Filmy 360

Pierwsze filmy 360 tworzyliśmy już w 2013 roku, kiedy o wirtualnej rzeczywistości słyszało jeszcze niewiele osób. Stworzyliśmy pierwszy polski horror VR oraz komedię VR. Wtedy były to działania przełomowe. Dziś filmy 360 tworzy coraz więcej firm. Nasze portfolio realizacji filmów 360 wciąż jednak pozostawia wielu konkurentów w tyle… Realizowaliśmy filmy 360, m.in. dla: FedEx, Procter & Gamble, Compensa, Mitsubishi, Merck, Polish Trade Agency.

Sprawdź nasze portfolio
filmów 360

Ponad 10 lat doświadczenia, ponad 100 filmów VR

Ponad 40 nagród i wyróżnień filmowych

Zajmujemy się produkcją filmową od 2008 roku. Od tego czasu nasze realizacje były nagradzane ponad 40 razy na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Nieograniczony potencjał nowego medium jakim jest film 360 zainspirował nas do tego by przekraczać nowe granice. W filmach 360 kadr jako taki nie istnieje. Obraz otacza nas z każdej strony. Dzięki temu widz całkowicie może przenieść się w świat wirtualny i mieć wrażenie fizycznej obecności w tym świecie. To jeden z głównych czynników jaki skłonił nas by realizować filmy 360. Pierwsze filmy 360 realizowaliśmy już pod koniec 2013 roku, a obecnie na koncie mamy ponad 80 różnych filmów 360 zrealizowanych dla klientów z Polski i ze świata. Wiemy doskonale jak wykorzystać potencjał filmów 360 w każdej branży.

Najwyższa możliwa jakość

Materiał źródłowy nagrywany w rozdzielczości 24k

Filmy 360 w przeciwieństwie do tradycyjnych filmów 2d wymagają znacznie wyższych rozdzielczości. Tradycyjny ekran telewizora zazwyczaj oglądamy z odległości minimum 150 cm. W przypadku oglądania filmów 360 na goglach VR, odległość jaka dzieli nasze oczy od wyświetlacza to zazwyczaj 3-4 cm!
Nietrudno zatem zrozumieć, jak zmienia się nasze postrzeganie ostrości i wyrazistości obrazu, gdy ekran praktycznie przylega do naszej twarzy. To właśnie ten czynnik jest niezwykle ważny, w przypadku, gdy chcemy dać widzom naprawdę wiarygodne złudzenie przebywania w innych światach. Po założeniu na głowę gogli VR, każdy oglądany przez nas piksel jest nie tylko znacznie bliżej naszej twarzy, ale przede wszystkim jest on również odpowiednio powiększony przez soczewki gogli VR tak, by obraz wypełnił całe nasze pole widzenia. Zatem im większą rozdzielczość wyświetlanego obrazu uzyskamy, tym wyraźniej będziemy mogli go oglądać.

Wsparcie dla wszystkich gogli VR

Nasze filmy 360 kompatybilne są z ponad 90% modeli gogli VR dostępnych na rynku

Każdy realizowany przez nas film 360 testujemy na od kilku – do kilkunastu różnych modelach gogli VR. Często przy pomocy autorskich, stworzonych przez nas algorytmów dopasowujemy film sferyczny pod konkretny model gogli VR. Zawsze dążymy do uzyskania najwyższej jakości obrazu jaką oferują dane gogle VR.
Jakość obrazu w wirtualnej rzeczywistości jest kluczowa dla odbioru filmu 360. Wiemy doskonale jak optymalizować rozdzielczość i uzyskiwać najlepszą możliwą jakość obrazu na goglach VR różnych producentów.
Tworzymy filmy sferyczne, filmy VR m.in. na: Oculus Go, Oculus Quest, Oculus Rift, Oculus Rift S,  HTC Vive, Vive Pro, Valve Index, Playstation VR, Samsung Gear VR i wszystkie smartfony z systemem operacyjnym Android i iOS, Cardboard, Google Daydream, Lenovo Mixed Reality, gogle oparte na platformie Windows Mixed Reality, Pico, Pimax 5k, Pimax 8k, Vive Focus, itp.

Interaktywne filmy 360

Widz decyduje o dalszej akcji filmu

Od zawsze fascynowało nas budowanie opowieści filmowej w nietypowy sposób. Wirtualna rzeczywistość jest medium, z którego widz korzysta w sposób niezwykle intuicyjny. W świecie VR nie mamy myszki, komputera i płaskiego ekranu monitora. Obraz otacza nas z każdej strony, dokładnie tak, jak ma to miejsce w rzeczywistym świecie.
Dlaczego zatem nie pozwolić widzowi na przeżywanie historii w dokładnie taki sam sposób jak „przeżywa” on swoje życie w świecie rzeczywistym? Każdy z nas w świecie rzeczywistym sam dokonuje wyborów, które determinują jego dalszy los. Dlaczego zatem nie dać takich samych możliwości widzowi, który w pełni zanurza się w immersyjny film 360?
Filmy 360 które oferujemy pozwalają na stworzenie w pełni interaktywnych scenariuszy filmów fabularnych, w których to widz decyduje o tym, w którą stronę potoczy się dalsza akcja.

