Banquet VR: jak zorganizować firmowy event bez wychodzenia z domu?

BANQUET VR: JAK ZORGANIZOWAĆ FIRMOWY EVENT BEZ WYCHODZENIA Z DOMU?

Słowo „event” w podstawowym brzmieniu oznacza zdarzenie. Czyli coś realnego, dziejącego się w rzeczywistości. Jednak stworzona przez Epic VR aplikacja Banquet VR nadaje eventowi nowego znaczenia. Okazuje się, że event z powodzeniem może odbywać się w wirtualnej rzeczywistości.

 

Z punktu widzenia pracodawców i pracowników, pandemia koronawirusa to nie tylko przymus home office czy też organizowanie szkoleń przede wszystkim w wersji zdalnej. Pandemia to nie tylko puste biurka stojące w firmie czy też organizowanie zebrań firmowych za pomocą narzędzi do telekonferencji. Pandemia wywiera także negatywny wpływ na relacje międzyludzkie, co potwierdzi każdy dział HR. Spadek liczby oraz intensywności interakcji. Pogłębiające się przekonanie, że działamy w próżni. Utrata szerszego kontekstu wykonywanych czynności, a przez to spadek poczucia własnej wartości w kontekście firmy. Wreszcie – nie sposób uciec od samotności, lęku o utratę miejsca pracy i coraz bardziej dojmującą niepewność odnośnie przyszłości.

BY PRACOWAŁO SIĘ LEPIEJ

Prawdą generalną jest, że pracownik w złej kondycji psychicznej nie będzie pracownikiem wydajnym, kreatywnym, zaangażowanym. Dlatego w dobrze prowadzonych firmach tak dużą wagę przykłada się do szeroko rozumianego dobrego samopoczucia załogi. Dobra kawa, pokój do chilloutu, pakiet MultiSport, owocowe wtorki czy też czwartki – to kilka wziętych z brzegu propozycji, jakie mogą pozytywnie wpłynąć na atmosferę w firmie.

Na osobną uwagę zasługują firmowe eventy: czy to wyjazdy integracyjne, czy to imprezy okolicznościowe, czy to networking. Ze względu na swoją złożoność i zdecydowanie wyższy nakład sił, jaki potrzebny jest do ich przeprowadzenia (od fazy konceptualizacji, przez fazę planowania i budżetowania, aż do fazy realizacji), eventy stanowią odrębne narzędzie do wzmacniania identyfikacji z firmą oraz podnoszenia morale pracowników.

W tym momencie trudno nie zauważyć poważnego paradoksu. Oto bowiem pandemia koronawirusa całkowicie uniemożliwia przeprowadzanie takich eventów. Z drugiej strony, to właśnie teraz przeprowadzanie wydarzeń integrujących nasz zespół jest potrzebne jak nigdy. Jak wybrnąć z tego zaklętego koła?

Rozwiązanie znalazła, a raczej zaprojektowała ekipa Epic VR. Zaprojektowała, bo mowa o – Banquet VR, czyli aplikacji do organizacji eventów w wirtualnej rzeczywistości.

TECHNOLOGIA VR NA RATUNEK

Technologia wirtualnej rzeczywistości już wielokrotnie dowiodła swojej użyteczności tak dla pracowników, jak i pracodawców. Oczywiście, nie sama przez się – musi ona zostać wykorzystana przez takich specjalistów jak zespół Epic VR, by przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Wystarczy spojrzeć na takie rozwiązania jak Epic Meetings VR czy szkolenia VR, by przekonać się, jak skutecznie i efektywnie projektanci Epic VR wykorzystali tę technologię.

Epic Meetings VR to kompleksowe narzędzie do organizowania telekonferencji. Zostało zaprojektowane tak, by oferować spektrum opcji, w tym także te niedostępne u konkurencyjnych Zoom czy Teams. Korzystając z Epic Meetings VR, można nie tylko swobodnie komunikować się głosowo, ale również udostępniać prezentacje czy pliki multimedialne, prowadzić sesje brainstormingu z wykorzystaniem wirtualnego flipcharta bądź też wspólne (choć zdalne) prace warsztatowe przy projektowaniu.

Zespół Epic VR ma na swoim koncie także szereg programów szkoleniowych w wirtualnej rzeczywistości, kierowanych m.in. do sektora lotniczego, Przemysłu 4.0 czy optyków. Za każdym razem aplikacja taka powstaje ściśle w odpowiedzi na potrzeby zamawiającego, z uwzględnieniem specyfiki danej działalności. Rezultatem są rozwiązania pomagające zdobyć wysokospecjalistyczne umiejętności bez konieczności wychodzenia z domu.

Banquet VR to kolejna ze studia Epic VR aplikacja w wirtualnej rzeczywistości, której odbiorcami są pracownicy oraz pracodawcy. Ale tym razem Epic VR zadbał o mniej formalną część zawodowego życia.

