Wycieczki wirtualne – wirtualne zwiedzanie muzeów – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?

WYCIECZKI WIRTUALNE – TWORZENIE WIRTUALNYCH MUZEÓW

 

Rok 2020 będzie rokiem pamiętnym. Pandemia Covid-19 spowodowała ogólnoświatowy lock-down. Zakaz przemieszczania się i konieczność pozostawania w domach wyeliminowała wiele biznesów z rynku. Wszelkie aktywności, które nie są bezpośrednio związane z najważniejszymi potrzebami człowieka zostały wyłączone z użytku. Małe restauracje, kafejki jak i największe i najbardziej w świecie znane muzea zostały zamknięte.

Dlatego też wiele obiektów zdecydowało się przenieść swoje zbiory do wirtualnego świata. Narzędzie znane nam od dawna jako wirtualne wycieczki – zyskało na popularności. Kiedyś obiekty kulturalne realizowały je w ramach wsparcia działań promocyjnych. Dziś wycieczki wirtualne to dla muzeów jedyna szansa udostępniania swoich zbiorów (choć mam nadzieję, że gdy czytasz ten tekst, sprawy wróciły do normy, a lock-down się skończył). Dwa prestiżowe miejsca jak Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Zamek Królewski na Wawelu zdecydowały się wykorzystać wirtualne wycieczki stworzone w oparciu o panoramy sferyczne, po to, by w formie cyfrowej udostępnić swoje zbiory.

 

 

WIRTUALNE ZWIEDZANIE – EFEKTY REALIZACJI WIRTUALNYCH WYCIECZEK PO DWÓCH NAJCENNIEJSZYCH POLSKICH MUZEACH.

 

W październiku 2020 zakończyliśmy prace nad wycieczką wirtualną dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Nad realizacją tego projektu pracowały łącznie 4 firmy. My odpowiadaliśmy za odwzorowanie przestrzeni muzeum w formie grafiki 3d.

Odwzorowanie przestrzeni w formie grafiki trójwymiarowej w przeciwieństwie do tradycyjnych panoram sferycznych 360, ma swoje plusy i minusy. W pomieszczeniu odwzorowanym trójwymiarowo w formie grafiki komputerowej możemy swobodnie się poruszać, wchodzić w zaawansowane interakcje z obiektami 3d dokładnie w taki sam sposób jak robimy to w grach. Minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, że potrzeba mocnego komputera, aby poprawnie odtworzyć tego typu oprogramowanie. Stąd na starszych urządzeniach mobilnych trzeba obniżyć jakość, celem uzyskania odpowiedniego kompromisu między wydajnością a sferą wizualną.

 

Pod tym linkiem znajdziesz zrealizowaną przez nas (wspólnie z kilkoma innymi podmiotami) wirtualną wycieczkę dla Muzeum Narodowego w Warszawie:

 

Drugim, równie ciekawym i ambitnym projektem jest przeniesienie do wirtualnej przestrzeni wybranych zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

W tym projekcie zrealizowaliśmy wirtualne zwiedzanie od a-z. Kompleksowo przenieśliśmy do świata cyfrowego wybrane przez pracowników muzeum zbiory i przestrzenie. Każda z panoram sferycznych, na których uwieczniliśmy zbiory, miała łączną rozdzielczość ponad 20 MPix, co pozwala na bardzo wierne odwzorowanie detali przestrzeni, w której się znajdujemy.

 

Panorama sferyczna to zdjęcie w formacie 360 stopni obejmujące całą przestrzeń wokół aparatu. Jego poprawne obejrzenie możliwe jest dzięki specjalnemu rodzajowi wyświetlania. Panoramę sferyczną oglądamy w specjalnych odtwarzaczach na płaskich ekranach, w których możemy „rozglądać się” przy użyciu myszy komputerowej.

