Fundusze inwestycyjne, doświadczenie i wsparcie

Przez ostatnie lata mieliśmy okazję realizować dziesiątki projektów. Wiele z nich udało się zrealizować z pomocą zewnętrznych inwestorów, wygranych przetargów, konkursów i środków Unii Europejskiej. To właśnie te inwestycje pomogły nam rozwinąć naszą firmę i postawić nas wyżej w rankingu najlepszych dostawców technologii i oprogramowania wirtualnej rzeczywistości. Środki płynące z dofinansowań to cichy bohater każdego przedsiębiorcy. To podmiot, który wierzy w realizację wizji twojej firmy. Bez nich wiele projektów mogłoby nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Jak współpracujemy z funduszami inwestycyjnymi? Czym są? Jak dobrze przedstawić swój projekt?

Realizacja projektów B+R

Projekty badawczo-rozwojowe charakteryzuje przede wszystkim ich złożoność. Realizacja tych projektów jest w końcu odpowiedzią na nagłe zmiany środowiska (np. pojawienie się nowych możliwości współpracy, ważnych odkryć czy przełamania istniejących barier badawczych). Szczególną cechą projektów B+R jest również wysoki stopień innowacyjności tych inwestycji. Wyniki prowadzonych prac badawczo-rozwojowych finalnie często podlegają komercjalizacji lub ich efekty są transferowane do gospodarki w inny sposób. 

Powstające w ten sposób innowacje, są właśnie efektem działalności badawczo-rozwojowej. Ich realizacja nie tylko bardzo dobrze wpływa na pozycję realizatora projektu, ale również tworzy przestrzeń do kolejnych inwestycji w państwie. Projekty B+R mają prowadzić do wzmocnienia konkurencyjności i długofalowego wzrostu gospodarki. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że z realizacją projektów B+R wiąże się także “niepewność”. Wykonana praca nigdy jednak nie idzie na marne. Doświadczenia związane z realizacją projektu poddawane są ponownej analizie, która może stać się fundamentem do prowadzenia przyszłych projektów. Projekty badawczo-rozwojowe cechują się również wysokim ryzykiem niepowodzenia. Po przeprowadzonych badaniach może okazać się, że proces drogi do rozwiązania problemu badawczego został niewłaściwie oszacowany, proces realizacji może zawierać fałszywe tropy, które w trakcie trwania projektu znacząco wydłużą prace, w trakcie finalizacji może okazać się, że osiągnięte rozwiązanie może być nieosiągalne przy obecnym stanie nauki i wiedzy etc. Jest zatem wiele niepewności związanej z realizacją takiego projektu. Jednak duże inwestycje cechuje równie wielkie ryzyko. Otrzymane środki mogą stać się przepustką firmy do dalszego rozwoju, ale nie same w sobie tego nie gwarantują.  Dlatego tak ważna jest dokładna analiza projektu i dokładne rozpisanie planu związanego z jego realizacją.

Znaczenie NCBR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to polska agencja wykonawcza, której celem jest tworzenie świata innowacji i budowanie nowoczesnej teraźniejszości i przyszłości. 

“NCBR jest ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych, kreuje ekosystem wiedzy i informacji na ich temat. Inicjuje i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju”

Swoją działalnością wspiera przedsiębiorców od 2009 roku, regularnie organizując konkursy oraz strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych związanych z dofinansowaniem projektów w ramach funduszy przeznaczonych ze środków Unii Europejskiej i środków publicznych. 

Przykładem takiego konkursu może być “szybka ścieżka”, którego celem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Jednak oprócz standardowych konkursów i programów, NCBR często wychodzi również z wieloma innymi inicjatywami dla przedsiębiorców. Takim przykładem może być “Bridge Alpha”.

“Polega on na stworzeniu zespołu funduszy Venture Capital, które wykorzystując prywatne i publiczne środki inwestują w innowacyjne projekty w fazie seed. Dzięki wykorzystaniu światowego poziomu ekspertów, fundusze są w stanie nie tylko zapewnić pomysłodawcom kapitał, ale też porady podparte dekadami doświadczenia w branżach biotech, fintech i więcej.”

