Filmy 360 – FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące tworzenia filmów Virtual Reality (filmów sferycznych)
W ciągu ostatnich 5 lat naszej działalności zrealizowaliśmy ponad 100 filmów 360 dla wielu zadowolonych klientów.
Kliknij i zapoznaj się z naszą ofertą już teraz!
Czym są filmy 360?
Filmy 360, zwane również filmami sferycznymi lub filmami VR (virtual reality) to filmy, których obraz otacza nas z każdej strony. W przypadku klasycznej produkcji filmowej 2d – oglądamy jedynie wycinek obrazu. W filmach 360 akcja otacza nas z każdej strony. Zakładając gogle VR i uruchamiając film 360 mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do samego środka filmu. Filmy 360 nagrywamy przy pomocy kamer 360. W przeciwieństwie do tradycyjnych kamer, jakie są znane i powszechnie dostępne – kamery 360 nagrywają pełen obraz otaczającej je sfery. Mówiąc bardziej po ludzku: gdy postawimy kamerę 360 na środku pokoju i włączymy nagrywanie – kamera zarejestruje pełen obraz całego pokoju, łącznie z sufitem, podłogą, wszystkimi ścianami, przedmiotami i osobami jakie się w nim znajdują. Co najważniejsze, cały taki obraz zostanie zarejestrowany w jednym momencie, bez potrzeby przesuwania czy przekręcania kamery.
Jak oglądać filmy 360?
Aby oglądać filmy 360 w sposób możliwie najbardziej immersyjny, należy założyć na głowę gogle VR. Filmy 360 można oczywiście oglądać na płaskim ekranie monitora komputerowego i przesuwać pole widzenia przy pomocy myszy, jednak wrażenie przebywania w samym środku filmu będzie nikłe. Aby móc w pełni wykorzystać potencjał jaki oferuje nam wirtualna rzeczywistość należy założyć gogle VR i uruchomić film w możliwie najwyższej rozdzielczości. Obecnie każdy film 360 wgrany na YouTube czy Facebooka uruchomimy bez przeszkód w goglach VR. Ponadto istnieje sporo dodatkowych miejsc w Internecie, w których znajdziemy wysokiej jakości filmy 360 kompatybilne z różnego rodzaju goglami VR. Czytaj: https://epicvr.pl/pl/filmy-okulary-vr/
https://epicvr.pl/pl/filmy-360-jak-ogladac-filmy-360/
Czym są filmy 360 3d?
Filmy 360 3d od tradycyjnych filmów 360 różnią się jedną zasadniczą kwestią. Oglądając zwykły film 360, który nie jest nagrany w technice 3d – wszystkie obiekty widziane w filmie sprawiają wrażenie przyklejonych do tła. W tego typu filmie nie mamy wrażenia przestrzenności obiektów. Filmy 360 3d pozwalają zaś wyłonić głębię z filmu 360. Obiekty, które są na pierwszym planie wyraźnie odcinają się od tła. Dzięki temu nasz mózg, podczas oglądania filmów 360 3d znacznie mocniej angażuje się w ich akcję, ulegając złudzeniu, że to co widzi, dzieje się wprost przed jego oczami.
Co jest potrzebne do nagrania filmu 360?
Oczywiście film 360 to również rodzaj filmu. Tak samo jak w przypadku tradycyjnego filmu 2d, tak i w filmie 360 wykorzystujemy podobne elementy. Tworząc film 360 przede wszystkim należy zacząć od odpowiedniego przygotowania się. Niezależnie od tego czy będziemy zlecać stworzenie filmu promocyjnego naszej firmy innym podmiotom, czy zrealizujemy go samodzielnie, musimy mieć w głowie pewien pomysł. Najlepiej spisać go w formie scenariusza. Dzięki temu firma, której zlecimy stworzenie filmu, lub osoby z naszej firmy, które podejmą się tego zadania – będą w stanie znacznie lepiej przygotować się do realizacji nagrania. W naszej pracy – precyzyjny, dokładny scenariusz jest niezbędny, do wykonania dokładnej wyceny produkcji.
