Meta Quest 3: Co wiemy o przyszłych goglach od Meta?

Macierzysta firma Facebook’a, Meta,  przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego headsetu VR – Meta Quest 3. Ma on być następcą popularnego Meta Quest 2. Mimo że headset jeszcze nie został oficjalnie zaprezentowany, w sieci można znaleźć wiele przecieków, które wskazują na to, że Meta Quest 3 będzie znacznie lepszy od swojego poprzednika w kwestii wsparcia AR. Widząc potrzebę ulepszenia, Oculus pracuje nad nowym urządzeniem, które ma być wyposażone w lepsze technologicznie rozwiązania, co pozwoli na jeszcze bardziej realistyczne doświadczenie w rzeczywistości mieszanej. Quest 3 będzie wyposażony w system Meta Reality, co zapowiada, że będzie on mieć znacznie lepsze możliwości w kwestii AR niż Quest 2. Nowy headset jest potrzebny, ponieważ poprzedni model ma swoje ograniczenia w wydajności, co utrudnia twórcom pracę nad bardziej zaawansowanymi grami i aplikacjami. Branża VR i AR bardzo dynamicznie się rozwija i poprzednie rozwiązania przestają być wystarczające.  Meta Quest 3  ma rozwiązać te problemy i zapewnić użytkownikom jeszcze lepsze doświadczenie. Co wiemy o nadchodzącej premierze? Czy znamy cenę nowych gogli? Czego możemy się po nich spodziewać?

Przecieki dotyczące nowych funkcji Oculus Quest 3.

Meta potwierdziła, że następny “konsumencki headset” pojawi się w tym  roku, i sądzimy, że jest to właśnie zapowiedź Meta Quest 3. Zuckerberg potwierdził, że nowe gogle będą posiadać wzmocnioną funkcję rzeczywistości mieszanej – Meta Reality. Oczekujemy, że cena nowych gogli będzie wahać się pomiędzy 300-500 dolarów. Co jest bardziej przystępną ceną niż niedawno wypuszczone Meta Quest Pro., których wartość sięga 1500 dolarów. Niższa cena nowego headsetu  pozwoli przyciągnąć większe grono konsumentów i wstrzelić się w rynek masowy.
W sieci pojawiły się już pierwsze wycieki tego w jaki sposób będzie prezentował się nowy headset. Jednym z pewniejszych wycieków jest ten zaprezentowany przez analityka sprzętu  i youtubera Bradley Lynch’a, który w październiku 2022 otrzymał plany CAD prototypu Quest 3. Lynch wcześniej ujawnił podobne plany dla Meta Quest Pro, które okazały się być dokładne. Jest więc duża szansa, że i ten  wyciek jest prawdziwy. Według źródeł Lyncha, istnieją trzy prototypy Meta Quest 3. Plany rzekomo pokazują prototyp, na którym Meta się skupiła. Jednak analityk sprzętu przyznaje, że małe rzeczy mogą się zmienić przed masową produkcją. To samo miało miejsce w przypadku Meta Quest Pro.

Na najnowszych  dostępnych renderach,  Meta Quest 3 wygląda na dużo smuklejszy niż Quest 2, co może oznaczać, że jest znacznie bardziej przenośny niż jego poprzednicy.

Meta, pracuje nad wieloma prototypami VR.  Oczekuje się, że Meta Quest 3 będzie miała domyślnie wyświetlacz 120Hz. Obecnie Quest 2 obsługuje częstotliwość odświeżania 120Hz, ale potrzebuje zewnętrznych aplikacji by osiągnąć ten poziom. Szybka częstotliwość odświeżania bezpośrednio z Oculusa byłaby bardzo mile widziana, szczególnie przez osoby, które mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną podczas korzystania z headsetów VR. Według Brada Lyncha, oczekiwana rozdzielczość dla Quest 3 to 4,128 na 2,208 pikseli lub 2,064 na 2,208 pikseli na oko. To stanowi 30% ulepszenia w stosunku do 1,920 na 1,832 pikseli na oko w Meta Quest 2. Kolejne wyciek Lyncha ujawnił mnóstwo specyfikacji dla Quest 3. Po pierwsze, Quest 3 wydaje się być headsetem mixed reality, a nie tylko headsetem rzeczywistości wirtualnej. Będzie to możliwe za pomocą kombinacji czterech kamer i czujnika głębi, aby umożliwić elementy mixed reality. W niedawnej rozmowie z Markiem Zuckerbergiem, dyrektorem generalnym Meta, potwierdzono to, mówiąc, że Quest 3 otrzyma Meta Reality – technologię, która pozwala na użycie headsetu zarówno do rzeczywistości rozszerzonej, jak i wirtualnej. Zobaczyliśmy to w Meta Quest Pro i teraz zostanie ono przeniesione do relatywnie tańszego Quest 3. Dzięki mixed reality na Quest 3 headset może uzyskać ogromny zastrzyk energii w swoim trybie przepuszczania, dając użytkownikom bardziej jasny widok swojego otoczenia podczas noszenia headsetu
Dodatkowo, urządzenie ma być smuklejsze i mieć kilka ulepszeń. Lynch twierdzi, że Quest 3 zostanie prawdopodobnie  ulepszony o następną  generacje chipsetu z serii Qualcomm Snapdragon –  XR2 Gen 2, która jest ponoć kodowana jako “Project Halliday”. Mówiąc o Snapdragon XR2, Meta rzekomo pracuje z producentem układów scalonych Qualcomm, aby stworzyć drugą generację tego układu mobilnego, która mogłaby mieć podwójną moc graficzną w porównaniu z Meta Quest 2. To sprawiłoby, że środowiska i doświadczenia VR będą renderowane z wyższą jakością obrazu. Quest 3 może również dostać wzrost pamięci RAM i pamięci masowej do 512 GB SSD i 12 GB RAM. Nie ma wskazania, czy będą to specyfikacje dla podstawowej wersji czy możliwe specyfikacje maksymalne dla zestawu słuchawkowego. 
PICO 4 wprowadził “Pancake optics” do rzeczywistości wirtualnej, a Meta Quest Pro poszedł w jego  ślady. Wydaje się, że to rozwiązanie  staje się standardem dla projektu soczewek VR. Technologia pozwala producentom tworzyć cieńsze i bardziej kompaktowe soczewki wyświetlaczy, co może w końcu przyczynić się do zwiększenia rozdzielczości lub zapewnienia miejsca na dodatkowe kamery. Bez optyki Pancake rozwój rzeczywistości wirtualnej dla konsumentów mógłby potencjalnie się zatrzymać, więc miło jest widzieć, że może stać się on standardem, a nie wyłącznie drogą funkcją dla nielicznych. Miejmy nadzieję, że Oculus Quest 3 również będzie ją posiadał. 
Quest 3 prawdopodobnie będzie wprowadzać możliwość dokładnego dostosowywania odległości pomiędzy soczewkami, czyli interpupillary distance. To nieznaczna zmiana, która jednak poprawia komfort użytkowania, szczególnie w porównaniu z Quest 2. W przypadku Quest Pro mówi się, że wymaga on dokowania do ładowania kontrolerów, a renderowane projekty CAD sugerują, że Quest 3 będzie mieć podobne gniazdo ładowania. To sugeruje, że kontrolery Pro mogą być również kompatybilne z Quest 3, choć jest to jedynie spekulacją. Niestety, Quest 3 najprawdopodobniej nie będzie wyposażony w funkcję śledzenia oczu i twarzy. Zdaniem Lyncha, ta funkcja wymaga dodatkowych kamer i układu, co czyni ją nieopłacalną dla urządzenia przeznaczonego dla masowego rynku.

