FILMY VR – PERCEPCJA FILMÓW VR

Filmy vr – nowy trend w historii sztuki filmowej.

Filmy vr wyznaczają nowe trendy w historii sztuki filmowej. To do czego przyzwyczaiło nas kino, a później telewizja, na przestrzeni ponad 100 lat, od kiedy istnieje na świecie film, niejednokrotnie w filmach vr przestaje być aktualne.

Tworząc filmy vr nie możemy sobie pozwolić na tak szybkie cięcia z jakimi mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych filmów oglądanych na ekranie. Film vr otacza widza z każdej strony, a obraz wypełnia całe pole widzenia. Dlatego tworzenie filmów vr wymaga innego podejścia do kwestii montażu. W tradycyjnym ujęciu – pojęcie montaż filmowy pozwala nam na szybkie cięcia. Percepcja widzów filmowych na przestrzeni rozwoju kina wyewoluowała na tyle, że dzisiejszy film hollywoodzki, mający średnio 3000 cięć jest czymś zupełnie naturalnym i czytelnym w odbiorze.

Oglądając filmy vr na tym etapie rozwoju wirtualnej rzeczywistości, widzowie nie nadążają jeszcze za tak szybko zmieniającymi się obrazami. Według naszych obserwacji filmy vr muszą być przynajmniej 4 razy wolniej montowane niż tradycyjne filmy. Oznacza to, że cięcie w normalnym filmie, które przypadałoby np. co sekundę, w filmach vr musi przypadać przynajmniej co 4 sekundy.

Tworząc filmy vr, i organizując później pokazy dla widzów, zauważyliśmy, że poczucie czasu w filmach 360 jest zupełnie inne niż w przypadku tradycyjnych filmów. Podczas organizowanych przez nas pokazów technologii VR – Krakowskie spotkania z wirtualną rzeczywistością – KRK VR – wyświetlaliśmy widzom filmy vr.

Badając później odczucia widzów okazało się, że przeżycie, które w wirtualnej rzeczywistości trwało około 2,5 – 3 minuty – ponad połowa widzów odebrała subiektywnie jako trwające około minutę. Filmy vr, lub jak kto woli filmy vr, filmy virtual reality to z pewnością mocna część szeroko pojętej wirtualnej rzeczywistości. Dziedzina ta będzie się rozwijać, a wraz z jej rozwojem percepcja filmów vr będzie ewoluowała. Tak jak kiedyś, na początku kina, średnia ilość cięć w filmie wynosiła około 500, tak i teraz tworząc filmy vr musimy przede wszystkim mieć na względzie jak najbardziej komfortowe odczucia wśród widzów.

Zajmujemy się kompleksową produkcją filmów VR. Jesteśmy doświadczoną agencją VR, która tworzy filmy VR praktycznie odkąd one się pojawiły. Filmy VR są stosunkowo nową dziedziną. O ile sama wirtualna rzeczywistość liczy sobie już ponad 50 lat, o tyle filmy VR narodziły się około 3-4 lata temu. Filmy VR to całkowicie nowe możliwości percepcji oraz tworzenia przyjaznych doświadczeń VR dla widza. Poznaj nasze filmy VR.

Zobacz więcej na www.epicvr.pl – tworzymy filmy vr i aplikacje vr

Czytaj także: dźwięk binauralny | aplikacje rozszerzonej rzeczywistości | immersja | aplikacje vr | filmy 360

Podaj dalej