filmy 360, tworzenie filmów 360

PRODUKCJA FILMÓW 360 – FILMY VR

Produkcja filmów 360 – filmy vr.

 

Produkcja filmów 360 w ostatnich miesiącach stała się bardzo silną gałęzią nowej branży jaką jest rzeczywistość wirtualna. 3 lata temu mało kto słyszał o firmie Oculus Rift, a termin wirtualna rzeczywistość przywoływał zabawne skojarzenia z pierwszymi niewygodnymi goglami vr z lat 90 ubiegłego wieku.

Jednak rewolucja w branży VR nastąpiła dużo szybciej niż ktokolwiek by się spodziewał. Szybki rozwój firm tworzących gogle vr oraz sprzętu do ich obsługi sprawia, że wirtualna rzeczywistość VR rozwija się w niesamowitym tempie. Obok rynku gier wirtualnej rzeczywistości coraz popularniejsze są aplikacje vr. Bardzo silną gałęzią virtual reality stała się również produkcja filmów 360. Wszystkie większe firmy produkujące sprzęt wideo mają w swojej ofercie (lub nad nimi pracują) kamery 360 umożliwiające rejestrację filmów 360. VR umożliwił stworzenie nowego medium rewolucjonizującego tradycyjne opowiadanie filmowe. Tworzenie filmów 360, choć z pozoru ma wiele wspólnego z tradycyjnym pojęciem produkcja filmowa – w gruncie rzeczy jest czymś zupełnie nowym i należy do niego podchodzić tak jak do produkcji tradycyjnych materiałów wideo.

epicvr-filmy-360

Produkcja filmów 360 przebiega inaczej niż tradycyjna produkcja filmowa. Na planie klasycznego filmu w kamerze widzimy tylko to co ma zobaczyć nasz widz. Cała ekipa filmowa schowana jest poza kadrem. Realizując filmy 360 w kadrze widzimy pełną sferę, czyli wszystko to co otacza kamerę 360. Jeśli zatem nie chcemy, żeby ekipa filmowa była widoczna w kadrze, musimy całkowicie opuścić plan zdjęciowy. Nasze filmy 360 powstają zazwyczaj w taki sposób, że najpierw rejestrujemy próbny materiał z udziałem ekipy i reżysera na planie. Aktorzy wspólnie z reżyserem pracują nad swoimi kwestiami oraz dopracowują ruch wewnątrz kadrowy, następnie, gdy już jesteśmy gotowi cała ekipa przenosi się do miejsca skąd już nie jest widoczna w kadrze kamery 360. Reżyser zdalnie obserwuje całą akcję na tablecie lub smartfonie, a aktorzy grają wokół kamery 360 tak, jakby odgrywali swoje role bezpośrednio przed widzem.

Zobacz również: www.epicvr.pl – tworzymy filmy 360 i aplikacje virtual reality | percepcja filmów 360

Czytaj także: dźwięk binauralny | aplikacje rozszerzonej rzeczywistości | immersja | aplikacje vr | filmy 360

Przeczytaj inne:
rynek vr virtual reality prognozy
RYNEK VR, RYNEK WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

Rynek wirtualnej rzeczywistości stale rośnie. Prognozy są bardzo optymistyczne. Według nich światowy rynek augumented reality (rozszerzona rzeczywistość) oraz virtual reality...

Zamknij