Przed rozpoczęciem pisania scenariusza filmu 360 warto zadać sobie kilka pytań:
- W jakim miejscu ma się odbyć nagranie filmu 360? Czy potrzebna jest specjalna scenografia, studio, czy też nagranie ma odbyć się w przestrzeni istniejącej, „zastanej”.
- Ile dni zdjęciowych zajmie rejestracja filmu 360 (w tym miejscu zachęcamy do kontaktu z nami – chętnie pomożemy oszacować ilość niezbędnej pracy).
- Czy zamierzamy zaangażować do filmu sferycznego profesjonalnych, doświadczonych aktorów, czy wystarczą nam statyści? A może wystarczające będzie pokazanie pracowników naszej firmy wykonujących codzienne obowiązki?
- Czy w filmie 360 mają pojawić się animacje 2d lub 3d? Jeśli tak, to warto poszukać w internecie przykładów, które możliwie najdokładniej zobrazują naszą wizję. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie osoby pracujące nad filmem VR doskonale znają nasze intencje.
- Czy w filmie sferycznym zamierzamy wykonać ujęcia z ruchomej kamery, drona, czy wszystkie ujęcia będą statyczne. Warto pamiętać, że ujęcia z ruchomej kamery w filmach sferycznych sprawdzają się dobrze, jednak nie należy z nimi przesadzać. Czytaj: choroba lokomocyjna VR.
- Jakiej rozdzielczości filmu 360 oczekujemy? Czy wystarczy nam rozdzielczość 4K na całej sferze? Czy np. potrzebujemy rozdzielczości 12K? Tak naprawdę im wyższa rozdzielczość tym lepiej. Jednak współczesne gogle VR (styczeń 2018) pozwalają dostrzec różnicę między rozdzielczością 4K a 8K. Rozdzielczości 12K nie będziemy w stanie zobaczyć na żadnych goglach VR.
Czym są kamery 360?
Kamery 360 pozwalają na wykonywanie sferycznych nagrań obrazu. Za pomocą kamery 360 możemy w formie filmu zarejestrować obraz całego otoczenia, jakie otacza kamerę 360.
Wyróżniamy wiele rodzajów kamer 360. Najpopularniejsze na rynku są kamery VR złożone z układów kilku kamer GoPro. To rozwiązanie ma swoje plusy – oferuje wysoką rozdzielczość nagrań, jednak minusem jest konieczność dodatkowego łączenia obrazów z wielu kamer. Tą procedurę nazywamy stitchingiem – i jest ona bardzo czasochłonna.
Drugim rodzajem kamer 360 są kamery wieloobiektywowe. W ich przypadku zazwyczaj to kamera samodzielnie łączy już obraz z wielu obiektywów, dzięki czemu otrzymujemy finalny, połączony w jeden plik film 360. To rozwiązanie bardzo usprawnia pracę. Ponadto coraz więcej tego typu kamer 360 oferuje nie tylko wysoką rozdzielczość nagrań, ale umożliwia także nagrywanie filmów 360 3d.
Czy kamery 360 wykonują również fotografie 360?
Prawie wszystkie kamery 360 oferują możliwość wykonywania fotografii 360. Dzięki temu, niezwykle łatwo i szybko możemy wykonywać np. wirtualne spacery architektoniczne, lub wirtualne wycieczki w formie fotografii 360. Przed pojawieniem się kamer 360, aby zrobić zdjęcie 360 należało skorzystać ze specjalnej głowicy do statywu, na której umieszczaliśmy aparat. Później trzeba było wykonać przynajmniej kilkanaście zdjęć różnych fragmentów przestrzeni 360 a następnie odpowiednio je połączyć. Dziś, z pomocą kamer 360, po wciśnięciu jednego przycisku otrzymujemy pełne zdjęcie 360, które praktycznie nie wymaga dalszej obróbki.
