Industry 4.0 a rzeczywistość wirtualna?
Dlaczego wirtualna rzeczywistość obecnie staje się najlepszym rozwiązaniem przemysłowym? Poznaj potencjał wirtualnej rzeczywistości w kontekście rozwiązań Industry 4.0.
Nowoczesny przemysł jest otwarty na wszelkie rozwiązania, które potrafią usprawnić pracę, podnieść jakość jej wykonania czy po prostu zaoszczędzić pieniądze. Rozwiązania wykorzystujące technologię wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości doskonale realizują wszystkie wyżej wymienione warunki.
Rewolucja przemysłowa Industry 4.0
która aktualnie trwa w przemyśle ma za zadanie uczynić rozwiązania przemysłowe bardziej autonomicznymi i indywidualnymi bytami. Obecność człowieka nie tylko ma zostać ograniczona, jak to miało miejsce podczas każdej dotychczasowej rewolucji przemysłowej, ale również ma być wsparta dodatkowymi narzędziami nadzorczymi. Wirtualna rzeczywistość pozwala niezwykle skutecznie obniżyć koszty wielu procesów przemysłowych. Od szkoleń, poprzez kontrolę jakości aż do budowania zaawansowanych systemów zarządzania – VR świetnie się sprawdza w praktycznie każdym aspekcie pracy nowoczesnego zakładu przemysłowego. Coraz więcej firm z dziedziny produkcji i wytwarzania poszukuje na stanowiska wyszkolonych specjalistów z zakresu IoT, VR, AR i MR. Powstało nawet specjalne sformułownie Industry 4.0 Engineer. W tym tekście przyjrzymy się bliżej potencjałowi jaki drzemie w rozwiązaniach VR, AR i MR pod kątem wykorzystania ich w przemyśle.
Dlaczego wirtualna rzeczywistość to świetne narzędzie przemysłowe?
Wirtualna rzeczywistość pozwala doświadczać człowiekowi wirtualnego świata całym sobą. Osoba przebywająca w świecie VR, ma wrażenie jakby fizycznie została do tego świata przeniesiona. Przy pomocy technologii VR możemy odwzorować praktycznie każdy scenariusz i każde środowisko w niezwykle realistyczny sposób.
https://youtu.be/JTl8w6yAjds
VR + industry 4.0 = szkolenia VR
Skomplikowane procesy produkcyjne, praca z niezwykle czułymi maszynami czy drogimi surowcami, to działania, których dotychczas nie można było skutecznie nauczyć się z książek. Aby opanować ich obsługę trzeba było zetknąć się z nimi w praktyce. Jednak nierzadko takie podejście naraża firmę na straty poprzez duże ryzyko uszkodzenia sprzętu czy surowców przez uczącego się. Wirtualna rzeczywistość daje możliwość realistycznego odwzorowania każdego procesu i scenariusza oraz powtarzania go nieskończoną ilość razy. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie szkoleń na odległość, i wykonywania setek prób danej czynności z pracownikami, zanim udamy się z nimi do rzeczywistej maszyny.
AR + industry 4.0 = lepsza kontrola jakości
Kilka dużych zakładów przemysłowych na świecie już korzysta z rozwiązań wspierających pracę kontrolerów jakości. Specjalne gogle rozszerzonej rzeczywistości w czasie rzeczywistym skanują przestrzeń lub wyznaczone obiekty i są w stanie na bieżąco podawać operatorowi informację zwrotną na temat wykrytych nieprawidłowości czy odchyleń od normy. Tego typu rozwiązania nie tylko poprawiają jakość wykonywanych prac, ale przede wszystkim pozwalają oszczędzić koszty późniejszego serwisowania wadliwych elementów czy ich wymiany.
Na co warto zwracać uwagę szukając odpowiedniego rozwiązania Industry 4.0 z zakresu VR, AR i MR.
Warto pamiętać, że wirtualna, rozszerzona i mieszana rzeczywistość to środowisko rozwiązań otwartych, które należy dopasować indywidualnie do potrzeb każdego zakładu przemysłowego. Specyfika każdej fabryki jest inna. Nie istnieje jedna uniwersalna aplikacja VR czy AR, za którą zapłacimy kilkanaście tysięcy USD i resztę pracy wykona ona za nas. Decydując się na odpowiednie rozwiązanie VR czy AR dla przemysłu należy precyzyjnie określić nasze potrzeby i przemyśleć nie tylko scenariusz działania aplikacji, ale przede wszystkim to: dla kogo i w jakim celu ją piszemy. Czy aplikacja ma ułatwić pracę konkretnego działu? Czy rozwiązanie VR industry 4.0 ma wspomóc proces szkoleniowy nowych pracowników? A może chcemy wykorzystać VR w kontekście promocji potencjału naszego zakładu przemysłowego? Im głębiej zanurzymy się w tą tematykę, tym więcej pytań nam się nasunie, jednak warto pytać. Pytać samego siebie, pytać zespół, w którym wdrażamy VR, pytać rynek o to jak konkurencja wykorzystuje VR w swoim zakładzie.
Z myślą o pytających prowadzimy szereg dodatkowych działań popularyzujących i informujących o potencjale VR:
Przejdź do zakładki:
https://epicvr.pl/pl/baza-wiedzy-o-vr/
https://epicvr.pl/pl/czym-vr-wykorzystac-filmy-360-aplikacje-vr-czyli-f-a-q/
https://epicvr.pl/pl/vr-expert/
Jakie trendy panują obecnie na rynku usług VR skierowanych do sektora przemysłowego?
Zarówno wirtualna rzeczywistość jak i jej odmiany w formie rzeczywistości mieszanej czy też rozszerzonej są coraz chętniej wykorzystywane w sektorze przemysłowym. Projektując nowoczesne fabryki, coraz częściej maszyny są łączone w większe struktury zwane parkami maszynowymi, w ramach, których systemy poszczególnych maszyn autonomicznie komunikują się ze sobą. Wirtualna rzeczywistość dodatkowo uzupełnia funkcjonalności takich systemów poprzez m.in. wsparcie nadzoru lub symulację i analizę zachodzących w systemie zjawisk.
Z naszego doświadczenia widać wyraźne zainteresowanie sektora przemysłowego naszymi usługami. Coraz więcej przedstawicieli zakładów przemysłowych różnych branż z kraju i świata wysyła zapytania o różne możliwości wykorzystania VR, AR oraz MR w zakładach przemysłowych. Trend ten jest mocno rozwojowy jak i cała branża rozwiązań VR, AR oraz MR.
Z miesiąca na miesiąc powstają coraz lepsze rozwiązania, które sprawiają, że wirtualna rzeczywistość jest coraz doskonalsza. Również my w EPICVR od 2013 roku wierzymy w potencjał tej technologii. Tworząc naszą agencję pod koniec 2013 roku wierzyliśmy w świetlaną przyszłość wirtualnej rzeczywistości. Dziś wiemy, że nie myliliśmy się.
Zobacz jak możemy Ci pomóc.
Szukasz rozwiązań VR, AR lub MR Industry 4.0?
Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną prezentację potencjału rozwiązań VR dla Twojej firmy.