Immersja

Immersja

Czym aplikacje virtual reality są w stanie przyciągnąć i zatrzymać użytkownika? Jak działa immersja?

Jakimi środkami wirtualna rzeczywistość może nas skutecznie angażować?

Immersja i wirtualna rzeczywistość to dwa nierozerwalnie związane ze sobą pojęcia. Nie ma prawdziwej wirtualnej rzeczywistości bez pojęcia immersji.

Czym jest immersja?

Wróćmy na moment do korzeni. Pierwsze rozwiązania wirtualnej rzeczywistości pojawiały się już w latach 50 ubiegłego wieku. Jednak za twórcę pojęcia virtual reality (VR) uważa się Jarona Laniera. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku (jak podają niezależne źródła) pracował on dla NASA realizując różne projekty naukowo techniczne. W wyniku swoich prac nad instalacjami umożliwiającymi doświadczanie wirtualnej rzeczywistości stworzył on definicję VR-u. Jego definicja brzmi:

“Rzeczywistość wirtualna jest sposobem użycia technologii komputerowej w tworzeniu efektu interaktywnego, trójwymiarowego świata, w którym obiekty dają wrażenie przestrzennej (fizycznej?) obecności.”

Używając bardziej zrozumiałego języka możemy powiedzieć, że rzeczywistość wirtualna to komputerowo generowany świat, który sprawia wrażenie rzeczywistego.

Obecnie świat wirtualnej rzeczywistości staje się coraz bardziej realny. Im bardziej realistyczne doznania w świecie VR przeżywamy, tym większej immersji doświadczamy.
Immersja to po prostu fizyczne zanurzenie się człowieka w świat wirtualny. Im więcej zmysłów angażuje świat wirtualny, tym większej immersji doświadczamy.

Wikipedia wyjaśnia pojęcie immersja jako: „proces zanurzania albo pochłaniania osoby przez rzeczywistość elektroniczną”.

Ważne jest aby pamiętać, że immersja to nie tylko pojęcie związane z wirtualną rzeczywistością. Immersji doznajemy np. grając w gry komputerowe, kiedy całkowicie wczuwamy się w przebieg gry zapominając o świecie rzeczywistym. Aby doznać takiej immersji wcale nie musimy otrzymywać wysokiej jakości bodźców. Immersja pozwala na pewną umowność. Wszystko zależy od chęci użytkownika. Iluzja rzeczywistości to nie tylko i wyłącznie aparatura. Równie ważnym czynnikiem jest chęć użytkownika w uwierzenie, że to co dociera do ich oczu jest realne. Immersja w grach komputerowych badana jest już od dawna. Powstało kilka ważnych prac naukowych, udowadniających, że immersyjność (zwaną również immersją) można uzyskać poprzez umowne przedstawienie świata. Nie potrzeba wcale skomplikowanej grafiki i anmiacji 3d aby zaszła immersja.

Tworząc nasze filmy 360 czy animacje VR prowadzimy również badania nad ich percepcją. Okazuje się, że człowiek nawet znacznie częściej angażuje się w treści odbiegające od tego co na co dzień widzą jego oczy. Immersja zachodzi nawet przy oglądaniu w VR niewyraźnych, ciemnych obrazów. Jak pokazują nasze badania immersja to nie tylko obraz, ale także w dużej mierze dźwięk oraz angażowanie dodatkowych zmysłów (węch, smak).

Doskonale pamiętamy pewne fragmenty ulubionych filmów czy gier, które całkowicie nas pochłonęły. Identyfikowaliśmy się w pełni z bohaterami i ze światem, który ich otaczał. Niejednokrotnie czuliśmy się jakby ten świat otaczał nas, a my znajdowalibyśmy się w nim tuż obok bohaterów. To również immersja. Czy zwracaliśmy wtedy uwagę na jakość obrazu czy dźwięku? Nie sądzę. Prawdopodobnie w całości pochłaniały nas emocje i sam przebieg akcji. Jakość doznań schodziła na dalszy tor.

Immersja a VR

Wróćmy jednak do immersji w wirtualnej rzeczywistości. Jak możemy ją wzmocnić? Twórcy aplikacji na gogle wirtualnej rzeczywistości prześcigają się w coraz to lepszych rozwiązaniach, które sprawią nam użytkownikom VR jeszcze większą frajdę. Dla wirtualnej rzeczywistości ważne są wszystkie nasze zmysły. Skuteczna immersja zajdzie wtedy, gdy jak największa liczba zmysłów człowieka zostanie w pełni zaangażowana w świat VR. Dlatego oprócz wyświetlania samego obrazu w goglach VR, mamy również i dźwięk w słuchawkach. Najlepiej, jeśli dźwięk jest jak najbardziej zbliżony do rzeczywistego. Tworząc filmy 360 wykorzystujemy dźwięk binauralny. Daje on niesamowicie realistyczne doznania.

Wirtualna rzeczywistość oprócz zaangażowania dwóch najważniejszych zmysłów poznawczych człowieka – wzroku i słuchu coraz częściej angażuje również całe nasze ciało.

Rynek VR nieustannie prezentuje coraz lepsze rozwiązania umożliwiając przeniesienie ruchu naszych rąk do rzeczywistości wirtualnej.

Powstają także sprzęty, które przenoszą całe nasze ciało do świata vr. Np. przy pomocy specjalnych bieżni jesteśmy w stanie poruszać się po wirtualnych światach tak jak robimy to w rzeczywistości.

https://www.youtube.com/watch?v=WDmwu5KQT7k

Chcemy latać niczym ptak? Również istnieją ciekawe rozwiązania VR, które nam to umożliwiają.

Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom, immersja której doświadczamy jest jeszcze lepsza.

Po co nam lepsza immersja?

Dlaczego wciąż dążymy do tego by immersja, której doznajemy była jeszcze lepsza? Po to by wirtualna rzeczywistość była jeszcze lepsza. Lepsze doznania użytkowników apikacji vr gwarantują ze więcej czasu spędzą oni w świecie VR. Im więcej czasu ludzkość będzie spędzać w goglach vr, tym szybciej ta dziedzina będzie się rozwijała i odmieniała  nasze życie. Ciekawi jesteśmy jak będzie wyglądał świat VR za 10 lat.

A jak wirtualna rzeczywistość może odmienić Twój biznes już teraz? Nie czekaj. Opisz krótko swój projekt. Przygotujemy szybką wycenę.

Chętnie przeanalizujemy Twoją firmę pod kątem rozwiązań VR i zaproponujemy kilka wariantów, które zwiększą zaangażowanie Twoich aktualnych klientów i pozwolą dotrzeć do tych nowych. Silna immersja to klucz do wykorzystania VR w biznesie!

www.epicvr.pl filmy 360 i aplikacje vr , immersja

Czytaj także: skuteczne kampanie vr | wirtualna rzeczywistość | aplikacje virtual reality | szkolenia VR | salon VR | film 360 | Tworzenie filmów 360 | wideo 360Dźwięk binauralny | Content VR

Podaj dalej