Oculus Go – czy warto? Plusy i minusy gogli VR Oculus Go

Oculus Go – pierwszy samodzielny headset VR

Technologia wirtualnej rzeczywistości rozwija się w zawrotnym tempie. Przynajmniej raz w miesiącu za pośrednictwem zagranicznych portali branżowych dociera do nas informacja o tym, że gdzieś na świecie powstało nowe, przełomowe rozwiązanie, które dotyczy jednego z obszarów wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście większość z tych odkryć przez długi czas (albo i na zawsze) pozostaje w fazie prototypu. Średnio, co 10 rozwiązanie jest w stanie się skomercjalizować i dotrzeć do masowego klienta. Dzieje się tak, ponieważ niektóre rozwiązania dotyczą wyłącznie użytkowników profesjonalnych (którzy są wciąż małą grupą w porównaniu do rynku komercyjnego), a niektóre rozwiązania po prostu okazują się nie działać tak wspaniale w rzeczywistości jak to zostało pokazane na filmach, które je promują.

  Dziś omówimy nasze wrażenia z użytkowania gogli VR Oculus Go, zarówno w działalności zawodowej związanej z tworzeniem treści VR takich jak aplikacje VR, gry VR, jak i typowym „domowo – rozrywkowym” użytkowaniem.

Oculus Go – gogle VR all In one – pierwsze wrażenia

Ze względu na swoją stosunkowo niską cenę – około 1000 zł – gogle VR Oculus go są pierwszymi goglami, które mają szansę stać się produktem masowym. Wiadomo, że wydatek 1000 zł na nową zabawkę, która nie wiadomo czy i jak się sprawdzi – nie jest łatwą decyzją. Zwłaszcza jeśli tą decyzję podejmuje osoba, która nigdy nie miała styczności z wirtualna rzeczywistością. Jako profesjonalista i niezależny użytkownik przynajmniej kilkunastu rodzaju różnych gogli VR, z pełną odpowiedzialnością zapewniam, że jest to bardzo atrakcyjna cena za pełnowartościowe gogle VR o dużym potencjale, płynnym działaniu i dobrym wykonaniu.

Porównując koszty zakupu Samsung Gear VR – około 400 zł + przyzwoity smartfon z serii GALAXY od S7 wzwyż – około 1600 zł, widać wyraźnie, że cena Oculus Go jest o połowę niższa. Wiadomo, że użytkownik, który posiada już Samsunga S8 czy S9, za 400 zł może z niego zrobić kompletny zestaw VR w atrakcyjnej cenie. Jednak jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem smartfona specjalnie z myślą o VR, szczerze doradzam zamiast tego rozwiązania – zakup gogli Oculus Go.

Gogle Oculus Go to pierwsze gogle tzw. All – in – one. Oznacza to, że w pudełku mamy wszystko co potrzebne by w pełni cieszyć się wirtualną rzeczywistością. Za wyjątkiem pierwszego uruchomienia – o czym piszemy niżej w tym artykule – nie potrzebujemy smartfona. Komputer przyda się nam jedynie wtedy, gdy chcemy wgrać na gogle dodatkowe pliki – np. filmy 360, zdjęcia, itp.

W zestawie, w ładnie zapakowanym pudełku otrzymujemy gogle VR z bezprzewodowym kontrolerem oraz dodatkowe akcesoria jak, m.in. kabel usb, czy dodatkowa, wymienna nakładka na głowę dla osób noszących okulary.

Zanim przetestowaliśmy po raz pierwszy gogle VR Oculus Go, byliśmy dość sceptycznie do nich nastawieni. Spodziewaliśmy się w tej cenie znacznie niższej jakości, niż np. Samsung S9 + Gear VR. Jednak Oculus Go z racji 4x niższej ceny, bije na głowę powyższe rozwiązanie.

 

Jakość wykonania zbliżona jest do gogli Oculus Rift CV1. Gogle dobrze dopasowują się do głowy i co ważniejsze – nie znajdziemy tutaj olbrzymich możliwości regulacji ich dopasowania czy odległości soczewek od głowy, ponieważ jest to niepotrzebne. Widać, że twórcy Oculus Go skupili się na tym, by stworzyć urządzenie, które w możliwie najłatwiejszy i najszybszy sposób przeniesie nas do wirtualnej rzeczywistości.

