Większość z nas spotkała się pewnie wcześniej z określeniem “pamięć mięśniowa”. W dużym skrócie jest to pewna podświadoma funkcja pamięci, która umożliwia nam wykonywanie danych czynności bez konieczności większego zastanawiania się nad samym procesem ruchu. Pamięć mięśniowa wykorzystywana jest np. w trakcie pisania na klawiaturze, prowadzenia pojazdów, wprowadzania pinów, graniu na instrumentach i w wielu innych czynnościach, które wykonujemy na co dzień. Pozwala ona również osobom bardziej doświadczonym w wykonywaniu danej czynności płynniej wykonywać ich prace. Dzięki niej procesy konkretnych zachowań, ruchów i reakcji potrafią stać się wręcz automatyczne. Jak to wszystko ma się jednak do VR? W jaki sposób szkolenia VR pozwalają nowym pracownikom lepiej przygotować się do nowej pracy?
Pamięć mięśniowa – Bardziej szczegółowo
Jest to sposób przechowywania i odtwarzania przez mięśnie informacji o danym ruchu. Ucząc się, poprzez intencjonalne powtarzanie danych schematów motorycznych, jesteśmy w stanie zapisać konkretne wzorce ruchowe, które potem w sposób automatyczny i autonomiczny możemy wykorzystać bez korzystania ze świadomości ich wykonywania. Dzięki pamięci mięśniowej jesteśmy w stanie skrócić czas reakcji naszego organizmu na dane sytuacje oraz moment wykonywania danych czynności do absolutnego minimum. Dzięki pełnej automatyzacji danych czynności, nasz umysł wprost skraca drogę, którą musi przebyć dana informacja przed podjęciem konkretnych decyzji. Dzięki temu wyuczona reakcja jest natychmiastowa, ale pozostaje tym samym poprawna i niezmienna.
Dobry przykładem osób wykorzystujących pamięć mięśniową mogą być np. sportowcy, którzy poprzez codziennie trenowanie swoich umiejętności, mogą potem bez problemu przenieść je na boisko lub kort. Ich wydająca się wręcz nadludzka precyzja, siła i umiejętność reagowania na dynamiczne zachowania staje się możliwa właśnie dzięki pamięci mięśniowej.
Koszykarz podczas rzutu nie zastanawia się jak chwycić piłkę i w jaki sposób nią rzucić aby wpadła do kosza – po prostu nią rzuca, a ona wpada. Piłkarz nie zastanawia się w jakim miejscu, jak i z jaką siłą kopnąć piłkę, aby trafiła w dane miejsce na boisku – on po prostu to robi, a ona trafia do celu. Tenisista nie zastanawia się jak ustawić się na korcie, aby odbić kolejną piłke, nie myśli również w jaki sposób miałby to zrobić – on po prostu to robi.
Nie musisz być jednak profesjonalnym sportowcem, aby wykorzystywać pamięć mięśniową w swoich życiu. Pisząc ten artykuł nie zastanawiam się np. nad rozmieszczeniem moich palców na klawiaturze. Jedyne co wiem, to jakie słowo chce następnie napisać – a palce same (automatycznie) układają się na klawiaturze w odpowiedni sposób.
Swoją drogą, ty pewnie też wykorzystywałeś już w swoim życiu nie raz pamięć mięśniową. Korzystałeś kiedyś z PIN Pada? Jestem pewny, że zdarzało ci się wcześniej nie pamiętać samego kodu, ale mimo to udało ci się go wpisać na terminalu pamiętając sam układ pinu- to m.in zasługa pamięci mięśniowej. Jeśli masz prawo jazdy to domyślam się również, że nie zastanawiasz się w jaki sposób zmieniać biegi w trakcie jazdy – mimo to, twoja ręka automatycznie wie gdzie ma się znaleźć gdy chcesz to zrobić. Jakimś dziwnym trafem zawsze wie gdzie znajduję się dany bieg bez konieczność patrzenia na dźwignie zmiany biegu. 😉
Co zawdzięczamy szkoleniom VR?
Szkolenia VR umożliwiają przeprowadzenie symulacji przestrzeni oraz ocenę gestów, ruchów oraz zachowań użytkownika, w trakcie poszczególnych części całego procesu przygotowawczego do pracy docelowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, firmy są w stanie lepiej przygotować nowych pracowników do wykonywania danych czynności. Ograniczają przy tym koszty i czas związany z powolnym wdrażaniem się pracownika oraz zmniejszają szansę popełnienia przez taką osobę typowych dla nowicjusza błędów. Takie błędy mogą być szczególnie kosztowne dla samej firmy jak i jej wizerunku, a dzięki VR można ich uniknąć.
Szkolenia VR pozwalają nie tylko lepiej przygotować się nowemu pracownikowi do samej pracy, ale również dają mu możliwość zapoznania się z jej ogólną przestrzenią jeszcze przed rzeczywistym wejściem na dane stanowisko. Pracodawca jest w stanie dzięki temu sprawdzić w jaki sposób jego przyszły pracownik odnajdzie się w miejscu pracy. To szczególnie ważne szczególnie w takich miejscach jak duże magazyny po których poruszają się pojazdy mechaniczne – brak umiejętności poruszania się po takim miejscu może doprowadzić do tragedii. Jednak jest to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto wcześniej oswoić swojego pracownika z miejscem pracy. Kolejnym są wypadki związane z błędnym wykonywanie swoich obowiązków. Składanie maszyn, elektronika, towary przemysłowe, spożywcze – każde oderwanie od wyznaczonej procedury może zakończyć się dla firmy procesem sądowym i wielkimi stratami. Czy można jednak wymagać perfekcyjnej znajomości procedur od osoby, która pierwszy raz pojawia się w pracy?
