Jak VR wspiera transformację cyfrową firm? Case Study – Symulator Przezbrojenia Linii Produkcyjnej w Wirtualnej Rzeczywistości w Velvet Care

 

Artykuł podzieliliśmy na kilka istotnych sekcji. Dowiesz się z niego:

 • Dlaczego zrealizowaliśmy ten projekt
 • Wyzwania technologiczne w szkoleniach przemysłowych VR
 • Innowacje VR jakie wdrożyliśmy
 • Korzyści jakie klient osiągnął dzięki szkoleniu VR
 • Szukasz przydatnych informacji? Sprawdź nasze wzory umów, kalkulatory i poradniki!

 

JAK TECHNOLOGIA WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI WSPIERA TRANSFORMACJĘ CYFROWĄ FIRM?

 

Klient postawił przed nami jedno ważne zadanie: Skrócić czas przezbrojenia linii produkcyjnej przy użyciu technologii VR. Tyle i aż tyle.

 

W zakładzie produkcyjnym każdy przestój maszyny zazwyczaj oznacza przestój całej linii. Generuje to duże straty. Jakie?

Linia produkcyjna z założenia pracuje non-stop. Przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak czasem następuje konieczność jej przezbrojenia.

W przypadku tej linii produkcyjnej mamy średnio 10 przezbrojeń w miesiącu.

*przezbrojenie to w skrócie rzecz biorąc przestawienie maszyny na produkcję innego asortymentu.

 

Każde przezbrojenie oczywiście generuje straty. Linia produkcyjna w tym czasie stoi, a maszyny nie pracują. Oznacza to, że spora ilość wyrobów nie zostanie wyprodukowana na tej linii.

W przypadku Velvet Care, omawiana linia produkcyjna produkuje chusteczki.

Dokładnie 630 chusteczek na sekundę! Zatem jeśli przestój linii produkcyjnej trwa 4h, nie wyprodukujemy około 65 000 paczuszek (każda zawiera 10 chusteczek w paczce).

Jest to 6 palet produktu.

Biorąc pod uwagę fakt, że mamy 10 przezbrojeń w miesiącu – daje nam to 60 palet miesięcznie i 720 rocznie. Jak widać jest to spora ilość produktu.

 

Więcej szczegółów poznasz w tym filmie, w którym wyjaśniam szczegóły projektu. Zobacz ten film i dowiedz się jak rozwiązaliśmy problem klienta:

 

 

JAK SKUTECZNIE WDROŻYĆ VR W TWOJEJ FIRMIE? OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jak zweryfikować potencjalnego wykonawcę?

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w przemyśle musi być policzalne i opłacalne ekonomicznie. Projekt, który dostarczyliśmy doskonale wpisuje się w politykę rozwojową firmy. Skuteczne narzędzie wykorzystujące pamięć motoryczną oraz uczenie przez doświadczenie jest dziś niezbędne jeśli chcemy rozwijać nasze przedsiębiorstwo. W efekcie realizacji projektu VR – nasz klient – firma Velvet Care – przyjął następujące oczekiwania:

 

  • Ograniczenie strat poprzez skrócenie czasu przezbrojenia,
  • Skrócenie czasu przezbrojenia możliwe dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu operatorów w realistycznym środowisku, jednak z dala od linii produkcyjnej,
  • Dodatkową zaletą odpowiedniego przeszkolenia pracowników będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa i poprawa jakości pracy, zgodnie z procedurami
  • Dzięki uaktywnieniu mechanizmu „pamięci mięśniowej” możliwe będzie wyrobienie odpowiednich odruchów wśród pracowników, co znacznie przyspieszy wykonywanie czynności
  • Nowi pracownicy będą mogli ćwiczyć dowoli na wirtualnej maszynie zanim rozpoczną rzeczywistą pracę podczas przezbrojenia.
  • Brak konieczności odrywania doświadczonych pracowników od ważnych zajęć – ich rolę zastępuje wirtualny trener

 

 

WYZWANIA TECHNOLOGICZNE W SZKOLENIACH PRZEMYSŁOWYCH VR:

Szkolenia przemysłowe VR nie są nowością na rynku. Wdrażamy je konsekwentnie od kilku lat w różnych dziedzinach przemysłu. Wśród istotnych wyzwań technologicznych przy tego typu projektach można wymienić:

 