Jakość wyświetlacza jest świetna. 5,5 – calowy ekran o rozdzielczości 2560 x 1440 z (1280 x 1440 px na każde oko) daje bardzo realistyczne wrażenie przebywania w wirtualnym świecie. Oczywiście nie jest to jeszcze ideał. Wciąż widzimy delikatny „screen-door-effect” – czytaj więcej – ale jest to zdecydowanie lepszy obraz niż HTC Vive 1 czy Oculus Rift CV1.

 

Z punktu widzenia profesjonalisty pracującego na co dzień z goglami VR, zarówno podczas spotkań z klientami jak i pracy z treściami VR – najważniejsze czynniki omówiliśmy. Jakość wyświetlacza i komfort użytkowania, to absolutna podstawa jeśli chodzi o jakiekolwiek gogle VR.

W przypadku Oculus Go warto dodać, że twórcy całkowicie uwolnili nas od konieczności wyposażania się w dodatkowe słuchawki (choć gogle posiadają wejście słuchawkowe). Gogle VR mają wbudowane wysokiej jakości głośniczki, które transmitują dźwięk wysokiej jakości, bezpośrednio w pobliże naszego ucha.

 

Oculus Go – konfiguracja – jak uruchomić gogle Oculus Go

Pierwsze uruchomienie Gogli VR Oculus Go, wykonujemy zgodnie z instrukcją jaką znajdziemy w opakowaniu. Wszystkie kroki omówimy w skrócie poniżej.

Aby uruchomić i po raz pierwszy skonfigurować gogle Oculus Go musimy:

 

  • Wziąć do ręki smartfon i wejść na stronę: https://www.oculus.com/go/#app
  • Następnie klikamy w odpowiedni link z aplikacją (na Androida lub iOS) na stronie i instalujemy oprogramowanie
  • Uruchamiamy zainstalowane oprogramowanie na stronie i postępujemy zgodnie z dalszymi instrukcjami wyświetlającymi się w smartfonie
  • Musimy także założyć konto w aplikacji Oculus, które umożliwi nam korzystanie zarówno z płatnych jak i bezpłatnych aplikacji. Aby to zrobić na ekranie logowania klikamy w przycisk „Rejestracja” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Aby założyć konto musimy podać działający adres e-mail oraz hasło. Następnie po otrzymaniu wiadomości aktywacyjnej na e-mail – klikamy w odpowiedni link, i konto zostaje utworzone.
  • Jeśli mamy już konto w aplikacji Oculus – logujemy się do niego.
  • Postępujemy zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi w smartfonie (proces pierwszej konfiguracji trwa około 10 minut. W tym czasie zalecane jest podłączenie gogli VR do ładowania (niestety w zestawie nie ma ładowarki).
  • Po wykonaniu pierwszej konfiguracji warto zachować zainstalowaną na smarfonie aplikację. Pozwoli nam ona w przyszłości dokonywać zmian, czy zwrotów na naszym koncie, a także kontrolować ilość wolnego miejsca w urządzeniu czy sparować nowe kontrolery z naszymi goglami Oculus Go.

 

Gotowe! ? Po wykonaniu pierwszej konfiguracji gogli Oculus Go, możemy założyć na głowę gogle i cieszyć się wirtualną rzeczywistością w pełni.

 

Oculus Go – gry i rozrywka

Głównym ekranem gogli Oculus Go jest nasz pulpit, to tutaj znajdziemy bibliotekę, która pozwala nam przeglądać zakupione* doświadczenia, dokonywać ich instalacji, aktualizacji, odinstalowywać je oraz zmieniać wygląd otoczenia w jakim się znajdujemy.

Poniższy film dokładnie przedstawia działanie pulpitu w Oculus Go:

https://youtu.be/AIqSUI-m4S8

*Zakupione doświadczenia

Mechanizm działania sklepu Oculus Go, polega na tym, że aby korzystać zarówno z płatnych jak i bezpłatnych doświadczeń, musimy przy każdym z nich kliknąć przycisk „Kup”. Bezpłatne doświadczenia od razu zaczną się pobierać na urządzenie, zaś płatne pobierzemy dopiero wtedy, gdy potwierdzimy zakup wprowadzając kod pin do naszego konta płatności.