Filmy 3D

Wysoka rozdzielczość, doskonała głębia 3D

Filmy 360, zwane również filmami sferycznymi to zupełnie nowa dziedzina. O ile sama wirtualna rzeczywistość narodziła się już ponad 50 lat temu (początki VR sięgają lat 60. ubiegłego wieku), to filmy 360 narodziły się w roku 2012. Wraz pojawieniem się wysokiej jakości gogli VR, twórcy filmowi postanowili wykorzystać nowe medium, do opowiadania jeszcze bardziej „wciągających” historii filmowych. Kolejnym krokiem ewolucji filmów 360 było pojawienie się w nich głębi 3d. Podczas gdy w tradycyjnych filmach 360 2d, obraz filmu otacza nas z każdej strony, w filmach 360 3d dodatkowo możemy „poczuć” głębię tego obrazu. Mamy niezwykle sugestywne wrażenie, że pewne obiekty znajdują się bliżej nas, a pewne są oddalone bardziej.
Filmy 360 3D nie tylko wzmacniają wizualny przekaz danej historii, ale przede wszystkim pomagają nam zapomnieć o tym, że obraz, który oglądamy jest filmem. Możemy wręcz namacalnie poczuć odległość obiektów i aktorów względem kamery 360.
Filmy 360 3D to nowy potencjał w opowiadaniu historii. Jako nieliczni w Polsce oferujemy nagrywanie filmów 360 z pełną głębią 3d już na planie zdjęciowym.
Oprócz samego tworzenia i nagrywania filmów 360 w technologii 3D, niezwykle ważna jest również odpowiednia obróbka nagranego materiału. Systemy postprodukcji, z których korzystamy oraz autorskie wypracowane przez nas rozwiązania gwarantują kompleksowe tworzenie filmów 360 w technologii 3d. Każdy element jaki pojawia się tworzonych przez nas filmach 360, nawet jeśli jest to całkowicie wygenerowana grafika komputerowa – posiada głębię 3d, którą możemy regulować. Możemy w łatwy sposób sprawiać, że pewne obiekty znajdują się optycznie bliżej widza, podczas gdy inne oddalają się.

Slowmotion

Kręcimy filmy w 240 klatkach na sekundę

Podczas gdy inne firmy pojawiające się na rynku oferują tworzenie filmów 360 w rodzielczości 4K: 3840 x 1920 px – z szybkością 50 i 60 klatek na sekundę, my przy tego typu filmach oferujemy tryb ultra slow motion – 240 fps (240 klatek na sekundę).
Jest to rozwiązanie unikatowe na rynku. Do tej pory, w tradycyjnej produkcji filmowej, wyłącznie profesjonalne kamery filmowe oferowały tego typu szybkość w rozdzielczości 4K. Nasz sprzęt potrafi kręcić ujęcia 360 w szybkości 240 klatek na sekundę. Co to oznacza?
Film 360 w 240 klatkach na sekundę, to zupełnie nowa jakość w opowiadaniu historii. Dzięki takiemu spowolnieniu jesteśmy w stanie znacznie dokładniej oglądać pewne zjawiska, które dzieją się bardzo szybko.
Tryb slowmotion 240 fps w filmach 360, to także nowy środek wyrazu. Przy jego pomocy jesteśmy w stanie w znacznie bardziej sugestywny sposób opowiadać historię filmową.

Dźwięk binauralny

Nagrania ambisoniczne

Dobry film 360, to nie tylko dobra fabuła oraz obraz wysokiej jakości. produkcji filmów 360 niezwykle ważną rolę odgrywa dźwięk. W naszych filmach vr stosujemy nagrania ambisoniczne, oraz dźwięk binauralny.
Zarówno temat nagrań ambisonicznych jak i dźwięku binauralnego, to niezwykle szerokie zagadnienia. Aby w pełni oddać nie tylko dźwięk jaki otacza na planie kamerę 360, ale przede wszystkim zarejestrować całą przestrzeń dźwiękową danego planu, wykorzystujemy specjalny sprzęt wysokiej klasy, który pozwala nam uzyskać nieprzeciętną jakość dźwięku w filmach VR.
Przy pomocy odpowiedniego dźwięku, nie tylko kreujemy samą przestrzeń dźwiękową filmu, ale przede wszystkim wykorzystujemy go jako narzędzie do prowadzenia uwagi widza.
Załóżmy, że widz ogląda horror VR. Jeśli chcemy zbudować dodatkowe napięcie, warto w filmie umieszczać niepokojące dźwięki, których źródła widz nie będzie w stanie zidentyfikować. Tego rodzaju zadania to dla nas chleb powszedni. Tworzenie przestrzeni dźwiękowej w filmach 360 jest równie pasjonującym zajęciem, jak tworzenie scenariusza filmu 360 czy jego kręcenie.

