Jak wykorzystać VR

Jak wykorzystać VR

Dziś podpowiemy jak wykorzystać VR i pokażemy jak z powodzeniem robią to różne branże. Żyjemy w czasach bardzo wielkich przemian. Technologie powstające w ubiegłym wieku, aby osiągnąć komercyjny sukces musiały rozwijać się przez kilkadziesiąt lat. Aktualnie współczesne technologie rozwijają się kilkakrotnie szybciej. Świetnym tego przykładem jest rzeczywistość wirtualna. Branża ta, choć powstała w latach 60 ubiegłego wieku w ramach eksperymentów wojskowych, dziś święci triumfy. Prawdziwy jej rozkwit nastąpił w roku 2013 za sprawą prototypu gogli Oculus Rift. To wtedy cały świat uwierzył, że wirtualna rzeczywistość może naprawdę zadziałać i zmienić wiele współczesnych branż.

Coraz więcej osób zaczęło zastanawiać się nad tym jak wykorzystać VR. Wielcy giganci rynku zaczynali tworzyć swoje gogle VR a branża rozwija się do dziś niezwykle dynamicznie. W ciągu 4 lat branża VR zaliczyła taki sam postęp, na jaki telewizja potrzebowała 20 lat.

Jak wykorzystać VR

VR to przede wszystkim nie tylko gry. Choć pierwotnie VR miał służyć głównie zadowoleniu graczy, dziś gry VR to tylko jedno z wielu możliwych zastosowań. Oprócz nich zdecydowanie ważniejsze jest wykorzystanie VR w filmie czy w biznesie. Jak wykorzystać VR w filmie? Świat filmu od zawsze poszukiwał nowych środków wyrazu i jeszcze bardziej skutecznych metod dotarcia do widza. Nic dziwnego, że tak chętnie filmy 360 przyjmują się w świecie współczesnej kinematografii. To za ich sprawą widz może poczuć się tak jakby był w samym środku akcji. Wchodząc w interakcje z głównymi bohaterami filmu ma wrażenie jakby sam był jednym z nich.

Jak wykorzystać vr w marketingu?

Rzeczywistość wirtualna ma znaczną przewagę nad innymi współczesnymi mediami. W łatwy sposób angażuje widza w opowiadaną historię. Podczas gdy tradycyjna reklama, np. w telewizji czy na miejskich bilbordach musi nieustannie zabiegać o uwagę widza, VR po prostu ma widza na wyłączność. Zakładając gogle VR użytkownik jest całkowicie odcięty od bodźców świata zewnętrznego, co sprawia, że żadne sygnały z zewnątrz nie rozpraszają jego uwagi. Dzięki temu w pełni skupia się na przekazie jaki jest do niego kierowany. Zatem twórcy przekazu reklamowego za sprawą VR mogą skutecznie skłonić widza do danych zachowań zakupowych.

https://www.youtube.com/watch?v=3R5J8Je2j_4

Jak wykorzystać VR w medycynie?

Przywykliśmy do tego, że są branże które niezwykle szybko adaptują nowe technologie. Jedną z nich jest z pewnością medycyna. Okazuje się, że wirtualna rzeczywistość niezwykle dobrze radzi sobie w medycynie. Jak wykorzystać VR w medycynie? Studenci medycyny mają mocno ograniczone możliwości podglądania swoich doświadczonych profesorów przy pracy. Okazuje się, że dzięki filmom 360 można znacznie zwięszkyć ich dostęp do oglądania operacji na żywo. Krakowska firma BerryLife, z którą współpracujemy realizuje filmy 360 na salach operacyjnych, które następnie są oglądane przez dziesiątki tysięcy studentów medycyny. Dzięki temu mogą oni znacznie skuteczniej przyjrzeć się prawdziwej operacji, niż gdyby w niej uczestniczyli patrząc zza pleców lekarza.

Jak wykorzystać VR w wojsku

Filmy 360 w wojsku. Brzmi to dosyć dziwnie, jednak okazuje się, że pewna armia zaczęła wykorzystywać je w czołgu, który dosłownie stał się przezroczysty. Dowódca czołgu dzięki podglądowi na żywo z kamer umieszczonych na zewnątrz czołgu może bez przeszkód obserwować jego otoczenie. Dzięki temu pole widzenia znacznie się zwiększa i załoga może podejmować skuteczniejsze działania.

 

Jak wykorzystać VR w symulacji

Symulacja różnych procesów to kolejna dziedzina, gdzie aplikacje VR i filmy 360 świetnie się odnajdują. Oto świetny przykład wykorzystujący filmy 360 w symulacji.

https://www.youtube.com/watch?v=xvyKlOdhrX4

Jak wykorzystać VR w prezentacji

VR jest niezwykle skutecznym medium jeśli chodzi o prezentację różnego rodzaju przestrzeni. Z powodzeniem sięgają po niego architekci

Filmy 360 również w świetny sposób mogą zaprezentować potencjał naszej firmy, jak np. film 360, który zrealizowaliśmy dla firmy Sonel S.A.

Jak wykorzystać VR w turystyce

Rzeczywistość wirtualna znajduje coraz szersze zastosowanie w turystyce. Filmy 360 pozwalają pokazać różnie miejsca w niezwykle łatwy sposób, dając wrażenie rzeczywistego przebywania w nich.

Jak wykorzystać VR w rozrywce

Gry VR oraz aplikacje VR znajdują szerokie zastosowanie w branży rozrywkowej. Zobaczmy jeden z ciekawszych przykładów gry VR na PlayStation VR:

To tylko ułamek z możliwości jakie oferuje wirtualna rzeczywistość. Z czasem ilość możliwości zastosowania VR będzie się zwiększać a sprzęty umożliwiające korzystanie z VR będą jeszcze doskonalsze. Już nie możemy się doczekać!

Czytaj także: aplikacje cardboardfilmy cardboard | aplikacje Oculus Rift | filmy 360 – tworzenie | filmy 360 w turystyce | filmy | tworzenie oprogramowania VR | filmy virtual reality | aplikacje virtual reality

Podaj dalej