Wirtualna Rzeczywistość dla zwierząt – jak VR wpływa na zwierzęta?

Wirtualna rzeczywistość dla zwierząt, czy to możliwe?

 

Kilkanaście dni temu świat obiegło zdjęcie krowy w goglach VR. Zdjęcie podobno zrobiono na rosyjskiej farmie, podczas pewnego eksperymentu.

 

Rosyjscy naukowcy rozpoczęli testy wpływu wirtualnej rzeczywistości na bydło hodowlane. Ciężko w Internecie znaleźć więcej wiarygodnych informacji w tym temacie, jednak z pewnością zdjęcie jest autentyczne.

Czy zatem jakość życia zwierząt można poprawić przy użyciu wirtualnej rzeczywistości?

 

Wirtualna rzeczywistość w leczeniu ludzi sprawdza się doskonale!

Są badania naukowe, które potwierdzają, że pacjenci znacznie szybciej dochodzą do zdrowia, kiedy są stymulowani za pomocą VR. Wyświetla im się odpowiednie, przyjemne dla oka obrazy, które poprawiają ich stan psychiczny, co znacząco przekłada się na poprawę zdrowia fizycznego. Jak VR w medycynie ma się do kondycji psychicznej zwierząt?

 

Szukając informacji o krowach w goglach VR udało nam się znaleźć na jednym z amerykańskich portali prawdopodobny szerszy opis badania. Autor twierdzi, że krowy mogły w goglach VR oglądać słoneczne pastwiska i piękne tereny. Jednak budowa anatomiczna krowy znacznie różni się od człowieka, dlatego stworzono specjalne gogle VR, dopasowane do ich twarzy. Co więcej, krowa również widzi inaczej, zatem jej oko rozpoznaje kolory inaczej niż ludzkie. Trzeba było zatem odpowiednio obrobić wyświetlane w VR obrazy w taki sposób, by krowa zakładająca gogle VR widziała w nich obraz w taki sposób w jaki na co dzień postrzega świat.

 

Krowy w goglach VR, a konsekwencje?

Gdy do tematu włączyli się naukowcy, pojawiło się wiele różnych opinii na temat szkodliwości wirtualnej rzeczywistości w świecie zwierząt. O ile na człowieka VR nie wpływa negatywnie, o tyle krowom taka stymulacja podobno może zaszkodzić.

Sam nawet zostałem poproszony o szersze opisanie tej kwestii na antenie Radiowej Czwórki: https://www.polskieradio.pl/10/5368/Artykul/2416732,Projekt-naukowcow-z-Rosji-krowy-w-okularach-VR

W ocenie naukowca, z którym wspólnie brałem udział w rozmowie, okazuje się korzystanie z treści wirtualnej rzeczywistości przez krowy, może całkowicie zaburzyć ich rytm dnia i zdezorganizować ich życie. Może to przełożyć się nie tylko na większy poziom stresu i pogorszenie jakości życia krów, ale także na obniżenie ilości dawanego przez nie mleka.

 

W mojej ocenie jeśli dana technologia nie szkodzi ludziom, to zwierzętom raczej też nie powinna. Co więcej wirtualna rzeczywistość już teraz, coraz częściej eliminuje konieczność przeprowadzania testów laboratoryjnych na zwierzętach. Dzięki odwzorowaniu dokładnego modelu cyfrowego zwierzęcia, coraz częściej przeprowadza się wirtualne testy na modelu a nie na rzeczywistym organizmie.

 

Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana coraz powszechniej w świecie ludzi.

To tylko kwestia czasu, kiedy przeniesie się ona na inne dziedziny naszego życia. Pytanie więc nie brzmi „czy” ale „kiedy” zaczniemy szerzej wykorzystywać wirtualną rzeczywistość w świecie zwierząt?

Czytaj także;

Szkolenia VR | Czym jest rzeczywistość rozszerzona | Jak badać efektywność szkoleń VR AR | Test świetnych gogli VR Oculus Rift S

https://epicvr.pl/pl/vr-i-plany-facebooka-czy-za-kilka-lat-wiekszosc-czasu-bedziemy-spedzac-w-wirtualnej-rzeczywistosci-facebook-horizon/

Podaj dalej