Wirtualna rzeczywistość w zakładach produkcyjnych – jak VR wspiera przemysł

Wirtualna rzeczywistość w zakładach produkcyjnych

Wirtualna rzeczywistość w coraz większym stopniu ułatwia nasze życie. Czy za kilkanaście lat ludzkość zamieni się w transhumanoidalne cyborgi, które nie są w stanie samodzielnie myśleć? Być może… Jednak już w tym momencie coraz częściej komputery wyręczają nas w codziennych czynnościach. Weźmy przykład nawigacji samochodowej, do której osobiście ja sam, przyzwyczaiłem się na tyle, że  ciężko mi się bez niej poruszać nawet po miastach, które dobrze znam. Wirtualna rzeczywistość to jednak nie tylko wygoda. To przede wszystkim lepsze szkolenia za pomocą technologii VR, a co za tym idzie, lepiej wykwalifikowana kadra.

W tym tekście przytaczamy kilka ciekawych przykładów wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w zakładach produkcyjnych, w przemyśle i szkoleniach.

VR w zakładzie produkcyjnym Volkswagen Group

Volkswagen Group kilka tygodni temu obwieściło światu informację o planowanym szkoleniu 10 000 pracowników, jeszcze w tym roku, przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.

W ubiegłym roku firma zaprezentowała platformę VR, ułatwiającą współpracę między poszczególnymi działami firmy, odpowiedzialnymi za marki Audi, Seat, Skoda oraz oczywiście Volkswagen.

W tym roku kompania planuje znacznie bardziej zaangażować się w technologię VR. Zakładany cel to stworzeni 30 interaktywnych szkoleń VR dla pracowników przy użyciu gogli VR HTC Vive.

To nie pierwszy tego typu przypadek, kiedy firma decyduje się na stworzenie pełnej platformy szkoleniowej opierającej się wyłącznie na technologii VR.

Od dłuższego czasu w EPICVR prowadzimy rozmowy z 3 polskimi, dużymi firmami, zainteresowani wdrożeniem VR w ramach szkoleń dla pracowników. Wirtualna rzeczywistość świetnie sprawdza się nie tylko w uczeniu ludzi pewnych zadań, ale również z jej pomocą można symulować pracę w trudnych warunkach, lub dodatkowe zagrożenia czyhające na pracownika, zupełnie bez żadnego ryzyka.

Potencjał wykorzystania zarówno technologii VR jak i AR w zakładach produkcyjnych jest wręcz niewyobrażalny. Od prostych rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości ułatwiających wykonanie typowych czynności, poprzez skomplikowane symulacje, planowanie i testowanie produkcji. Co najważniejsze prototypowanie i projektowanie przy użyciu VR jest o wiele tańsze i nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem w przeciwieństwie do podobnych działań w świecie rzeczywistym.

Powyższe przykłady prezentują jedynie ułamek pełnego spektrum potencjału, który niosą w sobie rozwiązania VR.

Oczywiście VR sprawdza się również w innych dziedzinach okołoprodukcyjnych, m.in. w promocji i prezentacji.

Poniżej jeden z filmów 360, który zrealizowaliśmy dla firmy Sonel S.A. promujący potencjał Wrocławskiego zakładu produkcyjnego na arenie międzynarodowej.

https://epicvr.pl/pl/film-promocyjny-360-sonel-s-a/

 

Podaj dalej