Tworzenie filmów 360 – agencja VR

Tworzenie filmów 360 – agencja VR – EPICVR przedstawia kolejną część cyklu artykułów poświęconych zagadnieniu tworzenia filmów 360.

Równie ważnym elementem tworzenia filmów 360 jest dźwięk. Pamiętajmy o tym, że w świecie rzeczywistym do naszych uszu nieustannie dobiegają różne dźwięki. Niezależnie od tego czy śpimy, czy jesteśmy bardzo skupieni, nasz zmysł słuchu pracuje całą dobę. Jeśli chcemy aby widz oglądając tworzony przez nas film 360 rzeczywiście poczuł się tak, jakby był w samym centrum akcji, musimy zadbać o jakość dźwięku dobiegającego do jego uszu.

Współczesne gogle wirtualnej rzeczywistości, jak np. Oculus Rift wyposażone są w słuchawki. Twórcy gogli wirtualnej rzeczywistości doskonale zdają sobie sprawę, że doznania dźwiękowe w świecie VR są równie kluczowe jak doznania wzrokowe. Autorzy filmów 360 stosują różne techniki, które sprawiają, że dźwięk w filmach 360 brzmi jeszcze bardziej realistycznie.

Na przykładzie doświadczenia naszej agencji vr – możemy stwierdzić, że świetne rezultaty daje nagrywanie tzw. dźwięku binauralnego. Dźwięk taki nagrywany jest najczęściej przy pomocy głowy manekina, w której uszach zamontowane są mikrofony. Brzmi to bardzo dziwnie, jednak dzięki takiemu rozwiązaniu, jesteśmy w stanie zarejestrować dźwięk w sposób bardzo zbliżony do tego, jak odbierają je ludzkie uszy. Równie ważne jest odpowiednie rozmieszczenie dźwięku w gotowym filmie 360 lub aplikacji vr, tak by widz miał wrażenie, że dźwięk płynie dokładnie z tych obiektów, które widzą jego oczy.

Tworzenie filmów 360 – agencja VR – www.epicvr.pl

Ponadto twórcy aplikacji vrwirtualnej rzeczywistości opracowują coraz to nowsze rozwiązania umożliwiające stałe rozmieszczenie dźwięku i odtwarzanie go niezależnie od tego, w którym kierunku widz zwróci swoją głowę. Dzięki temu widzowie oglądający filmy 360 lub korzystający z aplikacji VR mogą jeszcze czynniej zaangażować się w akcję doświadczenia VR. Jeśli wyemitujemy wyraźny ostry dźwięk, który wyraźnie dobiega zza pleców widza, możemy mieć pewność, że widz na niego zareaguje. To stwarza dodatkowe możliwości na ukrywanie w fabule filmu 360 nowych zaskakujących motywów, zwrotów akcji, a także pomaga w łatwiejszym prowadzeniu wzroku widza po oglądanym filmie 360.

Agencja VR – epicVR – filmy i aplikacje vr – virtual reality

Tworzenie filmów 360 – agencja VR – www.epicvr.pl

Czytaj także: Jak tworzyć filmy 360 – cz.1 | VR – wirtualna rzeczywistość – rewolucja w branży reklamowej

 

Podaj dalej