Jakie są nasze oczekiwania wobec nowego sprzętu?

Byliśmy zachwyceni premierą gogli Meta Quest 2, ale widzimy że wciąż znajduję się w nich pole do tego by mogłyby być one jeszcze lepsze. Także w Meta Quest 3 chcielibyśmy zobaczyć przede wszystkim:

Ulepszone śledzenie ruchu kontrolerów.
Przewiduje się, że Quest 3 będzie posiadać dodatkowe kamery więc liczymy, że “uciekające” ręce za plecami przestaną być problemem.

Kontrolery do ładowania. 
Aktualnie kontrolery Quest 2 opierają się  się na jednej baterii AA, która dostarczała około 30 godzin mocy. To nie jest źle, ale uważamy, że zestaw baterii do ładowania USB-C byłby dużą zaletą, a także bardziej przyjazny dla środowiska.

Ulepszone kontrolki hand-tracking: 
Ulepszenie śledzenia ruchów dłoni byłoby bardzo przydatne w Quest 3, ponieważ zauważyliśmy, że mimo przełomowej aktualizacji hand tracking 2.0, nadal może być ono trochę mało intuicyjne dla niektórych użytkowników.

Jeszcze wyższą częstotliwość odświeżania: 
120Hz jest naprawdę bardzo dobre, ale mimo wszystko chcielibyśmy zobaczyć 144Hz lub wyższą częstotliwość odświeżania dla super-płynnych gier VR i doświadczeń.

Więcej aplikacji Oculus: 
W Oculus Store nie brakuje aplikacji i gier VR, ale zawsze jesteśmy gotowi zobaczyć ich więcej. Chodzi przede wszystkim o gry, które dostarczają naprawdę immersyjnych doświadczeń, a nie tylko te proste, low poly. Umożliwienie wysokiej jakości aplikacji w trybie standalone mogłoby pomóc Quest 3 wyróżnić się na tle swojego poprzednika. 

Ulepszoną żywotność baterii:
To byłby ogromny krok naprzód w stosunku do Quest 2. Chcielibyśmy także zobaczyć zawarte w pudełku kable do komputera. W ten sposób można by od razu podłączyć Quest 3 bezpośrednio do swojej maszyny, bez konieczności zakupu dodatkowego kabla, jak to jest teraz. Brak kabla wymusza na konsumentach dodatkowych zakup, który nie tylko zwiększa po podłączeniu żywotność baterii per charge, ale również zwiększa doświadczenia związane z rozgrywką podczas korzystania ze SteamVR.

Podsumowanie.

Nadchodzący sprzęt VR Meta Quest 3 może przynieść wiele ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika, takich jak lepsze śledzenie ruchów, kontrolery z możliwością ładowania poprzez USB-C, bardziej zaawansowane śledzenie ruchów dłoni, wyższą częstotliwość odświeżania oraz więcej aplikacji i gier VR wysokiej jakości w Oculus Store. Istnieją też doniesienia o trzech prototypach, ale nie jest jeszcze pewne, jakie zmiany zostaną wprowadzone przed masową produkcją., więc na razie opieramy się na jedynie przeciekach i wstępnych doniesieniach medialnych. Także trzymamy rękę na pulsie i czekamy na oficjalne informacje i potwierdzenia.

Podaj dalej