Produkcja filmów 360 w pigułce – tego nie dowiesz się od naszej konkurencji!

Produkcja filmów 360 – tego nie dowiesz się od naszej konkurencji!

 

Czym są filmy sferyczne?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że oglądając film zapomniałeś o otaczającym Cię świecie? Akcja filmu pochłonęła Cię na tyle, że w pełni utożsamiałeś się z bohaterami i razem z nimi przeżywałeś emocje? Tak właśnie działa wirtualna rzeczywistość, z tym, że w jej wypadku takie doświadczenia towarzyszą Ci zawsze, podczas oglądania praktycznie każdego filmu 360. Film sferyczny zwany również filmem VR to film wykonany w technologii 360 stopni. Oznacza to, że akcja tego filmu otacza Cię z każdej strony. Zatem oglądając film 360 angażujesz się w jego akcję w pełni, całym sobą. Chcesz więcej?

Czytaj dalej. Więcej informacji zebraliśmy tutaj:

https://epicvr.pl/pl/baza-wiedzy-o-vr/

https://epicvr.pl/pl/czym-vr-wykorzystac-filmy-360-aplikacje-vr-czyli-f-a-q/

https://epicvr.pl/pl/vr-expert/

Po co tworzyć filmy 360?

Filmy 360 mają wiele zastosowań. Od rozrywki, poprzez marketing aż do biznesu – filmy 360 świetnie odnajdują się w wielu dziedzinach życia, kultury i sztuki. Coraz śmielej wkraczają one do naszego społeczeństwa. Kilka lat temu mało kto słyszał jeszcze o wirtualnej rzeczywistości. Dziś praktycznie każdy z nas miał choć raz w życiu na głowie gogle VR. Technologia VR coraz mocniej się popularyzuje, a gogle VR są coraz powszechniejsze. Zatem potrzeba coraz większej ilości treści by dostarczać użytkownikom gogli VR nowe przeżycia.

 

Produkcja filmów 360 a współczesny marketing

Współczesny marketing wciąż goni za coraz większym poziomem zaangażowania użytkownika. Człowiek, który uczestniczy w dobrej historii angażuje się w nią całym sobą. Dodatkowo jeśli będzie on przeżywał tą historię w goglach VR, dwa najważniejsze jego zmysły poznawcze – wzrok i słuch – pozwolą mu przenieść się do świata tej historii. Zaangażowanie użytkownika osiągnie wysoki poziom, a współczesny marketing sprzedaje wyłącznie poprzez zaangażowanie i emocje. Wykorzystując przewagę wirtualnej rzeczywistości i filmów 360 nad klasycznymi filmami 2d, automatycznie wygrywamy walkę o zaangażowanie i uwagę widza.

Przewaga interaktywnych filmów 360 nad klasycznymi filmami

Oglądając klasyczny film 2d czasem mamy ochotę coś zmienić i wpłynąć na jego bohaterów. Interaktywne filmy 360 dają taką możliwość. Programując odpowiednie interakcje w filmie 360 możemy wpływać na dalsze losy jego bohaterów. Nasze badania i analizy zachowania użytkowników oglądających nasze filmy 360 wyraźnie pokazują, że widzowie angażują się w nie mocniej, a bodźce emocjonalne są znacznie szybciej przetwarzane. Uwaga i koncentracja widza pozwalają mu w lepszym stopniu przyswoić daną treść. Silna reakcja emocjonalna zaś powoduje, że sytuacja (akcja filmu 360), w której uczestniczy widz zostaje lepiej zapamiętana.

Interaktywne filmy 360 – nowy sposób opowiadania historii

Filmy 360 ze względu na swą specyfikę – silnie angażują widza. Jeśli do tego dodamy możliwość wpływania widza na dalszy przebieg ich akcji – otrzymamy nowy, niezwykle sugestywny sposób opowiadania historii. Widz nie tylko zaangażuje się w pełni w akcję interaktywnego filmu 360, ale przede wszystkim będzie przeżywał go w taki sposób w jaki przeżywa rzeczywiste zdarzenia.

Produkcja filmów 360 – możliwości i ograniczenia

Filmy 360 mają wiele możliwości ale również występują w nich pewne ograniczenia. W produkcji klasycznego filmu 2d mamy o wiele więcej możliwości twórczego wykorzystania różnych technik zdjęciowych. Mamy zbliżenia, plany szerokie, ujęcia z wysięgników, kranów, itp. W przypadku filmowania kamerą 360 zazwyczaj nagrywanie danej sceny odbywa się poprzez umieszczenie kamery 360 na statywie i… tyle. Ekipa wybiega z pomieszczenia, a aktorzy sami odgrywają sceny przed kamerą. Oczywiście możemy wprawić kamerę w delikatny ruch, jednak nie może on być zbyt gwałtowny, ponieważ mózg użytkownika oglądającego taki film w goglach VR reaguje zupełnie inaczej niż w sytuacji kiedy oglądamy film na płaskim monitorze oddalonym od nas o kilka metrów.

 

Czego o produkcji filmów 360 nie dowiesz się od naszej konkurencji?

Czy tworzenie filmów 360 jest pracochłonne

Pracochłonności tworzenia filmu 360 zależy od wielu czynników. Decydujące znaczenie ma ilość dni zdjęciowych oraz wymagania scenariusza. Im bardziej skomplikowane ujęcia realizujemy (np. ujęcia 360 z drona) tym więcej pracy wymaga nie tylko przygotowanie się do nagrania, ale również postprodukcja oraz stitching materiału. Im bardziej skomplikowane otoczenie do nagrania, a obiekty bliższe kamerze 360 – tym więcej pracy zajmuje postprodukcja filmu 360. Oczywiście sam okres przygotowawczy jak i zdjęciowy zajmuje często podobną ilość pracy co kręcenie tradycyjnego filmu w technologii 2d.

Czy film 360 zastąpi tradycyjny film 2d?

Osobiście uważam, że nie. Film 360 to zupełnie inne medium i inna forma narracji, niż tradycyjny film 2d. Choć tradycyjna kinematografia ma ponad 120 lat – jak widać wciąż trzyma się nieźle. Sądzę, że w przyszłości filmy 360 będą współistnieć obok filmów 2d jednak media te będą wzajemnie się dopełniały, a nie konkurowały o uwagę widza.

Filmy 360 nie sprawdzą się w każdej dziedzinie.

To prawda. Nie wszystko można w korzystny sposób przedstawić w formie filmu 360. Są branże i dziedziny, które kompletnie się do tego nie nadają. Jednak – być może się mylimy? W tym miejscu stawiamy kropkę, aby nie zniechęcać adeptów nowych technologii do obcowania z filmami 360.

 

Podaj dalej