Realizacja projektów B+R
Powstające w ten sposób innowacje, są właśnie efektem działalności badawczo-rozwojowej. Ich realizacja nie tylko bardzo dobrze wpływa na pozycję realizatora projektu, ale również tworzy przestrzeń do kolejnych inwestycji w państwie. Projekty B+R mają prowadzić do wzmocnienia konkurencyjności i długofalowego wzrostu gospodarki. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że z realizacją projektów B+R wiąże się także “niepewność”. Wykonana praca nigdy jednak nie idzie na marne. Doświadczenia związane z realizacją projektu poddawane są ponownej analizie, która może stać się fundamentem do prowadzenia przyszłych projektów. Projekty badawczo-rozwojowe cechują się również wysokim ryzykiem niepowodzenia. Po przeprowadzonych badaniach może okazać się, że proces drogi do rozwiązania problemu badawczego został niewłaściwie oszacowany, proces realizacji może zawierać fałszywe tropy, które w trakcie trwania projektu znacząco wydłużą prace, w trakcie finalizacji może okazać się, że osiągnięte rozwiązanie może być nieosiągalne przy obecnym stanie nauki i wiedzy etc. Jest zatem wiele niepewności związanej z realizacją takiego projektu. Jednak duże inwestycje cechuje równie wielkie ryzyko. Otrzymane środki mogą stać się przepustką firmy do dalszego rozwoju, ale nie same w sobie tego nie gwarantują. Dlatego tak ważna jest dokładna analiza projektu i dokładne rozpisanie planu związanego z jego realizacją.
Znaczenie NCBR
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to polska agencja wykonawcza, której celem jest tworzenie świata innowacji i budowanie nowoczesnej teraźniejszości i przyszłości.
Swoją działalnością wspiera przedsiębiorców od 2009 roku, regularnie organizując konkursy oraz strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych związanych z dofinansowaniem projektów w ramach funduszy przeznaczonych ze środków Unii Europejskiej i środków publicznych.
Przykładem takiego konkursu może być “szybka ścieżka”, którego celem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Jednak oprócz standardowych konkursów i programów, NCBR często wychodzi również z wieloma innymi inicjatywami dla przedsiębiorców. Takim przykładem może być “Bridge Alpha”.
“Polega on na stworzeniu zespołu funduszy Venture Capital, które wykorzystując prywatne i publiczne środki inwestują w innowacyjne projekty w fazie seed. Dzięki wykorzystaniu światowego poziomu ekspertów, fundusze są w stanie nie tylko zapewnić pomysłodawcom kapitał, ale też porady podparte dekadami doświadczenia w branżach biotech, fintech i więcej.”
Jest zatem wiele możliwości na znalezienie dodatkowych środków na realizację twojego projektu. Sami od lat korzystamy z możliwości, jakie oferują nam programy wsparcia inwestycji, ponieważ jest ich naprawdę wiele. Z całej gamy oferowanych programów, z pewnością każdy jest w stanie znaleźć tam taki, który będzie wpisywał się w realizację planowanego projektu. Dobrze jest więc regularnie przeglądać strony wspierające przedsiębiorców i szukać nowych możliwości, związanych z rozwojem przedsiębiorstwa. Na stronie NCBR, możesz znaleźć programy inwestycyjne, znaleźć odpowiednich partnerów do realizacji twojego pomysłu, skorzystać z dostępnych przewodników po platformie. Możesz również skorzystać z filtrów zawężających kryteria dofinansowania którego szukasz, aby łatwiej znaleźć odpowiedni dla ciebie program. Opcji filtrów jest naprawdę wiele: rodzaj wnioskującego, źródło finansowania, status postępowania, Obszar tematyczny, rodzaj programu, czy sortowania. Jest więc to bardzo intuicyjny sposób na znalezienie wszystkiego czego potrzebujesz i złożenia odpowiedniego wniosku.
Doświadczenie i wsparcie
- Instytucja Pośrednicząca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020
- Oś priorytetowa Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa
- Działania, Projekty B+R przedsiębiorstw
- Poddziałania, Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa
- Opracowanie narzędzi do realizacji wiarygodnych i realistycznych interakcji w środowisku VR z użyciem technik multisensorycznych”w ramach programu Bridge Alpha
- Konkurs 1/1.1.1/2021 – Szybka ścieżka “Innowacyjne samouczące narzędzie ułatwiające projektowanie trybu multiplayer w aplikacjach VR”