Filmy 360

FILMY 360. CZYM SĄ FILMY 360 I JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ FILMÓW 360?

FILMY 360

Filmy 360

 

Filmy. Elektryzują i rozpalają wyobraźnię ludzkości już od ponad 120 lat. Kino już od początku swojego istnienia wywoływało silne emocje wśród widzów. Weźmy np. jeden z pierwszych pokazów braci Lumiere. Film „przyjazd pociągu na stację” wywoływał ataki paniki wśród widzów. Spora część oglądających go osób była pewna, że pociąg, który widzą na ekranie zaraz w nich wjedzie.

Od tamtego czasu pozornie – w kinematografii zmieniło się wszystko i jednocześnie nic…

Mamy świetny sprzęt, realistyczne efekty specjalne oraz do perfekcji opanowaną sztukę opowiadania historii. Najważniejsza rzecz pozostała jednak niezmienna. Współczesne filmy, jak i te oglądane 120 lat temu – wciąż angażują uwagę i wywołują silne emocje w umyśle widza. Oglądając filmy niejednokrotnie śmiejemy się, boimy, trzymamy kciuki za naszych bohaterów i przeżywamy akcję razem z nimi. Obiektywnie rzecz biorąc, pomimo niesamowitego rozwoju techniki, film jest nadal tym samym czym był 120 lat temu. Główne założenia i podstawy, na których opiera się kinematografia pozostały niezmienne.

Czy film zawsze musi być płaskim obrazem wyświetlanym z dala od Ciebie na mniejszym lub większym ekranie?

Tradycyjny film 2d lub 3d zawsze oglądamy na pewnym płaskim wycinku ekranu. Nawet jeśli ekran jest nieco zaokrąglony i ma przekątną kilkudziesięciu metrów (np. ekran w kinach IMAX) zawsze jest on mniejszym lub większym wycinkiem pewnej, oddalonej od naszych oczu powierzchni. Taki sposób odtwarzania filmów stwarza pewne możliwości jak i ograniczenia.

Czy człowiek jest w stanie stworzyć rozwiązanie które zniweluje ograniczenia w kinematografii?

Będąc dzieckiem, w „świecie wiedzy” natrafiłem na interesujący artykuł o tytule wirtualna rzeczywistość. Było to w latach 90 ubiegłego wieku, kiedy to ludzkość jeszcze nie wymyśliła płaskich ekranów smartfonów. Pecety, które kosztowały krocie miały moc obliczeniową kilkukrotnie mniejszą niż współczesny odtwarzacz mp3 za 10 zł z AliExpress. Jednak już wtedy wiedziałem, że to tylko kwestia czasu aż wirtualna rzeczywistość zrewolucjonizuje nasz świat oraz zmieni sposób w jaki konsumujemy treści.

Nie myliłem się. W roku 2012 dziedzina Virtual Reality na nowo odrodziła się. Za sprawą gogli Oculus Rift możliwe stało się przeżywanie realistycznych doznań w świecie VR. Rozpoczęła się również prawdziwa rewolucja w świecie filmu. Zaczęły powstawać pierwsze rozwiązania umożliwiające realizację filmów 360 w technologii virtual reality.

Pierwszy polski horror VR (naszego autorstwa):

Filmy 360 to całkiem nowe medium. Możliwości jakie oferują zdecydowanie przewyższają to co może nam dostarczyć tradycyjne kino. W filmie 360 obraz otacza nas z każdej strony. Co to oznacza dla nas widzów? Dzięki temu rozwiązaniu możemy śledzić akcję filmu w taki sposób jakbyśmy w nim grali. Mamy wrażenie całkowitego przeniesienia się do świata filmu i uczestniczenia w jego akcji jako jeden z bohaterów. Brzmi interesująco, prawda? Immersja jakiej doświadczamy sprawia, że jesteśmy w stanie całkowicie zapomnieć o świecie zewnętrznym i dać porwać się akcji filmu. Co więcej, nic nas nie rozprasza. Filmy 360 to całkowicie rewolucyjne medium.

Po założeniu na głowę gogli vr, oraz słuchawek, film 360 wraz z dobrej jakości dźwiękiem (najlepiej dźwiękiem binarualnym) całkowicie odcina nasze dwa najważniejsze zmysły poznawcze od bodźców świata zewnętrznego. Dzięki temu nasz mózg całkowicie skupia się na przekazie jaki otrzymuje. Żaden sms, facebook czy przelatujący za oknem ptak nie odwrócą naszej uwagi.

Jak to się dzieje, że tak chętnie angażujemy się w akcję filmu 360? Dlaczego z przyjemnością zanurzamy się w filmy 360?

Tworząc filmy 360 często rozmawiamy z widzami o ich odczuciach i przemyśleniach po obejrzeniu naszych filmów.

Zobacz polską komedię VR “Wehikuł czasu” (naszego autorstwa):

Filmy 360 to zupełnie nowe, niezbadane jeszcze medium. Stale, przy każdej możliwej okazji analizujemy i badamy percepcję filmów 360. Szczegółowe wnioski z naszych badań można znaleźć tu:

Najważniejszymi czynnikami które determinują zaangażowanie widza w film 360 są przede wszystkim interakcje bohaterów. Zwykłe proste zwrócenie się jednego z aktorów w filmie 360 do widza z jakimkolwiek pytaniem, sprawia, że podświadomość widza już wyszukuje odpowiedzi na to pytanie.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest czas. W filmach 360 nie sprawdzą się dynamicznie, krótkie cięcia, do których przyzwyczaiła nas współczesna branża produkcji reklam telewizyjnych. Aby widz mógł spokojnie rozejrzeć się po ujęciu 360 – musi mieć na to wszystko czas.

Potencjał wirtualnej rzeczywistości oraz filmów 360 jest praktycznie nieograniczony. Filmy 360 to dynamicznie rozwijająca się gałąź branży VR. Przewidywania specjalistów dotyczące nowych technologii jasno wskazują, że przyszłość VR zapowiada się bardzo optymistycznie. Wyobraźmy sobie np. że w ciągu jednego dnia możemy uczestniczyć na żywo w koncercie w Nowym Jorku, a moment później, również na żywo nurkować z rekinami w podwodnej klatce. Brzmi to niezwykle? Już teraz możliwe są transmisje na żywo vr. Powstaje coraz więcej firm wyspecjalizowanych w przekazach filmów virtual reality na żywo.

Możliwości kamer 360 oraz sprzętu komputerowego rosną z tygodnia na tydzień. Aktualnie na świecie jest ok. 10-12 mln użytkowników, którzy stale konsumują treści VR. Szacuje się, że za 2 lata będzie już ich ponad 4 razy tyle. Jesteśmy obecnie na początku drogi rozwoju wirtualnej rzeczywistości. Warto wykorzystać jej potencjał już teraz. Każdy kto w najbliższym czasie zrobi cokolwiek w VR – za kilkanaście lat uznany zostanie za pioniera nowej technologii.

Mark Zuckerberg jest przekonany, że już za kilkanaście lat zamiast dzielenia się ze znajomymi zdjęciami czy filmami – będziemy dzielili się przeżyciami w VR!

Poznaj wirtualną rzeczywistość a wraz z nią filmy 360. Tworzymy kompleksowe kampanie oparte na wirtualnej rzeczywistości. Skontaktuj się z nami a wskażemy Ci najskuteczniejsze rozwiązania VR, które przeniosą Twój biznes na jeszcze wyższy poziom.

Kontakt www.epicvr.pl – filmy 360, aplikacje vr.