Metaversowe Święta!

Niezależnie od tego  czy jest się osobą wierzącą, czy nie, to trzeba przyznać że Święta Bożego Narodzenia są dla nas wszystkich wyjątkowym okresem. W zimę widzimy je wszędzie – za oknem, w sklepach, w pracy… a od niedawna także w Metaverse!
Dzisiaj podzielę się z wami doświadczeniami związanymi z wydarzeniami organizowanymi w przestrzeni wirtualnej. Jak obchodzone są święta w VR? Jak wygląda sezon zimowy w Metaverse? Jak obchodzone są inne wydarzenia okolicznościowe?

Okres Bożonarodzeniowy w Metaverse.

Każdy z Metaversów w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. przygotowuje swoją przestrzeń w sposób indywidualny. Jednak większość z nich łączy wspólny motyw związany przede wszystkim z tematyczną dekoracją przestrzeni oraz pojawieniem się nowych, świątecznych awatarów dostępnych dla graczy. 

Twórcy Rec Roomu, w tym roku przygotowali dla nas m.in nową mapę “Winter Wonderland”, na której wspólnie ze znajomymi można organizować walki na śnieżki, a także zaktualizowali “Holiday Market”, na którym możemy zaopatrzyć się w prezenty dla naszych przyjaciół, wspólnie z nimi ulepić bałwana lub wystartować w zimowych igrzyskach. Odświeżone zostało również centrum samej aplikacji, któremu teraz towarzyszą świąteczne dekoracje oraz spadający z nieba śnieg. Dodane zostały także nowe kostiumy dla naszych avatarów, które dostępne są do kupienia w wirtualnym sklepie. Dodano również nowe aktywności i wyzwania nawiązujące do świąt.
Twórcy VRChatu nie postarali się tak bardzo, co twórcy Rec Room, co nie znaczy że znajdziemy tam nim mniejszą ilość atrakcji. Zaniedbanie twórców nadgonili użytkownicy, którzy sami zorganizowali sobie wirtualne święta.  Co prawda przestrzeń aplikacji została zaktualizowana o świąteczne dodatki, jednak  organizacja wydarzeń, atrakcji i postaci została oddana w ręce użytkowników, którzy swoją drogą naprawdę świetnie sobie w tym poradzili.  Po wyszukaniu frazy “Worlds of winter” w bibliotece światów, możemy znaleźć niemal 900 miejsc stworzonych przez samych użytkowników platformy. 
AltspaceVR i Horizon Worlds, również nie próżnują. Dla użytkowników zostały przygotowane wyjątkowe prezenty i wydarzenia, które będą trwały do 31 grudnia.

Nowy rok w wirtualnej rzeczywistości.

Świętowanie nowego roku w Metaverse, również stało się faktem. Każdy Metaverse organizuje na ten wyjątkowy wieczór specjalne wydarzenie z wielki zegarem odliczającym czas do nowego roku. Każdy użytkownik może napić się wirtualnego szampana, skosztować specjalnie przygotowanych przekąsek oraz złożyć życzenia noworoczne wszystkim uczestnikom. Na koniec, tradycyjnie czeka wszystkich widowiskowy pokaz wirtualnych fajerwerków ( bez obawy o krzywdę zwierząt czy zanieczyszczanie środowiska). Warto podkreślić, że nie jest to pierwsze takie wydarzenie.  Podobne organizowano już parę lat wstecz, jednak z roku na rok cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, co sprawia że ich doświadczenia stają się jeszcze bardziej wyjątkowe. Możliwość uczestnictwa w tak wielkim przedsięwzięciu, budzi podziw i rodzi jednocześnie nowe pytania. Czy spędzanie Sylwestra w Metaverse stanie się w przyszłości naturalną czynnością? Możliwe. Jednak na ten moment jest to tylko alternatywna opcja, która z roku na rok zbiera coraz większą liczbę zwolenników.

Eventy okolicznościowe.