Konto płatności skonfigurujemy na naszym koncie Oculus Go. Możemy to zrobić już podczas pierwszej konfiguracji gogli, lub później. 

Dowiedz się jak skonfigurować płatności na koncie Oculus:

 

Oculus Go – pozostałe możliwości

Dodatkowe możliwości gogli Oculus Go zebraliśmy w poniższym filmie. W skrócie pokazujemy w nim m.in. sklep, w którym dokonujemy zakupu aplikacji, przeglądarkę internetową czy panel ustawień. Poruszanie się w systemie Oculus jest bardzo intuicyjne i proste dla osób, które pierwszy raz mają styczność z technologią wirtualnej rzeczywistości.

https://youtu.be/uwkwZ-sbEmQ

Oculus Go – filmy 360 – najwyższa jakość na rynku

 

Oculus Go od początku domyślnie wspierał odtwarzanie filmów 360 w rozdzielczości 4K. Od kilkunastu dni jednak, możemy się cieszyć jakością odtwarzania 5,7 K. Dokładnie w przypadku filmów 360 jest to 5760×2880 30 fps i 4864×2432 60 fps.

Obiektywnie stwierdzam, że jest to najwyższa spotykana na rynku jakość odtwarzania filmów 360. Oczywiście na Samsungu S9 jesteśmy w stanie teoretycznie odtworzyć jakość 8K, jednak nie zawsze to wyświetlanie odbywa się płynnie. W przypadku Oculus Go niezależnie od tego jakiego playera użyjemy – filmy 360 w 5,7 K zawsze odtwarzają się poprawnie i płynnie.

Tworząc nasze filmy 360 zawsze pracujemy na docelowej rozdzielczości 8K. Początkowo konwertowaliśmy gotowy film do 4k, aby uzyskać kompatybilności z goglami Oculus Go. Teraz, gdy Oculus Go wspiera 5,7 K, różnica w jakości obrazu jest znaczna. Na plus!

Warto podkreślić w tym miejscu, że Oculus Go daje niezwykłą wygodę podczas prezentacji treści VR dla klientów. Wyciągamy gogle z pudełka, robimy krótki instruktaż, zakładamy je komuś na głowę i… już. Nie musimy podłączać gogli do komputera, czy wkładać smartfona, a nawet nie musimy ich włączać. Po zdjęciu z głowy gogle automatycznie przechodzą w tryb uśpienia, który wyłącza się po ponownym założeniu ich na głowę.

 

Oculus Go – tryb dewelopera i tworzenie aplikacji VR na gogle

Oculus Go daje przyzwoite możliwości twórcom aplikacji VR. Warto jednak pamiętać, że gogle przenośne nigdy nie dorównają jakości obrazu, który jest generowany przez wysokiej jakości drogą kartę graficzna w komputerze. Zatem tworząc aplikacje VR na gogle przenośne takie jak Oculus Go czy Samsung Gear VR, nie możemy oczekiwać, że uzyskamy dokładnie taką jakość jak przy zestawie HTC Vive i wydajnym laptopie o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych. Musimy odpowiednio zoptymalizować i uprościć aplikację w taki sposób, by dobrze działała ona na goglach Oculus Go, kosztem okrojenia jakości i pozbycia się pewnych „bajerów”. Jednak wciąż możemy uzyskać satysfakcjonujące i dobrze wyglądające doświadczenie.

O tym jak włączyć tryb dewelopera oraz uruchamiać aplikacje VR na Oculus Go, więcej dowiemy się tu: https://web.archive.org/web/20200116091424/https://developer.oculus.com/documentation/mobilesdk/latest/concepts/mobile-device-setup-go/

I tu:

Oculus Go – plusy

– dobra jakość wykonania,

– niska cena w porównaniu z innymi rozwiązaniami oferującymi zbliżoną jakość obrazu,

– wysoka jakość odtwarzania filmów 360

– wbudowane głośniczki

– duża łatwość i prostota użytkowania

 

Oculus Go – minusy

– ograniczone możliwości w tworzeniu skomplikowanych gier wymagających dużej mocy obliczeniowej

 

Podaj dalej