Film 360

Film 360

W ciągu ostatnich 3 lat byliśmy świadkami narodziny nowej dziedziny filmu. Jest nią film 360. Za sprawą rozwoju wirtualnej rzeczywistości oraz współczesnej nauki i techniki możliwe było stworzenie narzędzia, które obecnie staje się nowym medium. Film 360 jest zupełnie nową dziedziną. Pierwsze filmy 360 pojawiały się w Internecie kilka lat temu. Jedną z pierwszych kampanii marketingowych wykorzystujących film 360 była kampania marki Bacardi:

https://www.youtube.com/watch?v=yg2eQUIKSZI

W czasach gdy ta kampania święciła triumfy – oglądano ją głównie na płaskim monitorze komputera. Na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze niezłej jakości gogle VR. Przypomnijmy, że pierwsze gogle VR konstruowano już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, niestety wtedy ich jakość była bardzo niska. Dopiero rozwój współczesnej technologii umożliwił człowiekowi stworzenie gogli VR dających bardzo realne doznania z przebywania w świecie wirtualnym.

Film 360 na dobre zadomowił się w wirtualnej rzeczywistości w 2013 roku. Początkowo sądzono, że rozwiązania VR będą dedykowane głównie dla graczy. Mało kto w 2012 roku spodziewał się, że film 360 zagwarantuje sobie aż tak mocną pozycję. Obecnie film 360 praktycznie stał się nowym medium. Medium, które z powodzeniem wykorzystuje również branża reklamowa i marketingowa. Za pomocą filmu 360 możemy skutecznie wpływać na przeżycia i doznania widzów. Tworząc filmy 360, twórca jest w stanie dać nam zupełnie nową jakość przekazu. Filmy 360 w przeciwieństwie do tradycyjnych filmów pozwalają wejść widzowi w sam środek akcji. Dzięki zastosowaniu gogli VR jesteśmy w stanie rozglądać się w filmie wokół, w taki sam sposób jak robimy to w świecie rzeczywistym.

Zobacz nasz horror VR

Z miesiąca na miesiąc portal YouTube zalewany jest coraz większą ilością filmów 360. Twórcy sprzętu potrafiącego nagrać film 360 prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych rozwiązań. Przegląd tanich kamer 360 wygląda dosyć optymistycznie. Na rynku mamy sporo budżetowych rozwiązań, jednak są to rozwiązania głównie amatorskie, na zasadzie postaw kamerę, włącz nagrywanie, ucieknij z pola widzenia kamery, przybiegnij i wyłącz nagrywanie, gotowe.

Tworząc film 360 za każdym razem szukamy rozwiązań gwarantujących najlepszą jakość obrazu i płynność ruchu. Aby zrealizować dobry film 360 wykorzystujemy najczęściej układy złożone z kilku kamer. Czasem są to kamery GoPro, czasem lustrzanki. Pierwsze nasze filmy realizowaliśmy kamerami LadyBug, oferującymi bardzo wysoką jakość obrazu. Tak nagrany film 360 cechowała bardzo wysoka rozdzielczość, jednakże nie zadowalała nas płynność i szybkość ruchu.

Każdy film 360 wymaga również dobrej postprodukcji. Pracując w oprogramowaniu Adobe obecnie mamy do dyspozycji szereg narzędzi ułatwiających pracę z filmem 360. 2 lata temu praca z ujęciami 360 nie była usłana różami. Po zaimportowaniu filmu 360 do programu, widzieliśmy na ekranie komputera jedynie płaską, rozciągniętą na cały ekran sferę. Aby obejrzeć film 360 stopni w taki sposób jak będą oglądać go odbiorcy, należało założyć gogle VR. Niestety aby wykonać jakąkolwiek najprostszą operację (cięcie, zmiana parametru) na ujęciu filmu 360, musieliśmy zdjąć gogle VR, i wrócić z powrotem do pracy na płaski ekranie.

Dziś mamy możliwość korzystania na żywo z podglądu w goglach VR oraz dodawanie efektów graficznych czy animacji w taki sam sposób jakbyśmy pracowali z tradycyjnym materiałem 2d. Kilka miesięcy temu na konferencji Adobe Max – producenci oprogramowania zaprezentowali bardzo ciekawą funkcjonalność ułatwiającą montaż filmów 360. Montaż filmów VR może już odbywać się bezpośrednio w goglach VR. Musimy jedynie zaopatrzyć się w kontrolery ruchu rąk, np. Oculus Touch. Dokładnie nową ideę montażu filmów 360 obrazuje ten materiał:

Tworzymy filmy 360

Film 360 jest główną domeną naszej agencji VR. Tworzymy filmy 360, filmy VR i rozwiązania VR dla biznesu. Jeśli szukasz doświadczonej, wielokrotnie nagradzanej firmy tworzącej filmy 360 – skontaktuj się z nami!

 

Czytaj także: Salon gier VR | Jak tworzyć skuteczne kampanie VR | Content VR | Tworzenie filmów 360 | dźwięk binauralny | filmy 360 | filmy VR | aplikacje 360 | aplikacje VR

 

 

Podaj dalej