Filmy 360 dla biznesu

Rzeczywistość wirtualna coraz częściej znajduje zastosowanie w biznesie. Medium, które na dobrą sprawę kilka lat temu było jeszcze w powijakach, dziś podbija wiele różnych sektorów biznesu. Czy filmy 360 dla biznesu to klucz do sukcesu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz pokażemy, jak tworzyć skuteczne filmy 360 dla biznesu.

 

Filmy 360 dla biznesu

Filmy 360 to stosunkowo nowa cześć branży rozwiązań VR. Choć sama wirtualna rzeczywistość liczy sobie dobrych kilkadziesiąt lat, przez długi czas pozostawała ona raczej  w sferze badań naukowych. Technologia wirtualnej rzeczywistości stworzona w latach 60. ubiegłego wieku oferowała bardzo niską jakość. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2012 roku. Od tamtego momentu można też liczyć powstanie bardzo ważnej w branży VR nowości jaką są filmy 360.

Czym są owe magiczne filmy 360?

 

Filmy 360 to w skrócie rzecz biorąc filmy, których akcja rozgrywa się w przestrzeni 360 stopni wokół kamery 360. W przeciwieństwie do filmów 360 – filmy 2d ukazują jedynie wąski fragment przestrzeni. W filmach 360 widzimy całą przestrzeń wokół kamery, co sprawia, że mamy wrażenie przebywania w samym środku akcji. Oglądający filmy 360 widzowie znacznie mocniej angażują się w ich akcje i przeżywają ją z perspektywy głównego bohatera. Dlatego tworząc filmy 360 dla biznesu zyskujemy nowe, niesamowite możliwości wpływania na percepcję widza. Czytaj także: percepcja filmów 360.

 

Jak wielką siłę mają filmy 360 dla biznesu?

Filmy 360 dla biznesu niosą w sobie potężną siłę oddziaływania. Widz, który ogląda film 360 przy użyciu gogli VR jest praktycznie całkowicie odcięty od bodźców świata zewnętrznego. Dzięki temu jego wzrok i słuch w pełni skupiają się na kierowanym do niego przekazie. Fakt ten sprawia, że filmy 360 dla biznesu znacznie skuteczniej mogą wpływać na decyzje zakupowe konsumentów. Jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce?

 

Jak tworzyć filmy 360 dla biznesu?

Tworząc filmy 360 dla biznesu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najważniejsze z nich opisaliśmy w artykule: cechy skutecznej kampanii VR. Aby kampania VR była skuteczna, a filmy 360 dla biznesu przynosiły zakładane efekty, niezwykle ważny jest odpowiedni pomysł, skierowany do precyzyjnie dobranej grupy docelowej. To czy film 360 odniesie sukces zależy od wielu czynników. Niewątpliwie, ważną korzyścią jest fakt, że filmy 360 (filmy VR) to swego rodzaju nowość i wiele widzów zaproszonych do skorzystania z nich na ulicy czy w galerii handlowej zrobi to z chęcią, z czystej ciekawości. Choć rzeczywistość wirtualna to coraz bardziej popularne medium, osób które posiadają gogle VR jest w Polsce stosunkowo niewiele.

https://youtu.be/PSCHwdHvoVE

Jakie cechy mają skuteczne filmy 360 dla biznesu?

Skuteczne filmy 360 dla biznesu angażują widza już od pierwszej sekundy. Pozwalają widzom zanurzyć się w sam środek akcji zapominając o świecie zewnętrznym. Aby osiągnąć taki efekt niezbędne jest stworzenie odpowiedniej narracji i linii kreatywnej. Nie wystarczy samo postawienie kamery 360 w przypadkowym miejscu i nagranie sytuacji, która rozgrywa się wokół niej. Każde tworzenie filmu 360 powinno być poparte gruntownymi przygotowaniami tak samo jak ma to miejsce w przypadku kręcenia filmów 2d.