 

 

 

Panoramy sferyczne doskonale nadają się do oglądania w goglach wirtualnej rzeczywistości. Wtedy możemy oglądać je dokładnie w taki sam sposób, jak byśmy byli fizycznie w oglądanym wnętrzu.

 

Zrealizowaliśmy łącznie 3 duże spacery wirtualne po różnych przestrzeniach Zamku Królewskiego na Wawelu, tworząc z nich 3 tematyczne wycieczki wirtualne. Bogate ilustracje, opisy oraz narracja lektora w dwóch językach tworzą pełny i kompletny przewodnik po przestrzeniach:

 

 

SZUKASZ WYKONAWCY PODOBNYCH ROZWIĄZAŃ? KLIKNIJ TUTAJ I UZYSKAJ SZYBKO PRZYBLIŻONĄ WYCENĘ TWOJEGO PROJEKTU.

 

 

 

KORZYŚCI DLA KLIENTA, Z WDROŻENIA WIRTUALNEGO ZWIEDZANIA PRZESTRZENI MUZEALNEJ.

 

Wirtualne wycieczki po obiektach muzealnych i sakralnych w obecnych czasach stają się koniecznością. Kiedy piszemy ten tekst (początek 2021 roku) wciąż muzea pozostają zamknięte. Nikt nie wie jak długo potrwa ten lock-down. Jedyną możliwą formą jakiegokolwiek publicznego udostępniania zbiorów jest stworzenie wirtualnej wycieczki, dzięki której każdy, bez wychodzenia z domu może przenieść się do przestrzeni muzeum.

Co więcej nasze rozwiązanie oprócz możliwości standardowego odtwarzania na ekranie komputera, umożliwia również podgląd w trybie VR (wirtualna rzeczywistość), przy użyciu gogli. Zakładając gogle wirtualnej rzeczywistości możemy fizycznie przenieść się na wystawę i zwiedzać ją w taki sposób, jakbyśmy byli na miejscu.

Wycieczki wirtualne umożliwiają pełne odwzorowanie każdej przestrzeni. Obraz zarejestrowany w formie zdjęć 360 (panoram sferycznych) umożliwia najwierniejsze uchwycenie każdego detalu miejsca, w którym się znajdujemy.

Osoby zwiedzające wirtualną wystawę dodatkowo otrzymują kompleksową informację o obiektach jakie się w niej znajdują. Każdy obiekt może być w pełni interaktywny i klikalny, a po najechaniu na niego myszką pojawia się napis.

 

Zobacz przykład:

 

Osoby oglądające wirtualną wycieczkę mogą dodatkowo za darmo, bez wychodzenia z domu skorzystać z wirtualnego przewodnika audio, który opowie o każdym aspekcie ekspozycji.

Tworzenie wirtualnych wycieczek wpisuje się również w politykę wspierania osób niepełnosprawnych. Rozwiązania, które tworzymy przeciwdziałają wkluczeniom społecznym. Każdy, kto tylko posiada dostęp do Internetu może z nich skorzystać w dogodnym dla siebie momencie, bez ograniczeń czasowych czy terytorialnych.

 

CHCESZ ZLECIĆ ZREALIZOWANIE WYCIECZKI WIRTUALNEJ PO TWOIM OBIEKCIE?

WSZYSTKO CO MUSISZ O TYM WIEDZIEĆ:

 

Aby zlecić wykonanie usługi wirtualnej wycieczki dla Twojego obiektu, warto wiedzieć jak to się robi. Poniżej przedstawiamy przydatne informacje, które również pomogą Ci dobrze wybrać wykonawcę wirtualnej wycieczki.

 

JAK POWSTAJĄ ZDJĘCIA (PANORAMY SFERYCZNE) DO WIRTUALNYCH WYCIECZEK?

 

O tym czym są panoramy sferyczne i wycieczki wirtualne wspominaliśmy już w tym tekście.

Teraz szerzej przyjrzymy się szczegółowym zagadnieniom dotyczącym wirtualnych wycieczek.

