Dźwięk binauralny – filmy 360, VR

Czym jest dźwięk binauralny i jak go wykorzystujemy?

Mówi się, że 30 procent dobrego filmu stanowi dobra muzyka. Dla nas dobry dźwięk w filmie to tak naprawdę połowa dobrego filmu. Któż z nas w tym momencie nie potrafi przywołać w pamięci motywu przewodniego z Gwiezdnych Wojen czy Titanica? Dźwięk, który pojawił się w filmie w latach 20. ubiegłego wieku – całkowicie zrewolucjonizował sposób w jaki ludzkość ogląda filmy.

Również wirtualna rzeczywistość, a wraz z nią filmy 360, bez odpowiedniej ścieżki dźwiękowej są niekompletne. Immersyjne filmy wręcz wymagają od twórców równie starannego podejścia do kwestii obrazu jak i dźwięku. W filmie 360 nawet najmniejsza nieścisłość potrafi wybić widza ze stanu całkowitego zanurzenia się w opowiadaną historię.

Klienci często pytają nas czym jest dźwięk binauralny oraz czy warto w niego inwestować tworząc promocyjne filmy 360.

O dźwięku binauralnym można by powiedzieć wiele, jednak zamiast czytać, lepiej posłuchać.

Próbka filmu 360 zrealizowana bez dźwięku binauralnego:

Próbka filmu 360 zrealizowana Z DŹWIĘKIEM BINAURALNYM:

Różnica widoczna jest gołym okiem, a w zasadzie uchem.

Jak to możliwe, że dźwięk binauralny jest niezwykle sugestywny i skutecznie wzmacnia przekaz filmu 360?

Binauralna technologia nagrywania dźwięku umożliwia słuchaczowi precyzyjne zlokalizowanie w przestrzeni dźwiękowej nagranych sygnałów akustycznych. Dzięki temu osoba słuchająca nagrań binauralnych ma wrażenie przebywania w samym środku miejsca, w którym dokonano nagrania. Z naszych obserwacji wynika, że ludzki mózg szybko adaptuje się do takich sygnałów, mając rzeczywiste wrażenie słyszenia dźwięku bezpośrednio przez swoje uszy, a nie przez słuchawki.

Ważną kwestią przy nagraniach binauralnych jest fakt, że aby osiągnąć złudzenie przebywania w przestrzeni, w której dokonano nagrania binauralnego, musimy słuchać dźwięku na słuchawkach. Odtwarzanie nagrań binauralnych na głośnikach rozprasza przestrzeń dźwiękową, nie dając tak sugestywnego wrażenia jak dźwięk binauralny płynący ze słuchawek.

Jak powstają nagrania binauralne?

Dźwięk binauralny zazwyczaj rejestruje się układami złożonymi z dwóch specjalnych mikrofonów. Tworząc nasze filmy 360 czasem na plan zabieramy specjalną głowę zbliżoną kształtem, wielkością i ciężarem do ludzkiej głowy. W jej uszach znajdują się dwa mikrofony specjalnej budowy. Dzięki temu, że głowa ma kształt zbliżony do głowy ludzkiej, każdy dźwięk trafia do niej w praktycznie w taki sam sposób jak do naszych uszu. Słuchając później takiego nagrania binauralnego na słuchawkach, mamy wrażenie przebywania w samym środku akcji.

Drugą, znacznie mniej popularną metodą realizowania nagrań binauralnych jest stosowanie tzw. mikrofonów dousznych.

Nagrania binauralne wykorzystują zdolność ludzi i zwierząt do lokalizowania źródeł dźwięku w przestrzeni.

Jak kreować przestrzeń dźwiękową w filmie 360?

Dźwięk w filmach 360 jest niezwykle istotnym elementem. W wielu przypadkach pomaga on nie tylko lepiej wczuć się w opowiadaną historię, (zapominając, że ma się na głowie słuchawki) ale również może on w łatwy sposób prowadzić uwagę widza.

Obejrzyjmy poniższy przykład (najlepiej w goglach VR i słuchawkach):

 

Czy potrafimy zlokalizować z którego konkretnie miejsca dochodzi dźwięk? Oczywiście. O ile w płaskich, dwuwymiarowych filmach wystarcza nam dźwięk stereo, o tyle w filmach 360 mózg człowieka domaga się odtworzenia precyzyjnie całej przestrzeni dźwiękowej jaka otaczała kamerę w chwili nagrania. Angażujące filmy 360 w dużej mierze opierają się na dźwięku.

Doskonale wiemy, jak kreować przestrzeń dźwiękową w filmach 360

Realizujemy nagrania binauralne oraz kompleksowo projektujemy przestrzeń dźwiękową w filmach 360.

Zachęcamy do kontaktu.

Podaj dalej

{order_time} temu

only {product_stock} in stock

{first_name} {last_name} z {order_city} kupił/a {product_name}

Kup licencję