Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości

Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości

Jak można wykorzystać aplikacje rozszerzonej rzeczywistości?

Roszerzona rzeczywistość z angielskiego AR – augumented reality to stosunkowo nowy wynalazek. Wraz z rozwojem smartfonów oraz zamontowanych w nich kamer producenci sprzętu dostrzegli w tych urządzeniach nowy potencjał. Początkowo obrazy nakładane na obraz z kamery smartfona miały charakter bardziej rozrywkowy. Jednak z czasem aplikacje rozszerzonej rzeczywistości zaczęły pojawiać się również w zastosowaniach biznesowych.

Szukasz najlepszej aplikacji AR dla siebie lub swojej firmy? Skontaktuj się z nami:

Jak działają aplikacje rozszerzonej rzeczywistości?

Według Wikipedii rozszerzona rzeczywistość to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Do jego stworzenia wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest generowana w czasie rzeczywistym grafika 3d.

Współczesne aplikacje rozszerzonej rzeczywistości możemy używać zarówno przy pomocy ekranu smartfona jak i okularów rozszerzonej rzeczywistości.

W tym filmie znajdziemy kilka ciekawych aplikacji rozszerzonej rzeczywistości dostępnych na smartfonach:

Tutaj z kolei mamy wizualizację działania produktu Google Glass opartego na wykorzystaniu okularów rozszerzonej rzeczywistości:

https://www.youtube.com/watch?v=JSnB06um5r4

 

Do czego wykorzystać aplikacje rozszerzonej rzeczywistości?

Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości to w dzisiejszych czasach już nie tylko gry czy innego rodzaju rozrywka. Twórcy rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości wierzą, że w przyszłości znikną z naszego życia telewizory, ekrany, czy smartfony, a wszystko co do tej pory robiliśmy przy użyciu komputera będziemy rozbić w goglach AR.

Ten przykład (test gogli HoloLens firmy Microsoft) świetnie pokazuje współczesne możliwości rozszerzonej rzeczywistości:

Czy tak będzie wyglądał nasz świat przyszłości?

Przyszłość aplikacji rozszerzonej rzeczywistości wygląda bardzo obiecująco. Na ostatniej konferencji właściciele Facebooka zapowiedzieli udostępnienie nowych rozwiązań, które mają pchnąć rozwój rozszerzonej rzeczywistości do przodu.

Niesamowite wrażenie robi również projekt MagicLeap, który w całości opiera się o gogle rozszerzonej rzeczywistości:

 

Na temat rozszerzonej rzeczywistości powstało również wiele różnego rodzaju wariacji – czasem optymistycznych a niekiedy pesymistycznych. Warto zobaczyć film Hyper Reality, który przedstawia możliwy (niezbyt optymistyczny) wariant rozwoju technologii AR.

Zobacz nasze portfolio:

EPICVR – tworzymy aplikacje rozszerzonej rzeczywistości na wszystkie dostępne platformy. Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się jak aplikacje AR mogą zmienić Twój biznes!

Czytaj więcej: Content VR | Blog o VR | Film 360 | Filmy 360 Warszawa | Tworzenie filmów 360 | dźwięk binauralny | filmy 360 | filmy VR | aplikacje 360 | aplikacje VR| aplikacje virtual reality | aplikacje AR, aplikacje rozszerzonej rzeczywistości 

Podaj dalej