Aby zrobić panoramę sferyczną dobrej jakości potrzeba:

 • Lustrzanki rejestrującej zdjęcia w wysokiej rozdzielczości (najlepiej sprawdzają się lustrzanki pełnoklatkowe o rozdzielczości co najmniej 20 Mpix)
 • Obiektywu szerokokątnego (aby uzyskać finalną rozdzielczość zdjęć 360 powyżej 20 000 x 10 000 px pracujemy zazwyczaj na obiektywie Canon 24 mm, f 1.4 L
 • Głowica panoramiczna, która umożliwia obrót aparatu wokół tzw. punktu nodalnego, dzięki czemu (w dużym skrócie) unikamy błędów paralaksy
 • Statyw z możliwością szybkiego pozycjonowania aparatu

 

Nasz workflow w skrócie wygląda tak:

 

 • Oglądamy wszystkie pomieszczenia, w których mamy zrealizować panoramy sferyczne. Zwracamy przy tym uwagę na ilość światła we wnętrzach i obecność niepożądanych przedmiotów. Łatwo je na tym etapie przestawić lub usunąć z pola widzenia aparatu, niż później maskować w postprodukcji.

 

Pamiętajmy, że panorama 360 ukazuje wszystko wokół. Cała przestrzeń jaka otacza aparat w momencie robienia zdjęcia będzie na nim uchwycona. Łatwiej uprzątnąć przestrzeń przed zrobieniem zdjęć niż w czasie postprodukcji.

 • Wybieramy punkty, z których będziemy robić fotografie.
 • Ustawiamy statyw w wybranym miejscu, pozycjonujemy go i robimy serię zdjęć dookoła tak, aby pokryć pełne pole widzenia 360 stopni.
 • Uważamy przy tym na poprawne trzymanie parametru ekspozycji i balansu bieli. Wszystkie zdjęcia dla bezpieczeństwa wykonujemy w formacie .RAW co umożliwia zarejestrowanie większej ilości informacji. Dzięki temu możemy bezstratnie edytować fotografie na etapie postprodukcji.
 • Następnie przenosimy się na kolejne wybrane miejsce i powtarzamy cały proces ponownie, aż do sfotograwowania wszystkich miejsc.

 

JAK TWORZYMY WIRTUALNE SPACERY

Tworząc wirtualne spacery korzystamy z różnych narzędzi. W przypadku wirtualnego spaceru dla Zamku Królewskiego na Wawelu było to oprogramowanie 3d Vista.

 

Tworząc wirtualny spacer musimy podjąć następujące kroki:

 • Zaimportować zdjęcia do programu.
 • Ustawić w odpowiedniej kolejności ścieżkę zwiedzania, porządkując przy tym tzw. Hot Spoty (czyli punkty widoczne na zdjęciach, które po kliknięciu przeniosą nas do kolejnych zdjęć).
 • Dodać elementy interaktywne (opisy, dźwięki, nagrania lektorskie, grafiki).
 • Dodać i skonfigurować menu główne panoramy sferycznej.
 • Przetestować wielokrotnie całość i przygotować pliki do wrzucenia na serwer klienta.

 

Przedstawiliśmy cały proces w dużym uproszczeniu. Nie jest to materiał szkoleniowy czy edukacyjny – ma on w dużym uproszczeniu zobrazować ilość czynności jaka jest niezbędna by powstała wycieczka wirtualna.

 

Jak odpowiednio wybrać wykonawcę do realizacji wycieczki wirtualnej?