Dowiedz się więcej o fotografii sferycznej:
https://epicvr.pl/pl/panoramy-sferyczne-fotografia-360-zdjecia-360/
https://epicvr.pl/pl/wirtualne-wycieczki-i-wirtualne-spacery-a-vr/
Ile kosztuje nagranie filmu 360?
Nagranie filmu 360 to bardzo złożony proces. Samo przygotowanie się do nagrania, opracowanie dokładnego scenariusza, rozwiązań technologicznych i harmonogramu zajmuje kilka dni roboczych. Następnie mamy okres produkcji, który trwa od jednego do kilku dni zdjęciowych. W przypadku postprodukcji filmów 360, potrzeba znacznie więcej czasu niż w przypadku postprodukcji tradycyjnych filmów 2d. Sama pracochłonność procesu tworzenia filmu to jeden z czynników wpływających na ostateczną cenę projektu. Drugim ważnym czynnikiem są szeroko pojęte zasoby, które musimy zaangażować do filmu 360. Ilość aktorów, lokacji zdjęciowych, animacji, itp. również wpływa na ostateczną wycenę. Dlatego zazwyczaj pierwsza przybliżoną wycenę jesteśmy w stanie podać dopiero po zapoznaniu się ze scenariuszem lub założeniami projektu.
Czy montaż filmu 360 jest trudniejszy niż montaż tradycyjnego filmu 2d?
Obecnie powstaje coraz więcej narzędzi umożliwiających wygodną pracę z materiałem filmowym 360. Należy jednak pamiętać, że wciąż filmy 360 to swego rodzaju nowość. Cała branża filmów 360 powstała dopiero kilka lat temu, więc wciąż brakuje dobrych, dedykowanych narzędzi, które pozwolą nam na wygodną pracę z materiałem 360 w taki sam sposób w jaki pracuje się z tradycyjnymi filmami 2d. Montaż filmu 360 jest nie tylko trudniejszy niż montaż tradycyjnego filmu 2d, ale przede wszystkim wymaga znacznie więcej mocy obliczeniowej komputera. Tak naprawdę w przypadku tradycyjnego filmu 2d mamy do dyspozycji jedno ujęcie widziane z jednego ustawienia kamery. W przypadku filmu 360 widzimy zaś pełen obraz, który otacza kamerę. To sprawia, że nie tylko potrzebna moc obliczeniowa komputera rośnie, ale przede wszystkim rośnie również poziom skomplikowania projektu. Jeśli np. w filmie 360 mamy dołożyć grafikę czy animację – musi ona pojawić się w określonym punkcie przestrzeni, i musi być ona stworzona w taki sposób, by poprawnie odtwarzać się w środowisku 360.
W jaki sposób można wykorzystać filmy 360?
Filmy 360 są coraz chętniej wykorzystywane przez wiele różnych branż. Od branży marketingowej, poprzez edukację aż do medycyny. Zagadnienia z praktycznie każdej dziedziny możliwe są do przedstawienia w formie filmu 360. W czym tkwi przewaga filmów 360 nad tradycyjnymi filmami 2d? Po założeniu na głowę gogli VR użytkownik wprost przenosi się do innych światów. Mózg człowieka niezwykle szybko ulega iluzji, że to co dzieje się przed oczami, dzieje się naprawdę wokół nas. Zatem osoby, które korzystają z gogli VR znacznie skuteczniej przyswajają informacje płynące do nich z filmu 360, niż w przypadku oglądania tradycyjnego filmu 2d na małym wycinku płaskiego ekranu. Warto również wspomnieć, że wirtualna rzeczywistość to pewnego rodzaju medium, które pozwala nam znacznie bardziej wciągnąć się w akcję filmu niż w przypadku jakiegokolwiek innego, znanego nam dotychczas medium. Któż z nas nie chciałby stanąć u boku znanego aktora i razem z nim rozwiązywać filmowe zagadki?