  • Wierne odwzorowanie pełnej konstrukcji maszyn i obiektów z jakimi wchodzi w interakcje osoba szkoląca się
  • Możliwość obiektywnej oceny wyniku i rejestracji postępów procesu szkoleniowego, wraz z opracowaniem tzw. krzywej uczenia się
  • Szczegółowe przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości wszystkich procesów jakie są istotne dla danego zakresu wiedzy
  • Symulowanie fizyki różnych zdarzeń, w tym sytuacji niebezpiecznych jak np. pożar w hali produkcyjnej czy uszkodzenie maszyny
  • Zbudowanie aplikacji VR z intuicyjną obsługą, tak by sterowanie nie przeszkadzały użytkownikowi (łatwość sterowania)

 

 

Innowacyjne rozwiązania jakie zastosowaliśmy:

 

Rękawice haptyczne VR w pełni zintegrowane z najnowszym headsetem VR

Osoby szkolące się używają specjalnych rękawic VR, które umożliwiają precyzyjne przeniesienie ruchów rąk do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu obsługa wszystkich mechanizmów wygląda dokładnie tak samo jak w świecie rzeczywistym. Wysokiej jakości haptyka zastosowana w bezprzewodowych rękawicach daje pełną informację zwrotną w czasie rzeczywistym.

 

Inteligentne komponenty systemu szkoleniowego VR

 Tworzymy systemy szkoleniowe VR od 2013 roku. Przez ten czas wypracowaliśmy wiele mechanizmów i różnych mechanik, które mieliśmy okazję przetestować podczas wdrożeń u innych klientów. Przebadaliśmy ich działanie na grupie wielu osób, dzięki temu wiemy co jest intuicyjne i się sprawdza, a co jest przeszkodą dla użytkownika. Część tych systemów zaadoptowaliśmy do projektu. Wśród nich warto wymienić zaawansowany system zarządzania zadaniami oraz autorskie narzędzia ułatwiające obiektywny pomiar efektywności użytkowników. Istotną funkcjonalnością jest możliwość dowolnego aranżowania kolejności wykonywanych kroków. Osoba obsługująca szkolenie może nie tylko weryfikować postępy, ale przenosić do wirtualnej rzeczywistości rzeczywiste zmiany jakie zachodzą podczas realnej produkcji w zakładzie.

 

Zaawansowany system rejestracji postępów użytkownika w szkoleniu przemysłowym VR

 W każdym procesie szkoleniowym istotnym czynnikiem jest możliwość sprawdzenia poziomu wiedzy osób szkolących się. Tworząc rozwiązanie VR dla Velvet Care opracowaliśmy specjalny system do zapisywania i przechowywania postępów różnych użytkowników. Dzięki temu w dowolnym momencie możemy zweryfikować postępy danej osoby względem poprzednich szkoleń. Co ważne, system komputerowy jest w pełni obiektywny. Działa zero-jedynkowo, dzięki czemu mamy jasną informację, czy dana czynność została wykonana poprawnie czy błędnie. Taka analiza wyników pozwala również ograniczyć zaangażowanie instruktora. Możemy szkolić wielu uczestników jednocześnie, bez konieczności odrywania od pracy doświadczonych pracowników.

 

 

KORZYŚCI DLA KLIENTA I EFEKTY WDROŻENIA SYMULATORA PRZEZBROJEŃ VR

  • Skrócenie czasu przezbrojenia, które bezpośrednio przekłada się na dodatkowy zysk
  • Wyrobienie efektu pamięci mięśniowej wśród pracowników, którzy są w stanie wykonywać pewne zadania szybciej i precyzyjnej,
  • Skrócenie czasu zdobywania wiedzy, bez odrywania kluczowych pracowników od pracy
  • Obiektywna analiza wyników i postępów szkolącej się osoby,
  • Symulowanie najtrudniejszych zdarzeń w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach
  • Wszystkie wyżej wymienione czynniki przełożyły się zarówno na większy zysk i ograniczenie kosztów,

 

Zobacz nasze przykładowe szkolenie z zakresu BHP: BHP VR – nauka i szkolenia Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Wirtualnej Rzeczywistości

 

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w przemyśle pozwala usprawnić pracę co bezpośrednio przekłada się na oszczędności. Użytkownik w wirtualnej rzeczywistości porusza się i zachowuje dokładnie w taki sam sposób jak w realnym życiu. Z tą tylko różnicą, że środowisko VR jest w pełni bezpieczne. Nie generuje ono rzeczywistych strat oraz faktycznego niebezpieczeństwa. Zawsze możemy zacząć od nowa i powtórzyć.