 

W ciągu ostatnich pięciu lat naszej działalności zrealizowaliśmy wiele filmów VR dedykowanych dla biznesu.

Onboardingowy film 360 – Compensa S.A. – branża ubezpieczeniowa

Tworząc film 360 dla Compensy przy ścisłej współpracy z klientem opracowaliśmy szczegółową koncepcję wizualną. Już na etapie preprodukcji (czyli przygotowań do produkcji) opracowaliśmy wizualną koncepcję animacji, napisów i wszelkich innych elementów graficznych jakie pojawiają się w filmie. Przy tego typu produkcjach 360, w którym występują pracownicy firmy oprócz odpowiedniego prowadzenia reżyserskiego, równie ważne jest opracowanie odpowiedniej choreografii. Plan/scena 360 to bardzo rozległa przestrzeń, w której dla równowagi wizualnej, osoby występujące muszą być rozmieszczone w sposób przemyślany.

Zakład produkcyjny VR – szkolenie – Final S.A.

Dla jednej z firm produkcyjnych stworzyliśmy serię 12 filmów 360 prezentujących potencjał i możliwości zakładów wchodzących w skład grupy kapitałowej. Filmy 360 o charakterze marketingowym zrealizowaliśmy w taki sposób, aby pracownicy klienta mogli wykorzystywać je również do wewnętrznych szkoleń. Produkcja materiału wraz z wdrożeniem, dostarczeniem sprzętu i przeszkoleniem personelu klienta zajęła około 6 tygodni. W tym czasie zarejestrowaliśmy materiał filmowy o rozdzielczości 24K z blisko 100 różnych miejsc w 3 zakładach klienta.

Medycyna i farmacja – animacja VR – Nasivin – zdrowy nos – Merck S.A.

Dla naszego klienta z branży farmaceutycznej – grupa Merck S.A. stworzyliśmy dwie animacje VR 360, które dają użytkownikom niespotykane dotąd możliwości zaangażowania się w prezentację Nasivinu – środka, który łagodzi katar. W obu animacjach stworzyliśmy wirtualne środowiska oraz dodatkowe modele 3d, które przenoszą użytkownika w różne światy. W pierwszej animacji VR 360 zabieramy widza w kosmos, dając mu możliwość odbycia lotu statkiem kosmicznym wokół Ziemi, Księżyca i Marsa.

W drugiej animacji 360 – Zdrowy Nos – przedstawiamy działanie ludzkiego układu oddechowego, z zaznaczeniem jak bardzo ważną funkcję spełnia w tym przypadku drożny nos. Użytkownik, po założeniu gogli VR znajduje się w futurystycznym laboratorium, w którym z bliska może doświadczać omówionych zagadnień.

Branża automotive i motoryzacja – Mitsubishi VR Experience

Stworzyliśmy interaktywne doświadczenie VR, w którym użytkownik ma szansę usiąść za kierownicą nowego modelu Mitsubishi. Wykorzystaliśmy tutaj film 360 z zaawansowaną postprodukcją. W drugiej części aplikacji, wykorzystując interaktywne menu, widz może sprawdzić jak wirtualny model samochodu prezentuje się z zewnątrz.

To tylko kilka przykładów zrealizowanych przez nas filmów 360 dla biznesu. Obejrzyj nasze portfolio i zobacz więcej projektów.

 

Nasza agencja VR z przyjemnością pomaga i podpowiada klientom w każdym aspekcie działań VR! Jeśli masz jakiekolwiek pytanie skontaktuj się z nami lub z skorzystaj z formularza: szybka wycena.

Jak tworzymy filmy 360 i dlaczego warto nas wybrać?

EPICVR.PL – wiemy jak tworzyć skuteczne filmy 360 dla biznesu!

Czytaj: | aplikacje virtual reality | aplikacje AR, aplikacje rozszerzonej rzeczywistości 

Podaj dalej