Case study: szkolenia VR dla lotnictwa. Wspólne projekty EPIC VR i Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie

Oto VR wysokich lotów! Zespół Epic VR z powodzeniem zrealizował interesujące projekty, czyli szkolenia VR dla lotnictwa, a dokładnie dla Wojskowej Akademii Lotniczej w Dęblinie.

Zespół Epic VR został zaproszony przez zlokalizowaną w Dęblinie Lotniczą Akademię Wojskową do zorganizowania dwóch szkoleń. Tym, co przekonało władze Akademii do współpracy właśnie z nami, jest nasze eksperckość w obszarze technologii AR i VR dla lotnictwa. Nie tylko orientujemy się w jej działaniu, ale jeszcze potrafimy umiejętnie przygotować odpowiednie moduły szkoleniowe i dostosować je w najwyższym stopniu do każdego zadanego nam tematu. Dlatego Lotnicza Akademia Wojskowa nie miała obaw, aby powierzyć nam dwa wymagające wyzwania, czyli szkolenia VR dla lotnictwa.

 

SAMOLOT W OGNIU – SZKOLENIA VR DLA LOTNICTWA

Przez pierwsze kilka godzin lotu wszystko przebiega zgodnie z planem. Kolos ze skrzydłami gładko pokonuje kolejne kilometry na wytyczonej trasie. Lot jakich wiele. Gdy nagle – samolotem wstrząsa eksplozja. Gdy zdezorientowani piloci oraz pasażerowie rozglądają się wokół, przyrządy w kokpicie zaczynają wariować, a koncentrację utrudnia przeszywający dźwięk alarmu. Pożar! Uciekają cenne sekundy, nie sposób zebrać myśli, należy działać odruchowo.

I teraz okazuje się, jak kluczowe były te wszystkie godziny szkolenia VR dla lotnictwa z reagowania w sytuacjach awaryjnych.

Właśnie takie szkolenia VR dotyczące pożarów w samolotach typu Boeing 737 realizowaliśmy dla uczniów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Wiernie odwzorowaliśmy wnętrze tego latającego giganta, a następnie opracowaliśmy kilka zróżnicowanych scenariuszy. Ważne było dla nas przede wszystkim zmienianie miejsca lokalizacji pożaru, a także jego przyczyny, tempo rozprzestrzeniania się oraz wywoływane przez ogień skutki.

Dzięki naszym rozwiązaniom VR, studenci Akademii po raz pierwszy mogli w tak kompleksowy sposób szkolić się z zachowań w awaryjnych sytuacjach. Do tej pory jedyną możliwością były ćwiczenia w realnym kadłubie samolotu. Problem w tym, że taki najbliższy kadłub znajduje się w Niemczech, co dla placówki w Dęblinie jest znaczącą przeszkodą. Przygotowane przez Epic VR scenariusze szkoleniowe przyniosły więc podwójną oszczędność: czasu niezbędnego na podróż do Niemiec, jak i pieniędzy, które trzeba by wydać na organizację takiego wyjazdu.

Dodatkowo, dostarczona przez nas technologia szkoleniowa VR pozwala na swobodne, wielokrotne powtarzanie scenariuszy. Sprzyja to analizie postępowania, wskazywania na popełniane błędy, analizowanie ich wspólnie z uczniami i wykładowcami Akademii, a następnie realizowanie ćwiczenia raz jeszcze. Aż do osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu.

Nie byłoby tak pozytywnego efekty, gdyby nie dobrze przygotowane środowisko w wirtualnej rzeczywistości. To zasługa inżynierów i projektantów Epic VR, że udało się tak wiernie odwzorować wnętrze Boeinga 737. Zachęcamy Was do obejrzenia filmu ze zrealizowanego przedsięwzięcia dla Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

 

SZKOLENIA VR W LOTNICTWIE – JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS AWARYJNEGO LĄDOWANIA NA WODZIE?

Płonący samolot nie był jedynym katastroficznym scenariuszem, który realizowaliśmy dla Akademii. Zostaliśmy poproszeni też o przygotowanie szkolenia VR dla lotnictwa, dotyczącego pożądanego zachowania podczas przymusowego wodowania. Nasza technologia VR miała pomóc w skutecznym przygotowaniu personelu pokładowego do takiej sytuacji. Przygotowując to szkolenie, zespół Epic VR opierał się ściśle o obowiązujące procedury i regulaminy. Po to, aby szkolący się uczniowie Akademii mogli realizować wszystkie czynności przewidziane w przepisach. Pominięcie przez nas któregoś z punktów kontrolnych, może przecież grozić, że w świecie rzeczywistym, w sytuacji awaryjnego lądowania na wodzie, personel zakładowy popełni błąd. Błąd niosący ze sobą katastrofalne skutki.

Stworzony przez nas system do nauki działa w pełni zdalnie. Umożliwia rejestrowanie postępów każdego ze szkolących się, a w ramach podsumowania – podaje wynik, jaki osiągnęła dana osoba. Przewidzieliśmy także możliwość uczestnictwa wykładowcy. Jako obserwator, może on śledzić przebieg symulacji, przyglądać się działaniom podejmowanym przez uczniów, a następnie omawiać popełnione błędy bądź niedociągnięcia.

Materiał z naszego szkolenia VR, mającego wyrobić nawyki wzorcowego postępowania podczas awaryjnego lądowania samolotu na wodzie możecie obejrzeć tutaj:

 

EDTECH, SZKOLENIA VR I LOTNICTWO

Oba wyżej opisane przypadki dotyczyły różnych zdarzeń. Ale oba szkolenia łączy jedno: intensywność. Szkolący się uczniowie Akademii trafiali wprost w centrum wypadków. To od ich decyzji zależał bieg wypadków. Poczucie realności zwiększało się dzięki znakomicie przygotowanej wirtualnej rzeczywistości. O ile nauka zachowań w oparciu o podręczniki czy nawet ilustracje może wywoływać dekoncentrację, o tyle szkolenia z VR wywołują emocje i wyzwalają dodatkowe bodźce do przyswajania wiedzy oraz jej zapamiętywania.

 

Te dwa zrealizowane przez Epic VR szkolenia dla branży lotniczej dowodzą tego, że nasz zespół jest w stanie przygotować odpowiednie scenariusze dotyczące każdego przypadku.

 

Podaj dalej