 

Wybór wykonawcy do realizacji panoram sferycznych i wycieczek wirtualnych powinien być stosunkowo prosty. Jednak zanim podpiszemy umowę z wybranym wykonawcą, warto sprawdzić kilka kwestii:

 

 • Portfolio wykonawcy – czy projekty przedstawione w portfolio wykonawcy nam się podobają i są wysokiej jakości?
 • Jak długo wykonawca działa na rynku i dla jakich klientów pracował?
 • Czy dobrze nam się rozmawia/komunikuje z daną firmą?
 • Jak długi będzie czas realizacji?
 • Kwestia budżetu najczęściej jest powiązana z jakością. Mówiąc wprost, nasza oferta EPICVR.pl nie należy do najtańszych na rynku, jednak oferujemy najwyższą możliwą jakość w naszych projektach. Warto jednak z nami porozmawiać na temat ceny. Zawsze istnieje pole do negocjacjiJ

 

JAK PRZYGOTOWAĆ POMIESZCZENIA DO REALIZACJI WIRTUALNEGO SPACERU?

 

Odpowiednie przygotowanie pomieszczeń do wirtualnego spaceru jest istotne. Najważniejszymi czynnikami są:

 

PRZYGOTOWANIE OŚWIETLENIA POD PANORAMY SFERYCZNE:

 

Nie zmieniajmy i nie przestawiajmy światła na siłę. Jeśli chcemy zachować klimat i charakter miejsca taki, jaki utrzymujemy w nim na co dzień, zostawmy dokładnie takie światło. Wykonawca jest w stanie dłużej naświetlać każde zdjęcie, przez co będzie miało ono odpowiednią jasność, balans i kolor.

 

UPORZĄDKOWANIE PRZESTRZENI, ABY UZYSKAĆ DOBRE ZDJĘCIA 360:

 

Odpowiednio uporządkowana przestrzeń jest szczególnie ważna na etapie realizacji zdjęć. Od początku musimy mieć świadomość, że znacznie taniej, szybciej i lepiej jest przestawić brzydkie krzesło czy nawilżacz powietrza do innego pomieszczenia, niż później usuwać go w postprodukcji. Przede wszystkim w niektórych miejscach trudno jest usunąć taki obiekt bez pozostawiania wyraźnego śladu na zdjęciu. Precyzyjny retusz obiektów na zdjęciach wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, więc będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami.

 

OSOBY W TLE NA ZDJĘCIACH SFERYCZNYCH:

 

W miarę możliwości unikajmy osób w tle. Umówmy realizację albo w terminie po zamknięciu wystawy, albo częściowo zamknijmy przestrzeń dla zwiedzających. Zrobienie jednej dobrej panoramy sferycznej zajmuje około 15 minut. Nie jest to ilość czasu przez którą zbankrutujemy, a niezwykle ważne jest, aby na zdjęciach nie było osób, które zasłonią niektóre obiekty. Wymazywanie takich osób z panoramy sferycznej w niektórych przypadkach jest możliwe, jednak tak jak wspominamy o tym w poprzednim punkcie – będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami i poświęconym czasem oraz może nie dać zadowalających efektów.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy odbiorze/akceptacji wirtualnej wycieczki:

 • Sprawdźmy rozdzielczość gotowych panoram sferycznych. Upewnijmy się, że na pewno jest taka jak rozdzielczość jaką ustaliliśmy z wykonawcą.
 • Drobne zniekształcenia na zdjęciach mogą się pojawić, jednak jeśli fotografie 360 mają duże zniekształcenia czy artefakty – muszą one zostać poprawione przez wykonawcę.
 • Sprawdźmy ogólne wrażenie jakości, poziom jasności, szumy. Niewielkie ziarno może wystąpić na zdjęciach, jednak powinno być drobne i nie rzucające się w oczy.

 

W razie wątpliwości chętnie służymy pomocą, zarówno w obszarze realizacji panoram sferycznych jak i w weryfikacji prac innych firm.

 

Szukasz bogatego źródła wiedzy o technologiach immersyjnych? VR/AR/MR wirtualne wycieczki i filmy 360 na wyciągnięcie ręki. Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco.

 

Subskrybuj nasz ekspercki kanał YouTube:

 

 

Podaj dalej