Rzeczywistość wirtualna – poznaj potencjał rozwiązań wirtualnej rzeczywistości

Rzeczywistość wirtualna

W ciągu ostatnich lat przywykliśmy do tego, że technologia rozwija się w niesamowitym tempie. Ciężko jest nam nadążyć za rozwojem niektórych dziedzin. Za kilka lat nie będziemy prowadzić naszych samochodów, ponieważ autonomiczne samochody będą się same prowadziły. Inżynieria biomedyczna udowadnia, że jest w stanie hodować ludzkie narządy, stawy, kości… IoT – internet of things pokazuje, że już w niedalekiej przyszłości nasza lodówka sama będzie się troszczyła o nasze zakupy, przesyłając na nasz smartfon listę kończących się produktów. W naszych czasach powstają i dynamicznie rozwijają się nowe dziedziny nauki, wiedzy i technologii. W ciągu ostatnich 20 lat rozwój komputerów i Internetu sprawił, że człowiek wygenerował niesamowitą ilość informacji. Powstało wiele nowych zawodów, które bez internetu i szybkich komputerów nie mogłyby istnieć.

Szukasz doświadczonego dostawcy rozwiązań wirtualnej rzeczywistości? Sprawdź nas!

Jedną z takich dziedzin – choć wcale nie nową – jest rzeczywistość wirtualna. Sama rzeczywistość wirtualna swoje początki bierze już z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to pierwsi twórcy prymitywnych rozwiązań vr prezentowały kiepskiej jakości gogle mające dać nam namiastkę przebywania w wirtualnych światach. Jak nie trudno się domyślić – rozwiązania tamte, ze względu na możliwości ówczesnego sprzętu były mocno ograniczone. Ciężkie i toporne gogle VR dawały fatalną jakość obrazu, a w dodatku nie był to sprzęt powszechnie dostępny.

Współcześnie za sprawą rozwoju technologii branża VR odrodziła się na nowo. Sam rynek wirtualnej rzeczywistości jest wart gigantyczne pieniądze. Aktualnie wartość rynku VR wyceniana jest na około 6 miliardów dolarów. W 2020 roku zaś, rynek VR ma być wart już ponad 40 miliardów dolarów. Szacuje się, że aktualnie na świecie jest około 12 mln sztuk gogli VR. Za 2,5 roku liczba ta ma czterokrotnie wzrosnąć.

Powstają coraz lepsze rozwiązania oraz  branże, które kilka lat temu jeszcze nie istniały. Przykładem może być branża produkcji filmów 360 czy też branża rozwiązań AR. Również przemysł chętnie wykorzystuje rozwiązania rzeczywistości wirtualnej.

Wielkie firmy wierzą, że rzeczywistość wirtualna zapewni im wielkie zyski. Facebook wierzy, że za kilka lat zamiast używania do komunikacji ze znajomymi smartfona, czy klawiatury – będziemy po prostu spotykać się z nimi w wirtualnych światach. Projekt Facebook Spaces, który dopiero raczkuje, jest świetnym przykładem tego jak Facebook widzi przyszłość rzeczywistości wirtualnej.

 

Plan działania facebooka jasno pokazuje ścieżkę działania firmy, promującą zarówno rzeczywistość wirtualna jak i rzeczywistość rozszerzoną.

Rzeczywistość wirtualna to także edukacja. Warto spojrzeć na propozycję Google Earth, która przenosi wirtualne zwiedzanie do świata rzeczywistości wirtualnej.

Firma Google dostrzega również olbrzymi potencjał w nowej dziedzinie VR jaką są filmy 360. Platforma Youtube VR rozwija się niezwykle szybko. Filmy 360 stopni stają się coraz mocniejszą dziedziną nie tylko wirtualnej rzeczywistości ale i współczesnej kinematografii.

