Szolenia VR dla górnictwa, interaktywny film 360 z kopalni Węgla

Szkolenia VR w górnictwie

Szum, szybki pęd w dół i przytkane uszy. Po kilkudziesięciu sekundach jesteś już na dole. Wokół pełna cisza i spokój. Drzwi szoli (górnicy tak nazywają windę) otwierają się. Jesteś prawie kilometr pod powierzchnią ziemi. Tak wyglądają pierwsze minuty w kopalni węgla. Doświadczyć ich można jedynie w kopalni węgla lub… w goglach Wirtualnej Rzeczywistości.

Wirtualna kopalnia – szkolenie VR dla górnictwa

VR – virtual reality to technologia, która pozwala nam wykonywać aktywności, dla większości niedostępne w rzeczywistym świecie. Co więcej, jej potencjał to nie tylko wirtualne skoki ze spadochronem, lot w kosmos czy nurkowanie z rekinami. Wirtualna rzeczywistość znalazła realne zastosowanie w edukacji i szkoleniach. Z jej pomocą możemy przeszkolić wiele osób jednocześnie przy stosunkowo niewielkim nakładzie. Wystarczy odpowiednia aplikacja i gogle wirtualnej rzeczywistości, by każdy z użytkowników w pełni realnie doświadczył przebywania w Kopalni Węgla.

Szkolenia VR mają jedną zasadniczą przewagę nad każdą inną formą szkoleń. Po założeniu gogli VR możemy wrzucić użytkownika w najniebezpieczniejsze sytuacje – bez żadnego ryzyka. W świecie rzeczywistym – pewne trudne sytuacje po prostu się zdarzają. Trudno skutecznie się na nie przygotować dopóki sami nie znajdziemy się w takiej sytuacji. Symulatory VR pozwalają praktycznie na żądanie, w dowolnej chwili wywołać niebezpieczną sytuację. Dzięki temu osoba szkoląca się może przećwiczyć różne warianty działania i znacznie lepiej poradzić sobie gdy taka sytuacja wydarzy się w świecie rzeczywistym.

Szkolenie VR dla górnictwa

System szkoleniowy, nad którym aktualnie pracujemy wykorzystuje interaktywne filmy 360 zrealizowane przy współpracy z jedną z większych spółek w kraju. Na zlecenie firmy wykonywaliśmy szereg ujęć 360, które oglądane w goglach VR dają wrażenie fizycznej obecności w kopalni. Dalszym etapem jest rozbudowa systemu do formy interaktywnej aplikacji VR, która znacznie podniesie jakość szkoleń w górnictwie.

https://epicvr.pl/pl/portfolio-realizacji-vr/

Szkolenia Górnicze VR – JSW S.A. (Jastrzębska Spółka Węglowa).

Największą przewagą wirtualnej rzeczywistości jest możliwość doświadczania zdarzeń i miejsc, do których w świecie rzeczywistym mają dostęp tylko nieliczni.
Takim właśnie projektem jest realizowany przez nas system szkoleniowy dla JSW S.A. (Jastrzębskiej Spółki Węglowej). JSW to polska firma – europejski lider w dziedzinie wydobycia węgla koksowego (węgiel koksowy to taki, którego używa się w zakładach produkcyjnych, np. do wytopu stali).
Aktualnie wykonaliśmy pierwszy etap interaktywnego szkolenia VR obejmującego nagranie filmu 360 stopni w jednej z kopalń wchodzących w skład grupy JSW.

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w branży górniczej

W kopalni węgla – kilkaset metrów pod ziemią – panują warunki, jakie trudno sobie wyobrazić. Z jednej strony pył węglowy, który jest wszechobecny i wnika w najciaśniejsze zakamarki płuc. Z drugiej strony temperatury, które sięgają nawet do 40 stopni Celsjusza. Kilka kroków dalej przeciągi i wiatr wiejący między szybami górniczymi o prędkości nawet 100 km/h. Z takimi warunkami na co dzień zmagają się górnicy. To jeden z najtrudniejszych zawodów na świecie. W polskich kopalniach węgla rocznie dochodzi do kilkunastu wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Dlatego właśnie personel, który zjeżdża pod ziemię musi nie tylko posiadać odpowiednie kompetencje, ale przede wszystkim wiedzieć jak zachować się w trudnej sytuacji pod ziemią. Tam nie ma miejsca na błąd. Właśnie dlatego JSW, zwróciła się do nas z prośbą o przygotowanie dedykowanego szkolenia.
Pierwszy, zrealizowany przez nas etap pozwala na zapoznanie się z realiami panującymi pod ziemią poprzez interaktywny film 360. Dzięki niemu początkujący górnik może zapoznać się z najważniejszymi pojęciami i elementami znajdującymi się w kopalni węgla.
Ze względu na poufny charakter projektu, nie będziemy prezentować docelowego materiału VR na naszej stronie.

Szkolenia VR dla branży górniczej i wydobywczej to ogromny potencjał w wykorzystaniu VR

Górnictwo to trudny zawód. Jego praktyczna nauka odbywała się dotychczas w kopalni węgla. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości zupełnie bez ryzyka, każdy może przenieść się do wirtualnej kopalni będąc na powierzchni ziemi. Co więcej szkolenia w wirtualnej rzeczywistości w pełni realistycznie odwzorowują warunki panujące pod ziemią. Wirtualna rzeczywistość pozwala w sposób bezpieczny przećwiczyć najtrudniejsze zdarzenia. Dzięki temu górnik zjeżdżający pod ziemię, doskonale wie, jak ma się zachować w trudnej sytuacji.

Poznaj największą w Polsce platformę szkoleniową VR:

https://epicvr.pl/pl/platforma-szkoleniowa-vr/

Zobacz zrealizowane przez nas szkolenia VR.

Chętnie zaprezentujemy potencjał wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w górnictwie.

Podaj dalej