METAmorfoza Facebooka – czy wirtualna rzeczywistość zastąpi internet?

Facebook = META: Czy VR zastąpi tradycyjny internet?

Facebook Inc. zmienia się w Meta Platforms Inc. Ta wiadomośc została oficjalnie przedstawiona światu na ostatniej konferencji Facebook Connect. Główną postacią konferencji był nie kto inny jak sam Mark Zuckerberg, który przedstawił na niej nową wizję dotyczącą przyszłości swojego przedsiębiorstwa. Podczas trwania konferencji pojawiło się wiele ciekawych informacji. Dowiedzieliśmy się sporo o aktualnych planach korporacji. Nie zabrakło również ogólników i niedopowiedzeń, które oplecione było w dalekosiężnej wizji przyszłości Metaverse.

Ogólne wrażenia

Na konferencji pojawiło się wiele elementów oraz tematów, których wielu z nas mogło się spodziewać. Ostatnie wydarzenia związane z postacią Marka Zuckerberga oraz jego fascynacją Metaverse nie są przecież tajemnicą. Wątek ten pojawiał się już wielokrotnie na wcześniej prowadzonych przez niego konferencjach, więc sam temat wydarzenia nie powinien być dla nikogo szczególnie zaskakujący.

     Zaskakujące natomiast mogło być to z jakim rozmachem konferencja została przeprowadzona. Zapowiedzi wykorzystania nowych technologii oraz wizja funkcjonalności nowego medium, była naprawdę rozwinięta. Nie była to typowa konferencja odnosząca się do jednego założenia, a raczej tego w jaki sposób spełnienie jednej wizji mogłoby zmienić różne aspekty naszego życia. Pojawiło się wiele propozycji rozwiązań technologicznych problemów związanych z immersją w VR, poruszone zostały kwestie związane z komunikacją z użyciem wirtualnej rzeczywistości,  wspomniano również o nowym projekcie gogli, a nawet poruszono kwestie ekonomii metaverse.

Można powiedzieć, że sama konferencja była wizjonerska, jednak mimo poruszenia na niej wielu ciekawych tematów i zagadnień, wciąż słyszeliśmy Zuckerberga mówiącego, bardzo dużo o planach na przyszłość, a mało o tym co dzieje się już teraz.

Z pewnością padło tam mnóstwo obietnic i pięknych słów, których naprawdę miło się słuchało, jednak osobiście brakowało mi konkretów – zapowiedzi, dat lub przynajmniej wyznaczenia etapu pierwszego kamienia milowego tej szeroko rozbudowanej wizji. Pomimo tej daleko idącej w przyszłość perspektywy przedstawionej na konferencji, udało się  jednak wyłapać sporo ciekawych założeń, które już teraz wywołują podziw i zainteresowanie wobec dalszych planów Meta.

Horizon Home VR

Jest to aplikacja mająca zastąpić funkcjonujący w tym momencie Oculus Home. Dzięki nowej aplikacji VR, będziemy w stanie stworzyć nasz własny wirtualny dom, oraz zapraszać do niego naszych znajomych, gdzie będziemy mogli pograć z nimi w gry, obejrzeć filmy, lub po prostu spotkać się i spędzić wspólnie czas. Horizon Home będzie według mnie podstawowym krokiem do stworzenia pełnej przestrzeni metaverse. Jest to forma, dzięki której to sami użytkownicy zostaną zaangażowani w tworzeniu tej wizji, projektując nowe przestrzenie wirtualne na własnych zasadach.

EMG Inputs

To jeden z wielu pomysłów Zuckerberga dotyczący obsługi przyszłej platformy. META planuję wprowadzić obsługę aplikacji VR/AR przy pomocy neuronowych opasek na nadgarstek. Urządzenie będzie miało na celu wyłapywanie sygnałów nerwowych i tłumaczeniu ich na cyfrowe polecenia. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy w stanie przesyłać informacje z mózgu do ręki zanim nasza fizyczna dłoń zdąży wykonać dany ruch. Urządzenie będzie bazować na elektromiografii i jest to kolejny krok Zuckerberga związany z przejęciem start-upu CTRL-Labs w 2019 roku, którego technologia zostanie wykorzystana do tego celu.