Rzeczywistość wirtualna w co dziesiątym domu  w USA

Jak wynika z raportu Entertainment Software Association akualnie w Stanach Zdjednoczonych gogle VR znajdują się w 11% domostw. 90 % spośród tych, którzy zakupili gogle VR do domu jest bardzo zadowolona z zakupu. Jedna trzecia ankietowanych zamierza w tym roku kupić jeden z różnego rodzaju dostępnych na rynku modeli gogli VR, co pokazuje jak bardzo rozwojowym rynkiem jest rzeczywistość wirtualna.

Rzeczywistość wirtualna dopiero raczkuje, a my znajdujemy się na początku jej drogi rozwoju. Jesteśmy przekonani, że za kilka lat rzeczywistość wirtualna będzie równie popularna jak dzisiaj smartfony, czy telewizja. Wirtualna rzeczywistość to zupełnie nowy sposób opowiadania historii. To medium, jakiego do tej pory ludzkość nie znała. Rzeczywistość wirtualna całkowicie zmienia sposób w jaki podchodziliśmy przez wieki do konsumowania wszelkiego rodzaju treści. Przed narodzinami rzeczywistości wirtualnej, wszystkie oglądane czy czytane przez nas treści były konsumowane z płaskiej powierzchni ekranu, książki czy gazety. Rzeczywistość wirtualna pozwala natomiast oglądać wszystko z perspektywy widza pierwszoosobowego. Po założeniu na głowę gogli VR i wejściu w rzeczywistość wirtualną, z każdej strony otacza nas obraz. Dzięki temu właśnie człowiek doświadczający rzeczywistości wirtualnej ma wrażenie przebywania w samym środku akcji co nazywamy immersją.

Rzeczywistość wirtualna to niezwykle silne medium. Jest to pierwsze medium, które człowiek może konsumować w sposób natywny. Można ją porównać do obcowania z naszym rzeczywistym światem. Po założeniu na głowę gogli VR – nasz zmysł wzroku jest całkowicie odcięty od bodźców świata zewnętrznego. Wszelkie sygnały wzrokowe jakie odbiera człowiek, płyną z rzeczywistości wirtualnej. Po założeniu na głowę słuchawek, również zmysł słuchu jest odcięty od świata zewnętrznego. Wyposażając swoje ręce i nogi w kontrolery ruchu rzeczywistości wirtualnej, otrzymujemy możliwość wykonywania dokładnie takich samych czynności w świecie VR jak robimy to w świecie rzeczywistym. Im silniejsze nasze zaangażowanie w doświadczenie VR, tym wyższy poziom immersji. Wyższa immersja, to silniej odczuwane emocje, a więc ogólne utożsamienie się ciała człowieka ze światem VR.

Tworząc treści VR, trzeba robić to zawsze z myślą o użytkowniku końcowym. Pracując nad wieloma projektami VR-owymi mogliśmy wypracować odpowiednie standardy dotyczące tego co się sprawdza w świecie VR. Jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć jak dany użytkownik, w zależności od grupy docelowej – zachowa się przy określonych bodźcach płynących do niego ze świata VR.

Chcesz stworzyć własny film 360, aplikację wirtualnej rzeczywistości czy kompletną kampanię marketingową VR?

Mamy ofertę dla Ciebie i dla Twojej firmy. Stworzymy skuteczne treści VR, które zwiększą sprzedaż Twoich produktów, zaangażowanie użytkowników, i wyróżnią Twoją markę na tle konkurencji.

Filmy 360, aplikacje VR oraz interaktywne aplikacje AR to przyszłość wielu branż. Poznaj potencjał wirtualnej rzeczywistości już teraz. Umów się z nami na bezpłatną prezentację tej technologii w dogodnym dla Ciebie miejscu i terminie!

Sprawdź, dlaczego warto wybrać właśnie nas: https://epicvr.pl/pl/filmy-360-jak-tworzymy-filmy-sferyczne-warto-nas-wybrac/

______________________________________________

EPICVR – rzeczywistość wirtualna!

Czytaj także: Salon VR | Film 360 | Tworzenie filmów 360 | Content VR | Szkolenia VR | Filmy 360 Warszawa | dźwięk binauralny | filmy 360 | filmy VR | aplikacje 360 | aplikacje VR

Podaj dalej