VR i plany Facebooka – czy za kilka lat większość czasu będziemy spędzać w Wirtualnej Rzeczywistości? Facebook Horizon

Facebook Horizon – czy za kilka lat na dobre przeniesiemy się do wirtualnej rzeczywistości?

Podczas corocznego święta wirtualnej rzeczywistości – konferencji Oculus Connect, której 6. Edycja odbyła się 25 i 26 września 2019 roku, zaprezentowano wiele rewolucyjnych rozwiązań. Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka i właściciel firmy Oculus – produkującej zaawansowane gogle VR, podczas konferencji przedstawił kilka najbardziej śmiałych wizji i planów firmy. Mając w pamięci poprzednie relacje z konferencji, widać wyraźnie, że Zuckerberg działa wciąż ze swoją klarowną wizją zbudowania alternatywnego świata w VR. Pamiętam, jak w 2017 roku przedstawiono wizję oraz kierunek, w którym podąża Facebook:

Zgodnie z nim widać, że za około 10 lat (od 2017 roku, czyli w 2027 roku) Facebook będzie stawiał głównie na IOT (internet of things – czyli „internet rzeczy” – sieć sprzętów elektronicznych podłączonych do sieci, m.in. drony, satelity, czujniki), AI (artificial intelligence – sztuczna inteligencja, czyli m.in. inteligentne atuomatyczne boty, systemy automatyzujące nasze życie i analizujące nasze zachowania i dane), oraz VR (virtual reality – wirtualna rzeczywistość, czyli przede wszystkim wejście w VR za pomocą różnych zmysłów, oraz aplikacje społeczne VR – „social VR”).

To właśnie wtedy na konferencji Oculusa ogłoszono, że tak jak aktualnie wymieniamy za pomocą mediów społecznościowych opisy, zdjęcia i filmy, tak za około 10 lat będziemy wymieniać wirtualne doznania VR. Jak to może wyglądać? Facebook Horizon – ogłoszony podczas tegorocznego Oculus Connect uchyla rąbka tajemnicy.

Facebook Horizon – to już nie VR – to alternatywna rzeczywistość!

https://youtu.be/Is8eXZco46Q

Oglądając demo Facebook Horizon – alternatywnego świata VR, mamy wrażenie, że twórcy postanowili stworzyć miły dla oka i przyjazny świat. Grafika – choć na zwiastunie wideo wygląda przyjemnie – nie jest fotorealistyczna. Możemy zatem wywnioskować, że twórcy Facebook Horizon celują w przenośne gogle VR typu Oculus Go i Oculus Quest, które mają znacznie niższą wydajność w porównaniu z goglami VR podłączanymi do komputera.

Pokazany podczas Oculus Connect zwiastun obiecuje nam możliwość nie tylko odbywania spotkań ze znajomymi w świecie VR. W Facebook Horizon mamy mieć możliwość robienia praktycznie wszystkiego, czego w świecie rzeczywistym nie tak łatwo „spróbować”. Od wizyty na obcej planecie, poprzez szybką teleportację do galerii sztuki, a między tymi miejscami możemy np. polatać samolotem. Zakładam, że zwiastun promujący Facebook Horizon pokazuje wyłącznie ułamek możliwości jakie da nam wirtualny świat. Czy jednak będziemy w stanie korzystać z niego z równie dużą intensywnością jak aktualnie z Facebooka?

Czy za kilka lat przeniesiemy nasze życie do Facebook Horizon?

Twórcy Facebooka wierzą, że tak. Warto w tym miejscu spojrzeć szerzej na samą wirtualną rzeczywistość. Nie jest ona wyłącznie technologią, jak zwykło się ją nazywać. VR to nowe medium. Nie można go łatwo porównać z telewizją czy radiem. Jak dotąd ludzkość nie stworzyła jeszcze medium na miarę VR. Oglądając telewizję czy słuchając radia, angażujemy co najwyżej 2 zmysły. W przypadku VR, wszystkie nasze zmysły i całe ciało zanurza się w tym nowym medium. Oznacza to, że zakładając gogle VR, całkowicie przenosimy się do wirtualnego świata, z którym możemy wchodzić w interakcje w dokładnie taki sam sposób jak ze światem rzeczywistym. Widzimy odbicie naszego wirtualnego awatara w lustrze. Sterujemy swoimi wirtualnymi rękami, w praktycznie taki sam sposób jak rękami w rzeczywistości. Możemy rozmawiać, wydawać dźwięki, tańczyć, itp. Aktualnie potencjał ogranicza jedynie wyobraźnia twórców oraz możliwości samej technologii, które z roku na rok rosną.

Koniec dygresji😉 Wracamy do pytania: Czy za kilka lat nasze życie przeniesie się do Facebook Horizon?

