SPOTKAJMY SIĘ W VR – CZYLI SŁÓW KILKA O WYŻSZOŚCI SPOTKAŃ W VR NAD RZECZYWISTYMI.
O tym, że człowiek z człowiekiem lubią się spotkać – każdy z nas wie od dziecka. Jesteśmy istotami stadnymi. Zdarzają się oczywiście wyjątki, w postaci pustelników, czy osób, które wprost nie znoszą kontaktu z innymi. Jednak znakomita większość współczesnych ludzi jest uzależniona od towarzystwa innych. Grupujemy się, zakładamy rodziny, wspólnie pracujemy po to, by z roku na rok nasz świat szedł coraz bardziej naprzód. Od czasu do czasu jednak zdarza się coś co nas zatrzymuje. W 2020 roku była to pandemia nowej choroby zwanej Covid-19. Bezprecedensowe zjawisko w naszych czasach. Całe narody zostały poddane izolacji. Według danych historycznych podobnie było około 100 lat wcześniej, przy epidemii tzw. hiszpanki. Jednak w 2020 roku skala była znacznie większa i bardziej dotkliwa dla całego świata.
NA SZCZĘŚCIE JEST INTERNET! ORAZ VR😊
Można śmiało założyć, że gdyby nie dostęp do Internetu, znacznie więcej ludzi łamałoby ograniczenia. Niemożliwa byłaby również praca zdalna, a więc większość dziedzin gospodarki albo by całkiem się zatrzymała, albo wymuszałaby na pracownikach przychodzenie do biura mimo zagrożeń. W tym trudnym położeniu, można uznać, że dla „zdrowych” ratunkiem do przetrwania był właśnie Internet. To dzięki niemu mogliśmy w relatywnie efektywny sposób komunikować się ze światem, współpracownikami i rodziną. Ale… jednak czegoś nam brakuje. Oglądanie bliskich przez kamerkę, czy telekonferencja przez superwydajne narzędzie nie jest w stanie na dłuższą metę zastąpić kontaktu z innymi ludźmi. Nowoczesne technologie próbują to zmienić. Największe szanse ma w tej kwestii wirtualna rzeczywistość:
CZY WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ MOŻE BYĆ ROZWIĄZANIEM PROBLEMÓW Z IZOLACJĄ SPOŁECZNĄ PODCZAS PANDEMII?
Oczywiście technologia wirtualnej rzeczywistości wykorzystywana jest od wielu lat w szkoleniach, medycynie czy edukacji. Jednak w jaki sposób może ona wyeliminować dotkliwe skutki izolacji społecznej? Okazuje się, że może, i to w wielu różnych aspektach.
3 korzyści z organizowania spotkań i telekonferencji w VR, zamiast tradycyjnych spotkań:
- Możliwość omawiania skomplikowanych zagadnień technologicznych na odległość, w dokładnie taki sam sposób jak to robimy w rzeczywistości. Po założeniu gogli VR, w wirtualnej przestrzeni możemy nie tylko rozmawiać czy wyświetlać slajdy z prezentacją. Możliwa jest także interakcja fizyczna z innymi uczestnikami konferencji, a nawet wspólne prototypowanie i omawianie nowych projektów technologicznych.
- Wrażenie fizycznej obecności na spotkaniu dzięki dobremu przeniesieniu ruchu rąk i nóg do świata VR. Dzięki temu uczestnicy spotkań angażują się w nie pełniej, co przekłada się na większą efektywność spotkań.
- Nowe możliwości eksploracji danych, wykresów i schematów w formie trójwymiarowych diagramów.
To tylko 3 główne możliwości w jaki wirtualna rzeczywistość wyprzedza nasz świat realny. Więcej opisujemy tutaj, przy okazji opisu naszego narzędzia do wirtualnych spotkań online:
ANULOWANE WYDARZENIA, TARGI I KONFERENCJE? WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ I TUTAJ POMOŻE.
Oczywiście w tym przypadku trudno zastąpić fizyczną obecność człowieka na miejscu. Targi i konferencje to nie tylko możliwość przyswojenia merytorycznej wiedzy w danym temacie. To przede wszystkim atmosfera, dobry catering, bogaty program wydarzeń towarzyszących i… wieczorne bankietyJ – w zależności od charakteru wydarzenia. Jednak znakomitą większość z zalet fizycznej obecności na targach, jesteśmy w stanie przełożyć na VR. Co ważniejsze, taka zdalna forma uczestniczenia w targach oferuje również pewne udogodnienia względem tradycyjnych targów. Jako wystawcy i uczestnicy nie musimy ruszać się sprzed biurka.
