Kurs pierwszej pomocy VR

SZKOL SIĘ WIRTUALNIE, POMAGAJ REALNIE

Stworzona przez nas szkoleniowa aplikacja „Kurs pierwszej pomocy VR” to nowoczesna odpowiedź na wszystkie bolączki związane z tradycyjnym nauczaniem pierwszej pomocy. A co najważniejsze, skutecznie podnosi umiejętności pracowników w tym bardzo ważnym obszarze.

Z kursami pierwszej pomocy od dawna jest jeden i ten sam problem. Mimo że są obowiązkowe i mimo że nikt nie kwestionuje przydatności wiedzy zdobywanej podczas takich kursów, to znikoma część pracowników uczestniczy w takich szkoleniach z zaangażowaniem. Co więcej, sporo osób stara się wymigać od szkolenia, traktując je jako obowiązkową uciążliwość. To bardzo zła sytuacja, gdyż losowość wypadków w pracy połączona z ich częstotliwością oraz ryzykiem dla zdrowia czy życia, jakim takie zdarzenia generują sprawia, że nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do wypadku. To z kolei oznacza, że dojść może do niego zawsze i wszędzie.

Przygotowana przez nas aplikacja szkoleniowa VR ma zapobiec takiemu stanowi spraw.

STATYSTYKI BUDZĄ GROZĘ

Po zapoznaniu się z najnowszymi statystykami dotyczącymi wypadków w pracy może dopaść nas niewesoła konstatacja. Uświadomimy sobie, że codziennie narażamy się na całkiem poważne ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Zwłaszcza, gdy jesteśmy zatrudnieni w szeroko rozumianym przemyśle. To tam w 2019 roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego doszło do 84 000 takich przykrych zdarzeń, a aż 209 osób poniosło w nich tragiczną śmierć. Co więcej, starannie zdiagnozowane trendy pokazują, że rozwijać się będzie zarówno polski przemysł, jak i rosnąć będzie w nim zatrudnienie. Co to oznacza? To, że zwiększać się będzie również ryzyko wypadków i ich rzeczywista liczba.

Nastroju nie poprawia fakt, że pierwsza pomoc udzielana poszkodowanemu przychodzi relatywnie późno. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze, nie zawsze wiadomo, że do wypadku doszło. Zwłaszcza, gdy ofiarą jest osoba pracująca samodzielnie lub w trudno dostępnym terenie. Po drugie, często w pobliżu pracownika, który uległ wypadkowi, nie ma nikogo, kto potrafiłby udzielić tak potrzebnej pierwszej pomocy. Nie przeszli odpowiedniego kursu, nie wiedzą, co mają robić, wpadają w panikę lub są paraliżowani strachem. Po trzecie wreszcie, nawet jeśli są świadkowie niebezpiecznego zdarzenia, to z pewnością część z nich uważa, że nie ma wystarczających umiejętności, aby takiej pomocy udzielić. Dlaczego tak twierdzą? Być może kurs pierwszej pomocy, który przeszli, nie był starannie przeprowadzony albo odbył się dawno temu.

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA

Tym samym, dochodzimy do dwóch ważnych wniosków. Pierwszy z nich jest dość oczywisty, ale mimo to trzeba go zaznaczyć. Aby móc skutecznie udzielić pierwszej pomocy, trzeba posiadać odpowiednie umiejętności. A te nabywa się najłatwiej podczas kursu takiej pomocy. Drugi z wniosków każe nam stwierdzić, że raz nabyte umiejętności niestety, ale nie wystarczą. Co bowiem z tego, że pod okiem ratownika medycznego lub zakładowego instruktora BHP przeprowadziliśmy raz czy dwa próbną resuscytację, skoro pierwsza okoliczność do wykazania się taką umiejętnością może przydarzyć się za rok, dwa lub trzy lata? To naturalne, że do tego momentu możemy po prostu zapomnieć, ile ma być wdechów, ile ucisków i jak ułożyć ciało koleżanki czy kolegi w pozycji bocznej.

NUDA PANIE, NIC SIĘ NIE DZIEJE

Tradycyjne kursy pierwszej pomocy są właśnie takie: tradycyjne. Od lat organizowane w ten sam sposób. Część pierwsza praktyczna to wykład lub pogadanka, w której jedynym interaktywnym elementem jest możliwość zadania pytania prowadzącemu. Część druga, ta praktyczna ogranicza się do szybkiego przećwiczenia wspominanej już resuscytacji i ewentualnie nauki bandażowania. Na więcej nie starcza czasu ani nie ma takich technicznych możliwości.

