Jak to bywa w każdej pracy wymagającej współpracy z innymi ludźmi, należy zwracać sporą uwagę na to, w jaki sposób się ze sobą komunikujemy. Mając pod sobą zespół stworzony z ludzi specjalizujących się w różnych dziedzinach, szczególnie ważne jest to, w jaki sposób chcemy przedstawić im oczekiwania związane z ich pracą. Jeżeli przedstawimy je w sposób niedokładny – trudno oczekiwać, że zostaną one spełnione w poprawny sposób. Prawdą jest, że jeśli chodzi o przydzielanie prac to liczą się konkrety – jasne stanowisko w danej sytuacji. Mając określone konkretne oczekiwania, jesteśmy w stanie lepiej nadzorować postępy związane z przydzielonymi obowiązkami. Gdy jakieś zadanie jest dwuznaczne, nie możemy być pewni, że sposób w jaki my rozumiemy dany problem zostanie tak samo odczytany przez osobę pośrednią.
Jednak co gdy do danej osoby zaczynają spływać sprzeczne informacje? W jaki sposób ma realizować założony wcześniej cel i jakie może mieć wtedy do niego podejście? Czy możemy wyciągać konsekwencje związane ze “źle” wykonanym zadaniem, gdy jego cel nie został jasno określony? Wyrozumiałość, umiejętność wyrażenia swoich oczekiwań oraz przedstawienie rzeczywistych możliwości związanych z realizacją wyznaczonego celu – to wszystko cechy wymagane w pracy nad projektem. Nie tylko od strony Project Manager -> Zespół, ale również Klient -> Partner. Dlaczego to takie ważne?
Wyrozumiałość
Człowiek wyrozumiały to taki, który potrafi zrozumieć powody czyichś błędów. Tylko jak wyrozumiałość ma się do pracy projektowej? Otóż ludziom bardzo łatwo jest oceniać. Często negatywna ocena czyjejś pracy przychodzi nam łatwiej, niż refleksja związana z błędami popełnionymi przez nas samych. Łatwiej jest wymagać, niż być osobą mającą spełnić czyjeś wymagania. Wyrozumiałość w pracy nad projektem jest cechą związaną nie tyle z wyciąganiem ślepych konsekwencji za popełniony błąd, ale z chęcią poznania przyczyny danego nieporozumienia i zadbania o to, aby w przyszłości nie musiało się ono powtarzać. Dzięki takiemu podejściu, jesteśmy w stanie wyciągnąć lekcje z każdej sytuacji i unikamy powielania tych błędów, które w naszej pracy mogą być szczególnie kosztowne.
Wiemy już, jaką cechą posługiwać się przy zetknięciu się z negatywną sytuacją, ale w jaki sposób w ogóle do nich nie dopuszczać? Z pewnością należy jasno wyrazić swoje oczekiwania. Cel, który chcemy osiągnąć. Pomoże to uniknąć wielu nieporozumień. Należy również jasno określić to, czego się w danym projekcie wymaga, aby ta wizja mogła nas jasno prowadzić w trakcie realizacji.
Dlaczego w ogóle chodzić na kompromisy? Nie musisz, ale…
Dzięki obustronnym pójściu na ustępstwa jesteśmy w stanie zawsze osiągnąć zamierzony cel. Jednak czemu w ogóle mamy chodzić na jakiekolwiek ustępstwa? Nie musimy. Jeśli dobrze sprecyzujemy swój cel i przedstawimy wszelkie nasze oczekiwania i założenia w koncepcji. Wtedy wspólnie zajmiemy się tworzeniem naszego GDD (game design document), a na koniec poprosimy cię o akceptację tego dokumentu lub omówienie wraz z nami ewentualnych zmian. Tak to wygląda w praktyce. Jednak gdy już dochodzi do finalnej akceptacji dokumentu, na którego podstawie prowadzone są prace, zrobione są oszacowania związane z czasem pracy i kosztorysem to trudno jest nam zmieniać treść tych założeń, gdy jesteśmy już w trakcie ich realizacji. Jeżeli wraz z nami zadbasz o to, aby dokument był kompletny to gwarantuję, że żadne ustępstwa nie będą ci potrzebne. Jeżeli jednak po akceptacji okaże się, że coś umknęło lub czegoś zabrakło, a chciałbyś to koniecznie dodać to musisz liczyć się z tym, że nie obejdzie się bez pójścia na kompromis. Kwota i data realizacji projektu została wyznaczona na podstawie zaakceptowanego dokumentu – jeżeli dochodzą nam dodatkowe, nieprzewidziane w etapach realizacji treści, które chcesz nagle wprowadzić to musimy osiągnąć jakiś kompromis.
