TWORZENIE DOBRYCH APLIKACJI VR

Tworzenie dobrych aplikacji VR.

Jak stworzyć dobrą aplikację VR? To pytanie zadajemy sobie zawsze, kiedy przystępujemy do kolejnego projektu. Jak sprawić by tworzona przez nas aplikacja VR była komfortowa dla użytkownika, intuicyjna i ciekawa? Oczywiście nie ma jednej złotej idealnej recepty na tworzenie komfortowych treści VR, jednak są pewne zasady, które z pewnością podpowiadają idealne rozwiązanie.

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź nasze możliwości:

 

 

W poprzednim artykule: projektowanie komfortowych aplikacji vr poruszyliśmy kilka ważnych kwestii związanych zagadnieniem: tworzenie aplikacji VR. Dziś omówimy kolejne, ważne z punktu widzenia użytkownika cechy, jakie powinna mieć dobra aplikacja vr.

  • Sceny w aplikacji vr muszą być w pełni zoptymalizowane.

Proste i kluczowe zagadnienie związane z tematem: tworzenie dobrych aplikacji vr. Większość z nas żyje dziś w szybkim tempie, wciąż gdzieś się spiesząc. Niejednokrotnie robimy kilka rzeczy jednocześnie. Jeśli nasz użytkownik będzie musiał długo czekać na to, aż nasza aplikacja VR w pełni się załaduje – szybko znudzi się i zniechęci. Nie dopuśćmy do tego. Warto zadbać o to by wszystkie elementy środowiska wirtualnego były w pełni zoptymalizowane, działały płynnie i wczytywały się szybko. Lepiej odrobinę obniżyć jakość tekstur, stawiając na większą szybkość działania aplikacji. Użytkownik naszych aplikacji vr prędzej wybaczy nam nieco gorszą jakość świateł, czy cieni w aplkacji VR, niż to, że nie może z niej korzystać w sposób płynny.

  • Korzystanie z aplikacji VR powinno być w pełni intuicyjne.

Dobrze zaprojektowana aplikacja VR powinna pozwalać użytkownikom na doświadczanie jej w sposób intuicyjny. Wyobraźmy sobie jak sami reagujemy na otaczające nas w życiu instrukcje czy tutoriale. Czy kupując nowy telewizor, czy mikrofalówkę – czytamy od deski do deski dołączoną do urządzenia instrukcję? Oczywiście, że nie. Do instrukcji sięgamy dopiero wtedy, gdy nie możemy sobie poradzić z jakąś skomplikowaną funkcją, lub gdy coś w urządzeniu przestaje działać. Pamiętajmy o tym, że użytkownik korzystający z naszej aplikacji VR, również nie ma ochoty poświęcać dużej ilości czasu na instrukcje. Zadbajmy o to, by tworzona przez nas aplikacja VR była możliwie najbardziej intuicyjna i prosta w obsłudze.

Możemy w łatwy sposób wykorzystać kilka intuicyjnych rozwiązań, dobrze znanych z codziennego życia.

Kolor – w codziennym życiu świadomie reagujemy na kolory. Kolor czerwony na drodze oznacza stop. I choćbyśmy byli bardzo zamyśleni, nawet kątem oka, podświadomie dostrzeżemy kolor czerwonego światła i zatrzymamy się na drodze, dopóki nie zmieni się ono na kolor zielony.

Światło – podświetlenie pewnych elementów w scenie w aplikacji vr, pomoże nam skupić na nich uwagę widza.

Dźwięk – starajmy się by osoby korzystające z naszej aplikacji VR mogły odbierać dźwięki w sposób zbliżony do odbierania ich w świecie rzeczywistym. Ważne jest to, by widz bezbłędnie mógł identyfikować kierunek, z którego docierają do nas dźwięki w świecie aplikacji VR. Dzięki temu mamy pewność, że jego uwaga zostanie skierowana dokładnie tam, skąd dochodzi dźwięk.

 

Czytaj również: filmy 360 – percepcja filmów vr | filmy vr, percepcja filmów VR

Jak tworzymy filmy 360 i dlaczego warto wybrać właśnie nas?

www.epicvr.pl – tworzenie dobrych aplikacji vr.

 

 

Podaj dalej