Ekonomia Metaverse VR

Interesującą informacją związaną z konferencją Connect była dla mnie ekonomia samego mataverse oraz jej powiązanie z NFT’s (non-fungible token). NFT’s w tym momencie są wykorzystywane głównie przez artystów. Dzięki nim, mogą oni sprzedawać swoje dzieła w formie wirtualnych niewymienialnych tokenów. Na konferencji dowiedzieliśmy się, że będą one wspierane przez Meta, dzięki czemu będzie można w rzeczywistym sposób doświadczyć zakupionych wirtualnych obiektów (np. za pomocą Horizon Home). Hype na NFT jeszcze nie zdążył się dobrze zacząć, a ta wiadomość z pewnością jeszcze bardziej podgrzeje rosnące zainteresowanie tokenami opartymi o technologię blockchain.

Messenger calls za pomocą VR:

Kolejną zapowiedzią była optymalizacja aplikacji messenger pod VR, dzięki której będziemy mogli połączyć możliwości Facebookowego komunikatora z okularami Oculus. Możliwość wysyłania wiadomości, odczytywania powiadomień oraz komunikacji z bliskimi za pomocą wirtualnej rzeczywistości jest sporym krokiem w integracji ekosystemu Meta Platforms inc.

Codec Avatars

Przedstawiony na konferencji projekt realistycznych avatarów, które z imponującą dokładnością potrafią odwzorować nasze ekspresje twarzy w czasie rzeczywisty i przenieść je na poziom VR.  Jest o to wyjątkowo silne posunięcie mające na celu  zwiększenie immersji przyszłych użytkowników. Uważam, że jeśli przedstawiona na konferencji koncepcja wejdzie w życie to może okazać się to przełomem popularności sprzętów wirtualnej rzeczywistości. Serdecznie polecam zapoznać się z przedstawioną na Facebook Connect koncepcją Awatarów Codec – są rewelacyjne.

Cloud computing

Z pewnością zastanawiające jest to w jaki sposób META chce zmieścić tyle przeróżnych funkcjonalności w jeden sprzęt. Odpowiedzią na to  ma być właśnie Cloud Computing. Dzięki chmurze obliczeniowej, będzie można przetwarzać te wszystkie dane w oparciu o usługi usługodawcy, bez konieczności używania oprogramowania zainstalowanego na własnym sprzęcie. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie przenieść ciężar danych usług i mocy obliczeniowej na serwery usługodawcy, co pozwoli nam na swobodne korzystanie z zapowiedzianych funkcjonalności.

Nowy sprzęt VR

O nowym sprzęcie mówiono już od dawna, jednak na konferencji udało nam się poznać trochę więcej szczegółów. Project Cambria (bo pod taką nazwą został przedstawiony nowy sprzęt), jest zestawem funkcjonującym na bazie rzeczywistości mieszanej. Wiemy, że ma on łączyć ze sobą cechy VR i AR oraz będzie wykorzystywać nową generację optyki, ulepszony handtracking oraz funkcje eyetrackingu. Nie znamy nadal dokładnej daty premiery, ale więcej informacji o tym projekcie mamy poznać już w przyszłym roku.

Podsumowanie Facebook Connect

W tym roku Facebook Connect z pewnością różnił się od poprzednich edycji konferencji. W tym momencie wiemy, że oprócz samej nazwy, Facebook Inc. planuję zmienić również swój priorytet. Cel tej zmiany jest bardzo ambitny i z pewnością długoterminowy. Jestem ciekaw czy ta ogromna wizja nie przerośnie możliwości firmy Marka Zuckerberga. 

Oczywiście, jest to potężna korporacja i w dziedzinie ilości użytkowników aplikacji społecznościowych nie ma sobie równych, ale stworzenie metaverse to potężne inwestycje i ogromne wydatki. Obawiam się, że ze względu na tak wielki rozmach tego przedsięwzięcia może to się odbić na jakości obecnie dostarczanych przez firmę usług. Ta transformacja Facebooka jest szansą na odbudowanie słabnącego w ostatnim czasie wizerunku firmy jak i samej pozycji Marka Zuckerberga jako lidera. Miejmy nadzieje, że ten ruch nie jest wyłącznie chwytem marketingowym, a wiąże się z rzeczywistymi zmianami i wkrótce będziemy świadkami prawdziwego przełomu.

Cała konferencja do obejrzenia tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=VKPNJ8sOU_M

Podaj dalej