Kręcenie filmów VR – jak nagrywać filmy sferyczne
Dziś o wirtualnej rzeczywistości słyszał już prawie każdy. Dziedzina, która kilka lat temu zarezerwowana była wyłącznie dla naukowców dziś z powodzeniem rewolucjonizuje coraz więcej aspektów naszego życia. Inteligentne aplikacje AR w czasie rzeczywistym pomagają wspierać nas w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów. Aplikacje VR dają nam nie tylko niesamowite doświadczenia, ale pomagają nam np. w rehabilitacji, czy w lepszym zrozumieniu otaczających nas zjawisk. Dzięki wirtualnej rzeczywistości film, jako medium znane nam od ponad 120 lat nabiera zupełnie innego znaczenia. Dzięki goglom VR film 360 nie jest już tym samym płaskim obrazem jaki towarzyszy nam od początku kinematografii. Film VR pozwala nam wkroczyć w sam środek akcji i przeżywać go tak, jakbyśmy byli jego głównymi bohaterami.
Dostarczamy najlepsze na rynku rozwiązania VR. Zobacz w 60 sekund pełnię naszych możliwości:
Czym jest film VR, film sferyczny i wideo 360?
Wszystkie powyższe określenia oznaczają dokładnie to samo. Film VR to określenie używane w odniesieniu do film zrealizowanego w technologii sferycznej, zwanego potocznie filmem 360. Film sferyczny i film 360 to film, w którym pole widzenia kamery pokrywa pełną otaczającą ją sferę – 360 stopni wokół kamery. W takim filmie nic nie ogranicza naszego kadru. Tak naprawdę tworząc filmy sferyczne nie mamy możliwości kadrowania, czyli wybierania tego co mieści się w polu widzenia kamery. Film sferyczny realizujemy za pomocą kamery 360, która filmuje wszystko to co znajduje się wokół niej. Film VR swoją nazwę bierze z tego, że jest to film Virtual Reality przeznaczony do oglądania w goglach VR.
Jak tworzone są filmy sferyczne? Jak nagrywać filmy 360?
W przypadku amatorskich produkcji, filmy sferyczne możemy nagrywać całkowicie samodzielnie w stosunkowo prosty sposób. Na rynku dostępnych jest sporo niedrogich kamer 360, które są bardzo łatwe w obsłudze. Oferują one dość przeciętną jakość obrazu, jednak są one często bardzo małe, mobilne i dają się sterować za pomocą smartfona. Tego typu kamery sferyczne możemy zabrać ze sobą wszędzie i dzięki nim w kreatywny, niespotykany dotąd sposób stworzyć pamiątkę z wakacji.
Przykładowe, tanie kamery 360:
Samsung Gear 360:
360 Fly:
Zazwyczaj każda z kamer 360 oferuje dość łatwy system montażu nagranych filmów dzięki dołączonemu do niej oprogramowaniu. Montaż filmów 360 jest dość intuicyjny i momentami wydaje się nawet prostszy od montażu tradycyjnych filmów 2d nagranych klasyczną kamerą.
Kręcenie filmów w VR wysokiej jakości
Jeśli zależy nam na nagraniu filmów VR w wysokiej jakości, należy skorzystać z profesjonalnego sprzętu. Na rynku istnieje kilka kamer 360 oferujących rozdzielczość wideo 8K lub wyższą. Są to kamery wieloobiektywowe, które pozwalają nam zarejestrować bardzo wyraźny film VR. Są to kamery drogie – od kilkunastu – do kilkudziesięciu tysięcy złotych i jest to sprzęt przeznaczony głównie dla profesjonalistów. Praca z tymi kamerami VR wymaga od nas doświadczenia i umiejętności, jednak dzięki nim możemy uzyskać świetne efekty.
Kamery 360 wysokiej rozdzielczości i praca z nimi
Praca z kamerami 360 wysokiej rozdzielczości nie należy do najłatwiejszych, jednak ze względu na współczesne ograniczenia technologiczne, ciężko sprawić by jednocześnie połączyć w sprzęcie łatwość obsługi i wysoką rozdzielczość. Profesjonalne kamery 360 wyposażone są w wiele niezależnych obiektywów, które zapisują oddzielny obraz dla każdego z obiektywów. Zatem taki obraz trzeba odpowiednio połączyć, czyli wykonać tzw. stitching. Stitching – oznacza właśnie połączenie obraz nagranego przez poszczególne obiektywy w 1 film 360. Musimy pamiętać o tym, że dobrze przeprowadzony stitching jest niezwykle ważnym elementem tworzenia filmu 360. Jeśli mamy obraz nagrany np. z sześciu niezależnych obiektywów – elementy znajdujące się na łączeniach poszczególnych obiektywów często „rozdwajają się”. Jest to spowodowane zjawiskiem o nazwie błąd paralaksy, z którym mamy do czynienia w momencie gdy ten sam obiekt widziany jest przez dwa obiektywy, które znajdują się od siebie w pewnej odległości. W tym przypadku położenie obiektu widzianego przez jeden z obiektywów nie pokrywa się z położeniem obiektu widzianego przez drugi obiektyw. Mamy wrażenie, że obiekt jest rozdwojony lub rozmyty. W takim przypadku niezwykle ważne jest doświadczenie w przeprowadzeniu odpowiedniego stitchingu, który pozwoli wyeliminować błędy.
Praca z kamerami 360 wysokiej rozdzielczości wymaga również sporej mocy obliczeniowej komputera. Jeśli mamy obraz z kamery 360 nagrany w rozdzielczości 8K – potrzebujemy bardzo wydajnego procesora oraz zaawansowanej karty graficznej.
Tworzenie profesjonalnych filmów 360 niejednokrotnie wiąże się również (zwłaszcza w naszej pracy) z tworzeniem złożonych animacji 360. W tym wypadku korzystamy również z dodatkowych profesjonalnych narzędzi do edycji filmów 360.
Zachęcamy do obejrzenia kilku filmów 360 wysokiej jakości, z naszego portfolio:
https://epicvr.pl/pl/tme-film-360-industry-4-0/
https://epicvr.pl/pl/film-promocyjny-360-sonel-s-a/
https://epicvr.pl/pl/filmy-360-jak-tworzymy-filmy-sferyczne-warto-nas-wybrac/
https://epicvr.pl/pl/filmy-360-tworzenie-filmow-virtual-reality-filmow-sferycznych/