VR training – 5 powodów dla których warto wdrożyć innowacyjne szkolenia VR w firmie

VR training – 5 powodów dla których warto wdrożyć innowacyjne metody szkoleniowe VR w Twojej firmie

 

Potencjał szkoleń z wykorzystaniem nowych technologii – VR Training

 

Wirtualna rzeczywistość to narzędzie, które coraz częściej wykorzystywane jest w nowych dziedzinach naszego życia. Jeszcze kilka lat temu technologia VR kojarzona była głównie z rozrywką i grami. Dziś spora część rynku rozwiązań VR to aplikacje biznesowe. Często pracujemy dla dużych firm wdrażając rozbudowane systemy szkoleniowe, moduły wspierające podejmowanie decyzji czy testujące poziom wyszkolenia pracowników.

 

Dlaczego wirtualna rzeczywistość  jest tak chętnie wykorzystywana w szkoleniach?

  • Wirtualna rzeczywistość daje realne wrażenie przebywania w innej przestrzeni. Przestrzeń ta może być dowolna. Niezależnie od tego czy przeniesiemy użytkownika w środek płonącego budynku, wnętrze kopalni węgla czy też eleganckie biuro – w każdym przypadku jego mózg „da się nabrać” na otaczającą go rzeczywistość. W naszej pracy od 2013 roku mieliśmy okazje wymieniać doświadczenia z kilkoma tysiącami użytkowników naszych aplikacji i rozwiązań VR. Nawet 7 lat temu, gdy VR stał na bardzo niskim poziomie jakościowym – użytkownicy potwierdzali nam, że mają wrażenie całkowitego przeniesienia się w inny świat. Dzięki temu, w warunkach szkoleniowych, użytkownicy w pełni wczuwają się w przedstawione w aplikacji VR otoczenie. Zaobserwowaliśmy także, że znacznie chętniej i częściej wchodzą oni w interakcje z otoczeniem niż w przypadku kiedy znajdują się w świecie rzeczywistym. Dzięki temu znacznie łatwiej możemy skłonić ich do podejmowania działań w systemie szkoleniowym.

 

  • Bezpieczeństwo to niezwykle ważna kwestia, niezależnie od tego w jakiej dziedzinie pracujemy. W przypadku wirtualnej rzeczywistości możemy zasymulować każde warunki oraz w pełni je kontrolować. W takim, bezpiecznym dla użytkownika środowisku możemy dokładnie obserwować przebieg szkolenia i analizować podejmowane przez niego decyzje. Pracownik, który w świecie VR przećwiczy różne kryzysowe scenariusze, znacznie lepiej poradzi sobie w sytuacji, gdy taka sama sytuacja zaistnieje w rzeczywistości.

 

  • Automatyczna analiza przebiegu i wyników szkolenia. W przypadku jakiejkolwiek aplikacji wirtualnej rzeczywistości jesteśmy w stanie na bieżąco w czasie rzeczywistym zapisywać wszelkie parametry jakie pojawią się w aplikacji. Jeśli np. użytkownik wykona daną czynność nieprecyzyjnie, system automatycznie może powiadomić o tym instruktora. Możliwe będzie także wrócenie po czasie do zapisu przebiegu szkolenia. Dzięki temu możemy zagwarantować pełną powtarzalność szkoleń. Obiektywna ocena wyniku szkolenia w VR nie jest zaburzona przez jakiekolwiek czynniki zewnętrzne.

 

  • Oszczędność czasu. Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości mogą być wykonywane przez użytkownika w dowolnym momencie. W przypadku tradycyjnych szkoleń, często pracownicy firmy odrywani są od pracy na 1-2 dni. W trakcie takiego dwudniowego szkolenia, na efektywną pracę z trenerem pozostaje średnio 2-4 godzin. Mimo wszystko pracownik przez 1-2 dni nie wykonuje swoich zadań, przez co firma traci pieniądze. W przypadku szkoleń w wirtualnej rzeczywistości użytkownik zakłada gogle na określoną ilość czasu i przebywa na szkoleniu tyle ile potrzebuje. Nie musi on wykonywać naraz wszystkich modułów szkoleniowych, a do wybranych zagadnień może wrócić w odpowiednim dla siebie terminie.