Oszczędności z realizacji targów w VR to przede wszystkim:
- Oszczędność kosztów transportu, biletów i zakwaterowania.
- Brak konieczności rezerwowania noclegów, hoteli i brak wszelkich uciążliwości z tym związanych.
- Uczestnik wraca (lub robi sobie przerwę) kiedy chce – wystarczy, że zdejmie gogle VR.
- Znacznie niższe koszty uczestnictwa w targach, zarówno po stronie wystawców jak i uczestników (przy targach i konferencjach w wirtualnej rzeczywistości odpada sporo różnych kosztów, z jakimi mamy do czynienia podczas organizacji tego typu wydarzeń w świecie rzeczywistym.
- Możliwość wykonywania transmisji online jednym kliknięciem – dla osób, które nie mają gogli VR – bez konieczności zapewniania dodatkowego sprzętu i obsługi.
- Brak ograniczenia co do ilości użytkowników, którzy mogą uczestniczyć w danym wydarzeniu (może ich być 2, 2 000 lub 2 000 000).
- W takich wydarzeniach VR może uczestniczyć każdy, bez względu na stan zdrowia oraz to czy przebywa w kwarantannie, czy nie.
SPOTKAJMY SIĘ W VR I UCZMY SIĘ W VR!
Wirtualna rzeczywistość już jest wykorzystywana w edukacji. Wirtualne zajęcia na uczelniach czy w szkołach już się odbywają. Jednak częściej wydarzenia te przedstawiane są w charakterze ciekawostki niż jako pełnoprawne, użyteczne narzędzia. Zupełnie niesłusznie. Wirtualna rzeczywistość w zakresie edukacji i zdalnego nauczania oferuje znacznie więcej niż tradycyjne metody stosowane w szkołach czy na uczelniach. W jednej chwili możemy na lekcji geografii odwiedzić najbardziej oddalone zakątki świata, po to by na lekcji biologii przenieść się na dno oceanu i poznać żyjące tam gatunki zwierząt. Na lekcji historii możemy dosłownie przenieść się w czasie i na własnej skórze doświadczyć realiów życia jakie panowały wieki temu.
Oczywiście pojawia się inna kwestia – czy aktualny system nauczania jest gotowy na wdrożenie wszędzie gogli VR do nauki? Czy też tą kwestię powinni uregulować sami uczniowie i studenci, wyposażając się w odpowiednie gogle VR?
Czytaj także: Zaawansowane szkolenia VR – odkryj ich potencjał!
SPOTKAJMY SIĘ W VR – WIRTUALNE PODRÓŻE I WYSTAWY
W czasie izolacji zaczynamy odczuwać tęsknotę za wieloma aktywnościami, których nie docenialiśmy wcześniej. Wyjazd na wakacje zagranicę czy pójście na wystawę, do kina – były tak powszechnie dostępne, że nawet nie zastanawialiśmy się nad tym, że mogłoby ich „zabraknąć”.
W aktualnej sytuacji znacznie bardziej doskwiera nam niemożność zaplanowania wakacji czy jakiegokolwiek wyjazdu zagranicznego. Wirtualna rzeczywistość może rozwiązać ten problem – choć na chwilę dając nam realistyczne złudzenie obecności w pięknych miejscach na świecie. Tego typu aktywności obecnie zyskują coraz większą popularność.
COVID-19 A RYNEK VR – POPYT NA GOGLE VR STALE ROŚNIE!
Jak pokazują analizy, w ostatnich tygodniach znacznie wzrósł popyt na gogle VR, z powodu Covid-19. Co więcej, ze względu na trudną sytuację fabryk w Chinach (większość podzespołów w goglach VR pochodzi właśnie stamtąd) zmalała również podaż. Oznacza to, że gogle VR również stały się „towarem deficytowym”. Wartość rynku VR z roku na rok rośnie, a pandemia koronawirusa na pewno jej w tym pomaga. Czy nasze życie przeniesie się całkowicie do VR?
Czytaj więcej: Czy pandemia koronawirusa Covid-19 to dobry moment aby przenieść nasze życie do VR?