BANQUET VR, CZYLI EVENT W KLAPKACH

Każdy, kto zajmował się organizacją eventów, ten wie, że scenariuszy na takie wydarzenie jest całe spektrum. Właściwie, jedynymi ogranicznikami są wyobraźnia oraz budżet. Pierwsza dobra wiadomość: Banquet VR znosi oba te ograniczenia. Projektanci Epic VR są w stanie przenieść do wirtualnej rzeczywistości każde środowisko, każde otoczenie, każdy scenariusz. Jeśli komuś trudno w to uwierzyć, to warto zerknąć na dotychczasowy dorobek specjalistów Epic VR. W swoim portfolio mają m.in. wirtualne Abu Dhabi, wspinaczkę na drapacze chmur czy wiernie odwzorowane ekstremalne zdarzenia na pokładzie Boeninga 737.

A kwestie budżetowe? To oczywiste, że zaprojektowanie najbardziej wystawnej scenografii na potrzeby VR będzie niepomiernie tańsze niż wykonanie takiej scenerii w świecie oczywistym. Ale wydatki to niejedyna troska, która znika z pola widzenia organizatorów eventów dzięki Banquet VR. Nie trzeba się już martwić o tak strategiczne kwestie jak wynajem sali, zapewnienie sprzętu nagłaśniającego czy catering. Trzeba jeszcze dodać, że Epic VR zapewnia gogle VR. Nie ma konieczności więc, aby wyszukiwać czy rezerwować sprzęt niezbędny do realizacji imprezy.

Słowem, organizacja eventu pracowniczego we współpracy z Epic VR i przy wykorzystaniu aplikacji Banquet VR staje się prosta, satysfakcjonująca oraz tania.

A jakie korzyści Banquet VR zapewnia uczestnikom wirtualnego eventu?

NOWE DOŚWIADCZENIA, STARE EMOCJE

Wirtualna rzeczywistość wciąż jest na tyle nowym, świeżym rozwiązaniem, że budzi lekki niepokój. Wokół niej narosło też kilka nie do końca pozytywnych mitów. Ten najważniejszy dotyczy zawrotów głowy, nudności i generalnie złego samopoczucia spowodowanego noszeniem gogli VR. Zespół Epic VR, mając już kilkuletnie doświadczenie w pracy z tą technologią, ma świadomość wyżej wspomnianego problemu. I ma na nie rozwiązanie. Przeprowadzone testy na ponad 200 osobach udowodniły, że korzystanie z aplikacji Banquet VR nie wywołuje takich niepożądanych stanów.

Banquet VR wywołuje za to szereg pozytywnych doznań. Niedawna realizacja na zlecenie klienta pokazała wszystkie fazy, przez jakie przechodzili uczestniczący w wirtualnym evencie goście.

Od ostrożnego zaciekawienia, przez stopniowe oswajanie się i pierwsze kroki po wirtualnym świecie, aż do pełnego zanurzenia się w nim i czerpania garściami z atrakcji przygotowanych przez pracodawcę, a przeniesionych do virtual reality przez zespół Epic VR,

Uczestnicy eventu wybierają sobie awatar, który jest widoczny dla pozostałych gości. Mogą wchodzić ze sobą w interakcje: rozmawiać ze sobą, spacerować, zajmować wybraną przestrzeń (np. oddalić się od gwarnego stołu, by porozmawiać w spokoju) oraz uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, aktywnościach, niespodziankach. We wspominanym evencie taką atrakcją był m.in. pokaz fajerwerków (wirtualny, a więc w pełni bezpieczny) oraz konkurs wiedzy, zorganizowany na centralnej scenie.

BOGATY PROGRAM WYDARZEŃ

O animację gości oraz ich szampańskie samopoczucie zadba prowadzący, gospodarz, wodzirej, host. Nazw może być wiele, ale rola ta sama: dbać o realizację scenariusza, angażować gości do zabawy, prowadzić konkursy. Jego obecność na evencie jeszcze bardziej zaciera granice między światem wirtualnym a rzeczywistym.

Bo rzeczywiste są też emocje, które towarzyszą wszystkim goszczącym na evencie. Radość ze spotkania ze znajomymi, ekscytacja na myśl o przyszykowanych konkursach czy quizach, rozbawienie popisami prowadzącego, zaskoczenie niespodziankami. Takie pozytywne doświadczenie jest szczególnie cenne w trakcie czy po pandemii koronawirusa.

Ale Banquet VR sprawdzi się również w czasach popandemicznych. Może funkcjonować jako alternatywa dla tradycyjnych eventów, ale może też być ich rozszerzeniem. Nie wszystko da się przecież zrealizować w świecie rzeczywistym, a szkoda rezygnować z atrakcyjnych pomysłów. Zwłaszcza jeśli można zrealizować je w wirtualnym świecie. Dodatkowo, eventy VR mogą stać się wizytówką tych firm, które swój wizerunek budują na cyfrowej przewadze i które chcą być postrzegane jako te nowoczesne, otwarte na nowe wyzwania i świetnie orientujące się w świecie technologii high-end.

Podaj dalej