Co to jest VR i jak działa?

Czym jest VR i jak działa?

Dowiedz się również czym są aplikacje VR oraz jak powstają produkcja filmowe 360 i jak się tworzy filmy vr.

Poznaj nasz cykl VR expert oraz największą w Polsce bazę wiedzy o VR.

VR (ang. Virtual Reality) to w skrócie rzecz biorąc przedstawienie wirtualnego świata w taki sposób, że widziane w nim obiekty sprawiają wrażenie fizycznej, przestrzennej obecności. Jeśli założymy na głowę gogle wirtualnej rzeczywistości oraz słuchawki – dwa najważniejsze nasze zmysły poznawcze będą odcięte od bodźców świata zewnętrznego. Możemy mieć pewność, że żaden zewnętrzny bodziec nie będzie mógł nas rozproszyć Jeśli tak będzie – doznamy tzw. immersji, czyli pełnego zanurzenia się zmysłów człowieka w świecie wirtualnym.

Za sprawą aplikacji 360 i filmów VR możemy przebywać w różnych światach. Co najważniejsze, większość doświadczeń VR pozwala przebywać w miejscach, które nie są dostępne dla przeciętnego śmiertelnika. Możemy wcielać się w dowolne postaci czy uprawiać praktycznie dowolny rodzaj aktywności. Ograniczają nas wyłącznie możliwości aplikacji VR a te z kwartału na kwartał sukcesywnie się zwiększają.

Powyższy przykład wykorzystania VR w medycynie, czy realistyczna gra VR symulująca wspinaczkę to tylko wierzchołek całej góry nieograniczonego potencjału rozwiązań VR.

Wirtualna rzeczywistość to nie tylko sam obraz

Równie ważny w aplikacjach wirtualnej rzeczywistości jest odpowiedni dźwięk. Aby brzmiał on w pełni realistycznie, musi w możliwie najdokładniejszy sposób odzwierciedlać dźwięk jaki słyszymy w świecie rzeczywistym. Tworząc nasze aplikacje VR i filmy 360 stosujemy tzw. dźwięk binauralny, który pozwala na niezwykle dokładne odzwierciedlenie wszystkich niuansów dźwiękowych jakie pojawiają się w świecie rzeczywistym. Dzięki temu widz zakładający na głowę słuchawki, ma bardzo sugestywne wrażenie przebywania w świecie rzeczywistym. Otaczające go z każdej strony dźwięki zachowują się dokładnie tak samo jak dźwięk w świecie realnym.

Po co to wszystko? Jeśli uda nam się choć na chwile zatrzeć granicę między światem realnym a wirtualnym – widz znacznie bardziej zaangażuje się w opowiadaną historię i w pełni skupi się na kierowanym do niego przekazie.

Wyposażając widza dodatkowo w specjalny kontroler, który pozwoli odzwierciedlić w świecie VR ruchy rąk ze świata rzeczywistego – damy widzowi dodatkowe narzędzie, które sprawi, że świat VR będzie dla niego znacznie bardziej rzeczywisty.  Po założeniu gogli VR widz będzie nie tylko biernym uczestnikiem akcji aplikacji VR, ale również będzie mógł w sposób świadomy na nią wpływać. Na rynku istnieją już setki różnych rozwiązań, które sprawiają, że aplikacje VR stają się niesamowitymi, na długo zapadającymi w pamięć doznaniami. Twórców aplikacji VR, filmów 360 i aplikacji AR ogranicza jedynie wyobraźnia.

Wirtualna rzeczywistość – ilość użytkowników

Obecnie na rynku (rok 2017) według różnych szacunków mamy około 15 – 20 mln sztuk gogli VR. Szacuje się, że już za około półtora roku liczba ta podwoi się. Jest zatem o co walczyć.

W grze o użytkownika najważniejsza jest jakość. Odpowiednia jakość doznań VR to klucz do sukcesu najlepszych aplikacji VR oraz filmów 360. Aplikacje VR i filmy 360, które w pełni angażują i skłaniają do myślenia, lub dostarczają niesamowitej rozrywki są najbardziej cenione przez reklamodawców. Samo zrobienie „jakiejkolwiek” aplikacji VR nie wystarczy. Najważniejsza jest treść, która pozwoli użytkownikowi przekroczyć granice i dać mu niespotykane dotąd możliwości. Dzięki temu możemy być pewni, że widz w pełni emocjonalnie i całkowicie zaangażuje się przekaz świata VR, jaki do niego kierujemy.

VR to zupełnie nowe medium. Wiemy jak w pełni wykorzystać jego potencjał oferując odpowiednie rozwiązania. Tworzymy i rozwijamy od podstaw nową wartość, która łączy i w pełni wykorzystuje wszystkie oferowane przez VR środki wyrazu.

Jak działa wirtualna rzeczywistość? Czym są rozwiązania AR dla biznesu? Jak w pełni wykorzystać potencjał rewolucji technologicznej, która właśnie trwa na naszych oczach? O tych i innych kwestiach związanych z VR, AR i MR dowiesz się na naszej stronie? Jeśli temat wykorzystania VR w Twojej firmie interesuje Cię bardziej – umów się z nami na bezpłatne spotkanie prezentacyjne! Skontaktuj się z naszą agencją VR.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij: jak VR wspiera przemysłjak tworzymy filmy 360 i dlaczego warto wybrać właśnie nas | czym jest VR i jak wykorzystać jego potencjał – FAQ | aplikacje AR | gry i aplikacje virtual reality| rewolucja przemysłowa Industry 4.0 – rozwiązania VR, AR i MR 

Podaj dalej