 

  • Oszczędności finansowe. Angażowanie trenera czy firmy szkoleniowej każdorazowo kosztuje. W przypadku szkoleń w wirtualnej rzeczywistości nasz klient płaci tylko tyle ile potrzebuje. Tworząc jedno szkolenie VR z trenerem, koszty jego zatrudnienia ponosimy jednorazowo.

 

 

VR training – typy szkoleń

Szkolenia przy użyciu wirtualnej rzeczywistości mogą przybrać dwie formy:

 

 

Interaktywne aplikacje treningowe VR

Możemy je porównać do gry komputerowej. Użytkownik operuje w całkowicie wirtualnym środowisku budowanym dokładnie w taki sam sposób w jaki buduje się gry komputerowe. (Czytaj więcej o tym jak powstają interaktywne aplikacje VR). Dzięki zastosowaniu takiego podejścia możemy dać użytkownikowi praktycznie nieograniczone możliwości ingerowania w otaczającą go przestrzeń. Przypuśćmy, że znajdujemy się w hali produkcyjnej. Użytkownik może w tym przypadku uruchamiać maszyny, transportować ładunek suwnicą, operować ramieniem robota czy pakować gotowe produkty do naczepy tira. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest pomysł.

W naszej pracy często odwzorowujemy rzeczywiste miejsca pracy, np. zakłady produkcyjne czy hale magazynowe, w których pozwalamy użytkownikom szkolić się oraz popełniać błędy. Warto skupić się na tym, by tworząc szkolenie VR zaimplementować w nim wszelkie możliwe do popełnienia błędy. Użytkownik, który zetknie się z błędami w świecie VR, będzie mógł znacznie lepiej zapobiegać im w świecie rzeczywistym.

 

Poprzez odpowiednie odwzorowanie niebezpieczeństw świata VR, możemy również bombardować użytkownika dodatkowymi bodźcami. Wyobraźmy sobie aplikację treningową VR dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. W świecie rzeczywistym takie zdarzenia możemy przećwiczyć zazwyczaj na tzw. fantomie w kontrolowanych warunkach sali szkoleniowej. W wirtualnej rzeczywistości możemy zaś przenieść użytkownika np. na środek ruchliwej drogi. Pojazdy znajdujące się obok niego mogą płonąć, a zdaniem użytkownika jest uratowanie kilku osób na czas. Szkolenia VR w ratownictwie medycznym pozwalają znacznie lepiej przygotować się ratownikom do prawdziwej pracy. Symulując trudne warunki atmosferyczne, mocne uszczerbki ofiar, czy np. groźbę zaistnienia kolejnych niebezpieczeństw (płonąca rozlana benzyna) możemy dodatkowo zwiększyć poziom stresu u osób szkolonych, co przekłada się na ich lepsze przygotowanie do rzeczywistej pracy.

 

Interaktywne szkolenia oparte na filmach 360

W przypadku szkoleń VR w oparciu o filmy 360 użytkownik zostaje przeniesiony do w pełni realistycznego świata. Szkolenia takie nagrywamy przy użyciu kamer 360, zatem jesteśmy w stanie perfekcyjnie odwzorować dowolną rzeczywsitą przestrzeń. W przypadku filmów 360 występuje pewne ograniczenie. Użytkownik może obserwować świat jedynie z tego miejsca, w którym podczas nagrania ustawiona była kamera 360. Jednak szkolenia VR oparte na filmach 360 znacznie skuteczniej angażują widza. Korzystając z gogli VR wysokiej jakości mamy wrażenie w pełni realnego przebywania w środowisku szkoleniowym. Co więcej widz może wchodzić w skomplikowane interakcje z postaciami, na zasadzie m.in. rozpoznawania głosowego czy wybierania wzrokiem odpowiednich komend pojawiających się wokół niego.

