Tworzymy filmy 360, filmy VR w najwyższej możliwej jakości – poznaj 5 najważniejszych czynników!

Tworzymy filmy 360, filmy VR w najwyższej możliwej jakości

Tradycyjne filmy 2D od zawsze oglądamy na ekranie, który znajduje się od nas w sporej odległości. Nawet jeśli jest to ekran smartfona – zazwyczaj trzymamy go minimum 40 – 50 cm od siebie. Ekran telewizora jest oddalony o kilka metrów a ekran kinowy – kilkanaście-kilkadziesiąt metrów.

W przypadku filmów 360 zrealizowanych w technologii wirtualnej rzeczywistości ekran na którym wyświetlany film 360 znajduje się w odległości kilku centymetrów od naszych oczu. Z tego powodu odzyskanie wysokiej jakości filmów 360 nie jest łatwe. Współczesne gogle VR nie są jeszcze w pełni doskonałe. Podczas wyświetlania na nich filmów widać drobne odstępy między poszczególnymi pikselami obrazu. Jednak tworząc nasze filmy 360 rozwiązujemy wiele problemów. Warto porównać jakość oferowanych przez nas rozwiązań VR na goglach Oculus Quest. Wtedy doskonale widać różnicę między jakością naszych produkcji filmowych a filmami 360 innych firm.

Co decyduje o jakości Twojego filmu 360? Dlaczego uważamy, że tworzymy filmy 360 w najwyższej możliwej jakości?

Dobra jakość filmu 360 to nie tylko rozdzielczość finalnego obrazu, ilość megapixeli czy nasycenie koloru. Tworzone przez nas filmy 360 oczywiście cechuje wysoka rozdzielczość (24 MPIX w obrazie źródłowym) oraz odpowiednio ustawiona kolorystyka. To jednak tylko część wierzchołka góry lodowej, która składa się na to, że oglądając nasz film 360, obiektywnie uznasz, że jego jakość jest lepsza od innych, obejrzanych przez Ciebie filmów 360. Poznaj najważniejsze czynniki, które wyróżniają nasze filmy 360 na tle konkurencji, i sprawiają, że tworzymy filmy VR o najwyższej możliwej jakości.

1) Odpowiednie kodowanie materiału źródłowego filmu 360.

Tworząc każdy film 360, już podczas nagrywania kodujemy materiał w odpowiedni sposób, by uzyskać najwyższą możliwą jakość. Używamy bezstratnych kodeków, które pozwalają nam podnieść ilość szczegółów w nagrywanym obrazie, względem tradycyjnych rozwiązań.           

Takie podejście pozwala nam uzyskać niezwykle wysoką jakość filmu 360. Materiały źródłowe nagrywany w łącznej rozdzielczości 24k. Poddajemy je obróbce przy użyciu specjalnych algorytmów. Dzięki temu uzyskujemy finalną rozdzielczość gotowego filmu przekraczającą 8K. Na każdym etapie produkcji filmu stosujemy autorskie algorytmy oraz odpowiednie kodeki tak, by film na różnych goglach VR odtwarzał się płynie, i w najwyższej możliwej jakości.

Porównanie rozdzielczości filmów 360

2) Kompatybilność filmów 360.

Tworzymy filmy 360 w taki sposób, by były one kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi na rynku goglami VR. Podczas postprodukcji tworzymy odpowiednie wersję z użyciem różnych kodeków, które dobrze współpracują z określonymi typami gogli VR. Konwertowanie materiałów wideo 360 pod różne gogle, oczywiście zajmuje więcej czasu i pracy, jednak przekłada się na znacznie szerszą dystrybucję treści które tworzymy dla naszych klientów. Kodowanie materiałów jak i inne działania zmierzające do uzyskania najwyższej możliwej jakości filmu 360 są nieodłącznym elementem każdego projektu jaki realizujemy.

 

3) Realne odwzorowanie świata rzeczywistego w filmie 360

Tworząc filmy 360 skupiamy się w pełni na tym, by użytkownik doznał pełnej immersji. Podczas produkcji filmu 360 oprócz odpowiedniego zarejestrowania obrazu i dźwięku niezbędne są również działania postprodukcyjne, które sprawią że film będzie wyglądał dokładnie tak jak miejsce w którym postawiono kamerę 360. Zawsze konfigurujemy odpowiednio kolory sceny tak, by zgadzały się one z obrazem zarejestrowanym na planie. Niezwykle łatwo można wybić użytkownika z pełnej immersji, w momencie kiedy jakikolwiek obraz oglądany w goglach VR wyda mu się nie rzeczywisty. Dlatego przykładamy wielką wagę do detali, a na końcowym etapie produkcji odpowiednio korygujemy barwy filmu tak by uzyskać rzeczywisty, w pełni realny efekt.

 

 

4) Specjalne algorytmy poprawiające kolor obrazu

 

Na końcowym etapie produkcji filmu 360 dodatkowo wyostrzamy obraz. Stosujemy specjalne algorytmy i rozwiązania polepszające jakość filmu. Na bazie naszego, ponad 10-letniego doświadczenia w produkcji filmowej – jesteśmy w stanie przeprowadzić ten proces niezwykle sprawnie i szybko. Gwarantujemy przy tym najwyższą jakość gotowego filmu VR. Każdy ze zrealizowanych przez nas filmów 360 jest dokładnie dopracowany w najmniejszych detalach. Oprócz odpowiednich zabiegów produkcyjnych i postprodukcyjnych, stosujemy również grafiki i animacje 3D, które w łatwy sposób pozwalają zwróć widzowi uwagę na ważne elementy filmu VR. Tworząc rozwiązania szkoleniowe VR wykorzystujemy animowane infografiki oraz teksty i napisy zwracające uwagę widza na konkretne zagadnienia oglądane w filmie.

5) Animacje 360 VR

Modelujemy i tworzymy trójwymiarowe środowiska VR, w które później przenosimy widza filmu 360.

W ramach przykładu zobacz zrealizowane przez nas w ten sposób projekty dla branży medycznej.

 

Często realizujemy również produkcje filmowe łączone, które zawierają część ujęć 360, a część grafik komputerowych jak w projekcie poniżej, który promuje Polską Branżę Sprzętu Medycznego za granicą:

https://youtu.be/PSCHwdHvoVE

Interesują Cię koszty realizacji filmu 360?

Skontaktuj się z nami!

Umów nas na niezobowiązujące spotkanie podczas którego zaprezentujemy Ci pełen potencjał możliwości rozwiązań VR!

 

Podaj dalej