Szkolenia VR pokazują, że można. Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości przyczyniają się do lepszego wyszkolenia naszych pracowników. Dają również pracodawcy spokój i pewność, że zrobił on rzeczywiście wszystko, aby móc uniknąć potencjalnie przykrych konsekwencji związanych ze złym przygotowaniem swojego pracownika.
Jak szkolenia VR przekładają się na praktykę?
Standardowe szkolenia często kończą się z reguły na teorii – która zresztą często nie uwzględnia wszystkich elementów towarzyszących w docelowej pracy. Właśnie m.in z tego powodu, w wielu zakładach produkcyjnych dochodzi do ciągłym roszad pracowników. Nowi pracownicy nie zostają na długo w firmie, ze względu na sprzeczne oczekiwania, które mieli przed rozpoczęciem prawdziwej pracy. Na szkoleniu nie mieli w końcu okazji jej dosłownie wykonywać, stąd nie można się dziwić, że ich wyobrażenia mogły być inne niż te które zostało wcześniej im zaprezentowane. Pracownik wtedy odchodzi, a firma? Zostaje z niczym. Wydała już czas i pieniądze na wprowadzenie nowej osoby, zorganizowała szkolenie BHP i zmniejszyła obrót ze względu na “wdrażąjącego” się pracownika oraz ze względu na odciągnięcie doświadczonej osoby która była wyznaczona za jego przygotowanie. Na dodatek musi ona zapłacić wynagrodzenie pracownikowi za wykonanie jego pracy, która przyniosła więcej szkód niż pożytku. Tak to aktualnie wygląda w większości firm- a wcale nie musi.
Dzięki szkoleniom VR jesteśmy w stanie wprowadzić danego użytkownika do przestrzeni wirtualnej, odzwierciedlającej każde zaprojektowane przez nas pomieszczenie. Może to być boisko, plaża, hala produkcyjna, magazyn lub kosmos – dla nas jest to bez znaczenia. Chodzi o to, że może być to przestrzeń odzwierciedlająca prawdziwe pomieszczenia lub zupełna abstrakcja. Tak naprawdę decyzja zależy tylko od naszego klienta. Niemniej jednak, mając możliwość odwzorowania dokładnej przestrzeni pracy, zapewniamy pracownikom prawdziwe doświadczenie obecności w danym miejscu. Jesteśmy w stanie dokładnie zobrazować im ich przyszłe stanowisko, bez konieczność wprowadzania danej osoby na rzeczywiste miejsce pracy. Możemy przedstawić mu dokładnie w jaki sposób miałyby wyglądać jego przyszłe obowiązki oraz wskazać mu oczekiwania, jakie mielibyśmy w stosunku do jego pracy. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ nawet jeżeli stwierdzi on, że po szkoleniu VR, ta praca jednak nie jest dla niego, to proces rekrutacji może zakończyć się dużo wcześniej niż w przypadku standardowego szkolenia. Nie ma wtedy konieczności angażowania kolejnych osób jak i czasu, pieniędzy oraz sił przerobowych naszego zespołu, na rzecz osoby która koniec końców nie jest daną pracą zainteresowania. Jeżeli jednak po szkoleniu VR, osoba dalej będzie zdecydowana, aby kontynuować rozwijanie się w danej dziedzinie, to także świetna wiadomość dla pracodawcy. Wtedy pracodawca ma świadomość, że dany pracownik wie już co ma robić, w jaki sposób ma to robić oraz na jaką pracę się pisze podpisując umowę. Dodatkowo dzięki szkoleniom VR może on sprawdzić w jaki sposób będzie się on zachowywał w przestrzeni pracy. Aplikacja VR pozwoli pracownikowi, nie tylko uczyć się samej pracy i poznawać nową przestrzeń, ale pozwoli mu również na popełnianie błędów, a co najważniejsze, przedstawi mu ich konsekwencje. Dzięki tej możliwości, zwiększamy szanse wykluczenia tych błędów w rzeczywistej pracy – zmniejszając przy tym ryzyko kosztów z nimi związanych .
Pamięć mięśniowa uzyskana w szkoleniach VR.
Dzięki ciągłej powtarzalności schematów, analizom generalnych raportów i ćwiczeniom, pracownicy stają się bardziej produktywni. Dzięki szkoleniom VR “świeżak” wchodzący na nowe stanowisko czuję się z nim bardziej oswojony niż w przypadku standardowego szkolenia. Zna zagrożenia, zna schematy, nie rozprasza się i wykonuję dokładnie przedstawione czynności wyćwiczone na szkoleniu. Dzięki szerokim spektrum oceniania w szkoleniach VR, pracodawcy mogą również sprawdzić, który z pracowników będzie nadawał się bardziej do tej czy innej pracy. Dzięki rozbudowanym raportom będą oni w stanie przeanalizować wszystkie schematy pracy oraz znaleźć najbardziej optymalny wzór czynności, zwiększając przy tym możliwości produkcyjne.
Pracownicy przechodzący szkolenie nie tylko czują się pewniej w samej pracy, ale dzięki symulacjom sytuacji krytycznych są również w stanie szybko na nie zareagować. Szkolenia VR pozwalają poznać środowisko pracy wieloma zmysłami, co również przekłada się na lepsze odzwierciedlenie danych czynności w świecie rzeczywistym. Zaimplementowane w szkoleniach mechaniki, dźwięki, grafiki i animację zapewniają głębsze doświadczenia użytkownikom, które przez ich intensywność stają się lepiej zapamiętywane niż tradycyjne szkolenia. Nauka, wykonywanie powtarzalnych czynności, poznanie konsekwencji swoich czynów, znajomość procedur i standardów pracy oraz głęboka immersja – to wszystko przekłada się na sukces w szkoleniach pracowników.
Maciej Fiałkowski, EpicVR