Wirtualna rzeczywistość i filmy 360 to także wielkie możliwości w edukacji. Dzięki filmom VR znacznie skuteczniej można przyswajać np. wiedzę z dziedziny medycyny, np. oglądając w goglach VR operację, niż ma to miejsce w przypadku oglądania tradycyjnego filmu 2d pokazującego to samo zagadnienie.
W wykorzystaniu filmów 360 ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Obecnie filmy 360 są tak samo ogólnodostępne jak tradycyjne filmy 2d. Facebook, YouTube umożliwiają dzielenie się nimi bez przeszkód z całym światem.
https://epicvr.pl/pl/filmy-360-filmy-sferyczne-najciekawsze-artykuly/
Jakie możliwości oferują filmy 360?
Filmy 360 oferują zupełnie nowe możliwości narracji, które dotychczas nie były wykorzystywane w żadnym innym medium. Po założeniu na głowę gogli VR, nasz mózg w pełni wierzy, że przeniósł się w sam środek akcji filmu. Doświadczamy tzw. immersji. Dodatkowo medium jakim jest wirtualna rzeczywistość pozwala nam na dodanie dodatkowych elementów takich jak m.in. interaktywność. Możemy tworzyć w pełni interaktywne filmy 360, w których to widz decyduje o tym, w jaki sposób potoczy się ich dalsza akcja. Możemy tworzyć wielowątkową, złożoną narrację, w której to bohater (niczym reżyser) decyduje o tym jak dalej potoczy się akcja.
https://epicvr.pl/pl/filmy-360-jak-tworzymy-filmy-sferyczne-warto-nas-wybrac/
Jaką przewagę mają filmy 360 nad tradycyjnymi filmami 2d?
Nasze badania percepcji filmów 360 https://epicvr.pl/pl/filmy-360-percepcja-filmow-vr/ jednoznacznie potwierdzają, że widzowie bardzo przychylnie reagują na nowe medium jakim jest wirtualna rzeczywistość. Pokaźna grupa docelowa, która przewinęła się przez nasze gogle VR dodatkowo udowodniła nam, że ludzie w pełni angażują się w opowiadaną poprzez VR historię już od pierwszych sekund. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiednie prowadzenie narracji w taki sposób, by była ona atrakcyjna i interesująca dla widza.
Filmy 360 w przeciwieństwie do tradycyjnych filmów 2d oferują przede wszystkim zupełnie nową jakość oglądania i przeżywania akcji filmu. Pozwalają ponadto na tworzenie znacznie bardziej subiektywnych historii, dopasowanych bezpośrednio do potrzeb widza. Dając widzowi możliwość dalszego kierowania akcją, sprawiamy, że widz odczuwa wielką przyjemność z bycia jednocześnie reżyserem i głównym bohaterem akcji filmu 360. Dzięki temu coraz bardziej zbliżamy się do zatarcia granicy między światem realnym a światem VR.
Czy filmy 360 w przyszłości wyprą znane nam powszechnie formy filmowe?
Tak jak radio nie wyparło prasy, telewizja nie wyparła kina a internet nie zabił telewizji, tak również i filmy 360 z pewnością będą swobodnie funkcjonowały tuż obok tradycyjnych filmów 2d. Według prognoz za około 5-10 gogle VR będą równie popularne jak dziś smartfony. Oznacza to, że będziemy w nich spędzać coraz więcej czasu, co sprawi, że zapotrzebowanie na dobrej jakości treści (filmy 360 i aplikacje VR) znacznie wzrośnie. Z pewnością jednak przez kilka najbliższych lat miłośnicy telewizji i tradycyjnych filmów 2d mogą spać spokojnie. Branża wirtualnej rzeczywistości rozwija się niezwykle dynamicznie, jednak z pewnością nie wyprze ona całkowicie innych dziedzin rozrywki i przekazu informacji.
Co możemy dziś dla Ciebie zrobić?