Filmy 360 – jak oglądać filmy 360 na różnych urządzeniach?

Jak oglądać filmy 360?

W tym tekście w krótki sposób przybliżymy różne możliwości oglądania filmów 360 na różnych urządzeniach.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!

Filmy 360 stają się coraz popularniejsze. Każdego dnia na YouTube, Facebooku i innych portalach społecznościowych przybywa kilkaset filmów 360. Oczywiście w dużej mierze są to produkcje amatorskie, jednak rynek profesjonalnych produkcji filmowych 360 również rośnie z dnia na dzień. Wielkie domy produkcyjne, znani reżyserzy firmy reklamowe inwestują pokaźne sumy w rozwój filmów 360. Wszyscy upatrują w filmach 360 nowych możliwości tworzenia w pełni angażujących treści. W porównaniu z klasycznymi filmami 2d – film 360 pozwala na wejście w sam środek akcji. Widz ma wrażenie jakby był jednym z bohaterów filmu. Z tego artykułu dowiesz się jak oglądać filmy 360.

 

Jak oglądać filmy 360?

Poniżej przedstawiamy najprostsze i najpopularniejsze sposoby oglądania filmów 360.

 

Filmy 360 w przeglądarce – sposób pierwszy – najgorszy:(

Filmy 360 można oglądać na płaskim ekranie monitora komputera. Każdy z web’owych odtwarzaczy filmów 360 umożliwia nawigowanie i przewijanie aktualnie obserwowanego fragmentu obrazu myszką.

W bardzo prosty sposób obejrzymy film 360 klikając przycisk play poniżej. Po uruchomieniu, przesuwamy pole widzenia albo myszką, z wciśniętym lewym przyciskiem, albo klawiszami WSAD na klawiaturze. Tyle:)

Oglądanie przestrzennego filmu 360, gdzie akcja otacza nas z każdej strony, na płaskim ekranie nigdy nie da takach wrażeń jak gogle VR. Często pracujemy dziesiątki godzin nad dopieszczeniem kadru i nadaniem mu głębi, by widz czerpał z oglądania filmu 360 wielką przyjemność. Dlatego znacznie skuteczniejszą, przyjemniejszą i przede wszystkim dobrą metodą oglądania filmów 360 są gogle VR.

Filmy 360 w goglach VR – sposób drugi – znacznie lepszy 🙂

Wyróżniamy dwa rodzaje gogli.

  • Gogle VR działające w oparciu o smartfony (znacznie tańsze i powszechniejsze)

Zachęcamy do obejrzenia porównania dwóch najbardziej dopracowanych modeli gogli VR dla smartfonów:

Oczywiście prostsze gogle VR można kupić już za kilkanaście zł, w wersji kartonowej. Obszerny test Google Cardboard:

  • Gogle VR pracujące po podłączeniu do komputera (droższe, wymagające dużej mocy obliczeniowej, profesjonalne zastosowania).

Prym wiodą na rynku gogle: Oculus Rift

Nie są to tanie urządzenia, lecz oferują znacznie lepszą  jakość niż większość gogli VR działających na smartfonach.

  • Autonomiczne gogle VR

Dwa najpopularniejsze modele to Oculus Quest oraz Oculus Go

https://epicvr.pl/pl/oculus-quest-najnowsze-autonomiczne-gogle-vr-poznaj-pierwsze-wrazenia-zobacz-rzeczywiste-zdjecia/

https://epicvr.pl/pl/oculus-go-czy-warto-plusy-i-minusy-gogli-vr-oculus-go/

Jak oglądać filmy 360 na smartfonie?

To proste. Wystarczy nam telefon wyposażony w żyroskop i np. aplikacja youtube. Jeśli odpalimy film 360 na youtube, a mamy żyroskop w telefonie – na dole ekranu pojawi nam się specjalna ikonka umożliwiająca przełączenie się w tryb odtwarzania filmu na goglach VR. Wystarczy na nią kliknąć, przejść krótką konfigurację (lub ją pominąć), włożyć telefon w gogle VR i… tyle😊 Oglądamy film 360 tak, jakbyśmy byli częścią jego akcji, w pełni immersyjny sposób.

 

Filmy VR online są ogólnodostępne. Zarówno filmy VR 3D jak i klasyczne filmy 360 znajdziemy na youtube, facebooku i wielu wielu innych platformach dedykowanych filmom 360.

Posiadając również gogle VR pracujące w oparciu o komputer, możemy pobrać jeden z wielu dostępnych na rynku specjalnych odtwarzaczy filmów 360 i oglądać filmy 360 w dokładnie taki sam sposób, jak przy pomocy opisanych wyżej gogli VR. Możemy również oglądać filmy poprzez streaming online lub pobierać je na dysk. 

Podobnie w przypadku autonomicznych gogli VR – klikamy na ikonkę YouTube, by streamować film z internetu, lub za pomocą kabla ładujemy go z komputera bezpośrednio do pamięci gogli. W Oculus Go jak i Oculus Quest odtwarzamy takie filmy z poziomu Galerii Oculus – bez konieczności instalowania dodatkowego odtwarzacza.

 

Nie będziemy rozpisywali się bardziej w temacie jak oglądać filmy 360 na telefonie. Kwestia oglądania filmów 360 na smartfonach jak i na goglach VR jest bardzo prosta, a zebrane powyżej informacje w zupełności wystarczą do tego, by cieszyć się filmami 360 w pełni immersyjny sposób.

Po skonfigurowaniu telefonu czy gogli VR – warto obejrzeć pierwszy polski horror VR oraz komedię VR naszego autorstwa:

https://epicvr.pl/pl/filmy-promocyjne-360-branza-przemyslowa-vr-industry-4-0/

https://epicvr.pl/pl/film-sferyczny-promujacy-polska-branze-sprzetu-medycznego/

https://epicvr.pl/pl/mitsubishi-vr-interaktywny-film-360/

 

https://epicvr.pl/pl/filmy-360-filmy-sferyczne-najciekawsze-artykuly/

Czytaj także: filmy VR | kamery 360 | rzeczywistość wirtualna | imersja | aplikacje VR | aplikacje 360 | wizualizacje VR | czym jest VR | marketing VR | filmy oculus rift

EPICVR – tworzymy filmy 360 i aplikacje VR

 

ADRIAN LAPCZYNSKI EPICVR
Adrian Łapczyński
Jestem pasjonatem nowych technologii. Na co dzień dowodzę agencją VR - EPICVR oraz współtworzę CreativeStudio,
które specjalizuje się w produkcji filmowej. Jestem laureatem blisko 40 nagród i wyróżnień filmowych.

 

Podaj dalej