dostarczona w formie ruszającego się szkieletu, na który następnie zwyczajnie „nałożysz” swój model lub też gotowego modelu (wybranego lub wyprodukowanego przez Ciebie, albo w zależności od potrzeb stworzonego na życzenie przez EPIC VR).

2. W jaki sposób prezentuję się jakość proponowanej usługi?

Ruchy modelu od pierwszej do ostatniej sekundy animacji odbywają się dokładnie według dostarczonego przez Ciebie scenariusza, zatem są „skrojone” idealnie pod Twój projekt, którym może być gra lub film animowany. Należy pamiętać, że animacja Mocap od EPIC VR to nie tylko animacja ciała, ale też znakomicie odwzorowana animacja ruchów mimicznych twarzy oraz ust zgodnie z wypowiadaną sekwencją słów. Koniec z montażem ruchów ust pod dialogi!

3. Czy jakość animacji Mocap jest lepsza od animacji wykonanych przez grafików?

Tak, ponieważ do produkcji takiej animacji używana jest technologia motion-capture. Oznacza to płynny zapis ruchów odegranych przez człowieka według scenariusza- zamiast tworzenia sekwencji ruchów klatka po klatce. Tradycyjne stworzenie animacji tak dobrej, jak ta uzyskana za pomocą motion-capture zajęłoby grafikowi zdecydowanie więcej czasu bez gwarancji tak samo dobrego odwzorowania ruchów modelu.

4. Czy otrzymanie animacji Mocap zajmie tyle samo czasu, co jej tradycyjne wyprodukowanie przez grafików?

Nie, ponieważ animacja Mocap jest uzyskiwana w procesie podobnym do nagrania filmowego. Aktor wyposażony w odpowiedni sprzęt identyfikujący jego ruchy w przestrzeni odgrywa scenę opisaną w Twoim scenariuszu. Nagranie animacji twarzy odbywa się jednocześnie za pomocą innego, niezależnego sprzętu. Kombinacja tych dwóch technologii sprawia, że po odegraniu scen uzyskujemy gotowy i płynny animowany ruch szkieletu, do którego należy przypisać wybrany przez Ciebie model. Wówczas animacja jest gotowa. Oczywiście jest możliwe wielokrotne użycie tej samej animacji z zastosowaniem innego modelu. Ograniczyć Cię może tutaj tylko wyobraźnia, ponieważ ilość modeli i ruchów jest nieskończona.

5. Jak rozumieć „odwzorowanie ruchów mimicznych” będących integralną częścią animacji Mocap?

Po prostu wyobraź sobie człowieka wypowiadającego się w dowolnym temacie wraz z całym zestawem okazywanych ekspresji: ruch gałek ocznych, marszczenie czoła, uśmiech czy zaciskanie warg. Każdy z ruchów występujących na twarzy aktora zostanie w stu procentach zarejestrowany na „twarzy” modelu. Oznacza to kompletnie nowe możliwości w zakresie uzyskiwania różnorodności postaci i scen. Jeszcze wczoraj nie miałeś możliwości produkcji tak żywych i nieliniowo „zachowujących się” modeli. Dziś przy użyciu animacji Mocap sam łatwo kontrolujesz emocje okazywane przez Twoje postaci: radość, zdenerwowanie czy zdziwienie. Dzięki technologii używanej przez EPIC VR wszelkie ograniczenia w tej materii znikają, a Ty możesz skupić się bardziej na tym „co”, zamiast „jak”. Wiemy doskonale, że ta możliwość wesprze sam proces twórczy niezależnie od tego czy produkujesz gry, pełnometrażowe filmy animowane czy też reklamy. Animacja Mocap sprawi, że animacja stanie się popularniejszym środkiem komunikacji niż dotychczas.

6. Dlaczego powinieneś wypróbować animację Mocap?

Strona techniczna jest dokładnie opisana powyżej, więc odpowiadając najprościej jak się da: ponieważ wspaniale jest dostawać więcej za mniej. „Więcej” to lepsze animacje ciała i twarzy bez żadnych ograniczeń z wyjątkiem Twojej wyobraźni. „Mniej” odnosi się do czasu grafików, który zostałby poświęcony na nieudane próby wyprodukowania animacji tak dobrej jak ta, którą z łatwością uzyskamy dla Ciebie w EPIC VR. Animacja Mocap to przyszłość animacji w Twoim studio.