PRODUKCJA FILMÓW 360 – FILMY VR

Produkcja filmów 360 – filmy vr.

 

Produkcja filmów 360 w ostatnich miesiącach stała się bardzo silną gałęzią nowej branży jaką jest rzeczywistość wirtualna. 3 lata temu mało kto słyszał o firmie Oculus Rift, a termin wirtualna rzeczywistość przywoływał zabawne skojarzenia z pierwszymi niewygodnymi goglami vr z lat 90 ubiegłego wieku.

Jednak rewolucja w branży VR nastąpiła dużo szybciej niż ktokolwiek by się spodziewał. Szybki rozwój firm tworzących gogle vr oraz sprzętu do ich obsługi sprawia, że wirtualna rzeczywistość VR rozwija się w niesamowitym tempie. Obok rynku gier wirtualnej rzeczywistości coraz popularniejsze są aplikacje vr. Bardzo silną gałęzią virtual reality stała się również produkcja filmów 360. Wszystkie większe firmy produkujące sprzęt wideo mają w swojej ofercie (lub nad nimi pracują) kamery 360 umożliwiające rejestrację filmów 360. VR umożliwił stworzenie nowego medium rewolucjonizującego tradycyjne opowiadanie filmowe. Tworzenie filmów 360, choć z pozoru ma wiele wspólnego z tradycyjnym pojęciem produkcja filmowa – w gruncie rzeczy jest czymś zupełnie nowym i należy do niego podchodzić tak jak do produkcji tradycyjnych materiałów wideo.

epicvr-filmy-360

Produkcja filmów 360 przebiega inaczej niż tradycyjna produkcja filmowa. Na planie klasycznego filmu w kamerze widzimy tylko to co ma zobaczyć nasz widz. Cała ekipa filmowa schowana jest poza kadrem. Realizując filmy 360 w kadrze widzimy pełną sferę, czyli wszystko to co otacza kamerę 360. Jeśli zatem nie chcemy, żeby ekipa filmowa była widoczna w kadrze, musimy całkowicie opuścić plan zdjęciowy. Nasze filmy 360 powstają zazwyczaj w taki sposób, że najpierw rejestrujemy próbny materiał z udziałem ekipy i reżysera na planie. Aktorzy wspólnie z reżyserem pracują nad swoimi kwestiami oraz dopracowują ruch wewnątrz kadrowy, następnie, gdy już jesteśmy gotowi cała ekipa przenosi się do miejsca skąd już nie jest widoczna w kadrze kamery 360. Reżyser zdalnie obserwuje całą akcję na tablecie lub smartfonie, a aktorzy grają wokół kamery 360 tak, jakby odgrywali swoje role bezpośrednio przed widzem.

Zobacz również: www.epicvr.pl – tworzymy filmy 360 i aplikacje virtual reality | percepcja filmów 360

Czytaj także: dźwięk binauralny | aplikacje rozszerzonej rzeczywistości | immersja | aplikacje vr | filmy 360

Podaj dalej