Ten typ szkoleń może mieć bardzo rozbudowane drzewo decyzyjne. Wyobraźmy sobie cały przebieg filmu 360 rozrysowany w formie drzewa. Gruby pień drzewa to główna akcja filmu. Co jakiś czas dochodzimy do rozgałęzienia. To od nas zależy czy idziemy wciąż z głównym nurtem historii, czy wybieramy jej odgałęzienie. Warto jednak pamiętać, że każde kolejne rozgałęzienie przenosi nas w zupełnie inne rejony szkolenia, co skutkuje pojawianiem się zupełnie innych sytuacji na naszej drodze.

W jednym z rozwiązań szkoleniowych, nad którym aktualnie pracujemy stworzyliśmy bardzo rozbudowane drzewo decyzyjne, które dodatkowo wykorzystuje losowo wybrane sceny. Dzięki temu nawet kilkukrotna próba przejścia szkolenia tym samym torem historii – pozwala nam zawsze natrafiać na inne zachowania aktorów.

 

W przypadku rozwiązań typu „trening VR oparty na filmach 360” angażujemy doświadczonych aktorów, trenerów i coachów, dzięki temu mamy gwarancję tworzenia szkoleń na najwyższym poziomie merytorycznym.

 

VR training – szkolenia VR i analiza wyników

Zarówno w przypadku szkoleń VR opartych na interaktywnych aplikacjach, jak i szkoleń złożonych z filmów 360, możemy przechwytywać dowolne informacje na temat zachowań użytkownika w trakcie szkolenia.

 

VR training – opinie klientów z życia wzięte

Po każdym szkoleniu przeprowadzamy ankietę zadowolenia klientów. Oto kilka najczęściej powtarzających się opinii:

– „VR zapewnia mocne wrażenia. Daje poczucie, że to dzieje się naprawdę.”

– „Mogę zrobić błąd i nic się nie stanie.”

– „Wygoda! Możliwość odbycia szkolenia w goglach VR w dowolnym wybranym przeze mnie momencie pozwala zaoszczędzić czas, bez rozwalania planu tygodnia”

– „Wow! To naprawdę działa lepiej niż w rzeczywistości. (…) informacja zwrotna pojawia się od razu, a ocena szkolenia jest w pełni obiektywna.”

 

Plusy dodatnie, czyli przewaga szkoleń VR training nad klasycznymi szkoleniami 🙂

– Użytkownik pracując w goglach VR mniej się tremuje, niż w przypadku scenek odgrywanych z coachem/trenerem,

– Użytkownik może odczuwać większy strach i jest on bardziej namacalny niż nam się wydaje, przykład:

– Użytkownik jest bardziej szczery w przypadku udzielania odpowiedzi w świecie VR,

– Wszystkie parametry dotyczące przebiegu szkolenia badamy przy użyciu technologii komputerowej. W związku z czym są one bardziej obiektywne, niż szkolenia oceniane przez człowieka,

– Zarówno przebieg szkolenia jak i zachowanie użytkowników może być w czasie rzeczywistym kontrolowane przez przełożonych

Specjalizujemy się w dostarczaniu wysokiej jakości szkoleń VR dla firm.

 

Nasze szkolenia pomagają sprawdzać i rozwijać:

– kompetencje miękkie, (m.in. trudne rozmowy z klientem, umiejętności podejmowania decyzji w stresie, asertywność),

– kompetencje twarde (m.in. szkolenia z obsługi maszyn w zakładach produkcyjnych, szkolenia z naprawy urządzeń),

– prototypowanie i projektowanie produkcji, testowanie nowych potencjalnych rozwiązań,

– weryfikacja umiejętności pracownika jeszcze przed jego zatrudnieniem (m.in. dla operatorów maszyn, robotów, suwnic, dźwigów),

– postępowanie w trudnych warunkach (ratownictwo, pożar, ewakuacja)

 

Poznaj nasze rozwiązania już dziś. Zobacz nasze PORTFOLIO.

https://epicvr.pl/pl/platforma-szkoleniowa-vr/

 

Czytaj więcej:

VR Training | Szkolenia VR | Aplikacje szkoleniowe VR | Filmy 360 w szkoleniach

 

P.S. Na koniec warto zobaczyć w jaki poważnych branżach i dziedzinach szkolenia VR są realizowane na świecie. Szkolenie VR dla nowojorskich policjantów NYPD:

 

 

Podaj dalej