Dźwięk binauralny

Dźwięk binauralny

Tworząc aplikacje VR staramy się dać widzom jak największe poczucie realizmu. Wiemy, że sukces udanej kampanii vr zależy od tego na ile widz zaangażuje się w opowiadaną historię. Aby widz w pełni zanurzył się w wirtualną rzeczywistość a jego umysł zatarł granice między światem wirtualnym a realnym musimy zagwarantować mu przeżycia najwyższej jakości. Dźwięk binauralny znacznie to ułatwia. Celem wywołania w osobie korzystającej z aplikacji VR odpowiednich emocji oraz nastroju – korzystamy z wielu różnych narzędzi. Jednym z takich narzędzi jest odpowiednia rejestracja dźwięku. Wszystkie nasze aplikacje vr oraz filmy 360 wyróżnia najwyższa jakość dźwięku. Tworząc filmy 360 nagrywamy dźwięk na kilka różnych sposobów.

Techniką, która według nas sprawdza się najlepiej jest tzw. dźwięk binauralny. Aby nagrać dźwięk binauralny na planie korzystamy z modelu ludzkiej głowy, wyposażonej w dwa czułe mikrofony pojemnościowe. Mikrofony te zamontowane są uszach modelu głowy. Dźwięki trafiają do mikrofonów w podobny sposób, jak dźwięk do ludzkiego ucha. Dzięki temu, że są one rozstawione na odległość ludzkich uszu, słuchając ich mamy bardzo subiektywne wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w samym centrum akcji filmu.

Co daje dźwięk binauralny?

Dźwięk binauralny całkowicie zmienia nasze postrzeganie wideo 360 czy aplikacji VR. Mówi się, że 50 procent sukcesu filmu tkwi w odpowiednim dźwięku. To prawda. Któż z nas nie pamięta motywu muzycznego z gwiezdnych wojen czy titanica? Sądzę, że każdy byłby w stanie zanucić fragment znanego utworu. Pomimo tego, że muzyka to nie to samo co dźwięk binauralny, to jednak równie silnie wpływa ona na nasze postrzeganie filmu. Można powiedzieć, że dźwięk binauralny przenosi widza całkowicie w świat filmu, angażując jego drugi ważny zmysł jakim jest słuch. Oglądanie filmu 360 bez dźwięku w zasadzie jest bezcelowe. W filmach 360 to właśnie za pomocą odpowiedniego dźwięku jesteśmy w stanie kierować uwagą widza i zwracać ją w pożądanym kierunku. Dlatego szalenie ważne jest odpowiednie przygotowanie ścieżki dźwiękowej. Doskonałą inspiracją dla nas są gry komputerowe, gdzie już od dawna dźwięk otacza nas z każdej strony. Te rozwiązania przenosimy na rynek wirtualnej rzeczywistości tworząc w pełni immersyjne filmy 360 oraz aplikacje VR.

Dźwięk binarualny to rozległe zagadnienie, które nie zostało jeszcze w pełni zbadane przez naukowców. Tworzenie treści VR to dziedzina mocno rozwojowa. Na przestrzeni kilku najbliższych lat z pewnością będą pojawiały się coraz lepsze rozwiązania umożliwiające wierne i w pełni realistyczne odwzorowanie dźwięku realnego w świecie VR. Dźwięk binauralny będzie ewoluował.

EPICVR – tworzenie treści VR. Realizujemy filmy 360 zawierające m.in. dźwięk binauralny.

Czytaj także: przyszłość VR | Jak tworzyć dobre filmy 360 | Tworzymy dobre jakościowo aplikacje VR | szkolenia VR | salon VR | film 360 | Tworzenie filmów 360 | wideo 360Dźwięk binauralny | immersja | Content VR

 

 

Podaj dalej