Choroba lokomocyjna – motion sickness – VR

Choroba lokomocyjna – motion sickness – VR

Korzystając z aplikacji wirtualnej rzeczywistości możemy doświadczyć wielu ciekawych zjawisk. Jednym z najbardziej kłopotliwych jest zjawisko nazywane „chorobą lokomocyjną” (ang. Motion sickness). Występuje ono głównie w tych aplikacjach wirtualnej rzeczywistości, w których przemieszczamy się w świecie VR.

Korzystając z aplikacji VR najczęściej siedzimy na fotelu lub też w niektórych przypadkach stoimy nieruchomo. Nasz mózg zawsze doskonale zdaje sobie sprawę w jakim położeniu znajduje się nasze ciało. Jeśli jednak w świecie rzeczywistym siedzimy nieruchomo na fotelu, a w rzeczywistości wirtualnej przemieszczamy się – nasz mózg dostaje sprzeczne bodźce.

Zmysł wzroku uważa, że się przemieszczamy, natomiast mózg jednocześnie wie, że siedzimy nieruchomo. W tym miejscu powstaje dysonans, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych komplikacji. Twórcy aplikacji wirtualnej rzeczywistości nazywają go chorobą lokomocyjną. Rzeczywiście mechanizm powstawania zjawiska jest bardzo zbliżony do choroby lokomocyjnej. Ponadto mogą towarzyszyć mu wymioty, nudności i zawroty głowy. Są jednak na to sposoby. W dziedzinie wirtualnej rzeczywistości powstaje coraz więcej rozwiązań mających w całości angażować całe nasze ciało. Np. z pomocą specjalnej bieżni możemy poczuć się jakbyśmy rzeczywiście przebywali i poruszali się w świecie wirtualnej rzeczywistości.

Czytaj także: Jak tworzyć dobre filmy 360 |  VR – inwigilacja a prywatność | Imersja – immersja – wirtualna rzeczywistość | VR – wirtualna rzeczywistość – rewolucja w branży reklamowej

 

Podaj dalej