Wirtualne wycieczki i wirtualne spacery a VR

Czym są wirtualne wycieczki

Obecnie za sprawą rozwoju technologii wirtualnej rzeczywistości, możliwa stała się realizacja wielu planów i pragnień. Choć wprawdzie nie wymyślono jeszcze (rok 2018) teleportera, jednak z pomocą wirtualnej rzeczywistości w ciągu jednej chwili możemy przenieść się w najdalsze zakątki świata i wszechświata. Możemy eksplorować różnie miejsca w sposób niezwykle realistyczny. W tych miejscach możemy podnosić przedmioty, spotykać się ze znajomymi oraz wykonywać przeróżne czynności fizycznie się w nich poruszając. I wcale nie jest to science-fiction. Ta technologia już istnieje. Jest nią wirtualna rzeczywistość. To właśnie dzięki wirtualnej rzeczywistości i panoramom sferycznym oglądanym w goglach VR, wirtualne wycieczki nabrały zupełnie nowego wymiaru.

Wirtualną wycieczkę, w skrócie możemy zdefiniować jako wirtualne przeniesienie kilku naszych zmysłów do innej przestrzeni. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi możemy uzyskać w pełni realistyczne wrażenie przeniesienia się do innego świata. Wirtualne wycieczki to zaledwie pierwszy krok do tego, co może nam dać wirtualna rzeczywistość. Już teraz, za pomocą specjalnych bieżni możemy praktycznie w całości przenieść ruch naszego ciała do świata wirtualnego.  Co więcej, zakładając specjalną kamizelkę możemy również odczuwać różnego rodzaju bodźce płynące do nas ze świata wirtualnego. Ale pomówmy więcej o tym, od czego wszystko to się zaczęło, czyli o wirtualnych wycieczkach.

Dobry wirtualny spacer

Dobry wirtualny spacer, zwany również wycieczką wirtualną powinien cechować się kilkoma ważnymi cechami. Poniżej kilka najważniejszych czynników:

– Wysoka jakość

Im wyższa jakość materiału źródłowego, tym lepsza finalna rozdzielczość wirtualnej wycieczki. Niezależnie od tego czy mówimy o interaktywnym filmie 360 czy o prostej wycieczce wirtualnej stworzonej w oparciu o panoramy sferyczne – dobra jakość to podstawa.

– Możliwość wchodzenia w interakcje z otoczeniem

Im więcej atrakcji dla użytkownika tym lepiej. Rozwój wirtualnej rzeczywistości a wraz z nią rozwój wirtualnych wycieczek przeznaczonych na gogle VR wymusza na twórcach coraz większe oczekiwania. Ludzie, którzy mieli już styczność z prostymi wirtualnymi wycieczkami, lub korzystali z aplikacji VR szukają tego, co ich zaintryguje i wciągnie. Zatem wszelkie interakcje, dodatki, rozszerzone informacje, pomogą nie tylko zwiększyć zaangażowanie użytkownika, ale przede wszystkim sprawią mu więcej zabawy i zatrzymają go na dłużej przy naszym wirtualnym spacerze. Oczywiście pamiętajmy o zasadzie, że „co za dużo – to nie zdrowo”. Postawmy się w roli użytkownika i stosujmy usprawnienia z umiarem.

– Odpowiednie wrażenia dla użytkownika

Pamiętajmy o tym, że dzisiejszy użytkownik, przyzwyczajony do konsumpcji mediów w sposób bardzo chaotyczny i nieuporządkowany – szybko się nudzi. Zatem musimy zaoferować mu atrakcyjną treść. Jeśli tworzymy wirtualną wycieczkę na bazie panoram sferycznych, umieśćmy w niej tylko te najlepsze zdjęcia. W naszej pracy przy tworzeniu wirtualnych wycieczek oraz wielu różnych rozwiązań VR niejednokrotnie przekonaliśmy się, że lepiej pozostawić niedosyt niż przesyt u użytkownika. I tej zasady warto się trzymać.

