VR, AR i MR – jaka jest różnica między technologiami? W czym VR jest lepszy od AR, a w czym AR wygrywa z VR?

Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy rzeczywistością wirtualną, rozszerzoną a mieszaną.

Dowiedz się czym różnią się te technologie oraz jakie są najważniejsze pojęcia z nimi związane.

Skróconą treść tego artykułu obejrzysz w 3 minuty tutaj:

 

Wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, rzeczywistość mieszana, filmy VR. Sporo tego, prawda? Można się pogubić. Fakt, że te technologie coraz częściej wchodzą do naszego życia, nie oznacza, że jesteśmy z nimi w pełni zaznajomieni. Technologie Immersyjne (czytaj więcej o tym czym jest immersja) – bo tak możemy określić opisane wyżej rozwiązania, mają to do siebie, że zmieniają się bardzo szybko. Z miesiąca na miesiąc powstają nowe rozwiązania, które wypierają aktualne. Dobre zrozumienie technologii wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości, pozwoli Ci znacznie szybciej zrozumieć w jaki sposób możesz wykorzystać te narzędzia tak, by pracowały dla Ciebie.

 

 1.      Czym jest wirtualna rzeczywistość?

 

Wejście w wirtualną rzeczywistość oznacza przeniesienie się do wirtualnego świata. Świat ten jest generowany komputerowo w czasie rzeczywistym. Obiekty jakie się w nim znajdują są na ogół przestrzenne i trójwymiarowe. Dzięki temu nasz mózg ma wrażenie, że fizycznie nasze ciało przebywa w tej przestrzeni. Utwierdza go w tym zmysł wzroku.

Sama definicja wirtualnej rzeczywistości określona jest w tym artykule: wirtualna rzeczywistość – poznaj definicję

W skrócie: wirtualna rzeczywistość jest to generowana komputerowo przestrzeń, w której nasza obecność, jak i wszystkie jej elementy sprawiają wrażenie realizmu. Innymi słowy, przenosząc się do VR (virtual reality = wirtualna rzeczywistość), mamy wrażenie, że wchodzimy do nowego świata.

Aplikacje wirtualnej rzeczywistości mogą być w pełni interaktywne, co oznacza, że możemy wchodzić w dowolną interakcję z otaczającymi nas przedmiotami, np. chwytać je, rzucać nimi, uruchamiać maszyny, czy wykonywać inne dowolne zadania z ich użyciem.

 

 1.      Jak definiujemy rzeczywistość rozszerzoną?

 

Rozszerzona rzeczywistość to rozszerzenie naszej rzeczywistości, czyli nałożenie obrazów dwu lub trójwymiarowych na obraz świata rzeczywistego. W tym przypadku również możliwe są różne zaawansowane interakcje z obiektami dającymi wrażenie fizycznej obecności. W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości w obiekty w rzeczywistości rozszerzonej rozmieszczone są w naszym realnym świecie.

Najczęściej korzystamy z rozszerzonej rzeczywistości za pomocą smartfonów. Oglądamy wtedy obraz graficzny nakładany na obraz widziany przez kamerę naszego urządzenia. Rozszerzona rzeczywistość nie przesłania całkowicie naszego pola widzenia (w przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej), a więc korzystając z tego medium możemy naturalnie wykonywać inne czynności w świecie rzeczywistym.

Takie podejście sprawdza się szczególnie wszędzie tam, gdzie człowiek wykonuje ważne zadania, potrzebuje dostępu do pewnych informacji i jednocześnie potrzebuje mieć wolne ręce. Za pośrednictwem gogli AR, dostarczamy mu obraz w wysokiej rozdzielczości, który niejako „rozszerza” jego świat.

 

 1.      Filmy VR – co to takiego

 

Najprościej rzecz ujmując – film VR to taki film, który otacza nas z każdej strony. Jest on nagrywany przy użyciu specjalnej kamery sferycznej, rejestrującej pełen obraz wokół siebie – 360 stopni. W tworzenu filmów VR wykorzystuje się pewne mechanizmy, które zostały już wypracowane przez tradycyjne kino 2d. Jednak język opowiadania filmem VR w wielu przypadkach znacznie różni się od tego do jakiego przyzwyczaiło nas klasyczne kino.

Przede wszystkim w filmie VR uczestniczymy w pełni. Nie oglądamy go na małym płaskim wycinku ekranu, lecz w goglach VR. Zatem po założeniu gogli VR mamy realistyczne wrażenie, że jesteśmy wewnątrz filmu, w środku jego akcji.

 

 

Filmy VR możemy podzielić na:

Filmy 360 stopni

Filmy 360, które nagrywane są przy użyciu kamer sferycznych. Taka kamera nagrywa cały obraz jaki ją otacza – 360 stopni wokół, co w goglach VR daje nam wrażenie przeniesienia się w sam jego środek. Filmy VR mogą być interaktywne. Oznacza to, że przy użyciu specjalnego oprogramowania, możemy zakodować film w taki sposób, by to użytkownik np. decydował o tym jak dalej potoczy się akcja filmu.

