rzeczywistość wirtualna – filmy 360, filmy vr (virtual reality)

Rzeczywistość wirtualna oraz interaktywne filmy 360, lub jak kto woli filmy vr (virtual reality), to dziedzina która inspiruje nas od dawna. Jak to działa?

 

Od narodzin kinematografii, ludzkość oglądała filmy zawsze na “kawałku ekranu”. Niezależnie od tego czy był to ekran kinowy, który miał kilkanaście metrów przekątnej, czy ekran telewizora o kilkudziesięciu centymetrach – zawsze był to mniejszy lub większy wycinek całości.

Rzeczywistość wirtualna a wraz z nią rozwój filmów 360 (filmów VR) sprawił, że to czego do tej pory nauczyliśmy się o oglądaniu filmów zostało kompletnie wywrócone do góry nogami. Oglądając filmy 360, oraz konsumując jakiekolwiek treści wirtualnej rzeczywistości jesteśmy otoczeni obrazem z każdej strony. Nie obserwujemy jedynie krótkiego wycinka ekranu, który burzy nasze poczucie uczestniczenia w filmie. Wchodząc w rzeczywistość wirtualna możemy poczuć się jakbyśmy rzeczywiście uczestniczyli w samym środku akcji. Dzięki temu rzeczywistość wirtualna stawia przed twórcami treści VR zupełnie nowe możliwości…

 

Tak na prawdę każde okulary wirtualnej rzeczywistości działają w taki sposób, że po prostu wkładają naszą głowę w sam środek kuli, na której powierzchni wyświetlają nam obraz filmu 360, gry virtual reality, czy aplikacji rzeczywistości wirtualnej. Dzięki temu, że pozycja naszej głowy jest dokładnie śledzona, niezależnie od tego jak szybko i w którą stronę obrócimy się – zawsze pozostajemy dokładnie w środku tej sfery.

Zasadę tą dobrze obrazuje ten schemat, który również pokazuje to co znajduje się wewnątrz okularów wirtualnej rzeczywistości:

rzeczywistość wirtualna, filmy 360

 

Szerzej o tym temacie opowiemy w kolejnych artykułach. Warto jednak wspomnieć, że okulary wirtualnej rzeczywistości to tak na prawdę kilka stosunkowo prostych układów elektronicznych, wyświetlacz oraz para soczewek. Dzięki nim obraz z wyświetlacza wypełnia prawie całe nasze pole widzenia. W zależności od modelu okularów czasem bardziej, czasem mniej.

 

Więcej artykułów wkrótce: www.epicvr.pl

Czytaj także: dźwięk binauralny | aplikacje rozszerzonej rzeczywistości | immersja | aplikacje vr | filmy 360

 

Podaj dalej