Dodatkowe algorytmy

Więcej szczegółów i lepsze barwy w filmie 360

W postprodukcji filmów 360 stosujemy dodatkowe algorytmy, które sprawiają, że obraz filmu 360 ma znacznie więcej szczegółów oraz lepsze odwzorowanie barw
Oprócz samego rejestrowania filmów 360 w wysokiej jakości, niezwykle ważna jest także odpowiednia postprodukcja materiału filmowego. Tworząc nasze filmy 360 wysokiej rozdzielczości, bazujemy na doświadczeniach wyniesionych z rynku tradycyjnej produkcji filmowej. Tworzeniem tradycyjnych filmów w technologii 2d zajmowaliśmy się jeszcze na długo przed pojawieniem się wysokiej jakości gogli VR na rynku. Mieliśmy okazję obserwować niezwykle dynamiczny rozwój oprogramowania służącego do postprodukcji materiału filmowego. Mogliśmy na bieżąco testować nowe rozwiązania w praktyce. Doświadczenie wyniesione z tych testów jest bezcenne. To dzięki niemu, jesteśmy w stanie oferować filmy 360 w najwyższej możliwej jakości. Wykorzystując specjalne algorytmy, uzyskujemy niezwykle wyraźny, klarowny i szczegółowy obraz, wydobywając z niego pełnię walorów barwnych.

Kreatywne scenariusze, świetne pomysły

doskonale napisana fabuła

Fabuła w filmie 360 jest równie istotna jak w każdym innym rodzaju filmu. Odkąd YouTube zaczął oferować możliwość osadzania i odtwarzania filmów 360 – świat zalała fala amatorskich filmów 360, które pokazują luźne, niepowiązane ze sobą jakąkolwiek akcją ujęcia 360. Nawet, jeśli na tych ujęciach 360 możemy oglądać najpiękniejsze zakątki świata – są one tak naprawdę marnowaniem potencjału filmowego filmów VR. Film z założenia ma w jakiś sposób bawić i angażować widza. Patrząc na współczesne hollywoodzkie superprodukcje – widzimy wyraźnie, że w filmie naprawdę wiele musi się dziać, aby skupił on na sobie uwagę widzów. Tradycyjna produkcja filmowa rządzi się zasadami, które zostały wypracowane ponad 120 lat temu. Tworząc nasze filmy 360, również kierujemy się tymi samymi zasadami. Im lepszą fabułę będą prezentowały filmy 360, tym szybciej i lepiej rozwinie się cała branża VR.
Tworząc filmy 360 pamiętamy o tym, że tworzymy je właśnie z myślą o widzach. Szczegółowo analizujemy nasze scenariusze pod kątem określonej grupy docelowej, mając świadomość, że dobrze opowiedziana historia, musi mieć odpowiedniego widza. Doskonale wiemy, jak wpływać na emocje widzów, angażować ich i sprawić by każdy nasz film 360 jaki obejrzą, na długo pozostał w ich pamięci.

Bogate doświadczenie

w produkcji filmowej

Nasze doświadczenie, to nie tylko doskonały warsztat wypracowany przy obsłudze dotychczasowych klientów EPICVR. Produkcją filmową zajmujemy się już od 2011 roku, tworząc jeden z najbardziej kreatywnych domów produkcyjnych w Polsce – CreativeStudio.com.pl. Przez 7 lat naszej działalności filmowej zrealizowaliśmy kilkaset projektów filmowych i pracowaliśmy dla kilkudziesięciu klientów z Polski. W naszym portfolio znajduje się wiele dużych marek, takich jak Samsung, Orange, Danone, Idea Bank, Bosch, BP, Komfort, Kellog’s, itp.
Dowiedz się więcej na stronie Creative Studio
Współpracując z tak wieloma wymagającymi klientami, doskonale nauczyliśmy rozpoznawać potrzeby i oczekiwania klienta oraz spełniać je na jak najwyższym poziomie.
EPICVR to nie tylko doświadczenie zdobyte w codziennej pracy. To przede wszystkim wielokrotnie nagradzane, pełne pasji i zaangażowania produkcje filmowe. Założyciel agencji VR EPICVR – Adrian Łapczyński, to reżyser i scenarzysta, którego filmy nagradzano ponad 40 razy na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.
Zobacz galerię nagród i wyróżnień: Adrian Łapczyński

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Odwiedź naszego bloga.

Chcesz nagrać film 360?
Zrób to razem z nami.