Wirtualna Rzeczywistość – Medycyna VR, AR i nowe technologie.

Medycyna i nowe technologie. Jak VR i AR zmienia świat współczesnej medycyny?

Medycyna i wirtualna rzeczywistość od wielu lat mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości studenci medycyny otrzymują lepsze wykształcenie, doświadczeni lekarze mogą doskonalić swoje umiejętności, a pacjenci są w stanie lepiej zrozumieć anatomię swojego ciała i przyczyny powodujące choroby. Współczesna medycyna coraz chętniej sięga po VR z wielu ważnych względów.

Medycyna wykorzystuje VR, ze względu na nieograniczoną dowolność w popełnianiu błędów.

Chirurdzy to specjaliści, którzy z pośród wszystkich dostępnych zawodów mają najmniejszy margines błędu. Przy przeprowadzaniu skomplikowanych operacji, gdy życie pacjentów może byc zagrożone, muszą w każdej chwili działać bezbłędnie. Jakakolwiek pomyłka byłaby tragiczna w skutkach. Głównym problemem w szkoleniach chirurgów jest praktyka. Jedynym skutecznym rozwiązaniem na przeprowadzenie nauki praktycznej jest wykonywanie operacji na żywym człowieku. Jednak w momencie, gdy robi się to pierwszy raz, ryzyko jest ogromne. Z pomocą przychodzą nowe technologie, które pozwalają zminimalizować to ryzyko. Co więcej, z ich pomocą możemy nie tylko bezpiecznie wykonać skomplikowane operacje, ale również uzyskać precyzyjną, dokładną informację zwrotną dotyczącą każdego naszego kroku podczas wirtualnej operacji.

VR wspiera trudne i skomplikowane szkolenia medyczne.

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która pozwala nam przenieść się do wirtualnego świata i korzystać z niego w dokładnie taki sam sposób, w jaki poruszamy się czy działamy w świecie rzeczywistym. Zakładając gogle VR, i specjalne rękawice czy kontrolery, przenosimy się do komputerowo generowanego świata, w którym wykonywać możemy dowolne zadania. Wirtualna rzeczywistość pozwala nam m.in. na operowanie wirtualnych modeli 3d ludzi. Odpowiednio stworzona aplikacja VR może pełnić zarówno funkcję szkoleniową jak i egzaminować ze zdobytej wiedzy praktycznej. Możliwe jest prowadzenie użytkownika krok po kroku i wyświetlanie mu informacji zwrotnej na bieżąco. Moduł egzaminacyjny może śledzić poczynania użytkownika krok po kroku i na końcu wyświetlić precyzyjną informację zwrotną dotyczącą każdego działania wykonanego w VR.

Aktualnie pracujemy nad interaktywną aplikacją VR, która pozwoli na przeprowadzanie wirtualnych aplikacji. Moduł egzaminacyjny i szkoleniowy stanowi zastrzeżoną własność intelektualną, jednak możemy zaprezentować tutaj moduł służący do nauki anatomii.

Wirtualna rzeczywistość a marketing medyczny

Równie chętnie wirtualna rzeczywistość wykorzystywana jest w branży farmakologicznej. Rozwiązania VR pozwalają znacznie skuteczniej pokazać działanie produktów medycznych i farmakologicznych, co poprawia świadomość rynku, pozwala zwiększyć świadomość użytkowników i poprawić sprzedaż.

Warto zapoznać się ze zrealizowanymi przez nas rozwiązaniami medycznymi skierowanymi dla Grupy Merck (obecnie P&G).

https://epicvr.pl/pl/medicine-vr-experience-animacja-vr-360-merck-group/

 

VR w nauce i badaniach

Rozwiązania VR w medycynie w przyszłości pomogą również przeprowadzać skuteczniejsze badania medyczne. Za pomocą modelu 3d uzyskanego w tomografii komputerowej, lekarz będzie w stanie zajrzeć do ciała pacjenta znacznie głębiej, pooddzielać od siebie poszczególne warstwy i dokładnie, z każe strony obejrzeć zmiany chorobowe pojawiające się w ciele człowieka. To tylko kwestia czasu, gdy takie rozwiązania staną się codziennością.

Wirtualna rzeczywistość i pokrewny AR – rzeczywistość rozszerzona – w medycynie

Rozszerzona rzeczywistość to narzędzie, które pozwala wyświetlać dodatkowe informacje na obrazie świata rzeczywistego. W skutecznym usprawnieniu pracy lekarzy, chirurgów, i innych specjalistów z pewnością pomoże połączenie technologii AR i VR

Dowiedz się więcej o oferowanych przez nas rozwiązaniach VR+AR+MR

https://epicvr.pl/pl/portfolio-realizacji-vr/

Podaj dalej