– Dobra perspektywa optyczna

Zdarza się, że wykonujemy panoramę sferyczną w różnych miejscach. Czasem kamera 360 powinna być postawiona wysoko w górze, czasem nisko na dole. Pamiętajmy jednak o tym, że w tam gdzie ustawimy nasz sprzęt robiący zdjęcia lub filmy sferyczne, tam podczas oglądania znajdzie się głowa widza. Zatem dobierajmy kąty patrzenia i wysokość rozważnie.

 

Wirtualizacja przestrzeni a technologia

Współczesna technologia wirtualizacji przestrzeni daje niesamowite możliwości. Już praktycznie każdy smartfon, przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, może stać się kieszonkowym skanerem przestrzeni 3d. Co więcej, na rynku dostępnych jest już sporo tanich nakładek na smartfony umożliwiających nagrywanie filmów 360 oraz tworzenie wirtualnych panoram. Na rynku urządzeń profesjonalnych występuje wręcz prawdziwe zatrzęsienie różnych rozwiązań umożliwiających szybką i łatwą rejestrację sferycznych ujęć filmowych oraz fotografii sferycznych. Z roku na rok rośnie poziom zaawansowania technologii. Rosną również możliwości tworzenia coraz lepszych treści. To co kilka lat temu zajmowało kilkanaście minut i wymagało wielogodzinnej obróbki (np. wykonanie 1 zdjęcia 360) dziś zajmuje kilka sekund i w dodatku obrabia się automatycznie. Jest to niewątpliwie zaleta. Technologia idzie naprzód! Jednak wraz z rozwojem możliwości, rośnie również ilość treści marnej jakości, wykonywanych przez amatorów. Warto pamiętać o tym, że użytkownicy, którzy będą otrzymywać zbyt dużo kiepskich, amatorskich treści – prędzej czy później nie będą chcieli korzystać z tej technologii.

Wirtualne spacery w oparciu o zdjęcia 360 i filmy 360

Wirtualne wycieczki możemy podzielić na te, które stworzone są w oparciu o filmy 360 oraz o te, w których główną treścią są nieruchome zdjęcia 360. Jaka jest różnica? Dokładnie taka jak pomiędzy tradycyjnym zdjęciem a filmem. W nieruchomej panoramie sferycznej widzimy obiekty i postaci zamrożone w ruchu. W filmie 360 cały świat wokół nas po prostu żyje.

Wirtualne wycieczki a realne koszty

Wirtualne wycieczki w oparciu o fotografie 360 i film 360 nie są niewyobrażalnie drogie. To realizacje znacznie tańsze niż np. produkcja dobrze wyglądającego filmu do internetu. Oczywiście w pewnych zastosowaniach znacznie lepiej sprawdzi się klasyczny film 2d. W innych zaś lepsze efekty da przeniesienie widza w głąb akcji przy pomocy filmu 360. O tym kiedy, i dlaczego warto zdecydować się na realizację filmu 360 piszemy więcej tutaj:

 

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy realizującej wirtualne wycieczki.

Zbliżamy się do końca artykułu, a więc musi być autopromocja? A jakże…! Nie po to przygotowaliśmy użyteczną dla czytelnika treść, by nie skorzystać teraz z Call To Action, czyli wezwania do działania. Pół żartem, pół serio, ale warto by na końcu każdej naszej panoramy sferycznej i filmu 360 (jeśli wykonujemy je w celach biznesowych) pojawiło się właśnie owo wezwanie do działania. To ono pokieruje użytkownikiem i podpowie mu co należy dalej zrobić, aby…

Uzyskać zamierzony przez Ciebie cel.

A czym kierować się przy wyborze odpowiednie firmy realizującej wirtualne wycieczki? Najlepiej na to pytanie odpowiemy w rozmowie telefonicznej lub na niezobowiązującym spotkaniu.

Zapraszamy do kontaktu.

Podaj dalej