Montaż filmów 360, postprodukcja VR

Montaż filmów 360, postprodukcja VR

Montaż filmów 360, postprodukcja VR

Montaż filmów 360, postprodukcja VR.

Montaż filmów 360  to bardzo interesujące zagadnienie. W przeciwieństwie do montażu filmowego tradycyjnego – montując filmy 360 kierujemy się innymi zasadami. Widz oglądający filmy 360 ma zupełnie inną percepcję, niż widz oglądający tradycyjne filmy. Przeprowadziliśmy badania: percepcja filmów 360 podczas KRK VR – krakowskich spotkań z wirtualną rzeczywistością. Okazuje się, że widzowie oglądają filmy 360 w sposób odmienny niż tradycyjne filmy. Dlatego zarówno produkcja filmów 360 jak i ich montaż musi rządzić się odmiennymi zasadami niż tradycyjna produkcja filmowa i telewizyjna.

Montaż filmów 360 przede wszystkim musi zapewniać widzom komfortowe doznania w świecie vr. Jeśli widz chociażby przez krótką chwilę będzie odczuwał dyskomfort – z pewnością nie wciągnie się w 100 procentach w akcję filmu 360. Niezwykle ważnym jest pamiętanie o tym, by unikać nadmiaru cięć montażowych tworząc filmy 360. O ile klasyczny montaż filmowy w aktualnej formie dopuszcza nawet kilka cięć na sekundę bez powodowania dyskomfortu u widza, o tyle montaż filmów 360 z częstymi cięciami nie sprawdza się zbyt dobrze. Wynika to z tego, że oglądając filmy 360 obraz otacza widza z każdej strony. Jeśli przenosimy widza w filmie 360 do innego miejsca, za każdym razem musimy dać mu czas na to, by rozejrzał się po tym miejscu. Jeśli będziemy skakać z miejsca na miejsce – widzowie oglądający film 360 będą odczuwali dyskomfort. Montaż filmów 360, postprodukcja VR to bardzo ważne zagadnienie w świecie filmów VR. Pamiętajmy o tym.

Czytaj także: percepcja filmów 360 – jak widzowie oglądają filmy VR

Przeczytaj inne:
rozszerzona rzeczywistosc ar
Rozszerzona rzeczywistość i aplikacje AR – przyszłość aplikacji rozszerzonej rzeczywistości

Rozszerzona rzeczywistość i aplikacje AR - przyszłość aplikacji rozszerzonej rzeczywistości Świat nowych technologii rozwija się w niesamowitym tempie. Oprócz niesamowicie szybkiego...

Zamknij