Trudno się więc dziwić, że w świecie tak rozwiniętym technologicznie jak ten, w którym żyjemy, ta archaiczna forma zdobywania wiedzy jest po prostu nieciekawa.

KURS PIERWSZEJ POMOCY VR: IDZIE NOWE

Nie będzie więc zaskoczeniem fakt, że w Epic VR od pewnego czasu otrzymujemy coraz więcej zapytań o aplikację pozwalającą na prowadzenie kursów pierwszej pomocy w świecie wirtualnej rzeczywistości. Pracodawcy oraz sami szkoleniowcy nie tylko widzą, ale i rozumieją korzyści, jakie daje VR w obszarze nauczania pierwszej pomocy. I chcą mieć takie nowoczesne narzędzie u siebie. Wsłuchując się w potrzeby rynku i szczegółowo rozmawiając z przedstawicielami firm, zwłaszcza tymi przemysłowymi, opracowaliśmy narzędzie, które stanowi odpowiedź na ich potrzeby. Przy realizacji tej aplikacji przydało się nasze bogate doświadczenie z pracy w obszarze Przemysłu 4.0, chociażby przy tworzeniu narzędzie dla Krakodlew czy symulatora suwnicy.

Jakie możliwości daje stworzona przez nas aplikacja „Kurs pierwszej pomocy VR”?

Wirtualna aplikacja może być dowolnie rozbudowywana o szereg modułów szkoleniowych. Jeśli specyfika pracy danej firmy oznacza statystycznie większe ryzyko wypadków z udziałem szkodliwych substancji lub ciężkiego sprzętu, wówczas ten czynnik można uwzględnić. Słowem, aplikacja „Kurs pierwszej pomocy VR” może być personalizowana i szyta na miarę. Dodatkowo, do aplikacji można dodawać różne scenariusze, które będą angażować pracowników i wymuszać na nich konkretne działanie. W ten sposób uczestnicy kursu z aplikacją VR uczą się nie tylko metod pierwszej pomocy, ale również konkretnych zachowań w konkretnych sytuacjach.

Kurs pierwszej pomocy z wykorzystaniem naszej aplikacji można zrealizować nieskończoną ilość razy. I o dowolnej porze dnia (a może i nocy, jeśli ktoś pracuje na nocną zmianę). Tym samym, pracownicy mogą uczestniczyć w kursach regularnie, ćwicząc, powtarzając oraz utrwalając umiejętności niezbędne do prawidłowego udzielania pierwszej pomocy.

Do systematycznych ćwiczeń motywować może także fakt, że za pomocą aplikacji „Kurs pierwszej pomocy VR” da się przeprowadzić egzamin. Czy jest prostsza metoda do tego, aby skutecznie zachęcić naszą załogę do nabywania oraz utrwalania umiejętności służących do ratowania czyjegoś zdrowia bądź życia? Chyba nie.

EMPLOYER BRANDING NA PLUS DZIĘKI APLIKACJI KURS PIERWSZEJ POMOCY VR

Oprócz oczywistych korzyści, jakie płyną z bezpośredniego zastosowania aplikacji „Kurs pierwszej pomocy VR”, są jeszcze zalety ukryte. Pracodawca, który decyduje się na wdrożenie naszego narzędzia wirtualnego rzeczywistości, automatycznie wzmacnia swój wizerunek jako pracodawcy nowoczesnego, otwartego na nowości, a przede wszystkim – dbającego o swoich pracowników. To elementy kluczowe dla obszaru employer branding. Czemu firmom powinno zależeć na jak najlepszym wizerunku? Pozytywny, wiarygodny employer branding sprawia, że łatwiej pozyskać fachowców do swojego zespołu, a jednocześnie – trudniej stracić wartościowych, już przeszkolonych i wdrożonych w specyfikę firmy ekspertów.

Taki właśnie efekt przyniesie korzystanie z naszej aplikacji. Będzie ona mocnym dowodem na to, że pracodawca na poważnie podchodzi do zapewnienia swoim pracownikom jak najlepszych warunków do pracy.

Na koniec, jeszcze jedna rzecz w kontekście narzędzia „Kurs pierwszej pomocy VR”. Nie jest to technologiczna nowinka ani prototyp bądź wersja demo. Z aplikacji stworzonej przez programistów Epic VR korzystają już polskie firmy i zatrudnieni w nich pracownicy. Tym samym, decydując się nasze narzędzie można mieć pewność, że jest ono w pełni funkcjonalne oraz zweryfikowane przez rynek.

Podaj dalej