Filmy 360 – produkcja filmowa

Filmy 360 – produkcja filmowa

Czy filmy 360 oferują coś, czego brakuje tradycyjnej produkcji filmów 2d? Jak filmy 360 rewolucjonizują sposób opowiadania historii w filmie? Te pytania w kontekście tworzenia filmów 360 padają dosyć często. W tym artykule skupimy się na najważniejszych aspektach tematu: filmy 360 – produkcja filmowa.

Filmy 360 są najnowszą zdobyczą technologicznego świata. Choć są częścią wirtualnej rzeczywistości, która powstała blisko 50 lat temu – rozwijają się one od kilku lat. Co takiego oferują filmy 360, czego nie mógłby zaoferować klasyczny film 2d?

Filmy 360 to immersja

Immersja to całkowite zanurzenie się człowieka w świecie VR przy pomocy wielu zmysłów. Z pomocą filmów 360 takie zanurzenie się jest niezwykle realistyczne. Widz oglądający filmy 360 ma założone na głowę gogle VR i słuchawki. Całe jego pole widzenia wypełnia sferyczny obraz filmu. W którym kierunku by nie spojrzał – zawsze wokół jego głowy coś będzie się działo. Dzięki temu mózg widza oglądającego film 360 w pełni skupia się na przekazie jaki jest do niego kierowany. To sprawia, że film 360, zwany również filmem sferycznym ma niezwykle silną moc oddziaływania. Człowiek oglądający filmy sferyczne ma wrażenie całkowitego wejścia w opowiadaną historię. Z każdej strony otacza go akcja filmu. Co więcej, bohaterowie filmu sferycznego często zwracają się do niego, a nawet w niektórych momentach wymagają od niego działania. To właśnie w tym, niezwykle sugestywnym sposobie opowiadania historii drzemie siła filmów 360. Nie są one dwuwymiarowym płaskim obrazem oglądanym z dala od widza na mniejszym lub większym kawałku ekranu. Filmy 360 otaczają widza z każdej strony. Oglądając filmy 360 oglądamy je dokładnie w taki sam sposób, jak patrzymy na świat rzeczywisty. Rozglądamy się, spoglądamy na przedmioty, patrzymy na twarze osób, jesteśmy w centrum akcji.

Choć tradycyjne filmy 2d pozwalają nas skutecznie wciągnąć w opowiadaną historię, to jednak nigdy nie będą one w stanie zaoferować nam możliwości całkowitego zanurzenia się w świat opowiadanej historii, w taki sposób jak robią to filmy 360.

 

Filmy 360 to nowy sposób opowiadania historii.

Filmy 360 ze względu na swoją specyfikę powoli wypracowują własny język opowiadania historii. O ile sztuka filmowa ewoluowała prze blisko 120 lat, o tyle produkcja filmów 360 stopni tworzy obecnie swój własny język opowiadania historii filmowej. W filmach sferycznych nie mamy zoomów oraz dynamicznych cięć. Powód – nie sprawdzą się one kompletnie z obrazem sferycznym. Również percepcja widza oglądającego film 360 zachowuje się znacznie inaczej niż percepcja widza filmu 2d. Podczas tradycyjnej produkcji filmu 2d zazwyczaj wokół kamery stoi potężna ekipa filmowa, która dba o każdy aspekt produkcji filmu. Nagrywanie filmów 360 praktycznie wyklucza możliwość pracy ekipy za kamerą. Kamera 360 rejestruje film sferyczny wokół kamery, co sprawia, że wszystko co otacza kamerę będzie widoczne w kadrze. Zatem na planie filmu 360 ekipa zazwyczaj chowa się w innych pomieszczeniach lub za elementami scenograficznymi.

Sam sposób opowiadania historii w formie filmu 360 wymusza również inne prowadzenie narracji filmowej. W przypadku klasycznego filmu 2d reżyser ma do dyspozycji zróżnicowane obiektywy, które umożliwiają uzyskanie np. planów szerokich, zbliżeń, itp. W przypadku filmu 360 jest to niemożliwe. Zatem narracja filmowa jaką wykorzystują filmy 360 przypomina narrację teatralną. Różni się jedynie tym, że aktorzy nie grają „do widza” lecz do kamery 360. Jednak w produkcji filmów sferycznych lepiej sprawdzają się długie ujęcia, brak dynamicznych cięć oraz stabilnie prowadzona kamera.

 

Tworząc nasze filmy 360 mieliśmy okazję przebadać percepcję wielu widzów. Na tej podstawie wysnuliśmy pewne ważne wnioski. Więcej o tych wnioskach można przeczytać tutaj: https://epicvr.pl/pl/filmy-vr-tworzenie-filmow-360/  oraz https://epicvr.pl/pl/jak-widzowie-ogladaja-filmy-360/

 

Filmy 360 to prawdziwa rewolucja w sposobie opowiadania historii

Przed ich pojawieniem się żaden reżyser nie miał do dyspozycji aż tak sugestywnej formy przedstawienia scenariusza filmowego. Co więcej, tworząc nawet najbardziej skomplikowane i angażujące uwagę sceny, zawsze musiał liczyć się z tym, że widz przeoczy pewne ważne z punktu widzenia reżysera elementy filmu. W filmach 360 to się praktycznie nie zdarza. Prowadząc akcję filmu sferycznego w odpowiedni sposób – niejako wymuszamy na widzu aby oglądał dokładnie to co chcemy mu przekazać. Filmy 360 mają wielką siłę. Czy za kilka lat będą one na równi popularne jak dzisiaj filmy 2d? Zobaczymy😊

Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów 360:

Pierwszy polski horror VR: https://epicvr.pl/pl/horror-vr-360/

Polska komedia VR: https://epicvr.pl/pl/komedia-vr/

EPICVR.PL – aplikacje VR, filmy 360, aplikacje AR

 

ADRIAN LAPCZYNSKI EPICVR
Adrian Łapczyński
Jestem pasjonatem nowych technologii. Na co dzień dowodzę agencją VR - EPICVR oraz współtworzę CreativeStudio,
które specjalizuje się w produkcji filmowej. Jestem laureatem blisko 40 nagród i wyróżnień filmowych.

 

Podaj dalej