Jest zatem wiele możliwości na znalezienie dodatkowych środków na realizację twojego projektu. Sami od lat korzystamy z możliwości, jakie oferują nam programy wsparcia inwestycji, ponieważ jest ich naprawdę wiele. Z całej gamy oferowanych programów, z pewnością każdy jest w stanie znaleźć tam taki, który będzie wpisywał się w realizację planowanego projektu.  Dobrze jest więc regularnie przeglądać strony wspierające przedsiębiorców i szukać nowych możliwości, związanych z rozwojem przedsiębiorstwa. Na stronie NCBR, możesz znaleźć programy inwestycyjne, znaleźć odpowiednich partnerów do realizacji twojego pomysłu, skorzystać z dostępnych przewodników po platformie.  Możesz również skorzystać z filtrów zawężających kryteria dofinansowania którego szukasz, aby łatwiej znaleźć odpowiedni dla ciebie program. Opcji filtrów jest naprawdę wiele: rodzaj wnioskującego, źródło finansowania, status postępowania, Obszar tematyczny, rodzaj programu, czy sortowania. Jest więc to bardzo intuicyjny sposób na znalezienie wszystkiego czego potrzebujesz i złożenia odpowiedniego wniosku. 

Doświadczenie i wsparcie

W EpicVR staramy się regularnie wykorzystywać możliwości, jakie oferują nam programy inwestycyjne. Są one w końcu stworzone właśnie dla przedsiębiorców. Jednak pomimo wysokiego poziomu zainteresowania wokół nich, wciąż wielu przedsiębiorców nie potrafi we wniosku dobrze opisać swojej wizji. Stąd też wielu z nich skazanych jest na porażkę już na samym starcie. Dokładne i umiejętne opisane projektu jest kluczowe. Wielokrotnie udawało nam się wygrywać konkursy i  z sukcesem startować w programach inwestycyjnych. Stąd też, mamy spore doświadczenie w tworzeniu m.in opisów do projektów badawczo-rozwojowych z dziedziny VR. Ich wkład pozytywnie przyczynił się do rozwoju naszej firmy, dając nam możliwość realizacji ambitnych, przyszłościowych wizji i założonych celów.  W naszym przypadku wysokie kompetencje, w tworzeniu m.in właściwych opisów wniosków, przyczyniły się do wygranych w wielu konkursach i programach inwestycyjnych. 

Oto lista wygranych konkursów i finansowanych przedsięwzięć, które wsparły EpicVR:

  • Instytucja Pośrednicząca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
  • Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020
  • Oś priorytetowa Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa
  • Działania, Projekty B+R przedsiębiorstw
  • Poddziałania, Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa
  • Opracowanie narzędzi do realizacji wiarygodnych i realistycznych interakcji w środowisku VR z użyciem technik multisensorycznych”w ramach programu Bridge Alpha
  • Konkurs 1/1.1.1/2021 – Szybka ścieżka “Innowacyjne samouczące narzędzie ułatwiające projektowanie trybu multiplayer w aplikacjach VR”

Podsumowanie

Istnieje mnóstwo funduszy inwestycyjnych, programów dofinansowania, konkursów, a także inicjatyw związanych otrzymaniem wsparcia dla przedsiębiorców. Jednak problem wciąż tkwi w umiejętności wykorzystania ich w celu otrzymania pozytywnej weryfikacji danego wniosku.
Ogromna ilość zainteresowanych również w tym nie pomaga. Świadomość konieczności napisania wygrywającego wniosku sprawia, że konkurencja dokłada wszelkich starań, by to ich projekt został dofinansowany, a zwycięzca może być tylko jeden. Dlatego tak ważne jest również umiejętne przedstawienie treści związanych z realizacją projektu, ponieważ ma ono ogromne znaczenie w wyborze tego projektu, który finalnie to dofinansowanie otrzyma. Stawką takiego wniosku może być potężny zastrzyk gotówki, który prawdopodobnie zrewolucjonizuje twoją działalność i otworzy szansę przed twoją firmą na dalszy rozwój oraz zwróci uwagę potencjalnych inwestorów. Jest więc o co walczyć. 
Dobrze rozpisany projekt to jedno, analiza ryzyka związanego z inwestycją i rynku to drugie. Jednak wciąż zapomina się o tym, jak ten produkt przedstawić we wniosku, który jest kluczem do osiągnięcia wymarzonego celu, jakim jest otrzymanie funduszy na jego realizację. Odpowiednie doświadczenie, może okazać się w tym przypadku niezbędne. Dlatego jako EpicVR, możemy ci pomóc w opisaniu projektu z dziedziny VR.  

Dlatego już dziś zgłoś się do nas, korzystając z zakładki kontakt na naszej stronie. Do usłyszenia!

Zespół EpicVR
Podaj dalej