Aktualnie istnieją już alternatywne formy wygenerowanego komputerowo świata. Warto przytoczyć tutaj np. Second Life, który ma miliony użytkowników na całym świecie. Co więcej, są ludzie, którzy całkowicie przenoszą swoje życie do tego świata. Oczywiście skala nie jest masowa. Są to pojedyncze przypadki, jednak prawdziwe. Miałem kiedyś przyjemność brać udział w panelu dyskusyjnym organizowanym przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, w którym profesor Sydney Moo, opowiadał wiele o Second Life. Sam spędza w nim sporo czasu i organizuje w nim otwarte wykłady dla studentów. Okazuje się, że ma on również sporo znajomych w świecie Second Life, których nigdy nie widział w świecie rzeczywistym. Wśród tych znajomych są osoby chore, niepełnosprawne, czy też osoby, które nie są zadowolone ze swojego życia w świecie rzeczywistym. To właśnie oni, chętnie przenoszą swoje życia do wirtualnych miejsc, w których bez wysiłku mogą pozbyć się ograniczeń ze świata rzeczywistego. Nie twierdzę, że Facebook Horizon adresowany jest właśnie do takich osób, ale sądzę, że wiele osób, również w pełni zdrowych, będzie w stanie kompletnie zanurzyć się w wirtualny świat, i część czasu swojego życia, spędzać właśnie tam.

Wizja świata przedstawiona w filmie Ready Player One – Stevena Spielberga, w którym ludzkość otoczona brzydkim światem rzeczywistym, w każdej możliwej chwili przebywa w pięknym kuszącym świecie raczej się nie spełni.

 

Jednak warto mieć na uwadze fakt, że gdy powstawał Facebook, rynek smartfonów jeszcze nie istniał. Dziś zdecydowana większość korzysta z niego w każdej wolnej chwili, np. na przystanku, w kolejce do lekarza, w metrze, czy w łóżku przed snem. Lubimy być częścią większej społeczności. Lubimy pochwalić się tym, że jesteśmy w pięknym miejscu, lubimy poszukać porady, czy po prostu czuć, że jesteśmy częścią wielkiej społeczności…

Współczesne gogle VR są dosyć toporne i można powiedzieć „trudne” w użytkowaniu, choć postęp jaki dokonuje się w tej dziedzinie z roku na rok jest niesamowicie szybki. Za kilka lat, gogle VR będą z pewnością dużo lżejsze i mniej inwazyjne. Ideą działania zbliżą się do smartfonów, które są małe, poręczne, i z których możemy korzystać wszędzie. A więc pytanie brzmi nie czy, ale kiedy przeniesiemy się Facebook Horizon.

Czy i kiedy uzależnimy się od wirtualnej rzeczywistości Facebook Horizon?

Sądzę, że połączenie wysokiej jakości lekkich i łatwych gogli, wraz z rozwojem systemu Facebook Horizon, który ma mieć swoją premierę na początku 2020 roku, może sprawić, że spora część użytkowników Facebooka również dołączy do grona uczestników wielkiego alternatywnego świata VR. Kiedy uzależnimy się od tego świata w takim stopniu jak od Facebooka? Myślę, że ludzie, którzy już teraz uzależnieni są od Facebooka – mogą to uzależnienie przenieść do Facebook Horizon VR. Jednak w tym przypadku uzależnia nie sama technologia, a przede wszystkim hierarchia potrzeb Maslowa, w którą wszelkie media społecznościowe wpisują się idealnie. Dzięki Facebookowi miliony ludzi na całym świecie spełniają swoją potrzebę uznania, szacunku i samorealizacji…

Facebook Horizon – alternatywna wersja naszego świata w VR!

To niewątpliwie kolejny krok, który popchnie na przód wiele dziedzin naszego życia. Wyobraźmy sobie wirtualne spotkania firmowe, w których pracownicy oddaleni są od siebie o setki kilometrów. Wyobraźmy sobie zdalne stanowiska pracy obsługiwane z domu w goglach VR. Oczywiście Facebook Horizon ma służyć – wedle aktualnych zapowiedzi – głównie rozrywce, jednak nie wykluczone, że za kilka lat większość dziedzin naszego życia przeniesie się do VR, tak jak wiele zawodów przeniosło się do internetu wraz z rozwojem tego medium. Aktualnie jesteśmy w takim punkcie rozwoju wirtualnej rzeczywistości, z którego już nie ma odwrotu. Technologia VR wreszcie udowadnia nam swoją skuteczność i przydatność. Alternatywny świat VR z pewnością powstanie. Duży gracz, jakim jest Facebook, z pewnością ma środki i możliwości do tego by stworzyć wirtualny odpowiednik Facebooka. Z niecierpliwością czekam na oficjalną możliwość przetestowania Facebook Horizon. Zobaczymy czy za kilka lat zastąpi on Facebooka a nasze życie w większym stopniu uzależnione będzie od wirtualnej rzeczywistości. Rewolucja nadchodzi!

Oczywiście podzielę się z Tobą wrażeniami z pierwszych testów, gdy tylko otrzymamy dostęp. Jako deweloperzy i twórcy rozwiązań VR, mamy mieć możliwość wcześniejszego skorzystania z Facebook Horizon. Zawnioskowaliśmy o to, i czekamy😊

Czytaj więcej o goglach VR: Oculus Quest – nasz test | Oculus Go – czy warto? | Jakie gogle VR wybrać – VR Expert radzi!

Zobacz także czym się zajmujemy:

https://epicvr.pl/pl/aplikacje-vr/

https://epicvr.pl/pl/filmy-360-jak-tworzymy-filmy-sferyczne-warto-nas-wybrac/

https://epicvr.pl/pl/platforma-szkoleniowa-vr/

 

 

Podaj dalej