Choć filmy VR są interaktywne (kliknij tutaj i dowiedz się czym są interaktywne filmy VR) – zawsze bazują na tym, co już nagraliśmy kamerą 360. Czyli jeśli nagraliśmy obiekt stojący w tym miejscu, to w filmie VR już go nie przesuniemy. Jest to niezwykle istotna różnica między filmami VR a aplikacjami VR. W aplikacji VR wszystko co widzimy może być interaktywne. Np. możemy rzucać krzesłem lub naciskać przyciski. W przypadku raz nagranego ujęcia 360, nie jesteśmy w stanie już wprowadzać, aż tak daleko idących zmian.

Filmy 360 stopni znakomicie sprawdzają się np. w szkoleniach czy marketingu. Poniżej przykład szkoleniowego filmu VR, jaki zrealizowaliśmy dla Final S.A.

 

Filmy 180 stopni

Filmy 180, które prezentują obraz 180 stopni przed kamerą. W tym przypadku znacznie łatwiej uzyskać realistyczny efekt obrazu trójwymiarowego, ponieważ kamery 180 są najczęściej dwuobiektywowe. Odległość między obiektywami odpowiada odległości między oczami człowieka. Ludzki mózg oglądając lewym okiem obraz przeznaczony dla lewego oka i prawym obraz dla prawego, samodzielnie interpretuje przesunięcie między nimi, które daje bardzo realistyczne wrażenie głębi 3d.

Animacje VR

Animacje VR to wyrenderowana wcześniej grafika 2d lub 3d, wyświetlana w formie filmu 360. W przeciwieństwie do aplikacji VR, w których obraz renderujemy w czasie rzeczywistym – w animacjach 360 obraz jest już wcześniej wyrenderowany, a więc tylko go oglądamy. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie potrzebujemy kosztownych i zaawansowanych gogli VR. Wystarczy nam jedynie sprzęt, który potrafi odtworzyć film. W tym przypadku doskonale sprawdzają się gogle mobilne, np.:

Oculus Go – poznaj dokładnie sprzęt

Oculus Quest – recenzja najlepszych mobilnych gogli VR

Przykładowa animacja VR 360 zrealizowana przez nas:

 

W filmach i animacjach VR możemy oczywiście stosować interakcje, jednak nie będą one tak zaawansowane jak w przypadku generowanych w czasie rzeczywistym aplikacji VR.

 

 1.     Przewaga wirtualnej rzeczywistości nad rozszerzoną:

 

 • W VR nasz mózg najczęściej wierzy w to, że oglądane przez niego obrazy i przestrzenie są prawdziwe,
 • Wirtualna rzeczywistość wypełnia całe nasze pole widzenia, a więc nic nas nie rozprasza,
 • VR świetnie nadaje się do szkoleń i symulowania różnych zdarzeń trudnych i niebezpiecznych (np. pożar w samolocie).
 • Gogle wirtualnej rzeczywistości umożliwiają zarówno korzystanie z interaktywnych aplikacji VR jak i filmów VR
 • Percepcja doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości jest praktycznie identyczna z percepcją świata realnego

 

 1.      A jaka jest przewaga rzeczywistości rozszerzonej nad wirtualną?

 

 • Z rzeczywistości rozszerzonej w komfortowy I łatwy sposób skorzystamy już przy użyciu samego smartfona, bez konieczności zaopatrywania się w dodatkowe narzędzia
 • Rozszerzona rzeczywistość jest w stanie ułatwiać nam wykonywanie bieżących zadań
 • AR (augmented reality) wymaga znacznie mniejszej mocy obliczeniowej urządzenia niż np. korzystanie z aplikacji VR na goglach wirtualnej rzeczywistości.

 

Jeśli interesujesz się szerzej tą tematyką, zobacz nasz cykl VR AR MR Expert, w którym dzielę się wiedzą z różnych obszarów z pogranicza technologii VR AR MR.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość już zmieniają nasz świat. Są to technologie coraz powszechniej wykorzystywane w medycynie, przemyśle czy codziennej naszej pracy. Być może za kilka lat będziemy pracować całkowicie w wirtualnej rzeczywistości (kliknij i poznaj nasze narzędzie, które ułatwia pracę zdalną zespołów pracujących z domu) a rzeczywistość rozszerzona będzie stale, na żywo 24/7 dostarczać nam przydatnych i potrzebnych informacji na temat naszego świata realnego.

Czytaj także:

Chcesz zlecić stworzenie aplikacji VR, AR lub filmu 360? Od czego zacząć?

Jak ludzki mózg postrzega VR?

Czy VR to lekarstwo na koronawirusa?

 

 

Podaj dalej