Okres zimowy nie jest jedynym momentem, w którym Metaverse dostosowuje swoją przestrzeń do nadchodzących wydarzeń. Świętowane są również inne uroczystości i jest ich naprawdę wiele, ponieważ wiążą one wydarzenia z całego świata. Twórcy Metaversów starają się nie faworyzować żadnych grup, czy kultów religijnych. Jednak dbają o to, by o nich wszystkich pamiętano. W różnych krajach uroczystości związane z danym świętem mogą się różnić, dlatego niektóre z nich są uproszczone w swoim przedstawieniu. Przykładem może być dzień zmarłych, który w Polsce kojarzy się raczej z dość ponurą atmosferą, a tymczasem w Meksyku jest to czas bardzo radosny. Dlatego w Metaverse, w tym okresie organizowane jest z reguły tylko Halloween, a na pozostałe dni zostaje jedynie wystrój mogący kojarzyć się z tymi świętami. Podobnie jest też właśnie ze świętami takimi jak Sylwester, który w Metaverse obchodzony jest właściwie dwukrotnie. Jeden, nasz Sylwester organizowany 31 grudnia oraz Księżycowy Nowy Rok, który w 2023 roku wypadnie 22 stycznia. Nie zapomnijmy też o walentynkach, których obchody w zależności od kraju mogą się różnić sposobem celebracji, czy datą. Dlatego z reguły cały luty jest tam po prostu walentynkowym miesiącem. Eventy organizowane są także w związku z aktualnymi wydarzeniami sportowymi – Mundial, Igrzyska Olimpijskie etc. W trakcie Świąt Wielkanocnych w Robloxie jest organizowany event “Egg Hunt”, gdzie użytkownicy wspólnie zbierają porozrzucane po mapach jajka wielkanocne. Są również takie wydarzenia, które nawiązują wyłącznie do danego sezonu: Na jesień organizowany jest np. Fashion show, na wiosnę pikniki, konkursy rysowania, w lato organizowany jest Summer Game Jam. Więc w każdym okresie każdy może tam znaleźć coś dla siebie.

Popularność organizowanych wydarzeń.

Na kanałach Youtube udostępnionych jest wiele nagrań z organizowanych w Metaversie imprez. Nie mamy aktualnie dostępnych danych związanych z ilością aktywnych użytkowników biorących udział w tych uroczystościach, jednak są pewne statystyki, które skłaniają nas do zupełnie nowego spojrzenia na te wirtualne wydarzenia. Z roku na rok rośnie liczba aktywnych użytkowników Meta Światów. Aktualnie w Metaversach aktywnych jest ich ponad 400 milionów. Można więc na podstawie tego wywnioskować, że z pewnością są to imprezy, na których osób nie brakuje. Po nagraniach krążących w sieci widać jak wiele osób bierze w nich czynny udział. Dodatkowo do takiego wniosku skłaniają nas również dane z poprzedniego roku – w dzień Świąt Bożego Narodzenia aplikacja Oculus podskoczyła na pierwsze miejsce rankingu aplikacji na App Store. Duży wpływ na popularność tego typu rozwiązań miała pandemia Covid-19, która z wiadomych przyczyn uniemożliwiła nam w tym okresie spędzanie świąt w większym gronie. Także, właśnie wtedy wiele osób przekonało się do uczestnictwa w wirtualnych wydarzeniach i spotkaniach.

Podsumowanie:

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, że takie wydarzenia są organizowane w 2022 roku, jednak chyba osobiście nie jestem jeszcze na nie gotowy i raczej przez najbliższy czas będę je wolał spędzać w gronie rodziny. Domyślam się, że spora większość czytelników również. Pragnę jednak podkreślić, jak wiele mogą znaczyć te wydarzenia w szczególności dla osób które nie mają z kim spędzić tego świątecznego okresu. Uważam, że to piękne, w jaki sposób można zbliżyć do siebie ludzi za pomocą technologii i że choć dla niektórych wizja takich świąt może być nie do wyobrażenia, to należy pamiętać, że dla setek tysięcy osób może być jedyną okazją by spędzić je razem. Trzeba brać pod uwagę, że Metaverse dąży do tego by stać się wspaniałą alternatywą rzeczywistości, a nie jej pełnym zamiennikiem. Dlatego powinniśmy sami wybrać jak spędzimy ten czas, pamiętając o rosnącej gamie wirtualnych możliwości. 

Na koniec, chcielibyśmy życzyć Wam wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku! Niezależnie od tego, czy spędzicie ten czas w wirtualnej przestrzeni, czy w sposób tradycyjny – ważne by był on dla was radosny. Wszystkiego Dobrego!
~ EpicVR

Podaj dalej