Filmy virtual reality

Filmy virtual reality

Filmy virtual reality to narzędzie otwierające przed nami nowe drzwi. Przez blisko 120 lat (tyle liczy sobie kinematografia) człowiek oglądał filmy na płaskim ekranie. Mimo tego, że ekran był czasem gigantyczny – zawsze pozostawał on płaskim kawałkiem obrazu. Co prawda, mózg człowieka dosyć szybko przyzwyczaił się do postrzegania takiego świata filmu i angażowania się w jego akcję, jednak nie działo się to w taki sposób jak ma miejsce w rzeczywistości. Pomyślmy, któż z nas ogląda prawdziwy świat na płaskim małym wycinku ekranu? Prawdziwy świat przecież otacza nas z każdej strony. Stale w 360 stopniach, wokół naszego ciała znajduje się rzeczywistość. Jak zatem rozwiązano problem „płaskości filmów”.

 

Czym są filmy virtual reality?

Film virtual reality to nowe narzędzie. Choć sama rzeczywistość wirtualna od narodzin liczy sobie już ponad 50 lat, to dopiero filmy virtual reality (które powstają dzięki niej) liczą niecałe 6 lat. Ludzkość zaczęła tworzyć filmy virtual reality dopiero wtedy, gdy pojawiła się możliwość oglądania go w dobrej jakości goglach VR. Filmy virtual reality to po prostu filmy 360 nagrany specjalną kamerą. Tradycyjna kamera filmowa rejestruje fragment obrazu, który znajduje się tuż przed obiektywem. Kamery 360 rejestrują natomiast cały obraz jaki je otacza. Dzięki temu powstaje film virtual reality.

Filmy virtual reality, aby wywołać u widza pożądane wrażenia muszą być oglądane przy pomocy gogli virtual reality. Oczywiście są narzędzia, które mogą odtwarzać filmy virtual reality na płaskim ekranie monitora komputera, jednak wrażenia są lekko mówiąc, mizerne. Filmy virtual reality powstają po to, by oglądać je przy użyciu gogli VR. Tylko wtedy widz może poczuć się, jakby przebywał w samym środku akcji.

 

 

Dobre jakościowo filmy virtual reality są w stanie wywierać silne emocje na oglądających je widzach. Człowiek oglądający film virtual reality – dzięki temu, że jego mózg jest w dużym stopniu odcięty od bodźców świata zewnętrznego – może w pełni skupić się na przekazie jaki kieruje do niego film virtual reality. Właśnie ta cecha sprawia, że kampania marketingowa czy reklama wykorzystująca film vr może być znacznie skuteczniejsza niż tradycyjna reklama wyświetlana na płaskim telewizorze.

Filmy virtual reality tworzy się przy pomocy tzw. kamer sferycznych. Kamery sferyczne to kamery 360 rejestrujące obraz pełnej sfery wokół siebie. Kamera taka zazwyczaj składa się z wielu obiektywów. Każdy z nich rejestruje odpowiedni fragment w przestrzeni. Łącząc obrazy z wielu obiektywów uzyskujemy obraz pełnej sfery otaczającej kamerę, w wyniku czego powstaje film VR.

 

https://youtu.be/PSCHwdHvoVE
Film virtual reality to nie tylko domena marketingowców i reklam. Wielkie studia filmowe dostrzegają w technologii wirtualnej rzeczywistości olbrzymi potencjał. Jakiś czas temu firma Warner Bros uruchomiła własny dział służący tworzeniu filmów w technologii virtual reality.

Jak film virtual reality zmieni branżę filmową? Ciężko przewidzieć. Z racji niskiej doskonałości współczesnych sprzętów umożliwiających rejestrację i odtwarzanie filmów virtual reality, ciężko mówić o tym by widzowie odrzucili tradycyjne kino na rzecz VR. Jednak technologia virtual reality rozwija się na tyle szybko, że sądzę, iż za parę lat tradycyjna kinematografia będzie musiała odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań związanych jej przyszłością.

EPICVR.pl – tworzymy filmy 360, filmy virtual reality

Czytaj także: film 360 | wideo 360 | film VR  | | filmy 360 | filmy VR | aplikacje 360 | aplikacje VR| aplikacje virtual reality | aplikacje AR, aplikacje rozszerzonej rzeczywistości 

https://epicvr.pl/pl/portfolio-realizacji-vr/

Podaj dalej