 

Pamięć motoryczna pozwala nam przećwiczyć najtrudniejsze, manualne zadania. Człowiek wyposażony w „wirtualnie wypracowaną” praktykę jest później w stanie znacznie szybciej i sprawniej wykonywać te same czynności w świecie realnym. Wszelkie czynności wykonywane w świecie wirtualnym są w pełni bezpieczne i nie powodują żadnych nieprzyjemnych konsekwencji.

 

Od początku naszej działalności (2013 rok) zrealizowaliśmy kilkadziesiąt dużych projektów VR dla polskich i zagranicznych marek. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie wdrażania skomplikowanych rozwiązań VR dla przemysłu. Wiemy doskonale jak wykorzystać przewagi technologii wirtualnej rzeczywistości w służbie człowieka. Nasze bogate doświadczenie przekładamy na kolejne projekty VR. Stosujemy przełomowe rozwiązania, unikalne na skalę światową. Wiemy jak optymalizować straty i generować zyski w odpowiednich obszarach przemysłu, przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.

 

VR i AR idealnie wpisują się w trend Industry 4.0. Wiemy doskonale jak wykorzystać ich potencjał w Twoim przedsiębiorstwie.

 

Jeśli szukasz podobnych rozwiązań dla Twojej firmy/marki czy po prostu masz dobry pomysł na wykorzystanie technologii VR w przemyśle – koniecznie poinformuj nas o tym!

 

Od A do Z:

 • Przeanalizujemy Twoje potrzeby lub pomysły, w oparciu o naszą wiedzę z wdrożeń przemysłowych jakie do tej pory zrealizowaliśmy
 • Stworzymy szczegółową koncepcję oprogramowania VR lub AR, które usprawni pracę Twojego zakładu przemysłowego oraz pozwoli wygenerować oszczędności
 • W ramach początkowego procesu, wspólnie z Twoimi pracownikami przetestujemy dema MVP, które pozwolą potwierdzić słuszność finalnego rozwiązania,
 • Wdrożymy i sfinalizujemy projekt, zajmując się kompleksowo realizacją oprogramowania VR od A-Z, czyli od wymodelowania obiektów do przeszkolenia Cię z obsługi gotowego produktu.

 

Dowiedz się:

Jakie są podstawowe pojęcia związane z VR/AR?

Jak powstaje oprogramowanie VR/AR?

 

Szkolić, czy nie szkolić? O korzyściach z zastosowania szkoleń w wirtualnej rzeczywistości.

 

Skontaktuj się z nami i otrzymaj poradnik i wsparcie we wdrażaniu VR w twoim przedsiębiorstwie.

 

Dlaczego warto realizować podobne projekty z nami? Dlaczego uważamy się za ekspertów w branży wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości?

 

W EPICVR tworzymy zaawansowane rozwiązania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości od 2013 roku. Szeroko pojęte technologie immersyjne, które pozwalają w realnym świecie przenosić się do innych wirtualnych środowisk i światów znamy od podszewki. Obracamy się wśród producentów zaawansowanego sprzętu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Znamy jego mocne i słabe strony oraz nie boimy się o nich mówić. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość sprawdza się świetnie w wielu branżach. Współpracowaliśmy z gigantami

 

 

Jak i z małymi podmiotami.

 

Wdrażaliśmy rozwiązania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w:

 • Przemyśle,
 • Lotnictwie,
 • Marketingu,
 • Sprzedaży
 • Szkoleniach z zakresu kompetencji miękkich,
 • BHP,
 • Medycynie,
 • Architekturze,
 • Muzeach,
 • Wirtualnym zwiedzaniu obiektów,

 

 

Poznaj inne nasze rozwiązania wirtualnej rzeczywistości:

 

 

Jak skutecznie oszacować koszty wdrożenia VR w Twojej firmie? Jakie będą zyski i czy warto w to inwestować?

 

Jeśli zastanawiasz się nad tymi kwestiami, koniecznie do nas napisz lub zadzwoń (pomagamy za darmo i “na wczoraj” 🙂

 

Oprócz samej chęci wdrożenia rozwiązań VR Twojej organizacji, istotne jest również posiadanie odpowiednich argumentów jakościowych, które przekonają przełożonych i dyrekcję. Mamy dla Ciebie przydatne narzędzia, które wesprą Cię w tym procesie. Skontaktuj się z nami, by otrzymać poradnik na temat najważniejszych kroków wdrażania technologii VR oraz AR w Twojej organizacji.

Podaj dalej