Cel
Moim zdaniem najważniejszy element, który trzeba ustalić przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Musimy zawsze wiedzieć, w jakim celu chcesz stworzyć daną aplikację. Dlaczego postanowiłeś w nią zainwestować? Jakie korzyści chciałbyś aby ona przynosiła potencjalnym użytkownikom? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam lepiej zrozumieć twoje intencje oraz koncept który chcemy wypracować. Tak jak wcześniej wspomniałem – nie wszystko co jest oczywiste dla ciebie musi być oczywiste dla nas. Jesteśmy zespołem zajmującym się na co dzień tworzeniem aplikacji VR, oraz pozostałymi gałęziami związanymi z technologiami wirtualnej rzeczywistości. Nasza codzienność wygląda zupełnie inaczej niż codzienność naszych klientów, którzy specjalizują się bardzo często w zupełnie innych dziedzinach – często nawet w żaden sposób nie związanych z tym, co wcześniej robiliśmy. Przychodzą do nas ludzie z branży farmaceutycznej, inżynierowie, ratownicy medyczni, ludzie zajmujący się eksperymentami z dziedzin fizyki, osoby składające na co dzień wielkie mechaniczne konstrukcje, współpracujemy też z branżami zainteresowanych stricte rozrywką… Więc trzeba sobie uświadomić – my jesteśmy specjalistami od VR i na co dzień nasze obowiązki wyglądają inaczej niż te, które ty wykonujesz na co dzień. Oczekujemy, że będziesz musiał podzielić się z nami swoją wiedzą, abyśmy rzeczywiście byli w stanie pojąć to czym się zajmujesz, w jakim celu to robisz i jak możemy ci pomóc. Pojęcia którymi na co dzień możesz się posługiwać, skróty to wszystko może być dla nas obce tak samo jak dla ciebie może być technologia wirtualnej rzeczywistości. Dlatego musimy wspólnie rozmawiać, aby zrozumieć twoje potrzeby, oczekiwania i poznać tak naprawdę dziedzinę którą się zajmujesz na tyle aby móc te oczekiwania spełnić. Mając określony cel jesteśmy w stanie nawet przy ograniczonej wiedzy z danej dziedziny wiedzieć przynajmniej, o co zapytać – jakich informacji jeszcze potrzebujemy, aby ten cel zrealizować- dlatego jest on taki ważny. Jest on dla nas kierunkiem drogi, którą mamy podążać. A jak dojść do celu nie mając nawet wskazanej drogi?
Podsumowanie: Wspólny cel, a efekt końcowy.
Określenie celu jest definitywnie konieczne przed rozpoczęciem prac nad projektem. Jest to dla nas bardzo ważny wskaźnik tego, w jaki sposób mamy pokierować naszą pracę. Bez tego elementu, trudno będzie nam zrealizować oczekiwania związane z realizacją aplikacji. Zdefiniowany cel, pozwala już na wczesnym etapie wyklarować pełną wizję produktu, oraz wyłapać ewentualne problemy mogące występować w trakcie realizacji zlecenia. Umiejętność chodzenia na kompromisy pozwala nam natomiast umiejętnie ten cel zrealizować, gdy w trakcie realizacji dochodzą nowe zadania, które wcześniej nie zostały uwzględnione na etapie planowania. Staramy się wtedy, w połączeniu ze świadomością celu aplikacji uzyskać efekt końcowy, który w pełni usatysfakcjonuje naszego partnera. W trakcie tego procesu, niezbędna będzie również doza wyrozumiałości związana z tym, w jaki sposób realizujemy daną wizję. Ważna będzie również umiejętność realnej oceny sytuacji związanej z podjętymi wcześniej decyzjami, która może być niezbędna w przypadku rozwijającego się w trakcie projektu procesu twórczego.
Maciej Fiałkowski, EpicVr