Aplikacje AR – nowa jakość w tworzeniu interaktywnych rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości

Aplikacje AR – nowa jakość w tworzeniu interaktywnych rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości

Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości towarzyszą nam od kliku lat. Jednak ich wielki potencjał wciąż pozostaje nieodkryty. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rozwiązaniom AR dostępnym na smartfony oraz podpowiemy jak skutecznie wykorzystać rzeczywistość rozszerzoną w różnych dziedzinach.

Rozszerzona rzeczywistość to technologia, która w skrócie polega na wyświetlaniu (bądź czasem generowaniu) grafik oraz animacji 2d, na obrazie świata rzeczywistego, który widzi kamera urządzenia. Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości pozwalają nam rozszerzyć obraz naszej rzeczywistości o różnego rodzaju informacje i obiekty. Wśród rozwiązań przeznaczonych dla konsumentów królują aplikacje użyteczne. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju “wizualizatory”, które pozwalają np. w naszą domową przestrzeń wstawić produkty, które zamierzamy kupić. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie jak dane urządzenie będzie wpasowywać się w naszą przestrzeń.

Aplikacja AR Ikea

Warto tutaj na przykładzie pokazać działanie aplikacji AR Ikea, która dokładnie ilustruje wyżej wymieniony przykład. Aplikacja AR pozwala na pobranie z wirtualnego katalogu różnych produktów i precyzyjne wyświetlenie ich w naszej przestrzeni. Oczywiście wybierając większe rozmiarowo obiekty, musimy dysponować określoną ilością miejsca.

Aktualnie wdrażamy podobne rozwiązanie w dużej polskiej firmie z sektora energetycznego. Interaktywna aplikacja AR, którą projektujemy w znacznie lepszy sposób wykorzysta potencjał dostępnych obecnie silników AR, pozwalając m.in. na pobieranie oświetlenia z otoczenia, czy lepsze skanowanie i rozpoznawanie płaszczyzn.

 

Wśród innych popularnych, użytecznych rozwiązań VR królują również wirtualne miarki i metry, które pomogą nam w zmierzeniu odległości między obiektami. Narzędzia te mają jeszcze pewne ograniczenia spowodowane używaniem określonego modelu telefonu, i nie wykonamy z ich pomocą w pełni precyzyjnych pomiarów, jednak dokładność do 1-2 cm w wielu przypadkach będzie zadowalająca. Warto zapoznać się ze stworzonym przez nas rozwiązaniem, które (na razie w fazie prototypu pozwala na precyzyjny pomiar odległości między różnymi punktami.

 

Rozszerzona rzeczywistość to także użyteczna technologia wykorzystywana w nauce i szkoleniach. Dobrej jakości rozwiązania AR pozwalają m.in. na skuteczną naukę chemii, anatomii czy np. astronomii.

Jak biznes wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość?

AR świetnie sprawdza się w branży nieruchomości, pozwalając na wyświetlanie użytkownikom znacznie bardziej interaktywnych planów oraz modeli mieszkań i domów. Warto zobaczyć zrealizowaną przez nas interaktywną aplikację AR wizualizującą plan dowolnego mieszkania.

https://epicvr.pl/pl/aplikacja-rozszerzonej-rzeczywistosci-ar-domiporta/

Rozszerzona rzeczywistość to technologia, która nieustannie się rozwija. Pierwsze rozwiązania AR, które tworzyliśmy kilka lat temu polegały głównie na prostym wyświetleniu obrazka czy animacji 3d na dowolnej powierzchni. Dziś tworzymy w pełni interaktywne, zaawansowane aplikacje AR, które np. wykorzystują geolokalizację GPS, czy są w stanie komunikować się z wirtualnymi katalogami czy bazami danych.

Szukasz interaktywnych, zaawansowanych aplikacji AR? Skontaktuj się z nami.

 

 

Podaj dalej